Karina
14.12.05,13:56
Ako sa postupuje pri účtovaní u nájomcu, ak mu ukradnú leasingované osobné MV???
andrej_rv
14.12.05,18:01
Otázku by bolo treba doplniť, či ide o zmluvu o finančnom prenájme uzavretú pred alebo po 1.1.2004.
Karina
15.12.05,05:56
Zmluva bola uzatvorená po 1.1.2004.
andrej_rv
15.12.05,20:02
Ešte by bolo potrebné uviesť, či JU alebo PÚ, či je známy páchateľ, ako je krádež vysporiadaná s leasingovou spoločnosťou a poisťovňou, prípadne ďalšie doplňujúce údaje.
Karina
16.12.05,05:56
Ešte by bolo potrebné uviesť, či JU alebo PÚ, či je známy páchateľ, ako je krádež vysporiadaná s leasingovou spoločnosťou a poisťovňou, prípadne ďalšie doplňujúce údaje.

No jasne, tiež som na to mohla myslieť hneď. Ide o účtovanie v PÚ, páchateľ neznámy, leasingová spoločnosť dostala peniaze od poisťovňe a tá ich uhradila na účet nájomcu. Ide o MV N1, ale to je už asi bezpredmetné. DPH nájomca nevracal, pretože nemal k ukradnutému majetku vlastnícke práva, v podstate platil za službu "prenájom", DPH vracala leasingovka a zároveň oň ponížila sumu, ktorú poukázala na účet nájomcu.
andrej_rv
16.12.05,12:08
Ide o MV N1, ale to je už asi bezpredmetné.

Takže už nie je čo riešiť ? :)
Karina
16.12.05,14:07
Takže už nie je čo riešiť ? :)

Ja stále potrebujem poradiť ohľadne účtovania, tou vetou som myslela, že to či MV je N1 alebo osobné nemá vplyv na takýto spôsob ukončenia leasingu alebo sa mýlim??? Ak vieš akým spôsobom to zaúčtovať, tak by to bolo fajn :)
andrej_rv
16.12.05,18:40
No jasne, tiež som na to mohla myslieť hneď. Ide o účtovanie v PÚ, páchateľ neznámy, leasingová spoločnosť dostala peniaze od poisťovňe a tá ich uhradila na účet nájomcu. Ide o MV N1, ale to je už asi bezpredmetné. DPH nájomca nevracal, pretože nemal k ukradnutému majetku vlastnícke práva, v podstate platil za službu "prenájom", DPH vracala leasingovka a zároveň oň ponížila sumu, ktorú poukázala na účet nájomcu.Podľa informácie ide o lízing uzavretý po 1.1.2004, vozidlo teda malo byť zahrnuté v obchodnom majetku firmy na účte 022, so zaúčtovanými účtovnými odpismi na účte 082.
V deň odcudzenia sa ukradnuté sa doúčtuje zostatková hodnota OC do oprávok a auto sa účtovne vyradí
Zostatková cena ............................549/082
Vyradenie auta v obst.cene ..............082/022
Zostatok nesplatených záväzkov z nájmu voči lízingovej spoločnosti by mal byť evidovaný na účte 474. Dalšiu časť záväzkov tvorí nesplatený finančný prenájom a prípadne i poistné, ak bolo súčasťou splátok.
Záväzok z nesplatenej istiny..............474/325
Nesplatený nájom a poistné...............549/325
Zaokrúhľovacie rozdiely splátok..........549/325
Nájomcovi vznikol nárok voči poisťovni na úhradu škody. Poisťovňa vyplatila škodu leasingovej spoločnosti a tá ju použila na vykrytie svojich pohľadávok.
Nárok na náhradu škody....................378/648
Vyplatenie škody lízingovke................315/378
Použitie náhrady na úhr.záväkov LS.....325/315
Prijatie zostatku náhrady od LS...........221/315

Škoda z titulu krádeže nie je daňovo uznaná do doby potvrdenia políciou, že páchateľ je neznámy (tuším to dávajú zhruba po roku), dovtedy je pripočítateľnou položkou. Do daňových výdavkov (ako odpočitateľná položka) sa zahrnie v rámci daňového priznania až v roku, keď vystaví potvrdenie, že šlo o neznámeho páchateľa.
Na daňové odpisy ukradnutého auta v roku odcudzenia podľa mňa nie je nárok, keďže nie je splnená podmienka v § 22 ods. 11 – auto nebude v obchodnom majetku k 31.12. ani sa nedoodpisuje v súlade s § 26 ods. 8
Postup účtovania je len môj názor. Konkrétne účtovanie však závisí najmä od znenia lízingovej a poistnej zmluvy, od dokladov lízingovej spoločnosti o vysporiadaní lízingu i ďalších skutočností, ktoré nepoznám. Ale možno aspoň na inšpiráciu sa niečo z tohto bude dať použiť...
Karina
19.12.05,06:14
Ďakujem, už som v obraze, ostatné veci ohľadne "daňová uznateľnosť" odpisov sa asi obrátim na daňové riaditeľstvo a potom ti dám vedieť aký je ich postoj:-)