Tati5
16.02.11,21:40
Dobrý deň,

je tu niekto, kto by mi poradil s reklamou na Google Adwords. Ide o to, že cca pol roka prevádzkujem e-shop s výživovými doplnkami. Asi pred mesiacom som spustila kampaň na Google Adwords, minula som asi 70 Eur, ale konverzia (objednávka) z reklamy, nebola žiadna. Miera prekliku je dosť vysoká, približne 6%. Potrebovala by som poradiť so správnym výberom kľúčových slov a tiež nejaké technické záležitosti okolo toho. Je možnosť zverejnenia mojej domény tu priamo na porade a otvorené poradenstvo alebo je potrebný kontakt cez SS? V každom prípade budem vďačná za každú odpoveď.

Ďakujem pekne.
padro
16.02.11,21:45
70 eur zase nie je az tak vela penazi, skor by som povedal malo,.. a jedine ako prides na to ktore su tie spravne slova, texty atd. je to ze to budes menit, pozorovat, skusat...
Dantess
17.02.11,06:17
Dobrý deň,

je tu niekto, kto by mi poradil s reklamou na Google Adwords. Ide o to, že cca pol roka prevádzkujem e-shop s výživovými doplnkami. Asi pred mesiacom som spustila kampaň na Google Adwords, minula som asi 70 Eur, ale konverzia (objednávka) z reklamy, nebola žiadna. Miera prekliku je dosť vysoká, približne 6%. Potrebovala by som poradiť so správnym výberom kľúčových slov a tiež nejaké technické záležitosti okolo toho. Je možnosť zverejnenia mojej domény tu priamo na porade a otvorené poradenstvo alebo je potrebný kontakt cez SS? V každom prípade budem vďačná za každú odpoveď.

Ďakujem pekne.
Pre eshop je mesačná čiastka na reklamu normálne aj 1 000eur. Máš ten bonus, že nemusíš platiť nájom za priestory, tak to všetko dávaj do reklamy. Adwords je len začiatok... Síce sa hovorí, že podnikanie s eshopom je minimálne nákladové, ale ak chceš uspieť, tak reklama je tam extrémne nákladová
padro
17.02.11,12:20
ja dam 1000 len na adwords, ale to zdaleka nie je vsetka reklama, treba aj ine formy... ludia si predstavaju eshop velmi jednoducho, ale do reklamy idu strasne peniaze.
dragan.michal
17.02.11,19:41
ono zas nemusí byť chyba len v zlej kampani. Ono zas 70 eur je dosť aspoň na jednu objednávku. Takže chyba môže byť:
- zlé kľúčové slová
- zlý reklamný text - možno je taký všeobecný, že ním zasahuješ aj ľudí, ktorí o produkt nemajú záujem. Čo môže byť koniec koncov aj mierou prekliku, ktorú máš celkom vysokú.
- kde odkazuješ užívateľ z reklamy? Na špeciálnu landing page alebo na home page? Dostane sa užívateľ po reklame na podstránku kde je práve to čo si mu ponúkala v reklame?
- kde skončil užívateľ? Máš nastavené Google Analytics a sleduješ ako sa správajú užívatelia? Pridali produkt do košíka a skončili, alebo si ho vôbec do košíka nepridali?
- ako dlho strávili u Teba na webe? prišli z reklamy a do 10 sekúnd boli preč, alebo sa zdržali dlhšie?
atd
padro
17.02.11,19:57
ono zas nemusí byť chyba len v zlej kampani. Ono zas 70 eur je dosť aspoň na jednu objednávku.

tak to hej zase nejake tie objednavky by mali byt aj zo 70eur.
Jaro_
17.02.11,21:28
prezradite aj co predavate s vydavkami 1000€ /mesiac na adwords?
j.sch
18.02.11,05:12
prezradite aj co predavate s vydavkami 1000€ /mesiac na adwords?
Ja napríklad kvety !!
ale 1000 to nie je našťastie ... ale na Valentína za deň 80 euro /šupa / ale aj objednávky !! ja mám reklamu a prevádzku inshopu cca 10% obratu... /dlhodobý priemer /
padro
18.02.11,06:15
prezradite aj co predavate s vydavkami 1000€ /mesiac na adwords?
autodoplnky
PeterGazo
18.02.11,09:31
€70 sa zda dost malo. Ale naozaj zalezi na segmente. Riesil som aj klienta, ktory minul za jeden den vyse €5.000,- (detaily z dovodu obchodneho tajomstva nemozem zverejnit). Pritom bezna denna spotreba u jeho eshopu je cca €500 do Google AdWords.

€70 sa moze zdat dost na jednu objednavku, ale je to je velmi zovseobecnovane. V skutocnosti moze byt problem v nastaveniach kampane a rozpoctu. Ak totiz nastavim rozpocet tak, ze sa mi reklama zobrazuje iba kazde 10. vyhladanie, tak sa prudko znizuje efektivita. Ako viem, ze prave ten 10. hladajuci je spravny. Velmi vela inzerentov sa snazi "usetrit" a nakoniec prerobi.

