Zuzana246
17.02.11,10:20
Hľadám už niekoľko dní na internete niekoho, kto takúto skúšku absolvoval.
Chcela by som ju skúsiť v jarnom termíne a neviem sa dopátrať pár detailov, keďže sa tam prihlasujem ako samouk (nie interný poslucháč ŠJŠ).

Zároveň by ma celkom zaujímalo, aký je výskyt učiteľov (výlučne jazykárov) s kvalifikáciou na výučbu jazyka v skladbe vzdelania: VŠ II. stupňa + štátna jazyková skúška.

Či je na trhu viac kvalifikovaných s VŠ PG, alebo je častý výskyt aj nekvalifikovaných.

Ďakujem pekne vopred za reakcie a želám všetko dobré.
zanetth
17.02.11,09:23
Absolvovala som ju pred 5 rokmi na Štátnej jazykovej škole v Nitre, nemecký jazyk. Čo konkrétne by si chcela vedieť?
Zuzana246
17.02.11,09:43
No vidíš, som nováčik. Zabudla som uviesť, že ide o jazyk anglický, ale v princípe si myslím, že tam nebude rozdiel.

Pripravujem sa sama doma a keď som si zisťovala info, tak mi každý odporučil, že sa mám pripravovať ako na maturitu B2. Ja som kedysi robila FCE, čo je tiež B2 level. A aj maturita, aj FCE obsahujú jednu časť písomnej skúšky, ktorá mi vždy a v súčasnosti dosť intenzívne (som na materskej) robí obrovské problémy a to gramatické cvičenia. Tie sú v mature aj v FCE samostatnou časťou písomnej skúšky okrem posluchu, čítania a písania eseje.

Lenže zisťujem, že na štátniciach údajne takéto gramatické cvičenia nie sú. Že je tam namiesto toho preklad zo slovenčiny do cudzieho jazyka, čo mne omnoho viac vyhovuje.

Nechcem sa tváriť, že som lajdák a spoliehať sa na to, ale aj pri Cambridge skúške som túto časť prešla len s veľmi zodretými ušami. Proste vyberať jedno zo štyroch slovíčok, ktoré v podstate znamenajú to isté, je moja smrť. :-) (Ty vyberte A, B, C alebo D)...

Bolo to tak aj v nemčine?
Zuzana246
17.02.11,09:44
A ešte musím dodať, že som si skúšala robiť minuloročné maturitné testy B2 a bola som, úprimne, šokovaná náročnosťou. Mala som najmä s gramatickou časťou (ktorú spomínam v druhom príspevku) veľké problémy a úspešnosť menej ako 50 %. Inak ostatné v pohode.
maminka1
17.02.11,10:03
A ešte musím dodať, že som si skúšala robiť minuloročné maturitné testy B2 a bola som, úprimne, šokovaná náročnosťou. Mala som najmä s gramatickou časťou (ktorú spomínam v druhom príspevku) veľké problémy a úspešnosť menej ako 50 %. Inak ostatné v pohode.


zuzana prosim ta, kde s adaju zohnat tieto maturitne testy?
vdaka, mozes mi poslat link?
Zuzana246
17.02.11,10:10
dala by som Ti tu priamo link, ale system porady mi to nepovoluje.

Ale poradim Ti aspon opisne:

vygoogli si tieto dve slova s medzerou medzi nimi za sebou: maturita stuzkova. Tam najdes link s maturitnymi testami, minulorocne najdes nizsie po rolovani myskou. Aj s klucom odpovedi a nahravkami na posluch.
zanetth
17.02.11,10:15
Už si to presne nepamätám - ale my sme tam niečo také mali - aj gramatický test bol zameraný práve na výnimky z gramatických pravidiel - nemčina ich má dosť, neviem ako je to v angličtine, lebo som sa ju nikdy neučila. Bol to test výber z troch možností, ale potom tam boli aj doplňovačky bez možností. Preklad sme určite nemali - ale mrkla som sa na stránku tej jazykovky a vidím, že už aj tam je v písomnej časti uvedený preklad. Potom bolo čítanie a počúvanie s porozumením. Pri tom čítaní a počúvaní som tiež mala problém označiť správnu odpoveď, ale nie preto, že by som nerozumela ale tie možnosti boli tak koncipované, že som sa ani za svet nevedela rozhodnúť ktorá bude správna. Tiež som robila skúšku ako externista, a viem, že pred ňou som bola klbko nervov. Takže držím palce. :)
Zuzana246
17.02.11,10:17
Ďakujem.
Pripravujem sa každý deň už asi mesiac, skúšky sú v apríli a ja začínam váhať, či to vôbec skúsiť.
Mám presne rovnaké pocity ako si opísala. Aj posluchy, nie že by som nerozumela, ale pripadajú mi všetky možnosti správne.

