blaskova
18.02.11,11:13
Dobry den,
chcem sa opytat, co robit, ked:
V bytovom dome, kde som odkupila byt je v jednom zo spolocnych priestorov sauna.Na tu sa skladali niekolki majitelia bytov,medzi inymi aj byvaly majitel toho mojho. Odovzdal mi kluce,vysvetlil principy fungovania a platenia. Ake bolo moje prekvapenie, ked som zistila,ze zastupca vlastnikov bytov/domovy dovernik/ zamok vymenil a tvrdi,ze nemam pravo saunu uzivat,lebo byvaly majitel si podla neho svoj podiel riadne odsaunoval!!A ze kupou bytu som sa nestala automaticky aj podielnickou jeho podielu v saune.
Obratila som sa aj na bytove druzstvo,kde ma vsak odkazali na sud. Snazim sa tejto krajnej moznosti vyhnut. Zastupca vlastnikov/domovy dovernik/ vsak na moje opakovane pisomne ziadosti vobec nereaguje,dokonca tvrdi,ze interne pravidla-nim vymyslene a nikde nezverejnene a nikym neschvalene- su nad zakon a ja nemam pravo uzivat spolocny priestor ako taky. U majitelov ostatnych bytov podporu cakat nemozem,pretoze sa ho boja a nechcu si vyrabat zbytocne problemy.
Poradte,co v danej situacii robit?
verkaz
18.02.11,10:31
Spoločný priestor aj keď je v ňom zriadená sauna, je stále spoločným priestorom a v zmysle zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov má slúžiť všetkým.
Nech Vám domovník ukáže list vlastníctva, na ktorom ste vylúčená z vlastníctva.
Najlepšie by bolo zvolať schôdzu vlastníkov a upresniť podmienky používania sauny. Tieto by po odsúhlasení mali byť doručené každému vlastníkovi.
Vlastníci sa skladali len na zriadenie sauny a pri kúpe bytu toto právo malo prejsť na Vás.
blaskova
18.02.11,10:44
Ostatni majitelia bytov to neriesia, pretoze s nim nechcu mat problemy. Ja pojem sukromneho vlastnictva chapem, ale on mi niekolkokrat pisomne odpovedal, ze pravny narok nemam a ze on mi kluce nevyda.
Zitulda
18.02.11,11:02
Ten Váš zástupca má úplne pomýlené svoje kompetencie a myslí si, že je všemocný. Podľa môjho názoru, žiadne interné pravidlá, či nebodaj domový poriadok si sám stanovovať nemôže! Všetko musí byť odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou vlastníkov na schôdzi. Verkaz Ti napísala pravdu... a čo ostatní majitelia bytov? snimi si sa o tom nerozprávala? No a bytovému družstvu, čo nechce niečo riešiť, je najjednoduchšie povedať...obráťte sa na súd. Niektoré BD si robia naozaj čo chcú, nerešpektujú požiadavky vlastníkov bytov a ak sa to nedeje, tak zástupca by sa mal o Vaše práva biť u neho. Podĺa toho to vyzerá, že BD s tým, čo robí zástupca vlastníkov súhlasí.
blaskova
18.02.11,11:06
BD nesuhlasi,ale nevie ho nijako donutit,aby kluce vydal. Ostatnym majitelom je to jedno.Pre nich to znamena len moj problem. neuvdomuju si,ze sa to moze zopakovat aj v ich pripade.Rozpravala som sa s nimi, niektori mi dali zapravdu a niektori alibisticky povedali ze to je moj problem. Za 37 rokov som prva nova "pristahovalkyna" a dovernik mi to dava patricne vyzrat. Stazovala som sa aj na to,ze si v priestore prechodu medzi pivnicami medzi dvoma branami urobil posilnovnu, kam chodia cudzi ludia,vybera za nu prachy,ale stale je to evidovane ako spolocny priestor a skladame sa na to vsetci! Zjavne vsak okrem mna to nikomu neprekaza.
Zitulda
18.02.11,11:24
Ostatni majitelia bytov to neriesia, pretoze s nim nechcu mat problemy. Ja pojem sukromneho vlastnictva chapem, ale on mi niekolkokrat pisomne odpovedal, ze pravny narok nemam a ze on mi kluce nevyda.
Áaale, veď on nie je vlastníkom tej sauny a ani posilňovne a ani nik z bloku. Nech Ti ukáže alebo odkáže na § zákona, čo Toto zakazuje. Vidím, že si tiež z KE, ktoré je to BD ? Ja by som asi napísala písomné výhrady-sťažnosť DB na postup zástupcu s upozornením, že ak sa nebude do toho angažovať a riešiť, podáš sťažnosť na SZBD. Z vlasnej skúsenosti viem, že ústne sa nič nevyrieši, ale hoci aj malé postrašenie že sa odvoláš vyššie, urobí (nie zázraky) ale riešiť sa to začne. No po odoslaní listu nesmie sa čakať, lebo budú robiť prieťahy, ale urgovať a samozrejme mať pevné nervy! Držím Ti palce a nad postavením ostatných sa nedivím, je takých mnoho, čo sa nechcú naťahovať a možná sa im to tiež nepáči, ale reči (aj za jeho chrbtom) majú ako koza bobkov a tvária sa ako mŕtvy chrobák:(
Matias.S
18.02.11,11:44
BD nesuhlasi,ale nevie ho nijako donutit,aby kluce vydal. Ostatnym majitelom je to jedno.Pre nich to znamena len moj problem. neuvdomuju si,ze sa to moze zopakovat aj v ich pripade.Rozpravala som sa s nimi, niektori mi dali zapravdu a niektori alibisticky povedali ze to je moj problem. Za 37 rokov som prva nova "pristahovalkyna" a dovernik mi to dava patricne vyzrat. Stazovala som sa aj na to,ze si v priestore prechodu medzi pivnicami medzi dvoma branami urobil posilnovnu, kam chodia cudzi ludia,vybera za nu prachy,ale stale je to evidovane ako spolocny priestor a skladame sa na to vsetci! Zjavne vsak okrem mna to nikomu neprekaza.

