ewita888
17.02.11,09:27
Potrebujem poslať elektronicky do VŠZP výkazy, ale pri podpise výkazu mi stále vyhadzuje: táto webová lokalita chce spustiť nasledovný doplnok Capicom module.. keďže absolútne neviem, čo s tým, prosím o radu..
misoft
17.02.11,08:44
Toto som zistil (Google Translate):

Capicom.dll modul má známa veľkosť súboru 466.944 bytov. Capicom.dll modul sa používa pre volanie funkcií CAPICOM. CAPICOM je funkcia nastavená použiť šifrovanie prevádzky webových stránok a možno nájsť v systéme Windows Software Development Kit (SDK). CAPICOM môže byť použitý k digitálnemu podpisu kódov a dát, overovanie digitálnych podpisov, baliť dáta kvôli súkromiu, hash údajov a šifrovanie alebo dešifrovanie.
V origináli tu: http://www.paretologic.com/resources/paretolabs/dll/capicom_dll.aspx

To asi znamená toľko, že je potrebná táto "knižnica" na zabezpečené a šifrované spojenie a odoslanie elektronického dokumentu (súboru). Pokiaľ ti vyhadzuje "oznámenie" tak buď tento "doplnok" už v PC máš nainštalovaný a spustí ho, alebo ešte ho nemáš, stiahne ho (download) a spustí ho.

Jednoducho: týka sa to elektronického podpisu a šifrovania a zabezpečenia dokumentu.
Fero11
17.02.11,08:45
ewita888
17.02.11,08:47
no ale mne nič nespúšťa a v okne, kde sa mi to oznamuje, sa to nainštalovať nedá, lebo ma odtial vyhadzuje..
Fero11
17.02.11,08:56
ewita888
17.02.11,09:16
mám to stiahnuté, ale aj tak mi to nejde...
Fero11
17.02.11,12:05
Dal som ti odkaz, presla si si ten manual ?
KEJKA
09.05.12,03:53
no ale mne nič nespúšťa a v okne, kde sa mi to oznamuje, sa to nainštalovať nedá, lebo ma odtial vyhadzuje..


mám to stiahnuté, ale aj tak mi to nejde...
pripájam sa, tiež mám problém s CAPICOM.
ten mám v PC - nájdem ho v NB,
prešla som si podľa linku kontrolu certifikátu, ten sa mi zobrazuje tam, kde podľa návodu má byť, aj s poznámkou, že je v poriadku. Viem sa prihlásiť, listovať na stránke, ale pri pokuse odoslať súbor, hlási chybu - chýba mu CAPICOM ale týmto upozornením to končí.
pri pokuse CAPICOM podľa návodu nainštalovať žiada odstrániť CAPICOM a musím ukončiť inštaláciu - ako ho mám odstrániť?
Chcela som ho "preinštalovať - či nepomôže.
Laicky - mám ho v NB, ale na nesprávnom mieste?
nie je chyba v OS - predtým bol inštalovaný v 32b OS, teraz mám 64?
Heni
09.05.12,04:17
aj ja som mala taký problém, ale napriek tej poznámke, že už tam capicom je a musím ho odinštalovať - som dala inštalovať capicom - a pri inštalácii ponúklo možnosť na vymazanie predchádzajúceho capicomu, ktorý tam už inštalovaný bol... tak som dala tú možnosť (remove tlačidlo), vymazal sa starý capicom, nainštaloval nový a už mi to fachčí...
ale najedovala som sa s tým statočne :-/
KEJKA
09.05.12,04:42
ja som šla cez POMOC vszp, nastavila som odporúčané možnosti internetu, zabezpečenie a pod. reštartovala.
teraz mi našlo certifikát, vybrala som ten správny a zamrzlo to. PC ako taký nie, otvorila som si IE v novom okne a píšem túto poznámku, ale vszp nepokračuje.
k odpovedi - žiadne remove som si nevšimla.
o 10 min. neskôr
cez správcu úloh som ukončila IE, znova sa prihlásila, zopakovala výber a vloženie dokumentu VSZP +podpis. Z
nova mi ponúklo varovanie a výber z troch možností, vybrala som správnu, zasa varovanie k vytvoreniu digitálneho podpisu, súhlasila som a už to odišlo.
teraz neviem, čo bude nabudúce a či nemám tie nastavenia o zabezpečení /zo stredného na nízke/ radšej vrátiť na pôvodné hodnoty.
pripajam prtscr tých hlášok .
Heni
09.05.12,04:57
ja som šla cez POMOC vszp, nastavila som odporúčané možnosti internetu, zabezpečenie a pod. reštartovala.
teraz mi našlo certifikát, vybrala som ten správny a zamrzlo to. PC ako taký nie, otvorila som si IE v novom okne a píšem túto poznámku, ale vszp nepokračuje.
k odpovedi - žiadne remove som si nevšimla.
u nás sa išlo podľa tohto: https://portal.vszp.sk/vszp-portal-extra/main/public.p/welcome-p000310.jsf?_flowExecutionKey=_c1C407D48-BACC-4D30-D759-5E460BC9BF42_kEE3C8D1D-B9F1-CEE2-3EF2-F095EFA4E7BC - často kladené otázky - otázka č. 6 - týka sa priamo CAPICOMU...
srska
09.05.12,05:11
u nás sa išlo podľa tohto: https://portal.vszp.sk/vszp-portal-extra/main/public.p/welcome-p000310.jsf?_flowExecutionKey=_c1C407D48-BACC-4D30-D759-5E460BC9BF42_kEE3C8D1D-B9F1-CEE2-3EF2-F095EFA4E7BC - často kladené otázky - otázka č. 6 - týka sa priamo CAPICOMU...
to je postup pre ie.
u mňa keď som inštaloval cez ff všetko prebehlo ok - žiadne problémy

