Petra Mrvová
16.02.11,16:20
Dnes nám boli odpisovať stavy meračov tepla... Na lístku čo odovzdali sú dáke divné čísla.. Kúrime veľmi málo na podaktorých radiátoroch máme aj 0 a ako odčítaciu hodnotu tam uviedli vždy niečo... Ako sa k tým číslam dopracovali ? Je nejaka stanovená minimálna hodnota + k nim pripočítajú čo zobrazuje merač ??? Napr. kuchyňa - stav merača 0 a na lístku 313 - odčítaná hodnota. Merače sú typu Minometer. Správca bytovky je TT Komfort. Ďakujem
verkaz
16.02.11,16:15
Neviem ako máte merače. Určite si podpisovala stavy, ktoré boli odpísané, takže si mala možnosť sa opýtať hneď pri odpisovaní. To ste za celý rok v kuchyni nemali otvorený radiátor a vôbec ste nekútili ?
Gapo
16.02.11,16:22
Nepoznám merač tejto značky, ale to je všeobecná info, lebo je to napr. Minometer 5 či 6?
Moja sestra má merač na ktorom počas celého roku mala nulu a pri odpočte bola prekvapená že tam mala spotrebu. Totiž tá nula čo vidíš, nemusí byť spotreba, zrejme je tam nejaký "čudlík" ktorým sa dá prepínať medzi jednotlivými údajmi.
Nedostali ste pri montáži manuál?
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=de&u=http://www.minol.com/cps/rde/xchg/SID-7F000002-637446FE/minol/hs.xsl/2793.htm&ei=UglcTbvUK8zqOceRxaML&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=5&ved=0CEIQ7gEwBA&prev=/search%3Fq%3Dminometer%26hl%3Dsk%26prmd%3Divns
lubica_02
16.02.11,18:10
Niektoré merače treba odpisovať s baterkou a takto sa zobrazuje spotreba - stav k aktuálnemu odpisu.
sito
16.02.11,22:06
Kde je PASKOV??? Čo to tu trepete o meračoch? Zdvihne vám mandle. Pomerové rozdeľovače, alebo určené meradlá! Tepla!!! :) :D:D:D ;)
lubica_02
17.02.11,06:13
Sito ide len o pomenovanie - všetci vieme o čom píšeme.
sito
17.02.11,06:38
Ľubica, jasné, ľudovo, merače. Som s vami! Ale čo na to PASKOV??? Je s nami??? :);)
Chobot
17.02.11,07:58
Dnes nám boli odpisovať stavy meračov tepla... Na lístku čo odovzdali sú dáke divné čísla.. Kúrime veľmi málo na podaktorých radiátoroch máme aj 0 a ako odčítaciu hodnotu tam uviedli vždy niečo... Ako sa k tým číslam dopracovali ? Je nejaka stanovená minimálna hodnota + k nim pripočítajú čo zobrazuje merač ??? Napr. kuchyňa - stav merača 0 a na lístku 313 - odčítaná hodnota. Merače sú typu Minometer. Správca bytovky je TT Komfort. Ďakujem

My máme na pomerových meračoch 2 údaje - spotrebu za minulý rok a spotrebu aktuálnu. Nepozerala si na merač, keď práve ukazoval tohtoročné údaje? Tie údaje sa prepínajú v cca 3-5 sekundových intervaloch.
Gapo
17.02.11,08:08
Kde je PASKOV??? Čo to tu trepete o meračoch? Zdvihne vám mandle. Pomerové rozdeľovače, alebo určené meradlá! Tepla!!! :) :D:D:D ;)
Prečo by to nemal byť merač, meria niečo, meria, tak je to merač!:D:D:D
Halli
17.02.11,08:38
Nepoznám merač tejto značky, ale to je všeobecná info, lebo je to napr. Minometer 5 či 6?
Moja sestra má merač na ktorom počas celého roku mala nulu a pri odpočte bola prekvapená že tam mala spotrebu. Totiž tá nula čo vidíš, nemusí byť spotreba, zrejme je tam nejaký "čudlík" ktorým sa dá prepínať medzi jednotlivými údajmi.
Nedostali ste pri montáži manuál?
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=de&u=http://www.minol.com/cps/rde/xchg/SID-7F000002-637446FE/minol/hs.xsl/2793.htm&ei=UglcTbvUK8zqOceRxaML&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=5&ved=0CEIQ7gEwBA&prev=/search%3Fq%3Dminometer%26hl%3Dsk%26prmd%3Divns


