Erika686
18.02.11,10:54
Prave dnes mi prisiel papier zo zdravotnej poistovne, v ktorej uz skoro 4 r. nie som, ze mam dlh a mam ho zaplatit.

Som si vedoma toho dlhu, ale oni odomna chcu zaplatit aj dlh z r. 1997,1998 a 1999, co je uz vlastne 10 rokov premlcane, ak sa nemylim.
Mam im zaplatit aj toto alebo za tie roky nemaju pravo odomna ziadat zaplatenie?
Existuje tam nejaka premlcacia doba? Na nete som nic konkretne nenasla.
Dakujem za odpoved.
veronikasad
18.02.11,09:55
Prave dnes mi prisiel papier zo zdravotnej poistovne, v ktorej uz skoro 4 r. nie som, ze mam dlh a mam ho zaplatit.

Som si vedoma toho dlhu, ale oni odomna chcu zaplatit aj dlh z r. 1997,1998 a 1999, co je uz vlastne 10 rokov premlcane, ak sa nemylim.
Mam im zaplatit aj toto alebo za tie roky nemaju pravo odomna ziadat zaplatenie?
Existuje tam nejaka premlcacia doba? Na nete som nic konkretne nenasla.
Dakujem za odpoved.
o aký dlh ide ? Mala si splnenú oznamovaciu povinnosť ? Kedy ťa naposledy ZP vyzvala na zaplatenie dlhu ?
Erika686
18.02.11,10:54
No, to bolo v case, ked som bola vonku (v zahranici) oznamovacia, povinnost nebola splnena.
ZP ma teraz prvy krat vyzvala na zaplatenie. Predtym som ziadne vyzvy nedostala.
veronikasad
18.02.11,11:00
No, to bolo v case, ked som bola vonku (v zahranici) oznamovacia, povinnost nebola splnena.
ZP ma teraz prvy krat vyzvala na zaplatenie. Predtym som ziadne vyzvy nedostala.
daj si do poriadku oznamovaciu povinnosť. V zahraničí si pracovala na pracovnú zmluvu ? ZP od teba požaduje úhradu ako samoplatitel ?
Erika686
18.02.11,11:11
No, dakujem, ze sa zaujimas a radis, ale ja som bola v zahranici ako au-pair, cize ziadna zmluva,a ani tam som nemala ziadne zdravotne poistenie, nenahlasila som to vtedy ZP, lebo som to vtedy nepovazovala za dolezite :confused: (mat vtedy ten rozum).
veronikasad
18.02.11,11:15
No, dakujem, ze sa zaujimas a radis, ale ja som bola v zahranici ako au-pair, cize ziadna zmluva,a ani tam som nemala ziadne zdravotne poistenie, nenahlasila som to vtedy ZP, lebo som to vtedy nepovazovala za dolezite :confused: (mat vtedy ten rozum).
erika, skús napísať dotaz na infolinku príslušnej ZP - s presným popisom problému. Mne z toho čo si napísala vychádza, že ZP musíš doplatiť ako samoplatitel (aj keď sa jedná o starý nedoplatok). Som zvedavá na stanovisko ZP.
Erika686
18.02.11,11:30
Dakujem Veronika :)
Stanislav 1975
18.02.11,11:36
erika, skús napísať dotaz na infolinku príslušnej ZP - s presným popisom problému. Mne z toho čo si napísala vychádza, že ZP musíš doplatiť ako samoplatitel (aj keď sa jedná o starý nedoplatok). Som zvedavá na stanovisko ZP.

Veru tak, bude to musieť doplatiť...
Erika686
18.02.11,13:08
Doplatit, to doplatim, ale aj tak som si to prekontrolovala a kopu platieb mi poistovna nezaregistrovala- a to som bola normalne zamestnana alebo evidovana na urade prace. Tak musim zajst na poistovnu osobne, nech to najprv daju doporiadku.
veronikasad
18.02.11,13:11
Doplatit, to doplatim, ale aj tak som si to prekontrolovala a kopu platieb mi poistovna nezaregistrovala- a to som bola normalne zamestnana alebo evidovana na urade prace. Tak musim zajst na poistovnu osobne, nech to najprv daju doporiadku.
Aj počas evidencie na UP nemusela byť splnená oznamovacia povinnosť - v určitom období dobu evidencie oznamoval UP, v inom to už bola povinnosť uchádzača.

