didjo
17.02.11,18:07
po mojej nebohej matke vznikol dlh u SPP za odber plynu. o dlhu som nevedela po vyse dvoch rokoch zacala tento dlh vymahat exekutorska spoločnost ,ktora tvrdi ze aj ked dlh urobila moja matka je mojou povinnostou ho uhradit, ze vraj som ten dlh zdedila po nej.dedicske konanie davno prebehlo, v nom nebol uplatneny narok SPP na uhradu dlznej sumy, po prevzati zdedeneho bytu nam namontovali novy plynomer na to iste odberne miesto- bez vyhrad,fungujeme bez problemov nadalej doteraz ziadne problemy s SPP neboli .maju pravo, po vyse dvoch rokoch vymahat odo mna dlh mojej matky alebo dlzoba zanikla smrtou mojej matky? dakujem za odpoved
lubica_02
17.02.11,17:37
Treba obnoviť dedičské konanie u notára, ktorý ho vykonal, jedná sa o dedičstvo .
canbo
17.02.11,18:56
Ak ste neodmietli dedičstvo , tak aj dlhy sú vašim dedičstvom . Ak dlhy prevyšujú hodnotu dedičstva, tak zodpovedáte iba do výšky dedičstva, nie viac.
bubkoch
17.02.11,19:20
Treba obnoviť dedičské konanie u notára, ktorý ho vykonal, jedná sa o dedičstvo .

obciansky sudny poriadok:
§ 175x

(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
bubkoch
17.02.11,19:21
Ak ste neodmietli dedičstvo , tak aj dlhy sú vašim dedičstvom . Ak dlhy prevyšujú hodnotu dedičstva, tak zodpovedáte iba do výšky dedičstva, nie viac.

otazka je, ci dedic zodpoveda za dlhy, ktore neboli predmetom dedicskeho konania ...
lubica_02
17.02.11,21:47
obciansky sudny poriadok:
§ 175x

(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.

Ďakujem, že si doplnil.
didjo
18.02.11,09:11
na koho návrh súd má rozhodovať o konaní o dedičstve? ak dobre chápem tak na popud vlastníka pohľadávky - v tomto prípade spp.
ja predsa nebudem podávať žiadny návrh...