strašné "merače" :eek::D
IvanPK
17.02.11,08:50
Sme radi, že tie potvorky, či ako ich voláte nemáme !
verkaz
17.02.11,10:39
Tak my máme merače(:---sito) ENBRA a sme nad mieru spokojní. Ak nastane chyba tak len pri odpisovaní a tam je vlastník spoluzodpovedný, lebo odpísaný stav podpisuje.
Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov ukazujú v intervaloch 3 sekúnd stav k 31.12 predchádzajúceho roka, test displeja, kontrolné číslo a aktuálnu hodnotu. Zo začiatku boli sťažnosti, že to tam rýchlo behá, a že nevedia, čo to je. Tak som návod s vysvetlením vyvesila na nástenku (hoci ho každý dostal so záručným listom) a mám pokoj.
Daniela
17.02.11,10:48
Sme radi, že tie potvorky, či ako ich voláte nemáme !


Krátkozraký názor, ale máš naň právo. V Každom prípade je to pre mňa výhoda. Nesúhlasila by som s rozpočtom nákladov na m2 v žiadnom prípade. Je na to mnoho dôvodov. Ale, máme merače už 8-9 rokov, mám vždy preplatok na kúrení a splácam tak dlžobu úveru na zateplenie bytovky.
IvanPK
17.02.11,12:43
Zabudol som podotknúť, že máme vlastnú kotolňu.....a rozpočítavame podľa m2 a 3x sme dali z preplatkov vklad do FO....
lubica_02
17.02.11,17:35
Aj ja spravujem dom kde je plynová kotolňa a stal sa zázrak - všetkým sa "kúri", klesla spotreba plynu - paráda, to mi stačí a PRVN sú OK.
Petra Mrvová
18.02.11,08:04
No asi to tak bude, že keď tam zasvietil baterkou tak mu ukázalo stav z min roka ;)
A ja som sa zľakla, že aké cifry tam písal...
Ďakujem za radu ;DDD
Gapo
18.02.11,16:44
Dostal som od Paskova 5x výklad o meračoch, ja sa nehádam, že je to určené meradlo, alebo meradlo tepla. Iba tvrdím, že niečo meria, ktovie čo, ale meria a tak je to merač:D
Ak si odlomím kúsok paličky a budem s ňou merať, napríklad záhon na záhrade, tiež to nie je určené meradlo, ale záhon mi odmeria a bude to, ako to povedal pán Werich s Voskovcom, keď strihali živý plot, jak když střelí.;):D
lubica_02
18.02.11,17:35
Paskov bojuje za správny názov tohoto rozdeľovača nákladov tepla, je úplne jedno v akých jednotkách a čo meria alebo zaznamenáva, vždy je tento údaj podkladom k rozúčtovaniu - v tomto prípade sú to dieliky, teda niečo rozdelené tak ako keď krájame koláč, ktorý rozdelíme na požadovaný počet papajúcich.
Gapo
18.02.11,18:06
Len neviem prečo bojuje, keď mi mu neodporujeme, že to v našej komunikácii tak nazývame, predsa nevadí, to nejde ako oficiálny dokument do Rady Európy.:cool:
Čo to máme volať "čarovná skrinka, či čudo":confused::confused::confused:;)
Kvaka
18.02.11,18:13
Paskov bojuje za správny názov tohoto rozdeľovača nákladov tepla, je úplne jedno v akých jednotkách a čo meria alebo zaznamenáva, vždy je tento údaj podkladom k rozúčtovaniu - v tomto prípade sú to dieliky, teda niečo rozdelené tak ako keď krájame koláč, ktorý rozdelíme na požadovaný počet papajúcich.
No ale tieto "merače" minimálne snímajú teplotu a dobu jej pôsobenia v mieste ich osadenia, podľa týchto snímaných (meraných hodnôt) naskakujú dieliky, či jednotky, či údaje, to je jedno, ale z prsta si to ten PRVN nevycucia, nie?
Orim
18.02.11,20:40
Na základe veľkosti teploty počíta dieliky (jednotky), čím je vyššia tým rýchlejšie pribúdajú a naopak. Pod určitú hodnotu teploty prestanú počítať. V lete je to obvykle okolo 40°C a v zime okolo 30°C. Tými hodnotami nie som si však istý.
sito
18.02.11,21:50
Paskov bojuje za správny názov tohoto rozdeľovača nákladov tepla, je úplne jedno v akých jednotkách a čo meria alebo zaznamenáva, vždy je tento údaj podkladom k rozúčtovaniu - v tomto prípade sú to dieliky, teda niečo rozdelené tak ako keď krájame koláč, ktorý rozdelíme na požadovaný počet papajúcich.