hotline ca disig: 02/20850151
KEJKA
21.07.12,15:36
Po mesiaci som znova chcela podať do vszp, zasa to žiada inštalovať CAPICOM, hoci ho isto inštalovaný mám. vyskúšala som myslím všetko, odsúhlaisla novú inštaláciu, tak mi zahlási, že nemám práva /pravdepodobne/ a preto inštalovať nemôže.
našlasom si link a šla cez príslušnú stránku našla možnosť inštalovať, to mi už šlo/najskôr REMOVE pôvodného/ a nova inštalácia - mám vybrať iný priečinok než mi ponúka?
ukončí úspešne. Následne som skuila aj s reštartom aj bez reštartu znova podpísať dokument - ignoruje CAPICOM stále. Už som to skúšala x-krát a bez úspechu. Pritom v máji mi to podobným spôsobom prešlo.
PC mám len pre seba a účet mám ako správca, tak kde môže byť zasa chyba?
Medzičasom som akurat inštalovala JAVA, kvôli FU, tak som v koncoch.
A tiež som inštalovala QSign 4.2 miesto 4.0 - tu súvislosť vidím, lebo pri jednom pokuse mi to vypísalo, že si žada zmeniť niečo v QSign........ale potom sa to už nezopakovalo, tak netuším, či nejaké zmeny urobilo, alebo nie, v každom prípade bez efektu.
KEJKA
22.07.12,05:53
posúvam........
otázku som poslala aj do VSZP, ale keby mi niekto vedel pomôcť?
Môže mať vplyv na stratu funkčnosti to, že minulý mesiac som podávala výkaz do VSZP na starom PC?
Ešte som neskúšala nanovo obnovovať certifikát na novom PC, už raz fungoval, tak do tohto sa púšťať nechcem. Viac o problémoch v predch.príspevku...................
vopred ďakujem
Stefan2005
22.07.12,07:47
posúvam........
otázku som poslala aj do VSZP, ale keby mi niekto vedel pomôcť?
Môže mať vplyv na stratu funkčnosti to, že minulý mesiac som podávala výkaz do VSZP na starom PC?
Ešte som neskúšala nanovo obnovovať certifikát na novom PC, už raz fungoval, tak do tohto sa púšťať nechcem. Viac o problémoch v predch.príspevku...................
vopred ďakujem


