Alena Macúriková
17.02.11,18:53
Dobrý deň. Koncom minulého roka som zrušila životné poistenie. Minulý rok som si výšku poistného uplatňovala v daňovom priznaní na zníženie základu dane.Musím si teda tohto roku o túto sumu základ dane zvýšiť? Daňové priznanie som si už totiž podala a životné poistenie som tam ani nespomenula. Mám si podať dodatočné alebo opravné daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď
Peterika
17.02.11,17:58
Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania môžeš podať opravné priznanie .
bubkoch
17.02.11,19:31
zaklad dane si musis zvysit v priebehu 3 rokov od skoncenia roku, v ktorom doslo k zruseniu zmkuvy ...
takze mas cas, ak si tak neurobila teraz, mozes na buduci rok
marek32
18.02.11,19:35
zaklad dane si musis zvysit v priebehu 3 rokov od skoncenia roku, v ktorom doslo k zruseniu zmkuvy ...
takze mas cas, ak si tak neurobila teraz, mozes na buduci rok
Od 01.01.2011 bol z § 11 vypustený odsek 12 zákona o dani z príjmov, ktorý hovoril o tom, že ak daňovník zruší zmluvu je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k zrušeniu zmluvy.

Ak som minulý rok zrušil životnú poistku a za rok 2010 ešte nebudem zvyšovať základ dane (pretože mám čas 3 roky) a § 11 ods. 12 už od 01.01.2011 v zákone nie je, tak už nikdy nemusím zvyšovať základ dane ?
Ice dive
18.02.11,19:39
Od 01.01.2011 bol z § 11 vypustený odsek 12 zákona o dani z príjmov, ktorý hovoril o tom, že ak daňovník zruší zmluvu je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k zrušeniu zmluvy.

Ak som minulý rok zrušil životnú poistku a za rok 2010 ešte nebudem zvyšovať základ dane (pretože mám čas 3 roky) a § 11 ods. 12 už od 01.01.2011 v zákone nie je, tak už nikdy nemusím zvyšovať základ dane ?
práveže musíš, nakoľko si zrušil ešte v roku 2010 kedy dodaňovanie ešte platilo... ale ak by si zrušil po 1.1.2011 už by si dodaňovať nič nemusel...
Ester plus
08.03.11,09:28
Ak bola životná poistka zrušená v roku 2010, možno už pri podávaní DP za rok 2010 začať zvyšovať základ dane pri porušení podmienok zmluvy alebo prvý krát pri podávaní DP za rok 2011?
Tweety
08.03.11,09:46
Ak bola životná poistka zrušená v roku 2010, možno už pri podávaní DP za rok 2010 začať zvyšovať základ dane pri porušení podmienok zmluvy alebo prvý krát pri podávaní DP za rok 2011?
Čo na to §11?
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Ester plus
08.03.11,10:00
Ja tomu paragrafu rozumiem tak, že dokedy najneskôr musím zvýšiť základ dane. Ale možno upraviť základ dane už v roku, kedy bola poistka zrušená? Ak bola poistka zrušená v roku 2010 môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie ešte v tomto roku alebo už nie ak by zamestnanec ešte v tomto roku nezvyšoval základ dane?
Chobot
08.03.11,12:04
Ja tomu paragrafu rozumiem tak, že dokedy najneskôr musím zvýšiť základ dane. Ale možno upraviť základ dane už v roku, kedy bola poistka zrušená? Ak bola poistka zrušená v roku 2010 môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie ešte v tomto roku alebo už nie ak by zamestnanec ešte v tomto roku nezvyšoval základ dane?

Upresním to zvýraznené - základ dane možno upraviť v daňovom priznaní za rok, v ktorom bola poistka zrušená. Teda ak bola zrušená v roku 2010, tak v DP za rok 2010 je možné navýšiť daň. základ. Ak bola zrušená v januári 2011, tak základ dane sa zvýši v DP za rok 2011, teda v budúcom roku (ale to už netreba vôbec, pretože od r. 2011 nie je povinnosť vrátiť úľavu na dani, to bolo len ako príklad, keby sa podmienky nemenili).
Ester plus
08.03.11,12:37
Ďakujem za odpoveď.
V žiadosti o vykonanie RZD je v bode II. ods.c uvedené vyhlásenie, že.. " nie som povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti záku dane (§11 ods. 12 zákona)" Ak zamestnanec zrušil životné poistenie v roku 2010, tak potom ja ako zamestnávateľ mu do roku 2013 nesmiem vykonať RZD? Alebo, mu nesmiem vykonať RZD len v tom roku v ktorom upravuje základ dane - navyšuje ZD o zrušenú poistku? Zamestnancovi, ktorý zrušil poistku v roku 2010 som totiž oznámila, že mu nemôžem vykonať RZD. On samozrejme ešte nevie kedy zvýši základ dane.
Chobot
08.03.11,14:16
Ďakujem za odpoveď.
V žiadosti o vykonanie RZD je v bode II. ods.c uvedené vyhlásenie, že.. " nie som povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti záku dane (§11 ods. 12 zákona)" Ak zamestnanec zrušil životné poistenie v roku 2010, tak potom ja ako zamestnávateľ mu do roku 2013 nesmiem vykonať RZD?

Záleží od toho, v ktorých rokoch si navyšuje základ. Nie že nesmieš, ale nevieš vykonať, pretože na DP, ktoré robí zamestnávateľ nie je možné navýšiť základ o túto položku.


Alebo, mu nesmiem vykonať RZD len v tom roku v ktorom upravuje základ dane - navyšuje ZD o zrušenú poistku? Zamestnancovi, ktorý zrušil poistku v roku 2010 som totiž oznámila, že mu nemôžem vykonať RZD. On samozrejme ešte nevie kedy zvýši základ dane.

Ako už som naznačil - pokiaľ si v DP za rok 2010 nebude navyšovať základ dane, tak mu môžeš urobiť zúčtovanie dane ako zamestnávateľ. Záleží na ňom, ako sa rozhodne. Ak bude navyšovať, musí si to urobiť sám. Ak nebude navyšovať, môžeš mu to urobiť. A je jedno v ktorom roku, či 2010, 2011 alebo nasledujúce.
zvs-enco
28.03.11,09:20
Prajem pekný deň, pekne poprosím o vysvetlenie a o pomoc:
robím si sama daňové priznanie na tlačive typu "B", a zrušila som poistku v roku 2010. Chcem 1/3 teraz dať do DP: 1, Neviem,kde to dať, do ktorého riadku?
2, Spočítam poistky od roku 2005-2010, a podelím 3?
Za všetko ďakujem Vanda.
Chobot
28.03.11,10:43
Prajem pekný deň, pekne poprosím o vysvetlenie a o pomoc:
robím si sama daňové priznanie na tlačive typu "B", a zrušila som poistku v roku 2010. Chcem 1/3 teraz dať do DP: 1, Neviem,kde to dať, do ktorého riadku?

Odpoveď nájdeš tu:

http://www.porada.sk/1355638-post5.html

aj tu:

http://www.porada.sk/1657357-post34.html


2, Spočítam poistky od roku 2005-2010, a podelím 3?
Za všetko ďakujem Vanda.

áno
zvs-enco
28.03.11,11:12
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, podľa toho som aj spravila , a je to OK.
S pozdravom Vanda.