Ľubica, čo je správny názor, názov? Čiapka, baretka, budajka, cilinder, sombléro, klobúk, atď., alebo pokrývka hlavy?

Ale aj iný príklad, čo dávame na kečku, gebuľu, šišku, šišu, mozgovňu, atď., alebo hlavu.

Každý mame svoju hlavu, aj svoj názor. Niekto chce, aby hláv bolo čo najviac, ale názor len, z jednej hlavy.

Jeden človek môže vedieť veľa, no nemôže vedieť všetko. Preto sa ľudia menia, aby nevedeli nič. Niekedy sa aj ničia, že by len niekedy?

Je treba pochopiť dobu a aj jej čísla.

Ale, niektoré čísla nevedia pochopiť ...

:);)
sito
18.02.11,22:17
Len neviem prečo bojuje, keď mi mu neodporujeme, že to v našej komunikácii tak nazývame, predsa nevadí, to nejde ako oficiálny dokument do Rady Európy.:cool:
Čo to máme volať "čarovná skrinka, či čudo":confused::confused::confused:;)

Pokiaľ viem, PASKOV to nazval, pomerový rozdeľovač tepla. To čo máme na radiátoroch. Myslím, že správne. Na základe získaných údajov sa dá rozpočítať dodané teplo do domu na jednotlivé radiátory, miestnosti, byty.

Ak, je do každej miestnosti napočítané také množstvo tepla, ktoré zabezpečí maximálnu, alebo požadovanú teplotu. Rozdiely v teplote, ani v úhrade nemôžu byť v takej miere, aby sa spôsob rozpočítavania podľa zaznamenaných hodnôt mal pančovať s rozdelením podľa m2.

Nie vždy je ten čo nariadi, hlúpy! Ale to neznamená, že nemôže nariadiť hlúposť. Hlúpy je ten, kto nedokáže postrehnúť vyscanosť toho kto nariadi. Hlúposť!!!

Ako sa volal? Hanusen? Chren? Alebo, vždy príde nový deň.
sito
18.02.11,23:13
Na základe veľkosti teploty počíta dieliky (jednotky), čím je vyššia tým rýchlejšie pribúdajú a naopak. Pod určitú hodnotu teploty prestanú počítať. V lete je to obvykle okolo 40°C a v zime okolo 30°C. Tými hodnotami nie som si však istý.

Padol som na hlavu a čítam mirO. Prepáč. Veľkosti teploty? Teplota má svoju výšku. Asi preto, že sa meria v kapiláre.

Na tých merákoch - pomerákoch je to skutočne tak ako píšeš.

Ale, pod určitú hodnotu teploty prestanú počítať. Zima a okolo 30 °C ???

Nam začne registrovať, zaznamenávať, až keď na čídlo MERAČA, pôsobí viac ako 28 °C. Ale zaznamenával. Chybu spravili montážnici, špatne prístroje naprogramovali.

V návode bolo ako som uviedol, 28 °C, ale v lete zaznamenalo prírastok hodnôt, aj napriek tomu, že dodávateľ tepla teplo nedodával. Prišli, preprogramovali a už v lete nezaznamenávajú.

Ale to len u mňa. Zhoda náhod, že som sa venoval prístrojom aj v lete.

Takže tých nezrovnalostí pre ktoré sa nedá spraviť rozdelenie nákladov spravodlivo je neúrekom.

