ivka0077
17.02.11,16:06
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či mám nárok na odstupné, ked som pracovala od februára 2009 a pracovný pomer mám na dobu počas zastupovania na materskej dovolenke? začiatkom februára 2011 mi dali dodatok k zmluve, v ktorom mi znížili úväzok aj plat, tento dodatok som nepodpísala... chcem sa preto opýtať, že ked nemám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a mám kratší pracovný úväzok, či mám nárok na 2-mesačné odstupné..dakujem
Tweety
17.02.11,15:32
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či mám nárok na odstupné, ked som pracovala od februára 2009 a pracovný pomer mám na dobu počas zastupovania na materskej dovolenke? začiatkom februára 2011 mi dali dodatok k zmluve, v ktorom mi znížili úväzok aj plat, tento dodatok som nepodpísala... chcem sa preto opýtať, že ked nemám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a mám kratší pracovný úväzok, či mám nárok na 2-mesačné odstupné..dakujem
Nie je podstatné, či máš dobu určitú, ale neurčitú, podstatné je to, ak dostaneš výpoveď podľa §63 odst.1, písm.a-c ZP máš zákonný nárok najmenej na dvojmesačné odstupné.
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
rodina1
17.02.11,16:04
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či mám nárok na odstupné, ked som pracovala od februára 2009 a pracovný pomer mám na dobu počas zastupovania na materskej dovolenke? začiatkom februára 2011 mi dali dodatok k zmluve, v ktorom mi znížili úväzok aj plat, tento dodatok som nepodpísala... chcem sa preto opýtať, že ked nemám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a mám kratší pracovný úväzok, či mám nárok na 2-mesačné odstupné..dakujem
Ak máš PZ len na dobu počas zastupovania na materskej dovolenke, ak sa zamestnankyňa, ktorú zastupuješ, vráti, nemáš nárok na odstupné, tvoj PP bude ukončený dňom jej nástupu.
ivka0077
17.02.11,16:21
kolegyna, ktorá je na materskej, sa má vrátiť až budúci rok....vo februári....
rodina1
17.02.11,16:27
kolegyna, ktorá je na materskej, sa má vrátiť až budúci rok....vo februári....
Ak ti dajú výpoveď skôr, než sa zamestnankyňa vráti, a výpovedný dôvod bude v zmysle už spomínaného (Tweety) paragrafu, nárok na odstupné máš.
Ak dáš výpoveď sama, nárok na odstupné ti nevzniká.
ivka0077
17.02.11,16:55
ĎAKUJEM VELMI PEKNE ZA INFORMáCIE :)
ivka0077
17.02.11,19:55
a ešte jedna otázočka, mám nárok na odstupné aj napriek tomu, že mám pracovnú dobu menej ako 8 hodín denne? čiže na tých 6 hodín? kde v Zákonníku práce ,resp. v ktorom paragrafe by som to mohla nájsť?
rodina1
18.02.11,07:47
a ešte jedna otázočka, mám nárok na odstupné aj napriek tomu, že mám pracovnú dobu menej ako 8 hodín denne? čiže na tých 6 hodín? kde v Zákonníku práce ,resp. v ktorom paragrafe by som to mohla nájsť?
