verenka@azet.sk
16.02.11,20:33
DOBRý večer do porady, Trápy ma jeden problém. Zamestnávateľ mi nevie dať prácu v mieste ako dohodnutom v pracovnej zmluve ale zároveň ani nechce so mnou rozviazať PP. Vlastne teraz som si podrobne prečítala PZ kde je v jednom bode,že podpisom tejto Prac. zmluvy dávam súhlas zamestnávateľovi , že ma môže kedykoľvek vyslať na pracovnú cestu podľa ZP § 57, mám pocit, že to chce aj patrične využiť. a vyslať ma na tú pracovnú cestu do iného miesta ako je dohodnuté. je to v poriadku? môžem sa nejako brániť? čo asi poodnikne zamestnáveľ a čo môžem ja? skončiť bez odstupného nechcem a zamestnávateľ mi zas nechce dať odstupné. Má právo ma vyslať na Prac. cestu? Dakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
16.02.11,19:37
Samozrejme, že môže ťa poslať na prac.cestu. Má na to právo aj podľa ZP, aj ty si s tým súhlasila pri podpise zmluvy.
verenka@azet.sk
16.02.11,19:48
dakujem za odpoved. A ako to má vyzerať určite mi to dá písomne aby bol kritý však. a ja že ked nenastúpim tak poruším prac. disciplínu? čo mám robiť? bez odstupného neodídem. Ďakujem
Llívia
16.02.11,19:50
DOBRý večer do porady, Trápy ma jeden problém. Zamestnávateľ mi nevie dať prácu v mieste ako dohodnutom v pracovnej zmluve ale zároveň ani nechce so mnou rozviazať PP. Vlastne teraz som si podrobne prečítala PZ kde je v jednom bode,že podpisom tejto Prac. zmluvy dávam súhlas zamestnávateľovi , že ma môže kedykoľvek vyslať na pracovnú cestu podľa ZP § 57, mám pocit, že to chce aj patrične využiť. a vyslať ma na tú pracovnú cestu do iného miesta ako je dohodnuté. je to v poriadku? môžem sa nejako brániť? čo asi poodnikne zamestnáveľ a čo môžem ja? skončiť bez odstupného nechcem a zamestnávateľ mi zas nechce dať odstupné. Má právo ma vyslať na Prac. cestu? Dakujem za odpoveď

Zákonník práce § 57 Pracovná cesta
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.

Keďže to máš v pracovnej zmluve, môže ťa na ňu vyslať. Zamestnávateľovi však vzniknú vyššie náklady (napr. na stravné podľa dĺžky trvania pracovnej cesty, náklady na dopravu, ubytovanie...) Pýtaj si dopredu zálohu na pracovnú cestu. Ak ti ju zamestnávateľ neposkytne, nemusíš na ňu nastúpiť, lebo ti nevytvoril vhodné podmienky.