Na kom, na čom záleží???
Zitulda
21.06.11,22:36
Dúfam, že nebudem celkom mimotemy, ale prosím vysvetliť čo je tzv. vyhodnocovací faktor pri digitálnych meračoch na radiátoroch. Odčítaná hodnota je týmto číslom znásobená skoro štvornásobne a potom je násobená s cenou za teplo.
Kvaka
22.06.11,18:20
Dúfam, že nebudem celkom mimotemy, ale prosím vysvetliť čo je tzv. vyhodnocovací faktor pri digitálnych meračoch na radiátoroch. Odčítaná hodnota je týmto číslom znásobená skoro štvornásobne a potom je násobená s cenou za teplo.
Pozri sa tu http://www.porada.sk/t19068-p44-meranie-a-rozpocitavanie-tepla-merace-koeficienty.html#post490889
Katy a R
22.06.11,18:27
. ja by som sa chcela opýtať ... aké máte náklady na kúrenie za minulý rok :confused: je 700 eur za trojizbový byt veľa:confused: asi 65m2 (teplejšia oblasť;))
Gina Er
22.06.11,18:30
Krátkozraký názor, ale máš naň právo. V Každom prípade je to pre mňa výhoda. Nesúhlasila by som s rozpočtom nákladov na m2 v žiadnom prípade. Je na to mnoho dôvodov. Ale, máme merače už 8-9 rokov, mám vždy preplatok na kúrení a splácam tak dlžobu úveru na zateplenie bytovky.
odkedy mám merače,mám stále nedoplatok....kúrim na plno celé vykurovacie obdobie,lebo musím,bývam na prízemí a ešte sme aj rohový byt....tí v strede a nado mnou vypnú kúrenie a vykurujú sa od tých bočných bytov....je to svinstvo.
Kvaka
22.06.11,19:01
. ja by som sa chcela opýtať ... aké máte náklady na kúrenie za minulý rok :confused: je 700 eur za trojizbový byt veľa:confused: asi 65m2 (teplejšia oblasť;))
U nás bola priemerná platba 8,24€ na m2. Rozdiely medzi bytmi boli však veľké, pokiaľ viem, tak v niektorých bytoch bola platba okolo 4€ na m2, v niektorých aj 12€, v jednom až 15€ na m2. Väčšina mala okolo priemeru. My sme mali náklady okolo 6€ na m2, za byt cca 400€. Dodržiavala som rady od sita.
Jozef Štora
22.06.11,19:02
kazdy usetreny stupen priemernej teploty v byte usetri asi 6 % nakladov
Kvaka
22.06.11,19:08
odkedy mám merače,mám stále nedoplatok....kúrim na plno celé vykurovacie obdobie,lebo musím,bývam na prízemí a ešte sme aj rohový byt....tí v strede a nado mnou vypnú kúrenie a vykurujú sa od tých bočných bytov....je to svinstvo.
Môžeš požiadať správcu o nahliadnutie do rozpočítania nákladov, tak zistíš, koľko bolo namerané u susedov. U nás sa na prízemné byty a podstrešné byty dávajú koeficienty, ktorými sa znižujú odpočítané údaje PRVN. Používame ich aj podľa orientácie miestnosti v byte, najviac sa znižuje námer tam, kde sú steny orientované na severovýchod. V prízemných bytoch sa koeficienty použijú v takom prípade, ak sú miestnosti nad nevykurovanými pivnicami.
Zitulda
22.06.11,20:00
Pozri sa tu http://www.porada.sk/t19068-p44-meranie-a-rozpocitavanie-tepla-merace-koeficienty.html#post490889
Ďakujem Ti veľmi veľmi pekne...to si prelúskala celú tému?...že si mi priložila to najlepšie. A ako sa dá presne nasmerovaný link príspevku dať ?....ešte sa musím veľa učiť:) Pekný večer a dobrú noc.
Kvaka
22.06.11,20:18
Ďakujem Ti veľmi veľmi pekne...to si prelúskala celú tému?...že si mi priložila to najlepšie. A ako sa dá presne nasmerovaný link príspevku dať ?....ešte sa musím veľa učiť:) Pekný večer a dobrú noc.
Neprelúskala som nič. :D:D:D
Dala som tu na porade do vyhľadávača slová, na ktoré si sa pýtala, dala som hľadať pomocou "hľadať" a vyhodilo mi práve ten jeden príspevok.:):):). Nie vážne, vyhodilo mi tému, v ktorej sú hľadané slová, a potom máš práca s témou, vyhľadať, tam dáš opäť tie hľadané slová a dostaneš príspevok.
mimotemy Konkrétny príspevok kopírujem tak, že kliknem na jeho číslo vpravo hore, skopírujem adresu a prilepím ju do svojho príspevku.
Zitulda
22.06.11,20:24
odkedy mám merače,mám stále nedoplatok....kúrim na plno celé vykurovacie obdobie,lebo musím,bývam na prízemí a ešte sme aj rohový byt....tí v strede a nado mnou vypnú kúrenie a vykurujú sa od tých bočných bytov....je to svinstvo.
Nakoľko byt nad tebou si vypne kúrenie, ty mu predávaš teplo stropom a samozrejme, že musíš kúriť viac a už nehovorím o tom, že si na prízemí a dokonca rohový predpokladám že severovýchod. Ja som na druhom poschodí, pred pár rokmi podo mnou byt bol rok prázdny, tak vypli kúrenie. Súsed nado mnou šetril a vypínal. Ja som pri max 5-ke nedosiahla ani 18-19°C a tak som prihrievala infražiaričom a sedeli sme ako eskimáci pri telke. Mnohí čo si vypínajú radiátory, a niektorí si dajú ho aj odmontovať, lebo vraj celý rok sme ho nemali zapnutý tak načo nám je. Tí nechcú uznať, že je to nefer voči susedom, že sa "dávajú vykurovať okolitými bytmi". To všetko vďaka meračom a nátury slovače...mne tak vyhovuje a ostatní nech sa dajú vypchať. To by sa nestalo, keby sa rozpočitávalo teplo iba podľa m2 na každý byt.
Halli
22.06.11,20:25
odkedy mám merače,mám stále nedoplatok....kúrim na plno celé vykurovacie obdobie,lebo musím,bývam na prízemí a ešte sme aj rohový byt....tí v strede a nado mnou vypnú kúrenie a vykurujú sa od tých bočných bytov....je to svinstvo.