Na odstupné máš nárok, aj keď tvoja pracovná doba je menej ako 8 hodín (za podmienok už spomínaných)
nurka
22.02.11,13:48
ahojte,práve dnes som dostala do vlastných rúk výpoveď z prac.pomeru pre nadbytočnosť.ešte som ju nepodpísala,lebo s tým veľmi nesúhlasím.som zamestnaná vo verejnej službe a vrátila som sa v októbri z RD.pani čo ma zastupovala ešte týždeň pracovala so mnou a potom išla na PN.ukončila ju 2.1.2011 a 3.1.2011 ju nový šéf vzal na pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.v nej má rovnaké podmienky ako ja a dokonca aj náplň práce.mojou hlavnou náplňou je účtovníctvo a mzdy a taktiež to má aj ona.7.2.2011 prijal šéf rozhodnutie o organizačných zmenách-zníženie počtu zamestnancov z dvoch na jedného z dôvodu zvýšenia efektivity práce.pracovný pomer mi končí 31.5.2011.vo výpovedi ďalej píše že v súčasnosti nemá možnosť ma ďalej zamestnávať ani na kratší prac. čas z dôvodu,že nedisponuje voľným pracovným miestom.mám to chápať,že moje miesto ruší?načo bral potom ďalsiu,keď chcel šetriť?a ona má dokonca vyšší plat ako ja.prácu zvládam rovnako ako ona.dnes už neplatí,že "kto prišiel posledný ide prvý"?môžem sa nejako brániť a dosiahnuť,že mi tú výpoveď nakoniec nedá?mohol by ju dať jej.aj tak sa čoskoro chystá do dôchodku.
nurka
22.02.11,13:52
ešte sa chcem spýtať,či mám nárok na odstupné,keď mám výpovednú lehotu.a inak práce je dosť aj pre dve.pani sa často sťažovala že nestíha.aj tak sa poistil,keď mi to dal až do konca mája.dovtedy je najviac roboty.
ivka70
22.02.11,13:55
ahojte,práve dnes som dostala do vlastných rúk výpoveď z prac.pomeru pre nadbytočnosť.ešte som ju nepodpísala,lebo s tým veľmi nesúhlasím.som zamestnaná vo verejnej službe a vrátila som sa v októbri z RD.pani čo ma zastupovala ešte týždeň pracovala so mnou a potom išla na PN.ukončila ju 2.1.2011 a 3.1.2011 ju nový šéf vzal na pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.v nej má rovnaké podmienky ako ja a dokonca aj náplň práce.mojou hlavnou náplňou je účtovníctvo a mzdy a taktiež to má aj ona.7.2.2011 prijal šéf rozhodnutie o organizačných zmenách-zníženie počtu zamestnancov z dvoch na jedného z dôvodu zvýšenia efektivity práce.pracovný pomer mi končí 31.5.2011.vo výpovedi ďalej píše že v súčasnosti nemá možnosť ma ďalej zamestnávať ani na kratší prac. čas z dôvodu,že nedisponuje voľným pracovným miestom.mám to chápať,že moje miesto ruší?načo bral potom ďalsiu,keď chcel šetriť?a ona má dokonca vyšší plat ako ja.prácu zvládam rovnako ako ona.dnes už neplatí,že "kto prišiel posledný ide prvý"?môžem sa nejako brániť a dosiahnuť,že mi tú výpoveď nakoniec nedá?mohol by ju dať jej.aj tak sa čoskoro chystá do dôchodku.

Neporusil ziadny zakon, nemas sa ako branit.
Mas riadnu vypoved s vypovednou dobou a s odstupnym.
Zamestnavatel sa moze rozhodnut, ktoreho pracovnika si ponecha, ak znizuje pocet pracovnych miest a ma 2 na uplne totoznom mieste.
A toto "kto prišiel posledný ide prvý" urcite neplati, ani si nemyslim, ze niekedy platilo.

A to, ze prevzatie vypovede nepodpises, nema vplyv na jej platnost.
Ved si ju distala do vlastnych ruk, tym si predsa podpisala prevzatie.
Pri vypovedi nemozes suhlasit ci nesuhlasit, vypoved je jednostranny akt zamestnavatela.
mozes ju namietat ,ak nie je platna zo zakona (ale to nie je tvoj pripad).
nurka
22.02.11,14:10
výpoveď mi položil na stôl v euroobale,na nej bolo rozhodnutie o zmene organiz.štruktúry a povedal,že toto si prečítaj a treba to podpísať.takže ja som nič nepodpisovala,len prečítala a nechala na stole.na výpovedi je dátum 10.2.2011.osemnásteho sme mali zasadnutie zastupiteľstva,zrejme sa bál reakcie poslancov,tak čakal až do dnes.