ginnes
17.02.11,15:03
zdravim, chcel by som sa opytat ako je to vlastne s tymto zakonom. Plati? Neplati? Platil nejaku dobu a treba sa niekde prihlasovat? Sme totizto viaceri spoluziaci, ktory uz presiahli 26 rokov a poniektori nie sme na prvej vysokej skole.


(7) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na
účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia
26 roku veku, ktorá študuje na prvej vysokej
škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania
druhého stupňa, štúdium ktorého podľa študijného
programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem
externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj
v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných
skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium
tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis
na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa bol vykonaný
do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo
získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
v dennej forme štúdia,

za vase rady vrela vdaka.
veronikasad
17.02.11,14:08
zdravim, chcel by som sa opytat ako je to vlastne s tymto zakonom. Plati? Neplati? Platil nejaku dobu a treba sa niekde prihlasovat? Sme totizto viaceri spoluziaci, ktory uz presiahli 26 rokov a poniektori nie sme na prvej vysokej skole.



za vase rady vrela vdaka.
Zákon zatial platí, aj keď p. premierka slúbila zmenu. Treba sa prihlásiť v prísl. zdr. poisťovni ako samoplatitel. Novela zákona ešte nebola schválená parlamentom
ginnes
17.02.11,14:17
Zákon zatial platí, aj keď p. premierka slúbila zmenu. Treba sa prihlásiť v prísl. zdr. poisťovni ako samoplatitel. Novela zákona ešte nebola schválená parlamentom

znamena to, ze kazdy student, ktory sa musi dobrovolne prihlasit je:
- kazdy student nad 26rokov
- kazdy student, ktory ma "nadstandardnu" dlzku studia
- kazdy student, ktory uz bol na jednej VS a napr prestupil na inu VS

chapem to spravne?
fcela
17.02.11,16:25
Dôležité je, že ste dovŕšili 26 rokov veku a aj keď ste študentami dennej formy štúdia, už za vás od 1.1. nie je platiteľom poistného štát, ale podľa zatiaľ platného znenia zákona ste sa mali do 31.1. prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ a do 8.2. zaplatiť preddavok za január vo výške 46,06 Eur. Verím, že chystanou novelou zákona sa toto zruší a možno už od 1.4., ak to stihnú schváliť.