A aké si mala zálohy a aké náklady a aký máš veľký byt? Aký máte pomer rozpočítavania?...to ma zaujíma..
Nemusíš kúriť naplno, aj ja som na prízemí, máme vymenené dvere na vchode, okná na schodištiach aj pivničné okná, mám koeficient nepriaznivej polohy....neviem, prečo by som mala kúriť naplno :rolleyes:
Julian
23.06.11,18:05
. ja by som sa chcela opýtať ... aké máte náklady na kúrenie za minulý rok :confused: je 700 eur za trojizbový byt veľa:confused: asi 65m2 (teplejšia oblasť;))

Na to sa nedá presne odpovedať. Treba zobrať do úvahy cenu za kWh (GJ) dodávateľa tepla, teplota v byte, zateplený- nezateplený dom atď.
Podľa mňa ak sú primerané podmienky (teplota v byte), tak by to malo byť (teplejšia oblasť) max. 8000 kWh (29GJ) pri nezateplenom dome. Cenu vo vyúčtovaní máš, množstvo kWh (GJ) tiež, takže vynásob a uvidíš.

Predpokladám cenu pri centrálnom vykurovaní 26 €/GJx 29 GJ= 754 €.
Takže mohlo by to byť tak ako uvádzaš.
Kvaka
23.06.11,18:49
Na to sa nedá presne odpovedať. Treba zobrať do úvahy cenu za kWh (GJ) dodávateľa tepla, teplota v byte, zateplený- nezateplený dom atď.
Podľa mňa ak sú primerané podmienky (teplota v byte), tak by to malo byť (teplejšia oblasť) max. 8000 kWh (29GJ) pri nezateplenom dome. Cenu vo vyúčtovaní máš, množstvo kWh (GJ) tiež, takže vynásob a uvidíš.

Predpokladám cenu pri centrálnom vykurovaní 26 €/GJx 29 GJ= 754 €.
Takže mohlo by to byť tak ako uvádzaš.
U nás bol priemer 101,72kWh/m2, máme zateplený dom, vymenené okná na chodbách aj v pivnici, zateplený sokel pivníc. Cena tepla bola 0,0814€/kWh. Priemer na 65 m2 by bol u nás 6611,8kWh, čo by bolo cca 538€. Prízemné byty mali podpriemrnú spotrebu, aj vďaka koeficientom, rovnako aj byty pod strechou. Najvyššiu spotrebu mali tam, kde kúrili naplno, nemali vymenené okná na byte alebo fajčili v byte a mali stále pootvorené dvere na balkón. Nadpriemernú spotrebu mali aj tam, kde boli maličké deti. Nie všetkým vyhovuje rovnaká teplota, niekomu je zima pri 23°C, niekomu pri 21°C.
Katy a R
23.06.11,19:16
Na to sa nedá presne odpovedať. Treba zobrať do úvahy cenu za kWh (GJ) dodávateľa tepla, teplota v byte, zateplený- nezateplený dom atď.
Podľa mňa ak sú primerané podmienky (teplota v byte), tak by to malo byť (teplejšia oblasť) max. 8000 kWh (29GJ) pri nezateplenom dome. Cenu vo vyúčtovaní máš, množstvo kWh (GJ) tiež, takže vynásob a uvidíš.