... no ak som dobre pochopil, tak minulý mesiac si komunikovala so starým PC, teraz chceš s novým...

zo stránok VsZP:

"Základné predpoklady úspešnej inštalácie a využívania osobného certifikátu pre účely VšZP

1. Inštaláciu je potrebné vykonať na tom istom počítači, na ktorom bola vyplnená "Žiadosť o poskytnutie elektronickej služby" na portáli VšZP (pozri obrázok)

2. Pri inštalácii musí byť prihlásený do operačného systému na počítači ten istý úžívateľ (prihlasovacie meno a heslo) ako tomu bolo v prípade vyplňovania "Žiadosť o poskytnutie elektronickej služby" na portáli VšZP.

3. Inštalácia sa musí vykonávať v tom istom type prehliadača (napr. Internet Explorer ap.), v ktorom bola bola vyplnená "Žiadosť o poskytnutie elektronickej služby" na portáli VšZP."


... takže z vyššie uvedeného mi vychádza (ak to je pravda čo píšu), že z nového PC nemôžeš komunikovať - nespĺňaš bod č. 1 - neviem riešenie - žeby opakovanie žiadosti z nového PC ? Som zvedavý na odpoveď zo VšZP...
KEJKA
22.07.12,10:32
nie, nepochopil si. Ja som úspešne niekedy začiatkom mája prešla na nový PC, preniesla tam certifikát a všetko potrebné inštalovala tak, že mi za apríl prešlo podanie na novom PC, s novým OS /príspevky 8 a 10/.
Teraz v juli mi to nejde - na tom novom. Popísala som, čo som robila na novom /QSign 4.2. a.i./, a otázka znela, či to nejakým spôsobom mohlo ovplyvniť nefunkčnosť v juli.
Za máj - t.j. v júni som z nejakého dôvodu posielala výkaz na starom PC, takže na nefunkčnosť pri novom NB som prišla až teraz v juli.
Je pravda, že sa píše o tom, že sa to nedá preniesť, ale považujem to za nezmysel a vlastne sa mi to v máji potvrdilo, kedže som to úspešne zvládla.
Všetky body 1,2,3 platia, to som pôvodne tak aj riešila - na starom PC všetko funguje doteraz.
Certifikát sa však dá zálohovať, dá exportovať a touto cestou sa dá preniesť aj na iný PC, čo som urobila podľa návodu VšZP. Vyriešila som aj problém s CAPICOM - v tom máji.
Teraz to nejde a ked sa snažím opakovať kroky z mája, tak bez efektu.
Ale prišla som na jednu zaujímavú vec:
otvorila som si v starom aj v novom tie súbory po inštalácii CAPICOM - v starom mám nejaké dáta, aj info v -doc a .txt
v novom PC mám /aj ked po zdanlivo úspešnej inštalácii CAPICOM/ tie isté súbory prázdne.
Takže tá inštalácia bola asi len naoko, alebo treba po inštalácii neičo urobiť a to zas netuším čo.
Takže vďaka za snahu mi pomôcť, zostávajú mi dve veci:
1. ešte raz od začiatku importovať certifikát do nového PC
2. ak ani to nepomôže, už len počkať na odpoved z VšZP, resp. tam zavolať.
Stefan2005
22.07.12,10:56
... skúsila si preveriť platnosť cerfikátu, resp. inštaláciu zo stránky www.disig.sk?

