branka
14.12.05,19:42
Zdravím poraďákov,
chcela by som poprosiť o radu. Sloveský podnikateľ platca DPH fakturuje do Čiech za právne služby, keďže český podnikateľ má na Slovensku organizačnú zložku nemôžem použiť § 15 ods.7, 8 zák. o DPH a musím vystaviť do Čiech fa. s DPH. Ide mi o to, keď je odplata za službu dohodnutá v EUR ako má byť fyzicky vystavená fa a DPH na nej uvedená. / má to byť v SK, EUR aj DPH??/

Veľmi pekne ďakujem za radu- budem rada ak sa nájde niekto trpezlivý, kto mi vysvetlý po "lopate"

Ďakujem

Branka
Jana Acsová
14.12.05,20:42
Zdravím poraďákov,
chcela by som poprosiť o radu. Sloveský podnikateľ platca DPH fakturuje do Čiech za právne služby, keďže český podnikateľ má na Slovensku organizačnú zložku nemôžem použiť § 15 ods.7, 8 zák. o DPH a musím vystaviť do Čiech fa. s DPH. Ide mi o to, keď je odplata za službu dohodnutá v EUR ako má byť fyzicky vystavená fa a DPH na nej uvedená. / má to byť v SK, EUR aj DPH??/

Nie som si istá,či to bude po lopate .-) ale skúsim.
Ak je odplata za službu dohodnutá v EUR, môžete faktúru vystaviť v EUR a prepočítať daň pre účely DPH kurzom NBS platným ku dňu vzniku daňovej povinnosti, v tomto prípade v deň dodania služby.
Jana Acsová
14.12.05,20:55
Ak budete vystavovať faktúru aj s DPH celá faktúra bude znieť na EUR, t.j. základ dane aj daň. Odberateľom bude subjekt s prideleným IČ DPH s prefixom SK.
branka
14.12.05,21:14
No práveže nemusí byť dberateľ s prefixom IČDPH, nakoľko budem fakturu smerovať na odberateľa do ČR a ten nemusí byť platcom DPH /EU/ podstatné prečo mu budem fakturovať s DPH je to, že podnika aj na Slovensku / za podnikanie sa považuje aj organizačná zložka/.

Ale ďakujem za vysvetlenie tej fakturácie v EUR
Branka
Jana Acsová
14.12.05,21:22
No práveže nemusí byť dberateľ s prefixom IČDPH, nakoľko budem fakturu smerovať na odberateľa do ČR a ten nemusí byť platcom DPH /EU/ podstatné prečo mu budem fakturovať s DPH je to, že podnika aj na Slovensku / za podnikanie sa považuje aj organizačná zložka/.

Odberateľ nemá pridelené IČ DPH na Slovensku?
branka
14.12.05,22:01
nie nemá! Nemusí mať?
A ešte ak sa smiem opýtať text faktúri a hlavička keby sa nefakturovalo do Čiech ale napr. do Anglicka má byť v ANJ?
Branka
ALBO
15.12.05,08:13
Podľa mňa je dôležité,komu fakturujete a pre koho ste urobili tú službu. Ak pre subjekt v česku a na Fa uvediete české Ičo DPH, potom bedete fakturovať bez dane a česi sa dodania. Ak fakturujete o.z. na Slovensku, potom vystavíte tuzemskú Fa podľa slovenského zákona, tz. s DPH vypočítanou v SK (suma môže byť uvedená aj v EUR). kurz ku dňu uskutočnenia.
Mickya
15.12.05,08:47
Podľa mňa je dôležité,komu fakturujete a pre koho ste urobili tú službu. Ak pre subjekt v česku a na Fa uvediete české Ičo DPH, potom bedete fakturovať bez dane a česi sa dodania. Ak fakturujete o.z. na Slovensku, potom vystavíte tuzemskú Fa podľa slovenského zákona, tz. s DPH vypočítanou v SK (suma môže byť uvedená aj v EUR). kurz ku dňu uskutočnenia.
Presne tak, ako píše ALBO, mám to odobrené - pani z DÚ, ktorá prednáša DPH. Tuším, že to tu raz bolo (moja otázka :D ) , hneď ako to nájdem, pripnem link.
Mickya
15.12.05,08:52
Jana Acsová
16.12.05,12:12
A ešte ak sa smiem opýtať text faktúri a hlavička keby sa nefakturovalo do Čiech ale napr. do Anglicka má byť v ANJ?
Pri vystavení faktúry nie je slovenským zákonom o DPH predpísaný "cudzojazyčný" text. Priradila by som to však k prezentácii štábnej kultúry vystavovateľa faktúry ...
branka
18.12.05,20:37
Ďakujem za príspevky, ale viete čo som sa dozvedela na DU?
Keďže český odberateľ má na území SR organiz. zložku - už to sa považuje za formu podnikania v členskom štáte rovnakom ako dodávateľ a teda nemožem postupovať podľa § 15 ods. 7 a 8 ale musí sa to fakturovať s DPH, lebo nie je splnená podmienka, že český podnikateľ podniká v inom členskom štáte ako je členský štát doddávateľa aj keď faktúra bude smerovať do Čiech / aj keď on nemá pridelené IČ DPH/ a nie na organizačnú zložku na SR.
!!!???

Branka
Karina
19.12.05,05:45
Ja s týmto názorom nesúhlasím, treba si to overiť na viacerich miestach. Veď vy ste službu dodávali pre potreby českej spoločnosti, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa a nie pre potreby jej organizačnej zložky!?
marcelaStanakova
13.03.10,07:47
Vystavujem faktúru do Čiech ide o poskytnutie stravy, zaujímalo by ma či musím vyčísliť na faktúre DPH? A či bude treba podať súhrnný výkaz ide o dodanie služby na Slovensku ale fakturejm do Čiech