Predpokladám cenu pri centrálnom vykurovaní 26 €/GJx 29 GJ= 754 €.
Takže mohlo by to byť tak ako uvádzaš.

chcela som len pre porovnanie ... zaujíma ma, koľko stojí kúrenie v teplejšej oblasti a npr pod Tatrami, alebo na Orave ... ak by bol niekto ochotný prispieť (že koľko ho to stálo)

samozrejme - mám vyučtovanie (aj sa v ňom trošku vyznám;))
cez 9300kWh .. asi 760 eur
Tara1
23.06.11,19:50
Nakoľko byt nad tebou si vypne kúrenie, ty mu predávaš teplo stropom a samozrejme, že musíš kúriť viac a už nehovorím o tom, že si na prízemí a dokonca rohový predpokladám že severovýchod. Ja som na druhom poschodí, pred pár rokmi podo mnou byt bol rok prázdny, tak vypli kúrenie. Súsed nado mnou šetril a vypínal. Ja som pri max 5-ke nedosiahla ani 18-19°C a tak som prihrievala infražiaričom a sedeli sme ako eskimáci pri telke. Mnohí čo si vypínajú radiátory, a niektorí si dajú ho aj odmontovať, lebo vraj celý rok sme ho nemali zapnutý tak načo nám je. Tí nechcú uznať, že je to nefer voči susedom, že sa "dávajú vykurovať okolitými bytmi". To všetko vďaka meračom a nátury slovače...mne tak vyhovuje a ostatní nech sa dajú vypchať. To by sa nestalo, keby sa rozpočitávalo teplo iba podľa m2 na každý byt.
budem oponovať vlastným príkladom...37 bytov, rozúčtovanie podľa plochy sa používalo dlhé roky...spravidla sme mávali zanedbateľné preplatky na kúrení. Mnoho rodín si povymieňali radiátory za výkonnejšie alebo popridávali si rebrá na pôvodné - ale za teplo sme platili všetci rovnako. Čo myslíš, je to férové?
V 2009 sa urobilo vyregulovanie kúrenia, namontovali termostaty a merače a teraz pri vyúčtovaní som neverila vlastným očiam...4izb. preplatok 570 E...a to vďaka SITOvi, preštudovala som všetky jeho poznatky. Takže jednoznačne je spravodlivejšie rozúčtovanie podľa spotreby, zaplatím si koľko spotrebujem. A platenie na m2...veď ani elektrinu neplatíme podľa toho koľko mám namontovaných žiaroviek ...
Kvaka
23.06.11,19:53
chcela som len pre porovnanie ... zaujíma ma, koľko stojí kúrenie v teplejšej oblasti a npr pod Tatrami, alebo na Orave ... ak by bol niekto ochotný prispieť (že koľko ho to stálo)

samozrejme - mám vyučtovanie (aj sa v ňom trošku vyznám;))
cez 9300kWh .. asi 760 eur
No my sme tiež v tej teplejšej oblasti, a vy asi nemáte zateplené. Lebo aj to treba k porovnaniu. Takže u nás, po zateplení, je priemer na 65m2 byt 6611,8 kWh, náklad 537€.
verkaz
24.06.11,09:54
u nás to bolo za minulý rok merná spotreba 84,36 kWh/m2
a náklad na 1 m2 7,84 Eur. Náklady na byt o výmere 48,80m2 je 382,60 Eur a spotreba 4 117 kWh.
Naša oblasť je ako pod Tatrami.
Ale čo som pozerala cenu v rôznych oblastiac, tak je to veľmi rozdielne. Nám dodáva teplo DALKIA a má iné ceny v Bratislave, iné v Brezne a iné na Orave.
Kvaka
24.06.11,15:05
u nás to bolo za minulý rok merná spotreba 84,36 kWh/m2
a náklad na 1 m2 7,84 Eur. Náklady na byt o výmere 48,80m2 je 382,60 Eur a spotreba 4 117 kWh.
Naša oblasť je ako pod Tatrami.
Ale čo som pozerala cenu v rôznych oblastiac, tak je to veľmi rozdielne. Nám dodáva teplo DALKIA a má iné ceny v Bratislave, iné v Brezne a iné na Orave.
To ste dobrí, s tou spotrebou tepla na m2. Vidím, že u nás sa ešte dosť s teplom plýtva.
Julian
24.06.11,15:54
chcela som len pre porovnanie ... zaujíma ma, koľko stojí kúrenie v teplejšej oblasti a npr pod Tatrami, alebo na Orave ... ak by bol niekto ochotný prispieť (že koľko ho to stálo)