"www.disig.sk > certifikačná autorita > vyhľadávanie certifikátov.
Zadá sa e-mail klienta, ktorý má určený pre elektronické služby a klikne na ikonu hľadať. Systém vyhľadá všetky certifikáty, ktoré mu boli vydané (ak nie sú zrušené).
Ak klikne na DER – zobrazí sa údaj od kedy - do kedy je platný certifikát.
Vpravo je uvedený internetový prehliadač, v ktorom používateľ konta požiadal o prevydanie certifikátu
(napr. Explorer). Ak sa klikne na Explorer, systém vykoná inštaláciu certifikátu do počítača."
KEJKA
22.07.12,10:58
samozrejme, to je tam v poriadku.
Presne mi to našlo, aj IE prehliadač, v ňom pracujem, platnosť je ešte rok - 2013
tadiaľto cesta nevedie.
Korektne neinštaluje CAPICOM - priečinok vytvoríí, ale je prázdny. Ale hlási, že inštalácia je ukončená.
Stefan2005
22.07.12,12:03
....Korektne neinštaluje CAPICOM - priečinok vytvoríí, ale je prázdny. Ale hlási, že inštalácia je ukončená.

... ešte posledný pokus - pri inštalácii akú máš nastavenú úroveň zabezpečenie Windows7? Nízku ?
KEJKA
22.07.12,12:11
najskôr som mala optimálnu, strednú ako vždy, potom som ju zmenila na nízku, reštartovala a skúsila tak - nefungovalo.
Teraz ju mám zasa štandardne - tuším medium.
KEJKA
15.08.12,05:29
záhada je vyriešená, blbí lidi taky lidi...............:)
v NB som si nevedela vypnúť a preto ani nevypla ochranu užívateľských kont pred inštaláciou.
teraz to nainštalovalo správne - CAPICOM je OK.
zapla som - zvýšila ochranu na pôvodnú úroveň /po oboch krokoch je potrebné reštartovať PC/.

IE spustiť nie 64bit, ale 32bit - v START-všetky programy - sú tam obe možnosti, ja som si pravdepodobne po úspešnom májovom odoslani výkazu do VšZP niekedy do júla nastavila štandardné spúšťanie 64kIE.

tieto dve veci mi bránili odoslať výkaz do VšZP za júl, chyba je odstránená. Zdôrazňujem - musí byyť IE32bit, pri 64-ke to nefunguje ani teraz. majú to aj na stránke uvedené.
Janiela
18.02.13,18:51
záhada je vyriešená, blbí lidi taky lidi...............:)
v NB som si nevedela vypnúť a preto ani nevypla ochranu užívateľských kont pred inštaláciou.
teraz to nainštalovalo správne - CAPICOM je OK.
zapla som - zvýšila ochranu na pôvodnú úroveň /po oboch krokoch je potrebné reštartovať PC/.

IE spustiť nie 64bit, ale 32bit - v START-všetky programy - sú tam obe možnosti, ja som si pravdepodobne po úspešnom májovom odoslani výkazu do VšZP niekedy do júla nastavila štandardné spúšťanie 64kIE.

tieto dve veci mi bránili odoslať výkaz do VšZP za júl, chyba je odstránená. Zdôrazňujem - musí byyť IE32bit, pri 64-ke to nefunguje ani teraz. majú to aj na stránke uvedené.

Kejka, ako ste potom celú nešťastnú situáciu riešili?



Môj problém: potrebujem vymeniť matičnú dosku, PC - 32 bit bude na čas odstavený. Rada by som si presunula certifikát na nový PC - 64 bit. Problém mám asi v tom, že na starom PC som certifikát inštalovala cez Mozillu no a aj 64 bit.
Vďaka za radu a pomoc :-)