Ahoj neviem pod ake BD patríš a ako vidím si z KE. Ste všetky byty v OV ? Ak áno ako bolo odsúhlasená výstavba danej sauny, posilovne ? ... Kde je nájomná zmluva alebo LV ? Kto prevádzkuje dané priestory? .... Všetko by malo byť podchytené písomnou formou ... zmluva, LV .... a nie len kto to vlastní a užíva ale aké sú poplatky za užívanie energií ... pretože posilovňa aj keď nie veľa ale treba v nej svietiť (elektrina), sauna je podstatne nákladnejšia na energie (voda, elektirna, kúrenie...) kde sú vyúčtovania spotreby za dané energie ? .... toto všetko sú náklady spojené s užívaním daných priestorov, za ktoré platíte všetci nájomcovia, ak to nemáte niekomu prenajaté ....
Takže pán dôverník zastáva verejnú funkciu všetkých Vás vlastníkov bytov a berie za to taktiež náležitú odmenu z FUaO čo sú vlastne aj vaše peniaze ... nech vám zdokladuje všetky tieto veci a ak to nebude vedieť, tak sa obráte na BD a oni ak to nemajú taktiež tak pán dôverník môže dostať od BD aj zosobnenú pokutu za plytvanie spoločným majetkom vlastníkov.
[FONT=PalatinoLinotype-Roman][SIZE=2][FONT=PalatinoLinotype-Roman][SIZE=2][LEFT]
Podľa 182/1992

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6
Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „spoločenstvo“), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone spráy s inou pránickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len „sprácva“), najmä s bytový družtvom.
§ 8
Zmluva o výkone správy
Vlastníci bytov a nebytovýh priestorov v dome uzatvoria so sprácom písomnú zmluvu o výkone správy.
Zmluva o výkone správy obsahuje najmä
a) vzáomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytovýh priestorov pri zabezpečovaní prevázky, údržy a opráv domu,
b) spôsob správy spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku,
c) spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv.
§ 13
(1) S vlastnítvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozluče spojené spoluvlastnítvo spoločýh častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastnítvo alebo iné spoločné práva k pozemku.
(2) Spoluvlastníci spoločnýh častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku sa nemôže dožadovať zrušenia spoluvlastnítva podľa Občanskeho zákonníka.
§ 14
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu, rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, príslušenstve a pozemku, najmä o spôsobe ich prevádzky, údržy a opráv.
(2) Pri hlasovaní sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov; za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník jeden hlas. Ak ide o dôležité rozhodnutie týkajúe sa spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku, môže sa prehlasovaní vlastníci bytov alebo nebytovýh priestorov v dome obráiť na súd, aby o veci rozhodol.
Mária27
18.02.11,11:52
Najskôr si zisti, na akom právnom základe bolo zriadené užívanie tejto časti spoločného priestoru, a ako je riešená investícia do sauny vzhľadom na spoluvlastníctvo priestoru.
blaskova
18.02.11,12:31
Ahojte, dom je v sprave BPMK. Ziadna zmluva o uzivani sauny neexistuje, vsetko bolo dohodnute ustne len na zaklade dobrych vztahov. Ktore domovnik po odchode byvaleho majitela mojho bytu vlastne nedodrziava, pretoze mne znemoznil saunu pouzivat. Za posilnovnu,ani za saunu ziadne vyuctovanie nikdy nepreukazal. Sauna ako taka ma vlastny elektromer,ten platia ti,co ju uzivaju.Ale v miestnosti je ziarovka, umyvadlo atd, na ktore sa skladame vsetci.
Ma v tomto BPMK nejake pravomoci?Alebo mi naozaj ostane uz len "nezavisle" slovenske sudnictvo?
Mária27
18.02.11,12:48
BPMK (skratka jak hrom:)) ani dôverník s tým nič nemajú, daj návrh a dohodnite sa uznesením na schôdzi.
Keďže niektorí investovali do zariadenia, ale doteraz zadarmo užívali priestory, mohli by ste saunu sprístupniť každému tak, ako bývali práčovne: každý si odpísal stav elektriny ...
To isté navrhni aj s posilovňou.
Jozef Štora
30.03.11,20:40
Spoločný priestor aj keď je v ňom zriadená sauna, je stále spoločným priestorom a v zmysle zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov má slúžiť všetkým.
Nech Vám domovník ukáže list vlastníctva, na ktorom ste vylúčená z vlastníctva.
Najlepšie by bolo zvolať schôdzu vlastníkov a upresniť podmienky používania sauny. Tieto by po odsúhlasení mali byť doručené každému vlastníkovi.
Vlastníci sa skladali len na zriadenie sauny a pri kúpe bytu toto právo malo prejsť na Vás.

Dovolim si trosku nesuhlasit, to ze saunu vlastnite este nezaklada pravo ju nenalezite uzivat, ak je napriklad potrebna dohoda o pomernej uhrade prevadzkovych nakladov a podobne. cize ak sa nechcu s vami bavit, obratte sa na sud. ak je to o nakladoch a dohodach, snazte sa dohodnut...;)