samozrejme - mám vyučtovanie (aj sa v ňom trošku vyznám;))
cez 9300kWh .. asi 760 eur

Aj mňa to zaujíma a pokúšal som sa o niečo podobné už skôr, ale nebola nejaká válna odozva (pokúšali sa však aj iní a s rovnakým výsledkom) . Aby to malo význam chcelo by to seriózne údaje (lokalita, cena za jednotku tepla, dom zateplený-nezateplený, spotreba tepla celého domu, zdroj tepla atď...). Takéto exaktné údaje by mali veľkú výpovednú hodnotu, ktorá by poslúžila pri rozhodovaní mnohým.
Ja by som Ti mohol poskytnúť naše čísla (pred časom som to urobil), ale tiež by to nebolo porovnateľné, pretože máme domovú kotolňu. Oblasť je asi najchladnejšia v SR - PP.
Tiež treba vziať do úvahy, že nie každá zima je rovnaká. V roku 2010 bolo asi chladnejšie; spotreba tepla za dom bola 333 405 kWh (1200 GJ). rok predtým 304 411 kWh (1095 GJ) a v roku 2008 275 000 kWh (990 GJ). Nevylučujem, že spotreba sa na 100% odvíjala len od poveternostných podmienok- nejaké percento môže byť aj správaním obyvateľov.

Za byt 85 m2 437 €/rok.
rudopp
24.06.11,16:01
No ale tieto "merače" minimálne snímajú teplotu a dobu jej pôsobenia v mieste ich osadenia, podľa týchto snímaných (meraných hodnôt) naskakujú dieliky, či jednotky, či údaje, to je jedno, ale z prsta si to ten PRVN nevycucia, nie?

čiže integrujú kolísavú krivku teploty v čase
(a plocha pod tou krivkou (vyjadrená číslom na dispay) je úmerná odobranému teplu - energii)
rudopp
24.06.11,16:05
Dúfam, že nebudem celkom mimotemy, ale prosím vysvetliť čo je tzv. vyhodnocovací faktor pri digitálnych meračoch na radiátoroch. Odčítaná hodnota je týmto číslom znásobená skoro štvornásobne a potom je násobená s cenou za teplo.

Povedal by som, že merač je nastavený na určitú veľkosť radiátora (výkonu).
A ten faktor hovorí koľkokrát sa tvoj radiátor líši od nominálu.
rudopp
24.06.11,16:07
. ja by som sa chcela opýtať ... aké máte náklady na kúrenie za minulý rok :confused: je 700 eur za trojizbový byt veľa:confused: asi 65m2 (teplejšia oblasť;))

77 m2
497 €
rudopp
24.06.11,16:09
odkedy mám merače,mám stále nedoplatok....kúrim na plno celé vykurovacie obdobie,lebo musím,bývam na prízemí a ešte sme aj rohový byt....tí v strede a nado mnou vypnú kúrenie a vykurujú sa od tých bočných bytov....je to svinstvo.


Čiastočne to vyrovná korekcia nameraných hodnôt

Ja prízemie + štítová stena = 31,6 odčítané / 28,44 korigované
rudopp
24.06.11,16:12
Nakoľko byt nad tebou si vypne kúrenie, ty mu predávaš teplo stropom a samozrejme, že musíš kúriť viac a už nehovorím o tom, že si na prízemí a dokonca rohový predpokladám že severovýchod. Ja som na druhom poschodí, pred pár rokmi podo mnou byt bol rok prázdny, tak vypli kúrenie. Súsed nado mnou šetril a vypínal. Ja som pri max 5-ke nedosiahla ani 18-19°C a tak som prihrievala infražiaričom a sedeli sme ako eskimáci pri telke. Mnohí čo si vypínajú radiátory, a niektorí si dajú ho aj odmontovať, lebo vraj celý rok sme ho nemali zapnutý tak načo nám je. Tí nechcú uznať, že je to nefer voči susedom, že sa "dávajú vykurovať okolitými bytmi". To všetko vďaka meračom a nátury slovače...mne tak vyhovuje a ostatní nech sa dajú vypchať. To by sa nestalo, keby sa rozpočitávalo teplo iba podľa m2 na každý byt.