Pozn: Do pytle aj s ich certifikátom!!!!! prečo nemôže fungovať ako soc poisťovňa, dôvera a pod :-(
KEJKA
18.02.13,19:00
odpovie múdrejší, ja som laik v tomto.
Postupovala som podľa návodu, nainštalovala od základu všetko
čo nefungovalo, tak sme telefonicky doriešili s dodávateľom ZEP. QSign
VšZP som si preniesla sama - na ich stránke je návod, niečo som skopírovala a niečo preinštalovala na novom.
Zdôrazňujem, šla som krok po kroku podľa návodu spamäti to neviem. ešte aj to, čo cituješ, som písala rýchlo zahorúca, kým som nezabudla. Tak ako som napísala, tak mi to funguje doteraz.
VšZP je hádam najhoršia, v Dôvere vidím pekne prehľad čo som podala, drsr cez eDane - tiež si môžem pozrieť čo potrebujem. len tá VšZP je ako čierna skrinka.
Janiela
18.02.13,19:04
odpovie múdrejší, ja som laik v tomto.
Postupovala som podľa návodu, nainštalovala od základu všetko
čo nefungovalo, tak sme telefonicky doriešili s dodávateľom ZEP. QSign
VšZP som si preniesla sama - na ich stránke je návod, niečo som skopírovala a niečo preinštalovala na novom.
Zdôrazňujem, šla som krok po kroku podľa návodu spamäti to neviem. ešte aj to, čo cituješ, som písala rýchlo zahorúca, kým som nezabudla. Tak ako som napísala, tak mi to funguje doteraz.
VšZP je hádam najhoršia, v Dôvere vidím pekne prehľad čo som podala, drsr cez eDane - tiež si môžem pozrieť čo potrebujem. len tá VšZP je ako čierna skrinka.

Fajn, ďakujem za radu, pôjdem zajtra po poriadku alebo zavolám na infolinku alebo exist ešte jedna možnosť, zrušiť starý certifikát a požiadať o nový. No uvidím, ako to dopadne. Určite s ozvem.

ďakujem :-)
Janiela
18.02.13,19:05
čierna skrinka???? tak toto pomenovanie sadlo :-)
srska
18.02.13,19:47
Fajn, ďakujem za radu, pôjdem zajtra po poriadku alebo zavolám na infolinku alebo exist ešte jedna možnosť, zrušiť starý certifikát a požiadať o nový. No uvidím, ako to dopadne. Určite s ozvem.

ďakujem :-)ja som mal dtto v 09/2012 (výmena mb v pc + 11/2012 prechod na win 8). ak máš zálohu certifikátu všzp nebude problém.
1a4ter
18.02.13,20:22
Stiahnite si aktualizáciu tu: http://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=3207 Je dôležitý výber správneho jazyka. Možno bude lepšie vybrať si angličtinu. Explorer by mal byť počas inštalácie vypnutý. Ak sa jedná o windows XP, doporučujem stiahnuť si a nainštalova service pack 3 ak ho nemáte... stiahnite tu (väčšinou treba stiahnuť anglickú verziu, pokiaľ nemáte vyslovene český systém) : http://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=24 . Dobrá by bolo mať aktuálnu verziu exploreu, aktualizujte ho : http://windows.microsoft.com/en-US/internet-explorer/make-ie-default-browser#ie=ie-10 - kukni video. AK budete inštalovať čokoľvek podstatné v nových windowsoch 8 , alebo vo win 7 64bit, kliknite na inštalačný súbor pravým tlačítkom myšky a zvolte možnosť "spustiť ako správca" - prípadne ak bude vyhadzovať nejaké chyby tak zvolte možnosť "riešiť problém s kompatibilitou. Na jednom obecnom úrade som s rým mal tiež problém, no vyriešil sa. Na presný postup si už nespomeniem. Malo by stačiť čo som napísal.
scorp
19.02.13,07:06
Dobry den. Skusim pridat svoje poznatky. Hadam sa niekomu zidu.
1. Je velmi dolezite, o aky prehliadac ide. Osobne pouzivam IE (internet explorer). Pri windows 7 64 bit su 2 verzie prehliadacov. Pekne to vidno, ak ide o IE 64 bit vypise to pri ikonke. Tento nepouzivat, lebo nepodpisete davku.
2. Je jedno, na ktorom pocitaci sa generuje ziadost o uzivatelsky certifikat. Kludne sa aj moze nainstalovat. Ak chcete vstupovat do VSZP na inom stroji, urobte export na starom a import na novom stroji, vid postup na VSZP.
3. Dolezite je aby bol este nainstalovany certifikat certif.autority CA Disig. Vid postup ddto VSZP.
4. Vsetko instalovat cez IE 32 bit (pre laikov pouzivajucich win 7 - to je ten druhy ktory nie je 64 bit)
That is all ...
scorp
19.02.13,07:17
Este doplnenie. Samozrejme Capicom je aktualny pre starsie verzie IE. Ale v kazdom pripade to neospravedlnuje VSZP. Obdivujem ludi zaoberajucich sa ekonomikou a verim, ze poslat vykaz, resp. spojazdnit pristup do VSZP je niekedy nadludsky vykon. Vid porovnanie s inymi poistovnami. A to vraj bude len jedna poistovna, ta ktora ma najsamlepsi software ... Nechame sa kopat do r..i a este im dakujeme ... cervena luza.
Janiela
07.03.13,10:58
Prikladám odpoveď - chcela som certifikát inštalovať do PC so 64 bit. Tak je, ako Kejka vravela. Žiadala som o pomoc, v prípade, že ITečkári trochu poprcovali a sú v popredí. Bohužiaľ - nie sú. Tak teda pracujem na 32-bit ďalej, chvalabožku novú matičnú dosku ani nič iné nepotrebujem.

