Jarmila44
17.02.11,16:17
Dobrý den, rada by som sa opytala, uz vyse roka pracujem na dohodu o brigadnickej praci studenta, chcela by som si uplatnit vratenie dane, nakolko neviem o tom, ze by som podpisovala nejaky papier ohladom toho, ze chcem aby mi prijem nebol zdanovaný. NO ked som si od zamestnavatela pytala potrebne dokumenty k tomu, aby som si dan mohla uplatnit, povedal mi, ze o tu dan mi on dava na hodinu viac penazi. kedze sa tejto problematike moc nerozumiem, rada by som vedela, ci je mozne, ze dostavam teraz nezdanene peniaze a teda nemam na vratenie dane narok. Nakolko som uz predtym brigadovala a byvaly zamestnavatel nemal s vratenim dane ziadny problem.

Ďakujem
veronikasad
17.02.11,15:19
Dobrý den, rada by som sa opytala, uz vyse roka pracujem na dohodu o brigadnickej praci studenta, chcela by som si uplatnit vratenie dane, nakolko neviem o tom, ze by som podpisovala nejaky papier ohladom toho, ze chcem aby mi prijem nebol zdanovaný. NO ked som si od zamestnavatela pytala potrebne dokumenty k tomu, aby som si dan mohla uplatnit, povedal mi, ze o tu dan mi on dava na hodinu viac penazi. kedze sa tejto problematike moc nerozumiem, rada by som vedela, ci je mozne, ze dostavam teraz nezdanene peniaze a teda nemam na vratenie dane narok. Nakolko som uz predtym brigadovala a byvaly zamestnavatel nemal s vratenim dane ziadny problem.

Ďakujem
do 15.2. si mohla požiadať svojho zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane. Ak si tak neurobila, môžeš si podať sama DP typu A, kde si uplatníš celoročnú NČZD (4025,70) a z príjmu do tejto sumy ti DU zrazenú daň vráti.
Jarmila44
17.02.11,15:26
Ved som tak aj do 15.2. bojovala o to, aby som to zúčtovanie dostala, no zamestnavatel akoby nemal zaujem mi to dat. ake podklady budem prosim vas potrebovat k tomu, aby som si mohla sama podat DP? dakujem
Tweety
17.02.11,15:27
Ved som tak aj do 15.2. bojovala o to, aby som to zúčtovanie dostala, no zamestnavatel akoby nemal zaujem mi to dat. ake podklady budem prosim vas potrebovat k tomu, aby som si mohla sama podat DP? dakujem
Prečítaj si teda ešte raz môj príspevok, tam to máš uvedené. Nemala si bojovať, ale predložiť mu žiadosť o RZD.
veronikasad
17.02.11,15:31
Ved som tak aj do 15.2. bojovala o to, aby som to zúčtovanie dostala, no zamestnavatel akoby nemal zaujem mi to dat. ake podklady budem prosim vas potrebovat k tomu, aby som si mohla sama podat DP? dakujem
asi si bojovala na nesprávnom fronte. Zamestnávatel ti nemusí dať žiadne tlačivo k RZD. Na to je oficialne tlačivo (Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane), ktoré správne vyplníš, podpíšeš a vtedy ti zamestnávatel nemôže odmietnuť.