Zákon o cestovných náhradách § 36 Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok na náhrady podľa tohto zákona do sumy predpokladaných náhrad (ďalej len "preddavok") pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu a pri vyslaní do štátu Európskej únie. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady iba na žiadosť zamestnanca.
Llívia
16.02.11,19:58
dakujem za odpoved. A ako to má vyzerať určite mi to dá písomne aby bol kritý však. a ja že ked nenastúpim tak poruším prac. disciplínu? čo mám robiť? bez odstupného neodídem. Ďakujem
Choď na pracovnú cestu. Nepôjdeš = porušenie pracovnej disciplíny s dôsledkom ukončenia prac. pomeru bez nároku na odstupné.
verenka@azet.sk
16.02.11,20:01
Iná možnosť nieje, a musím vedieť čo vlastne budem vykonávať však? a čo ked to nebude práca na akej sme sa v PZ dohodli ale niečo iné alebo podobné? Ja prácu nechcem stratiť ale tiež nechcem sa dať vydierať. Dakujem za odpov. aj za názor
Ibaaktak
16.02.11,20:33
podla môjho názoru treba rozlišovat medzi preradením na iné miesto výkonu práce teda preložením a pracovnou cestou . Preradenie je pomerne problematické a pokial by to mala byt pracovná cesta ktorá má za následok v podstate zlikvidovat zamestnanca tak to bude skôr otázka nervov. Podla mńa zamestnávatel riskuje tak vysoké náklady súvisiace s pracovnou cestou že sa mu to nevyplatí. Musí platit mzdu, cestovné výlohy a velmi rýchlo pochopí zbytočnost tohto kroku. Treba iba vydržať
Llívia
16.02.11,21:02
Iná možnosť nieje, a musím vedieť čo vlastne budem vykonávať však? a čo ked to nebude práca na akej sme sa v PZ dohodli ale niečo iné alebo podobné? Ja prácu nechcem stratiť ale tiež nechcem sa dať vydierať. Dakujem za odpov. aj za názor
Bez tvojho súhlasu ťa zamestnávateľ nemôže preradiť na inú prácu - a to ani na pracovnej ceste.
verenka@azet.sk
17.02.11,05:30
Ďakujem všetkým
verenka@azet.sk
23.02.11,06:42
Prosím, ešte o jednu radu. Na aký dlhý čas ma môže zamestnavateľ vysielať na pracovnú cestu? koľko hodín do týždňa? Ďakujem za skorú odpoveď
Tweety
23.02.11,06:43
Prosím, ešte o jednu radu. Na aký dlhý čas ma môže zamestnavateľ vysielať na pracovnú cestu? koľko hodín do týždňa? Ďakujem za skorú odpoveď
Toto nie je nikde obmedzené, je to vždy podľa potrieb zamestnávateľa.
verenka@azet.sk
23.02.11,06:48
aha myslela som si to. Nikde to zákony neošetrujú. a priemerný týždenný čas môže byť prekročený? mám 37,5 hod. týždeň v PZ.
veronikasad
23.02.11,06:56
Prosím, ešte o jednu radu. Na aký dlhý čas ma môže zamestnavateľ vysielať na pracovnú cestu? koľko hodín do týždňa? Ďakujem za skorú odpoveď
môžeš prosím vysvetliť, čo zamestnávateľ chápe pod pojmom pracovná cesta ? resp. bližšie objasniť miesto výkonu práce a druh práce dohodnutý v prac.zmluve
verenka@azet.sk
23.02.11,07:47
Situácia je nasledovná: môj zamestnávateľ momentálne a pravdepodobne ani nebude mať v mieste výkonu práce, ktorý mám v PZ žiadnu prácu. Tak ma chce vyslať do iného mesta robiť presne tú istú prácu ktorú mám v PZ. má moj súhlas v PZ, že ma môže vyslať na prac. cestu na nevyhnut čas. tak preto sa pýtam čo to je nevyhnutný čas § 57 ZP. A koniec koncov ide o odstupné ktoré mi nechce vyplatiť a takto sa rozhodol riešiť situáciu. Ďakujem
Llívia
23.02.11,07:48
aha myslela som si to. Nikde to zákony neošetrujú. a priemerný týždenný čas môže byť prekročený? mám 37,5 hod. týždeň v PZ.
Čas strávený na pracovnej ceste nemusí byť totožný s pracovnou dobou. Pracovná cesta sa ráta od okamihu na jej nástup do okamihu návratu z nej.
Príklad: tvoja pracovná doba je 7:00 - 15:30.
Na pracovnú cestu nastúpiš o 6:00, do miesta výkonu práce prídeš a prácu začneš vykonávať o 8:00. Skončíš o 15:30 a domov prídeš o 17:30.
Na pracovnej ceste si bola od 6:00 (nástup) do 17:30 (návrat), čo je spolu 11,5 hod.
Ako pracovný čas sa ti však ráta len dobo od 7:00 - 15:30, čiže len 8 hodín (po odrátaní 30 min. prestávky). Pracovný čas prekročený nebol.