2016
17.02.11,10:35
Dobrý deň.
Na internete a tu na porade som si pár vecí našiel, ale nakoľko sú názory resp. rady rôzne žiadam o presný postup ako zrušiť živnosť.
1.Treba ísť na živnostenský úrad kde vypíšem žiadosť o zrušení živnosti. Kým mi to schvália to trvá koľko cca? Dajú mi nejaké potvrdenie o zrušení? Pretože som našiel radu kde tvrdia, že úrad nič nedá a ja musím zaplatiť kolko 4€ za výpis zo živnostenského registra...
2.S prípadným potvrdením o zrušení živnosti / teda ak mi nejaké dajú, ak nie tak s čím? / pojdem do SP sa odhlásiť...tu je otázka. Ja som do mája 2011 oslobodený od platenia a ani som tam ešte nebol sa registrovať ani nič iné, aj napriek tomu tam mám ísť ?
3.S už spomínaným potvrdením pojdem aj na DÚ sa odhlásiť ? Nie som platca DPH ale samozrejme mám kartičku s mojím DIČ-om takže ju mám tam vrátiť? Ći čo presne pojdem na DÚ urobiť ?
4. S potvrdením od odhlásení živnosti pojdem najskor na OUP alebo do ZP ? Najskor do ZP sa odhlásiť ako SZČO ale načo keď potrebujem od toho aby som neplatil zdravotné potvrdenie od registrácie na OUP ??? Takže najskor sa pojdem zaregistrovať na OUP a s potvrdením o registrácii na OUP a zrušení živnosti pojdem zrušiť platenie zdravotného do ZP a vyplatím ten rozdiel zdravotného do 8 dňa nasledujúceho mesiaca?
5.Zrušenie podnikateľského účtu mám urobiť ako posledné? Transakcie na ňom sa už nekonajú, iba strhávanie poplatku za vedenie účtu...

Otázka mimo témy. Potrebujem do daňového priznania výpisy z podnikateľského účtu? totiž stratil som výpisy z troch mesiacov :confused: poplatok za jeden výpis účtujú až 5€ :eek:....nestačí vytlačenie histórie transakcií, ktoré mám uložené v IB ??

Ďakujem vopred vśetkým za rady, trpezlivosť a čas...prosím napíšte presný postup kde ísť čo doniesť čo si pýtať, koľko to cca trvá a koľko sa platí, toto som nikde nenašiel...
Ešte raz vďaka...
arizona
17.02.11,10:23
finis
17.02.11,10:28
moja osobna skusenost z decembra 2010:
prides na ZU a povies ze chces zrusit zivnostenske opravnenia k nejakemu datumu. pracovnik/cka s tebou vypise tlacivo o ukonceni, to podpises. na zdravotnu poistovnu nahlasia skoncenie oni tam ist netreba. na socialnu pojdes s tym tlacivom o ukonceni. dalej treba ist este na danovy urad odovzdas karticku. za tieto ukony sa neplati. lehoty na odhlasenie na SP a DU su cca 8 dni po ukonceni.
ak sa po ukonceni chces nahlasit na UP, tak myslim ze oni nahlasuju klientov na ZP ako poistencov statu ale to ti povedia sami. ak napriklad skoncis zivnost k 28.2.2011 tak pojdes na ZU nejaky den pred tym a hned sa chod s papierom o skonceni 1.3. nahlasit na UP aby ti to navazovalo. rozdiel na ZP ti nevznikne.
podnikatelsky ucet si najlepsie zrusis po vyplateni dane z prijmu.
ako je to s vypismi z uctu ti lepsie vysvetli nejaky ekonom :). osobne by som to asi nechala tak. ak to pripadnej kontrole bude vadit dolozis. ale toto ozaj iba moj nazor.
Richard M
17.02.11,13:10
Moja skúsenosť: Nemám žiadny živnostenský list ale iba DIČ (ako autor). Keďže som nič nezarobil už dva roky tak som im to poslal doporučene (aby som nemusel platiť zdr. odvody) s vysvetlením, že žiadnu činnosť nevykonávam, takže s tým končím.
.
Obratom mi poslali dopis aby som vysvetlil ukončenie podnikania (to fakt neviem ako) a ku ktorému dátumu končím (to mi je úplne jedno).
.
Nechápem o čo im ide.
finis
17.02.11,15:06
Moja skúsenosť: Nemám žiadny živnostenský list ale iba DIČ (ako autor). Keďže som nič nezarobil už dva roky tak som im to poslal doporučene (aby som nemusel platiť zdr. odvody) s vysvetlením, že žiadnu činnosť nevykonávam, takže s tým končím.
.
Obratom mi poslali dopis aby som vysvetlil ukončenie podnikania (to fakt neviem ako) a ku ktorému dátumu končím (to mi je úplne jedno).
.
Nechápem o čo im ide.

