Sezuzka
17.02.11,08:02
Poraďte mi prosím, či platí nejaký zákon, keď som žiadala Cetelem telefonicky aj písomne, aby mi neposielali na moju adresu žiadne ponuky na úvery a oni mi ich stále zasielajú.
Stanislav 1975
17.02.11,07:16
Poraďte mi prosím, či platí nejaký zákon, keď som žiadala Cetelem telefonicky aj písomne, aby mi neposielali na moju adresu žiadne ponuky na úvery a oni mi ich stále zasielajú.

No si v práve-jedná sa o tzv. nevyžiadanú reklamu...
Sezuzka
17.02.11,07:21
Ja by som však chcela poprosiť o číslo zákona alebo paragrafu, na ktorý by som sa mohla odvolať. Chcem im ešte raz napísať a pohroziť, že to budem riešiť súdnou cestou.
durisovad
17.02.11,08:40
Ja taketo ponuky v lete hadzem do kosa a v zime nimi podkurim v peci.
Sezuzka
17.02.11,08:51
Ja také neadresné letáky, ktorých dostávame každý deň veľa, zbieram a vymieňam si ich za toaletný papier, keď robí firma Tento zber papiera po činžiakoch. Z Cetelemu mi však chodia reklamy poštou v obálke a môže to vyzerať ako nejaká upomienka. Som na ne alergická.
Chobot
17.02.11,08:51
Poraďte mi prosím, či platí nejaký zákon, keď som žiadala Cetelem telefonicky aj písomne, aby mi neposielali na moju adresu žiadne ponuky na úvery a oni mi ich stále zasielajú.

Máš alebo mala si nejaký produkt od Cetelemu? Napr. nakupovala si niečo na splátky od nich? Ak áno, tak podpisom zmluvy si dala súhlas na spracovanie od. údajov a na marketingové účely a oni majú právo ti posielať takéto letáky či informačné listy.

Ak si s nimi nikdy nič nemala, (otázne je, odkiaľ potom majú tvoje údaje??) tak potom ti to posielajú v súlade so zákonom o ochrane os. údajov č. 428/2002 § 7 ods. 4 písm. d):

(4) Ďalej bez súhlasu uvedeného v odseku 1 možno osobné údaje spracúvať len vtedy, ak

a) ....

d) predmetom spracúvania sú výlučne titul, meno, priezvisko a adresa dotknutej osoby bez možnosti priradiť k nim ďalšie jej osobné údaje a ich využitie je určené výhradne pre potreby prevádzkovateľa v poštovom styku s dotknutou osobou a evidencie týchto údajov; ak je predmetom činnosti prevádzkovateľa priamy marketing, uvedené osobné údaje môže poskytovať, bez možnosti ich sprístupňovania a zverejňovania, len vtedy, ak sú poskytované inému prevádzkovateľovi, ktorý má rovnaký predmet činnosti výhradne na účely priameho marketingu, a dotknutá osoba písomne neuplatnila námietku podľa § 20 ods. 3 písm. c),

Ako vidíš, ty voči tomu môžeš podať námietku podľa § 20:

(3) Dotknutá osoba na základe bezplatnej písomnej žiadosti má právo u prevádzkovateľa namietať voči

a) spracúvaniu jej osobných údajov, o ktorých predpokladá, že sú alebo budú spracúvané na účely priameho marketingu bez jej súhlasu a žiadať ich likvidáciu,
b) využívaniu osobných údajov uvedených v § 7 ods. 4 písm. d) na účely priameho marketingu v poštovom styku, alebo
c) poskytovaniu osobných údajov uvedených v § 7 ods. 4 písm. d) na účely priameho marketingu.

Takže im ešte raz napíš doporučene, že namietaš v zmysle § ...... zákona č. 428/2002 a nech ti viac neposielajú marketingové materiály.

Ak ti aj potom niečo príde, daj podnet na úrad na ochranu osobných údajov s priložením toho tvojho listu, doručenky a ich ponuky. Ak porušili zákon, dostanú pokutu.