kkukucova
16.02.11,19:14
Mooooc vás pekne prosím, kto by mi poradil? mám zamestnanca, ktorý mi dal výpoveď počas rodičovskej dovolenky.. zároveň žiada o preplatenie nevyčerpanej dovolenky a dovolenky, na ktorú má nárok.. zamestnanec nastúpil na materskú dovolenku 7.10.2009 do 20.4.2010. na rodičovskú od 21.4.2010 a k 28.2.2011 dal výpoveď takže mu vznikol nárok na dovolenku a chcela by som vedieť ako mu vypočítam na koľko dní má nárok, aká výška - koľko eur na 1 deň a koľko dní mu mám preplatiť? ročne má nárok 20 dní... existuje na to neaký vzorec, alebo postup? prosím vás poraďte mi... Ďakujem začiatočník
Chobot
17.02.11,08:36
Mooooc vás pekne prosím, kto by mi poradil? mám zamestnanca, ktorý mi dal výpoveď počas rodičovskej dovolenky.. zároveň žiada o preplatenie nevyčerpanej dovolenky a dovolenky, na ktorú má nárok.. zamestnanec nastúpil na materskú dovolenku 7.10.2009 do 20.4.2010. na rodičovskú od 21.4.2010 a k 28.2.2011 dal výpoveď takže mu vznikol nárok na dovolenku a chcela by som vedieť ako mu vypočítam na koľko dní má nárok, aká výška - koľko eur na 1 deň a koľko dní mu mám preplatiť? ročne má nárok 20 dní... existuje na to neaký vzorec, alebo postup? prosím vás poraďte mi... Ďakujem začiatočník

Za rok 2009 bude mať nárok na celú dovolenku, t.j. 20 dní. Neviem, koľko z toho čerpala, to si neuviedla, takže ak nečerpala v roku 2009 nič, tak nárok bude 20 dní.

Za rok 2010 sa postupuje nasledovne. Ak odpracovala (za odpracované dni sa počítajú aj pracovné dni, kedy bola na MD) 60 dní, vznikne jej ročný nárok na dovolenku. Do 21.4.2010 je to 79 dní, takže nárok má. Tento nárok sa potom kráti o nedopracované dni (ako neodpracované sa berú dni, kedy bola potom na RD) a to za prvých 100 dní sa kráti o 1/12 a každých ďalších 21 dní o ďalšiu 1/12. Od 21.4.2010 do konca roka zameškala (podľa mojich výpočtov) 182 dní, takže sa jej bude krátiť dovolenka o 4/12 =100 (1/12)+21 (1/12)+21 (1/12) +21 (1/12) + 19 (nekráti sa). Čiže bude mať nárok na 13,5 dňa.

Za rok 2011 ešte nevznikol nárok na dovolenku. Teda spolu má nárok za roky 2009 a 2010 33,5 dňa.

My ti vieme vypočítať len nárok na dovolenku, ale výšku náhrady si musíš vypočítať sama. Počíta sa to z priemernej mzdy, ak nemáš priemer, tak zo základného platu podľa pracovnej zmluvy.
Kristina27
17.02.11,17:19
Zamestnankyni končí MD 24.2.2011. Od 25.2.2011 jej začína RD. Chce ísť pracovať, ale inde, nechce sa vrátiť k terajšiemu zamestnávateľovi.
Aký je postup?
- dajme tomu, že ju majú prijať do nového prac.pomeru 1.3.2011
- terajšiemu zamestnávateľovi musí dať výpoveď
- manžel môže ostať s dieťatkom na RD?
- zamestnávateľ ju odhlási zo SP, ZP, musí jej preplatiť nevyčerpanú dovolenku ........
Tweety
17.02.11,17:22
Zamestnankyni končí MD 24.2.2011. Od 25.2.2011 jej začína RD. Chce ísť pracovať, ale inde, nechce sa vrátiť k terajšiemu zamestnávateľovi.
Aký je postup?
- dajme tomu, že ju majú prijať do nového prac.pomeru 1.3.2011
- terajšiemu zamestnávateľovi musí dať výpoveď
- manžel môže ostať s dieťatkom na RD?
- zamestnávateľ ju odhlási zo SP, ZP, musí jej preplatiť nevyčerpanú dovolenku ........
PP u nového môže uzatvoriť bez toho, aby u terajšieho zamestnáv. PP skončila. ALe ak chce ukončiť, podá výpoveď, alebo sa dohodnú na skončení dohodou podľa §60ZP. Potom ju zamestnáv. pri jeho skončení odhlási z poisťovní. Pri poslednej výplate jej preplatí prípadnú nevyčerp. dovolenku, odstupné(ak jej vznikne nárok) Dnes už môže aj pracovať aj poberať RP.
Lenka Buček Hurtišová
26.06.11,18:09
no a prosím, riešime to so známou- ako sa rieši ak je nástup do nového zamestnania neskôr ako je ukončený PP(nový nástup 15.8., výpoveď k 30.7.) - je treba sa niekde prihlásiť (SP, ÚP)?Alebo netreba?
drobeceva
26.06.11,18:11
no a prosím, riešime to so známou- ako sa rieši ak je nástup do nového zamestnania neskôr ako je ukončený PP(nový nástup 15.8., výpoveď k 30.7.) - je treba sa niekde prihlásiť (SP, ÚP)?Alebo netreba?
Nie je povinnosťou sa evidovať na ÚP. Ale ak sa zaeviduješ, ZP platí štát. Ináč sa musíš prihlásiť na ZP ako samoplatiteľ.
JanaJanov
15.11.12,18:15
PP u nového môže uzatvoriť bez toho, aby u terajšieho zamestnáv. PP skončila. ALe ak chce ukončiť, podá výpoveď, alebo sa dohodnú na skončení dohodou podľa §60ZP. Potom ju zamestnáv. pri jeho skončení odhlási z poisťovní. Pri poslednej výplate jej preplatí prípadnú nevyčerp. dovolenku, odstupné(ak jej vznikne nárok) Dnes už môže aj pracovať aj poberať RP.