A šup s ním do zberných surovín :D:D:D
rudopp
24.06.11,16:16
budem oponovať vlastným príkladom...37 bytov, rozúčtovanie podľa plochy sa používalo dlhé roky...spravidla sme mávali zanedbateľné preplatky na kúrení. Mnoho rodín si povymieňali radiátory za výkonnejšie alebo popridávali si rebrá na pôvodné - ale za teplo sme platili všetci rovnako. Čo myslíš, je to férové?
V 2009 sa urobilo vyregulovanie kúrenia, namontovali termostaty a merače a teraz pri vyúčtovaní som neverila vlastným očiam...4izb. preplatok 570 E...a to vďaka SITOvi, preštudovala som všetky jeho poznatky. Takže jednoznačne je spravodlivejšie rozúčtovanie podľa spotreby, zaplatím si koľko spotrebujem. A platenie na m2...veď ani elektrinu neplatíme podľa toho koľko mám namontovaných žiaroviek ...


To musíš mať sakra "sympatickú zálohu" :D:D:D
verkaz
24.06.11,16:16
Najlepšie to vysvetloval "sito" v téme - všeličo o teple. Škoda, že sa odmlčal
verkaz
24.06.11,16:20
Tara - teplo sa nezískava len z radiátorov ale aj slniečko vyhreje a susedia, ktorí viac kúria, cez múry. Nedá sa to porovnať s elektrinou, tú ti susedia nedávajú.
O tejto problematike sme sa tu už napísali až .. až.
Kvaka
24.06.11,16:35
čiže integrujú kolísavú krivku teploty v čase
(a plocha pod tou krivkou (vyjadrená číslom na dispay) je úmerná odobranému teplu - energii)
Skôr by som povedala, že údaje na displeji PRVN sú len nejako približne úmerné odobratému teplu, údaje sa ešte korigujú koeficientom radiátora a koeficientom osadenia PRVN.
Potom sa všetky korigované údaje v bytoch spočítajú, rovnako v celom dome a ich súčet slúži na rozpočítanie nákladov na teplo, ale len tej spotrebnej zložky.
Skutočne dodané teplo v kWh sa meria za celý dom jedným meradlom a náklady naň sa rozdelia podľa schválených % na základnú a spotrebnú zložku. Náklady na spotrebnú zložku sa podelia súčtom týchto korigovaných dielikov PRVN a dostaneš náklad spotrebnej zložky na jeden dielik.
PRVN sa teda teplo nemeria, iba sa rozpočítavajú náklady. Veď máme aj nesnímané radiátory na chodbách a v niektorých pivniciach.
sito
16.10.11,16:20
U nás bola priemerná platba 8,24€ na m2. Rozdiely medzi bytmi boli však veľké, pokiaľ viem, tak v niektorých bytoch bola platba okolo 4€ na m2, v niektorých aj 12€, v jednom až 15€ na m2. Väčšina mala okolo priemeru. My sme mali náklady okolo 6€ na m2, za byt cca 400€. Dodržiavala som rady od sita.


budem oponovať vlastným príkladom...37 bytov, rozúčtovanie podľa plochy sa používalo dlhé roky...spravidla sme mávali zanedbateľné preplatky na kúrení. Mnoho rodín si povymieňali radiátory za výkonnejšie alebo popridávali si rebrá na pôvodné - ale za teplo sme platili všetci rovnako. Čo myslíš, je to férové?
V 2009 sa urobilo vyregulovanie kúrenia, namontovali termostaty a merače a teraz pri vyúčtovaní som neverila vlastným očiam...4izb. preplatok 570 E...a to vďaka SITOvi, preštudovala som všetky jeho poznatky. Takže jednoznačne je spravodlivejšie rozúčtovanie podľa spotreby, zaplatím si koľko spotrebujem. A platenie na m2...veď ani elektrinu neplatíme podľa toho koľko mám namontovaných žiaroviek ...

Takže, predsa u niekoho dobrá rada pomohla. Len realizovať si ju museli sami.