V každom prípade treba isť do ZP osobne, nech ti vytlačia priebeh poistenia a výpis platieb. Podla toho si to potom doma skontroluj a chýbajúce obdobia treba dokladovať. V určitom období dokonca bolo povinnosťou zamestnanca prihlásiť sa v zdr. poisťovni (zamestnávatel to nerobil) a z tohto obdobia je v poisťovni veľa zmätkov.
Erika686
24.02.11,17:18
No, v poistovni bola podana namietka na nedoplatok.
Ale videli ste dnes 24.2. spravy na Markize? Tam hovorili o nedoplatkoch, vysvetli mi niekto ako to vlastne je? Pravnik sa vyjadril, ze nedoplatky pred rokom 2000 nie su narokovatelne poistovnou. Ale nakonci nieco hovoril, ze zalezi od toho, ci bola splnena oznamovacia povinnost.

No, vysomari sa z toho niekto?

Este dodam, ze ochota zo strany pracovnicky bola "neskutocna"...dobreze nepukla, lebo som jej robotu:rolleyes:
evina
24.02.11,17:26
No, v poistovni bola podana namietka na nedoplatok.
Ale videli ste dnes 24.2. spravy na Markize? Tam hovorili o nedoplatkoch, vysvetli mi niekto ako to vlastne je? Pravnik sa vyjadril, ze nedoplatky pred rokom 2000 nie su narokovatelne poistovnou. Ale nakonci nieco hovoril, ze zalezi od toho, ci bola splnena oznamovacia povinnost.

No, vysomari sa z toho niekto?

Bežia tu už bohužiaľ minimálne tri témy....
Premlčacia doba u poistného do roku 2000 je 10 rokov. Premlčacia doba však nebeží, ak si človek nesplnil oznamovaciu povinnosť, t.j. sú vymožiteľné i poistné spred roku 2000....

http://www.porada.sk/t160575-nedoplatok-zdravotnej-poistovni-dovera-po-11tich-rokoch.html

http://www.porada.sk/t12649-p18-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html#post1663626
Erika686
24.02.11,18:46
aha, dakujem za upozornenie, idem "studovat";)
Lucia Durcakova
31.01.12,07:08
Cloveka len vytaca, ze oni tam maju bordel a ty nemas ine co robit len mat na starosti si kontrolovat papiere..

Napr mna vyzvali teraz az teraz, ze z roku 95 nemam zaplatene poistenie?

Pytam sa akym pravom ked som bola skolou povinne dieta..som v zahranici, a teraz co? papiere tu nemam, a mam rychlo utekat domov, lebo nejaka krava nema poriadok v papieroch? byrokracia na infarkt..a este bude drza ta osoba, strasne ma vytocili, ze exekutora na mna poslu.. no ja im dam exekutora.. len nech si drzia klobuky lebo ich dam ja na sud ze sa nepravom vyhrazaju a zastrasuju exekutorom, a za planovane bezdovodne obohatenie sa.. jaj strasne som nastvana, keby mam nervy tak ich vazne dam na sud...ale za tie nervy mi to nestoji.. len na kolkych ludoch sa uz takto obohatili.. spred 17tich rokov.. hruza
misoft
31.01.12,11:54
Majú tam nehorázny bordel. Od mojej 3/4 žiadali za rok 1995 (a to bola evidovaná na ÚP, potom materská - SP - pritom bola poistencom štátu a oznamovaciu povinnosť vtedy vykonávali tieto úrady).

Im tečie do topánok, tak skúšajú "vytiahnúť"prachy z každého možného zdroja - bez rozdielu, či majú alebo nemajú už na to nárok. Spoliehajú sa na to, že nebudeš držať doklady 10-20-30-40 rokov po šuplíkoch. A na úradoch už žiadne lajstro nezoženieš, lebo je to skartované.