napis vyhlasenie, ze si sa ku dnu xy rozhodol ukoncit svoje podnikanie. datum uviest musis. a nemozes ukoncit so spatnou platnostou. tvoje dovody oni neskumaju. nemozu ta nutit pokracovat ak nechces.
palčo
04.03.11,19:38
Kedy je najvhodnejšie ukončiť živnosť, myslím tým dátum v mesiaci vzhľadom na nejaké platby a výpočty do: napr. dôchodku,...

Alebo je to jedno, či je to 5. alebo 15.deň v mesiaci?
palčo
05.03.11,20:54
Kedy je najvhodnejšie ukončiť živnosť, myslím tým dátum v mesiaci vzhľadom na nejaké platby a výpočty do: napr. dôchodku,...

Alebo je to jedno, či je to 5. alebo 15.deň v mesiaci?

Prosím.
KEJKA
05.03.11,22:08
deň v mesiaci podľa mňa naozaj nerozhoduje......
palčo
06.03.11,10:44
Len podľa dňa ukončenia je potrebné poslednú platbu do SP a ZP upraviť. Mám pravdu?
KEJKA
06.03.11,11:01
SP - áno
ZP - tam budeš robiť RZZP a doplatíš podľa toho.
palčo
06.03.11,11:10
Vďaka.
Ten doplatok bude v roku 2012?
KEJKA
06.03.11,11:17
áno, alebo preplatok. RZZP do 31.3.2012.
palčo
06.03.11,12:08
Srdečná vďaka.
palčo
10.03.11,19:42
Mám v ruke RZZP a povinnosť doplatiť nejaké eurá a zmeniť platbu od polovice roka. Keďže idem ukončiť živnosť, čo mám robiť? (samozrejme okrem ukončenia)
palčo
13.03.11,11:42
Mám v ruke RZZP a povinnosť doplatiť nejaké eurá a zmeniť platbu od polovice roka. Keďže idem ukončiť živnosť, čo mám robiť? (samozrejme okrem ukončenia)

Prosím.
veronikasad
13.03.11,11:44
Mám v ruke RZZP a povinnosť doplatiť nejaké eurá a zmeniť platbu od polovice roka. Keďže idem ukončiť živnosť, čo mám robiť? (samozrejme okrem ukončenia)
Do 30.6. uhradiť nedoplatok. K akému dátumu ideš rušiť živnosť ?
palčo
13.03.11,12:26
K 31.3.2011.
A zrušiť platby do ZP a SP od apríla?
veronikasad
13.03.11,16:50
K 31.3.2011.
A zrušiť platby do ZP a SP od apríla?
Platby za marec uhraď do konca marca - nemusíš upravovať základ dane. Potom môžeš zrušiť od 1.4. trvalé príkazy.
palčo
14.03.11,10:11
Vďaka.
svedia
27.06.11,06:10
Dobrý deň, prosím poradte od nového roka chce otec ukončiť podnikanie ,,auto má na firmu čo treba urobiť aby mu zostalo len ako súkromne, ďakujem
svedia
27.06.11,06:43
Dobrý deň, prosím poradte od nového roka chce otec ukončiť podnikanie ,,auto má na firmu čo treba urobiť aby mu zostalo len ako súkromne, ďakujem

prepis na daňovom alebo? fakt neviem kde začať..