Ako je to prosim Vas ak zamestnankyna pocas rodicovskej chce odist z nasej firmy na UP? moze tiez tak,ze odide bez toho, aby u nas ukoncila PP, zrusi si len rodicovsku a zaeviduje sa na UP?
Dakujem vopred. Jana :)
Tweety
15.11.12,18:16
Ako je to prosim Vas ak zamestnankyna pocas rodicovskej chce odist z nasej firmy na UP? moze tiez tak,ze odide bez toho, aby u nas ukoncila PP, zrusi si len rodicovsku a zaeviduje sa na UP?
Dakujem vopred. Jana :)
Nie, musí byť bez práce, t.j. musí mať skončený PP, pretože počas RD jej ten trvá.
JanaJanov
15.11.12,18:21
Dakujem a ak by dala vypoved tiez musi mat VD?
Tweety
15.11.12,18:23
Dakujem a ak by dala vypoved tiez musi mat VD?
Áno, bude mať VD, ak chce odísť ihneď, treba skončiť dohodou podľa §60ZP.
Len pre ujasnenie, netreba zadávať tú istú otázku do rôznych tém.
JanaJanov
15.11.12,18:26
Ano, ano ja viem prepacte, chcela som ju vymazat,ale skor ako sa mi to podarilo, tak niekto odpovedal...sorry..
Lenze ked nas sef nechce sa nechce dohodnut so zamestnankynou, on jej nechce dat Dohodu....co ma robit? Dakujem vopred.
Tweety
15.11.12,18:28
Ano, ano ja viem prepacte, chcela som ju vymazat,ale skor ako sa mi to podarilo, tak niekto odpovedal...sorry..
Lenze ked nas sef nechce sa nechce dohodnut so zamestnankynou, on jej nechce dat Dohodu....co ma robit? Dakujem vopred.
Ak chce odísť,potom musí podať výpoveď s VD, po jej skončení PP skončí. Ona sa potom môže ísť zaevidovať na ÚP. Ale sa priznám, nechápem tomu jej postupu. Pretože ak podá výpoveď, nárok na odstupné jej nevznikne.
Mila123
15.11.12,18:28
ten niekto som bola ja......
veronikasad
15.11.12,19:12
Ako je to prosim Vas ak zamestnankyna pocas rodicovskej chce odist z nasej firmy na UP? moze tiez tak,ze odide bez toho, aby u nas ukoncila PP, zrusi si len rodicovsku a zaeviduje sa na UP?
Dakujem vopred. Jana :)
čo znamená "zruší si len rodičovskú" ? Ak poberá rodičovský príspevok, aj keď ukončí pracovný pomer, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne.
JanaJanov
16.11.12,05:38
nie zrusi, ale prerusi a rodicovsku bude cerpat manzel a ona skonci PP a pojde na UP a bude mat podporu (na dávku v nezamestnanosti má nárok poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní))....je to tak, ci nie?
veronikasad
16.11.12,07:52
nie zrusi, ale prerusi a rodicovsku bude cerpat manzel a ona skonci PP a pojde na UP a bude mat podporu (na dávku v nezamestnanosti má nárok poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní))....je to tak, ci nie?
Tak ako píšeš je to možné. Ak máš nevyčerpanú dovolenku, požiadaj pred skončením prac.pomeru o čerpanie jedného dňa a zvyšok nech ti zamestnávatel preplatí. Výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.
JanaJanov
16.11.12,09:56
A co ak jej nechce dovolit sef cerpanie dovolenky len preplatenie, co vtedy?
veronikasad
16.11.12,11:50
A co ak jej nechce dovolit sef cerpanie dovolenky len preplatenie, co vtedy?
Bohužial, neurobí nič - nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. S "rozumným" zamestnávateľom, ktorému vysvetlíš prečo by to tak malo byť - by sa malo dať dohodnúť.