lazorka
17.02.11,14:42
Nemôžte mi niekto poradiť aká je výška minimalného finančného príspevku na stravne pre zamestnanca (ktorý odpracuje na svojom pracovisku 8 hodín) ak sa mu rozhodnem vyplatiť stravné v hotovosti a nie formou stravných lístkou a či je tento príspevok zdaňovaný?
Tweety
17.02.11,13:44
Nemôžte mi niekto poradiť aká je výška minimalného finančného príspevku na stravne pre zamestnanca (ktorý odpracuje na svojom pracovisku 8 hodín) ak sa mu rozhodnem vyplatiť stravné v hotovosti a nie formou stravných lístkou a či je tento príspevok zdaňovaný?
Kuk ZP §152:

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
FP podlieha zdaneniu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
lazorka
17.02.11,16:02
takže ak za januar u mna odpracoval 10 dní, ja mu prispejem sumou 20,90 eur a tuto sumu mu zdanim? lebo ja vo svojom mzdovom programe mam iba položku stravne, ktora sa nezdanuje
Tweety
17.02.11,16:11
takže ak za januar u mna odpracoval 10 dní, ja mu prispejem sumou 20,90 eur a tuto sumu mu zdanim? lebo ja vo svojom mzdovom programe mam iba položku stravne, ktora sa nezdanuje
ÁNo, ak každý deň odpracoval viac ako 4 hodiny, má podľa ZP §152 nárok na FP, ktorý podlieha zdaneniu. NIe je to stravné pri pracovnej ceste, ktoré nie je zdaniteľným príjmom.
srska
17.02.11,16:23
takže ak za januar u mna odpracoval 10 dní, ja mu prispejem sumou 20,90 eur a tuto sumu mu zdanim? lebo ja vo svojom mzdovom programe mam iba položku stravne, ktora sa nezdanuje
tých 20,90 eur je správnych? pýtala si sa na minimálny finančný príspevok.
veronikasad
17.02.11,16:30
zdá sa, že rátala 55 % z 3,80€/deň - to je max.suma príspevku od zamestnávatela (uznaná ako daňový výdavok z nákladov firmy)
srska
17.02.11,16:43
to veronikasad:
suhlasím,
min = 15,68 eur/10 dní
palčo
18.02.11,17:56
Má konateľ s.r.o. nárok na stravné, v akej výške (stravné lístky)?
palčo
19.02.11,12:32
???
palčo
21.02.11,17:26
Má konateľ s.r.o. nárok na stravné, v akej výške (stravné lístky)?

Nikto nevie?
editasara
22.02.11,10:23
Prosím Vás, ak máme zamestnanca, ktorý pracuje pre viacerých zamestnávateľov, má nárok na stravné u jedného, aj u druhého? Alebo iba u jedného...
lazorka
22.02.11,11:59
takze ak dam zamestnancovi to minimum 15,68 eur na 10 dni zdanim to, ale v programe mi z toho dalo automaticky aj odvody nielen dan, takze maju z toho ist aj odvody?
Chobot
22.02.11,13:59
Prosím Vás, ak máme zamestnanca, ktorý pracuje pre viacerých zamestnávateľov, má nárok na stravné u jedného, aj u druhého? Alebo iba u jedného...

AK odrobí v rámci pracovnej zmeny u jedného viac ako 4 hodiny a u druhého tiež viac ako 4 hodiny, tak má nárok na stravné u oboch. Ale nech mi netvrdí, že denne robí u oboch 8 hodín.:rolleyes::confused::confused:
palčo
23.02.11,19:35
Má konateľ s.r.o. nárok na stravné, v akej výške (stravné lístky)?

Jednoosobová s.r.o.
Kristína_B
26.03.11,08:29
ÁNo, ak každý deň odpracoval viac ako 4 hodiny, má podľa ZP §152 nárok na FP, ktorý podlieha zdaneniu. NIe je to stravné pri pracovnej ceste, ktoré nie je zdaniteľným príjmom.
Neviem, či mám dobrú informáciu ale ak zamestnanec zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zabezpečených zamestnávateľom, je tento príjem pre neho oslobodený od dane.. (595/2003) ;)
veronikasad
26.03.11,08:45
Neviem, či mám dobrú informáciu ale ak zamestnanec zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zabezpečených zamestnávateľom, je tento príjem pre neho oslobodený od dane.. (595/2003) ;)
Máš správnu informáciu, ale nesúvisí s otázkou riešenou v tejto téme, ani odpoveďou tweety
Kristína_B
26.03.11,08:50
Máš správnu informáciu, ale nesúvisí s otázkou riešenou v tejto téme, ani odpoveďou tweety
Tak skúsim inak - ako sa dá spätne zachrániť, ak zmestnávateľ jednoducho zamestnancovi "zabudol" dávať stravné lístky, ide totiž o "jednoosobovú" sro. Dá sa to? Ide mi o účtovné aj daňové hľadisko. Ďakujem!
veronikasad
26.03.11,08:59
Tak skúsim inak - ako sa dá spätne zachrániť, ak zmestnávateľ jednoducho zamestnancovi "zabudol" dávať stravné lístky, ide totiž o "jednoosobovú" sro. Dá sa to? Ide mi o účtovné aj daňové hľadisko. Ďakujem!
ak ide o zamestnanca, zamestnávatel porušil ZP. Nárok na SL nezanikol, treba ich dokúpiť v roku 2011.
(v PU neúčtujem - snáď ti poradí s účtovaním niekto iný, ako to dostať do nákladov roku 2010)