Dobrý deň,
bezproblémová funkčnosť Podacieho miesta je podmienená použitím 32-bitovej verzie prehliadača Internet Explorer, pokiaľ používate prehliadač IE.


Možné kombinácie:
Win 95 + Mozilla Firefox 2.0.0.16 a vyššie

Win 98 + Mozilla Firefox 2.0.0.16 a vyššie

Win XP + MS IE 6.0 a vyššie - 32-bit verzia alebo Mozilla Firefox 2.0.0.16 a vyššie

Win 2000 + MS IE 6.0 a vyššie - 32-bit verzia alebo Mozilla Firefox 2.0.0.16 a vyššie

Win Vista + MS IE 6.0 a vyššie - 32-bit verzia alebo Mozilla Firefox 2.0.0.16 a vyššie

Win7 + MS IE 8.0 a vyššie - 32-bit verzia alebo Mozilla Firefox 2.0.0.16 a vyššie

Bližšie informácie o nastavení prehliadača nájdete na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) v sekcii: Elektronické služby – Pomoc – Odporúčané nastavenia prehliadača.

Pokiaľ máte certifikát zálohovaný, návod na obnovenie bezpečnostného predmetu zo zálohy nájdete na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) v sekcii: Elektronické služby – Pomoc – Návody pre držiteľov certifikátov vydaných pre účely VšZP, a.s.

Kontakty do pobočiek VšZP nájdete na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) v záložke Kontaktné miesta.

Na našej internetovej stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) nájdete kompletné zľavy a výhody, ktoré poskytujeme pre svojich poistencov, nájdete ich v sekcii Výhody a zľavy.

Ak máte záujem o novinky z oblasti zdravotného poistenia, informácie o zmenách zákonov, o výhodách a zľavách pre poistencov, prosím vyplňte registračný formulár na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) v záložke Chcem dostávať na svoj e-mail newsletter.

S pozdravom
Tím Call centra VšZP
yvica
18.03.13,10:13
no mne sa vyskytol problem, že sa mi pokazil počítač, zálohu certifikatu mám tiež v ňom a na druhom pc mi to nejde dá sa to nejako urobiť? dík
scorp
29.11.13,07:47
Dobry den, citat z odpovede, kde som sa dotazoval na IE 11 pre podavanie vykazov VSZP. Tu je odpoved, ktore vsetko zhrna a prakticky potvrdzuje odpoved od Janiela.

činnosti v elektronických službách sú funkčné aj v prehliadači Internet Explorer 11, služby Podacieho miesta sú optimalizované len pre 32-bitovú verziu prehliadača IE.
V prípade že používate 64-bit operačný systém (ďalej OS) Windows 7 a vyššie - odporúčame Vám používať prehliadač Mozilla Firefox ( www.mozilla.com).
Ak chcete používať elektronické služby VšZP v prehliadači IE je nutné doinštalovať si 32-bit verziu prehliadača IE (ak ju Váš operačný systém neobsahuje).