ivanisinka
16.02.11,19:34
Mám takýto problém prosím poradte!
V 10/2010 ako aj v 11/2010 sme omylom vyfaktúrovali do EU dvakrát tú istú prepravu. Samozrejme to išlo aj do Suhrnného výkazu v 10/2010 ako aj 11/2010. Odberateľ ale nevyžadoval dobropis ani jednu faktúru nevrátil. Proste len vystavil faktúru na nás, ktorou nás spätne zaťažil. To znamená do prijatých faktúr by som mala zúčtovať poníženie výnosov. Čiže 602/321 - existuje ale takáto predkontácia? A mám či nemám samozdaňovať.

Alebo zúčtovať 518/321 a samozdaňovať?
Keď si to vezmem dvakrát som to dala do SV, jednu faktúru by som mala stornovať a dať dodatočný SV, ale veď keď túto faktúru prefaktúroval na nás aj on to má v SV nie?

Ako to poriešiť?
a_je_to
18.02.11,11:15
Taká predkontácia veru nespĺňa kritériá súvzťažnosti. Odberateľ Ti nemôže fakturovať mínus službu, iba Ti vrátiť duplicitnú faktúru bez úhrady späť a Ty ju sama musíš buď zrušiť, ak ešte nebola predmetom SV, alebo dobropisovať, ak už bola predmetom SV. Dobropis je oprava základu dane podľa § 25 ZoDPH. Do SV sa zahrnie podľa § 80, ods. 7, ZoDPH, teda v období riadneho vyhotovenia a odoslania, dodatočný SV nedávaš. Odberateľ naloží s dobropisom tiež podľa svojich okolností. Jeho faktúru nemôžeš akceptovať, pre vás nie je ani účtovným prípadom, ani plnením pre samozdanenie .... žiadnu službu ste neprijali, iba zrušíte svoju druhú fakturáciu.
Podľa popisu by som jeho spätnú faktúru považoval za svoj dobropis a účtoval ako 311/602 mínusom a dal ju do SV podľa dátumu jej vyhotovenia. Mala by si mu aj vyhotoviť a odoslať k duplicitnej faktúre svoj dobropis s tými istými dátumami, ako on tú svoju faktúru, nech svoju faktúru nedáva do svojho SV.
ivanisinka
19.02.11,19:14
Dakujem za odpoved.
SV - slúži na krížovú kontrolu ak sa nemýlim.
Ja som dodala sluzbu v 10/2010 a dala to do SV 10/2010 a tiež v 11/2010 rovnako tiež do SV 11/2010. Opačná strana t.j. odberateľ obidve tieto služby prijal a zrejme uplatnil samozdanenie, ak ale on vystavil na mňa faktúru na spätné zaťaženie v rámci EÚ zrejme aj on si túto službu dal do SV nie?
Takéto prípady máme viac
a_je_to
21.02.11,21:44
Myslím, že sa malo postupovať podľa § 25 /plný dobropis k druhej fa/ a § 80, ods. 7 ZoDPH, ktorý hovorí :
(7) Pri oprave základu dane podľa § 25 sa v súhrnnom výkaze uvádza suma, o ktorú sa základ dane opravil, a to za obdobie, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru alebo príjemcovi služby.
Pošli mu svoj dobropis a priznaj ho mínusom do svojho SV, je to Tvoja povinnosť pri zistení omylu .... a sprievodný list k nemu, nech tú druhú faktúru ním anuluje a svoju faktúru nech si dobropisuje. Podľa mňa jeho faktúru nesamozdaňuješ, lebo nebola dodaná žiadna služba, nahrádzaš ju svojím dobropisom. Áno SV je aj pre kontrolu, ale u tohto prípadu podľa mňa povinnosť samozdanenia nevzniká, ide o zjavný a vysvetliteľný omyl.
anelly
20.05.11,07:05
Vznikol u mňa podobný problém. Na základe nadriadeného som musela vystaviť dobropis dodávateľovi a požaduje odo mňa, aby som ho zaúčtovala -311/-501!!! Podľa mňa by nám mal dodávateľ vystaviť ťarchopis 501/321.