Teraz si žiadaj potvrdenie o zdanitelnej mzde, aby si si sama mohla urobiť DP.
Jarmila44
17.02.11,15:35
ale ja uz som skusala vsetko, pytala som si aj potvrdenie o zdanitelnej mzde, ale odpoved bola len:,, O tu dan vam davam viac na hodinu." a bolo dohovorene.
Tweety
17.02.11,15:36
ale ja uz som skusala vsetko, pytala som si aj potvrdenie o zdanitelnej mzde, ale odpoved bola len:,, O tu dan vam davam viac na hodinu." a bolo dohovorene.
A nepracuješ náhodou načierno? Máš riadne uzatvorenú dohodu?
Jarmila44
17.02.11,15:38
Aj toho som sa bala, ale na socialke som si zistila, ze som tam registrovana u mojho zamestnavatela na dohodu, preto nechapem, preco sa tak vyhyba tejto teme, no nechcem moc spekulovat, aby ma nevyhodil
Tweety
17.02.11,16:07
Aj toho som sa bala, ale na socialke som si zistila, ze som tam registrovana u mojho zamestnavatela na dohodu, preto nechapem, preco sa tak vyhyba tejto teme, no nechcem moc spekulovat, aby ma nevyhodil
ALe to nie je špekulovanie, potvrdenie o príjmoch zo ZČ musí dať, je to jeho zákonná povinnosť.
Jarmila44
17.02.11,16:12
Takže ak správne rozumiem - tak taká možnosť, že o tú daň mi dáva viac na hodinu, ako mi povedal , nie je? Myslím, že už rozumiem, a budem si pýtať teda potvrdenie o zdanitelnej mzde. Ďakujem pekne
veronikasad
17.02.11,16:14
Takže ak správne rozumiem - tak taká možnosť, že o tú daň mi dáva viac na hodinu, ako mi povedal , nie je? Myslím, že už rozumiem, a budem si pýtať teda potvrdenie o zdanitelnej mzde. Ďakujem pekne
ak máš nejakú výplatnú pásku, zamaž osobné údaje seba a zamestnávatela a prilož ju na poradu.
Tweety
17.02.11,16:15
Takže ak správne rozumiem - tak taká možnosť, že o tú daň mi dáva viac na hodinu, ako mi povedal , nie je? Myslím, že už rozumiem, a budem si pýtať teda potvrdenie o zdanitelnej mzde. Ďakujem pekne
AK dáva všetko legálne, tak nie je. Všetko, celá odmena podlieha zdaneniu.
KEJKA
17.02.11,18:16
zrejme ti žiadnu daň nestrháva, takže aj tak ti nikto nič nevráti.
Závisí od celkového príjmu, či si povinná podať DP sama alebo nie.
Na druhej strane, ak si nepodpisovala Vyhlásenie, tak on ti nemal ako započítať nezdaniteľnú sumu a teda ti príjem mal zdaniť - pri kontrole mu to vytknú, ak si naozaj zaregistrovaná, ako píšeš.
Takže si zisti podľa výplatnej pásky, či na nej vôbec nejakú daň máš.
Jarmila44
17.02.11,18:33
Problém je v tom, že peniaze dostávam vždy do ruky, podľa odpracovaných hodín, vždy je to okolo 200 eur. A ked som tam pred vyse rokom zacala pracovat, nepodpisovala som vobec nic, pokial sa pamatam. Doma tiez vobec nemam ziadny papier od toho, ze robim. Takisto je to aj s kolegynou, ktora tam brigaduje uz 3 roky.
KEJKA
17.02.11,21:15
takže pracuješ načierno.
Jarmila44
17.02.11,21:43
potom ako je mozne ze som na socialke registrovana ?
KEJKA
17.02.11,22:17
to ja neviem. Možno ťa zaregistroval, ale vypláca ťa načierno, ale zasa v takom prípade by ho naháňala sociálka kvôli výkazom.
Ako to máme vedieť?
prečo netrváte na výplatnej páske?
akynka
18.02.11,05:29
Podľa mňa ti len nedáva podpisovať dokumenty. Keď si zaregistrovaná na sociálke, tak ti možno niečo dáva na výplatnú pásku (kt. nerozumiem prečo ti nedáva a nerozumiem prečo nedal vyhlásenie, - u študentov sa to smie ak dobre viem)

Asi to myslí takto:

Dáva ti na pásku príjem, hoci aj tých 200eur v čistom - teda s daňou je to cca 247. Daň ti síce strháva, ale on si ju chce nechať, lebo s tebou bol možno dohodnutý inak. Napr. 100 hodín * 2 €. Inak ako zamestnávatelia robiť by mali je že ti tých teraz !čistých" 200 zdaní, alebo že by ti dal podpísať to vyhlásenie.
Teda tak,..iné je už to, že máš na ňu nárok bez ohľadu na "slovnú" dohodu.

A ešte... ty môžem byť registrovaná na SP že máš dohodu, ale on môže sa tváriť, že dohoda je, len ty momentálne nebrigáduješ. tak.. brigáduješ na šedo. Ak by náhodou kontrola došla - papiere ok, a že si tam? Veď je dohoda a práve si po roku dohody nastúpila :-)