Realny priklad:
Inzerent mal obmedzeny rozpocet €3.000,- na mesiac. Ak to rozdelime na 30 dni, tak mu vychadzalo €100,-/den. Pri jeho segmente vsak bolo vyhladavanie take obrovske a pocet preklikov taky velky, ze potreboval rozpocet cca €250,-. Toto sposobovalo, ze sa reklama niekedy zobrazovala a niekedy nie. Pouzivatel so zaujmom produkt najprv nasiel, ale neskor, ked ho chcel ist kupit uz ho nenasiel (vacsina ludi totiz nenakupi po prvom kliknuti). Tym padom inzerent zaplatil za klik, ktory mu nepriniesol objednavku, ale mohol mu ju priniest pri navrate pouzivatela. Naklad na objednavku tak bol az cca €85,-. To bolo pre dany segment uz v strate (aj ked sa jednalo o velmi drahe vyrobky s vysokou marzou). Po viacerych zmenach, medzi ktorymi bola okrem optimalizacie slov a textov aj zmena rozpoctu na neobmedzene, sa naklad na objednavku zmenil na €13,- co bolo pre klienta uz velmi ziskove.

Co z toho vyplyva? Ak inzerujem nejaky produkt, tak ho musim inzerovat naplno a dlhodobo. Ak dam kazdemu produktu len minimalnu podporu, neziskam nic, skor stratim. Je to ako v zivote, ak clovek robi vela veci naraz a iba povrchne, tak nema zo ziadnej veci poriadny osoh. Ak vsak robi jednu vec poriadne, ma z nej osoh.

Ako vyriesit obmedzeny rozpocet na reklamu v Google?
1. Vybrat si produkt s vysokou marzou, ale aj vysokou popularitou
2. Kampan cielit len na tento produkt (ostatne vynechat). Pouzit pri tom len specificke vyrazy. Cize ak sa jedna napr. o vyzivovy doplnok tabletky na chudnutie, reklama by sa mala chytat len na slova ako "tabletky na chudnutie", "pripravky na chudnutie", konkretny nazov pripravku a podobne.
3. Kampan nesmie obsahovat vseobecnejsie vyrazy ako napr. len "chudnutie", alebo len "dieta". Tieto slova su velmi vyhladavane a maju vseobecnejsi vyznam. Clovek moze hladat dietu a nie pripravky, moze hladat tipy na chudnutie a nie pripravky. Takyto clovek aj ked klikne, je vysoka pravdepodobnost, ze sa pre vyrobok nerozhodne (vo vacsich kampaniach by som vsak pouzil aj tieto slova).
4. Ked zacnu objednavky prinasat zisk, tak je potrebne ten zisk investovat do dalsej kampane a pridat dalsi vyrobok. Potom treba postupovat odznova.

Este dodam, ze v Google AdWords je priemerna miera konverzie (percentualne vyjadrenie pomeru klikov k nakupom) 1%. Cize kazdy 100 navstevnik aj nakupi. Treba to brat iba ako odrazovy udaj. Cize, ak mam cenu kliku napr. €0,10, tak naklad na predaj jednej objednavky je €0,10x100, cize €10,-. Preto si treba vypocitat, kolko je marza z jednej priemernej objednavky a vypocitat, ci sa to vyplati.
Dobre zoptimalizovane kampane maju mieru konverzie 2-3%. cize kazdy 50. az kazdy 30. navstevnik nakupi.
Jaro_
18.02.11,10:32
super rada..
zaujimalo by ma, ake mate skusenosti s cenou za jeden preklik? Chapem, ze je to velmi roznorode a zavisi to od konkurencie ale aj tak.
Nasiel som si znacky, kde nikto neinzeruje a tam som nastavil 0,05€ za jeden klik. Zobrazuje sa v podstate pri kazdom vyhladavani a miera prekliku je tym padom aj velmi vysoka.
Avsak, tym ze tam nik neinzeruje skusal som aj minimalnu uvadzanu cenu a teda 0,01 a to sa mi nechcelo zobrazovat :-) .
Co mi pride trosku cudne kedze by som v tom bol sam. Nefungovalo to ani s 0,03.
padro
18.02.11,11:07
ja mam priemer 0.07 .. ale toto je fakt individualne, neda sa to zovseobecnit, dokonca ani keby si rovnake shopy porovnaval, kazdy moze cielit na niekoho ineho.
Dantess
18.02.11,12:53
ja mám v priemere 30 centov na klik, čo je dosť, ale neviem s tým nič robiť...
PeterGazo
19.02.11,00:27
Cena kliku je naozaj individualna. Mam klienta, pre ktoreho je uz €0,10 vela a nevyplaca sa mu to. Mam ale aj klienta, ktoremu zvysenie ceny kliku na €3,- znizilo naklady o cca 50% (samozrejme v spojeni s dalsimi optimalizacnymi ukonmi). A pritom uz dovtedy bol klient v peknom zisku.
faklmen
19.02.11,08:25
Je to zaujimave. Ja miniem mesacne na Adwords cca 100€ pri priemerne 60 objednavok mesacne. Suma sa stale zvysuje. Pri cca 80-90 kliknuti denne mam cca 2-3 objednavky.
PeterGazo
19.02.11,10:39
falkmen. Taketo udaje hovoria o velmi malej kampani zameranej na par produktov a zaroven velmi dobre optimalizovanej. Ano su produkty, kde sa to da. 60 objednavok mesacne je vsak velmi malo na uzivenie firmy s viac nez jednym clovekom . Teda ak sa jedna o objednavku s nizkou priemernou hodnotou. Predpokladam, ze priemerna objednavka pri velmi vysokej efektivnosti je cca €33,- co je pri 60 objednavkach cca €2000,- trzieb privezenych systemom AdWords. Ak vezmeme, ze su tam este nejake naklady na nakup tych produktov (alebo materialu na vyrobu), tak ostane suma akurat na kvalitny zivot jedneho cloveka. Ak to vychadza takto alebo lepsie, tak gratulujem. Urcite by som vsak rad poznal produkt, ktory sa da takto lacno a efektivne spropagovat.