Aj ja som tak pochopila, že bude namiesto gramatiky preklad.
zanetth
17.02.11,10:26
Ďakujem.
Pripravujem sa každý deň už asi mesiac, skúšky sú v apríli a ja začínam váhať, či to vôbec skúsiť.
Mám presne rovnaké pocity ako si opísala. Aj posluchy, nie že by som nerozumela, ale pripadajú mi všetky možnosti správne.

Aj ja som tak pochopila, že bude namiesto gramatiky preklad.

Pokiaľ ti nie je ľúto tých peňazí za absolvovanie skúšky a chceš ísť na istotu (ktorú podľa môjho názoru nebudeš mať nikdy - lebo čím viac sa tomu jazyku venujem tým viac zisťujem koľko toho ešte neviem) tak by som to na tvojom mieste skúsila. Aspoň uvidíš ako to prebieha a neskôr si to môžeš zopakovať.
maminka1
17.02.11,10:27
dala by som Ti tu priamo link, ale system porady mi to nepovoluje.

Ale poradim Ti aspon opisne:

vygoogli si tieto dve slova s medzerou medzi nimi za sebou: maturita stuzkova. Tam najdes link s maturitnymi testami, minulorocne najdes nizsie po rolovani myskou. Aj s klucom odpovedi a nahravkami na posluch.

dakujem velmi pekne, nasla som
Slayer666
17.02.11,13:25
To, ze medzinarodne jazykove skusky z AJ su coraz tazsie, je pochopitelne. Kazdy rok predsa pribuda pocet tych, ktory nou hovoria a tiez sa prehlbuju ich znalosti. Maturita sa teda musi prisposobovat. To, co pred 10 rokmi bolo na urovni C1, je dnes na urovni B2.

Ak su terminy castejsie ako raz za rok, tak by som na tvojom mieste este par mesiacov pockal. Totiz ak sa ti zdali tohtorocne maturitne testy B2 narocne a vravis, ze si mala uspecnost 50%, tak to je este primalo. Musis brat do uvahy aj stres, ktory sa dostavi celkom urcite a tiez treba ratat s inymi moznymi okolnostami ako bolest hlavy pocas testu a pod.

Ked som sa par rokov dozadu pripravoval ako samouk na CAE, tak mi velmi pomohla kniha od vydavatelstva Longman, Grammar and Vocabulary for Cambridge Advanced and Proficiency. Gramatika tam bola vysvetlena velmi zrozumitelne a kniha obsahovala mnozstvo cviceni. Tiez odporucam nejake cvicne testy. Ak nezozenies statnicove, tak skus CAE.

A ci uz budu na statnici specificke gramaticke cvicenia podobne tym maturitnym alebo nie, gramatiku budes potrebovat tak ci tak. Prejavi sa to pri preklade aj volnej teme, ak ju nebudes ovladat. Navyse, ak planujes byt ucitelkou anglictiny, tak gramatiku jednoducho vediet musis. Musis.
Zuzana246
17.02.11,15:27
Vdaka za nazor.
Presne spominanu knihu Logman mam: na FCE aj CAE.
Testy si robim v jednom kuse, vsetky casti su celkom ok, akurat tie gramaticke (v CAE a FCE je to Language in Use). Nechapem, ci v nich mam nejaky blok alebo co. :-)
Aj by som pockala, ale v juni rodim a potom sa uz nepripavim ani tolko. :-)
Kazdopadne si myslim, ze mas pravdu. :-)
Slayer666
17.02.11,20:46
No tak blahozelam a dufam, ze male sa narodi zdrave a vsetko prebehne hladko.:)

A ked si potom opravujes chyby, rozumies, preco bola tvoja odpoved nespravna? Lebo kludne mozes v sekcii Anglicky jazyk zalozit temu a spytat sa na cokolvek, co ti nebolo jasne. Niekto ti urcite poradi.
Zuzana246
18.02.11,06:53
Aby som to upresnila, tych 50 percent úspešnosti je iba v časti Language in use. Teda presne to, co na statkach nie je (resp. je nahradene prekladom). Pri ostatnych (reading a listening) mam cca 80 percent, a 2 mesiace pripravy este pred sebou. Preto som spomenula to zufalstvo a otazku som zamerala na to, ci tam je taka forma cviceni. Lebo ak nie, mozno sa pokusim, ale samozrejme uvidim, ako sa budem citit napr o mesiac. Ci viac self -confi. . A Writing posielam zakazdym znamemu: native speakrovi, na opravu a potom telefonicky konzultujeme.

Proste, zatial skutocne neviem, ci si trufnem, alebo nie. Uvidime, az uvidime. Na ceste (postou) mam 2 knihy testov B2 level, tak si budem zapisovat, ci sa zlepsujem. A podla toho sa zariadim. :-)