Alebo?
Jarmila44
18.02.11,08:05
Uz začínam celkom rozumieť. Kedysi som brigádovala v obchode, zamestnavatel mi daval podpisat papier, ze som dostala 1450 sk mesacne, no pritom mi do ruky daval viac, takze ak chapem, on odvadzal dan len za tych 1450 sk, tym padom mi vyslo aj mensie vratenie dane. Takze keby som si aj od terajsieho zamestnavatela pytala vyplatnu pasku a bolo by tam menej, čo by ani tak nevadilo, ale vedela by som, ze pasku mam a mam narok na vratenie dane? Ziadne vyhlasenie som nikdy nepodpisovala, no pri mojom zamestnavatelovi by ma neprekvapila takato neochota.
KEJKA
18.02.11,08:12
rozhodne by si mala trvať na dodaní Potvrdenia o mzde - ak máš príjem vyšší ako 2012 EUR za rok.
Jarmila44
18.02.11,08:15
No, prijem mam podla odpracovanych hodin, no priemerne je to tých 200 eur mesacne, ale ak oni teda maju kdesi nahlasene, ze mi davaju len 100, aj tak mam na tom trvat ? ked vobec neviem ako to mam? a to kamaratka tam 3 roky brigaduje a vyplatnu pasku nevidela este ani raz
rodina1
18.02.11,08:22
No, prijem mam podla odpracovanych hodin, no priemerne je to tých 200 eur mesacne, ale ak oni teda maju kdesi nahlasene, ze mi davaju len 100, aj tak mam na tom trvat ? ked vobec neviem ako to mam? a to kamaratka tam 3 roky brigaduje a vyplatnu pasku nevidela este ani raz
Zisti si na sociálke, či za teba platil nejaké odvody. Nielen to, že si prihlásená. Ak platil za teba nejaké odvody, tak ti robil aj výplatné pásky, a preto si pýtaj aj Potvrdenie. Ak neplatil odvody, tak ti žiadne potvrdenie nedá, lebo bude nulové.
veronikasad
18.02.11,08:26
No, prijem mam podla odpracovanych hodin, no priemerne je to tých 200 eur mesacne, ale ak oni teda maju kdesi nahlasene, ze mi davaju len 100, aj tak mam na tom trvat ? ked vobec neviem ako to mam? a to kamaratka tam 3 roky brigaduje a vyplatnu pasku nevidela este ani raz
stiahni si toto tlačivo, vytlač, vyplň a odovzdaj svojmu zamestnávatelovi. Nebude ti strhávať žiadnu daň ...

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie2011.rtf
akynka
18.02.11,08:26
Rozhodne je jeho povinnosť zákonom daná dať ti potvrdenie o príjme..
KEJKA
18.02.11,08:40
mohol na vyplatnu pásku dávať aj viac a tebe vyplatil menej, ale
prečo by to robil? Ved jemu môže byť jedno či zaplatí svoju daň z príjmu 19%. alebo ju odvedie za teba.
Nejaký význam by to malo, ak by bolo podpísané vyhlásenie, on ti dával 200 EUR, ale na výplatnú pásku dával 330 a vlastne neodvádzal žiadnu daň. Tebe vyplatnú pásku nedá, aby si si nemohla nárokovať doplatok...............ale to sú len dohady, treba to naozaj riešiť s ním. A ked nemáš ani zmluvu?
Mala by si to riešiť s ním. Nech ti dá potvrdenie podľa svojej evidencie, nech je aké je.
Jarmila44
18.02.11,10:53
zistila som na socialke, ze kazdy mesiac za mna odvadza urazove a garancne poistenie. Ja uz naozaj neviem, skusim si este dnes vypytat potvrdenie o zdanitelnej mzde.
rodina1
18.02.11,10:55
zistila som na socialke, ze kazdy mesiac za mna odvadza urazove a garancne poistenie. Ja uz naozaj neviem, skusim si este dnes vypytat potvrdenie o zdanitelnej mzde.
Ak za teba odvádza uvedené poistenie, tak ti každý mesiac vypočítava mzdu. Takže, nech ti dá potvrdenie, ak nie, podaj podnej na príslušný daňový úrad za nesplnenie si povínnosti zo strany zamestnávateľa.
akynka
18.02.11,11:24
No s tým podnetom by som počkala do 10.3.
veronikasad
18.02.11,11:28
Ak tam chce zostať pracovať, by som ho vôbec neriešila, ale odovzdala Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov pre rok 2011 - a do 15.2.2012 žiadosť o vykonanie RZD za rok 2011. Potom nie je čo riešiť .
rodina1
18.02.11,11:28
Lenže, ona už o potvrdenie žiadala, takže zamestnávateľ jej ho mal vydať.
akynka
18.02.11,11:42
To, že jej ho mal vydať, vieme, ... to, že jej mal dať podpísať zmluvu tiež, aj že jej mal vydávať výplatné pásky :-)

Ak ti nedá potvrdenie ani toho 10.3. tak si zváž či ti ten podnet stojí za to, že môžeš prísť o brigádu :-)
Jarmila44
08.03.11,10:36
Dobrý den, takze, brigadu som ukoncila sama, nakolko som mala uz dost klamstiev a podvodov. Dostala som samozrejme ako naprotiven nizsiu vyplatu a ked mi ju daval zamestnavatel, pod dohladom úctovnicky som musela podpisat vsetky prijemky za cely cas co som tam robila a este k tomu aj dohodu (ktoru som doteraz nemala a lutujem ze som ju vobec podpisala), samozrejme som sa ohradila, ale 0 bodov. dostala som aj potvrdenie o dani, samozrejme vysla 0. uz to asi viac netreba komentovat