jana č.
18.02.11,13:06
Prosím o radu. Ak komerčná poisťovňa vyplatila poistné plnenie z poistenia ušlého zárobku v dôsledku ochorenia a následne oznámila toto vyplatenie daňovému úradu, akým je druhom príjmu. Podľa mňa to patrí pod § 9 odst. 2h zákona o dani z príjmu - príjmy oslobodené - (plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu). Teraz neviem, či si to vysvetľujem správne a či to oznámenie DU je len formálne...
jana č.
23.02.11,13:04
Odpovedám si sama, keďže vidím, že nie je žiadna reakcia. Medzitým som zistila, že sa takýto príjem nezdaňuje, pretože je to príjem podľa § 9 zákona o dani z príjmov oslobodený...
Kvaka
25.02.11,18:14
Odpovedám si sama, keďže vidím, že nie je žiadna reakcia. Medzitým som zistila, že sa takýto príjem nezdaňuje, pretože je to príjem podľa § 9 zákona o dani z príjmov oslobodený...
Nie je to príjem oslobodený od dane, lebo to nie je plnenie z poistenia osôb, napr. bolestné alebo iné liečebné náklady, týkajúce sa poistenej osoby, je to náhrada škody podľa § 9 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov.
Podľa § 9 ods. 2 písm. i) sú od dane sú oslobodené aj prijaté náhrady škôd, okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami verejného zdravotného poistenia alebo sociálneho poistenia.
Pozri si aj odpoveď DRSR k otázke 15 na strane 23 priloženého súboru.
Ice dive
03.02.12,07:07
Ahoj Poraďáci,

bol som požiadaný spracovať daňové priznanie kolegyni zo závislej činnosti, z dôvodu, že má uzavreté poistenie ušlého zárobku a počas roka bola PN dostala plnenie a z tohto dôvodu jej zamestnávateľ odmietol spraviť DP, keďže je to príjem podľa § 8... moja otázky sú:
1. Kam by ste zaradili tento príjem v tabuľke č. 3 DPFO B? ja by som to dal do riadku 12 iné...
2. môže si ako náklad uplatniť zaplatené poistné za toto poistenie, veď ak by neuzavrela danú poistku a neplatila poistné nedosiahla by tento zdaňovaný príjem.
ako písmeno H - dôchodky a opakujúce sa pôžitky to nechcem dávať, keďže plnenie je za náhodnú a neopakujúcu sa udalosť - chorobu...

ďakujem za rady...
Stanislav 1975
03.02.12,07:16
Ahoj Poraďáci,

bol som požiadaný spracovať daňové priznanie kolegyni zo závislej činnosti, z dôvodu, že má uzavreté poistenie ušlého zárobku a počas roka bola PN dostala plnenie a z tohto dôvodu jej zamestnávateľ odmietol spraviť DP, keďže je to príjem podľa § 8... moja otázky sú:
1. Kam by ste zaradili tento príjem v tabuľke č. 3 DPFO B? ja by som to dal do riadku 12 iné...
2. môže si ako náklad uplatniť zaplatené poistné za toto poistenie, veď ak by neuzavrela danú poistku a neplatila poistné nedosiahla by tento zdaňovaný príjem.
ako písmeno H - dôchodky a opakujúce sa pôžitky to nechcem dávať, keďže plnenie je za náhodnú a neopakujúcu sa udalosť - chorobu...

ďakujem za rady...

1. Neviem

2. nemože si to uplatniť ako náklad( to je na 100%)
bubkoch
03.02.12,07:21
Ahoj Poraďáci,

bol som požiadaný spracovať daňové priznanie kolegyni zo závislej činnosti, z dôvodu, že má uzavreté poistenie ušlého zárobku a počas roka bola PN dostala plnenie a z tohto dôvodu jej zamestnávateľ odmietol spraviť DP, keďže je to príjem podľa § 8... moja otázky sú:
1. Kam by ste zaradili tento príjem v tabuľke č. 3 DPFO B? ja by som to dal do riadku 12 iné...
2. môže si ako náklad uplatniť zaplatené poistné za toto poistenie, veď ak by neuzavrela danú poistku a neplatila poistné nedosiahla by tento zdaňovaný príjem.
ako písmeno H - dôchodky a opakujúce sa pôžitky to nechcem dávať, keďže plnenie je za náhodnú a neopakujúcu sa udalosť - chorobu...

ďakujem za rady...


odkedy sa z poistneho plnenia zo životneho poistenia ineho ako na dozitie plati dan a odvody ???
to musim priznat v DP aj prijem z plnenia denne odskodne za pobyt v nemocnici ?
Ice dive
03.02.12,07:35
odkedy sa z poistneho plnenia zo životneho poistenia ineho ako na dozitie plati dan a odvody ???
to musim priznat v DP aj prijem z plnenia denne odskodne za pobyt v nemocnici ?

no lebo sa nejedná o životné poistenie, ale poistenie ušlého zárobku, ktoré ti nahrádza príjem, t.j. príjem si i napriek PNke dosiahol a poisťovňa ti ho nezdanila...
Kvaka
03.02.12,08:25
no lebo sa nejedná o životné poistenie, ale poistenie ušlého zárobku, ktoré ti nahrádza príjem, t.j. príjem si i napriek PNke dosiahol a poisťovňa ti ho nezdanila...Z vyššie uvedeného stanoviska DRSR citujem zo strany 23:
Príjem - náhrada za stratu na zárobku, prípadne plnenie z úrazovej renty vyplácaný daňovníkovi fyzickej osobe komerčnou poisťovňou, pričom nejde o dávku poskytnutú zo sociálneho poistenia, nie je oslobodený od dane. Príjem podlieha zdaneniu a daňová povinnosť z tohto druhu príjmu sa vysporiada prostredníctvom podania daňového priznania k dani z príjmov FO typ B. Tento príjem sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
Myslím si, že ak je to takto, potom by to mohol byť príjem podľa § 8 ods. 1 písm. h), a v takom prípade sa výdavky na jeho zabezpečenie neuplatňujú, pozri § 8 ods. 3.
Ice dive
03.02.12,08:53
Z vyššie uvedeného stanoviska DRSR citujem zo strany 23:
Príjem - náhrada za stratu na zárobku, prípadne plnenie z úrazovej renty vyplácaný daňovníkovi fyzickej osobe komerčnou poisťovňou, pričom nejde o dávku poskytnutú zo sociálneho poistenia, nie je oslobodený od dane. Príjem podlieha zdaneniu a daňová povinnosť z tohto druhu príjmu sa vysporiada prostredníctvom podania daňového priznania k dani z príjmov FO typ B. Tento príjem sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
Myslím si, že ak je to takto, potom by to mohol byť príjem podľa § 8 ods. 1 písm. h), a v takom prípade sa výdavky na jeho zabezpečenie neuplatňujú, pozri § 8 ods. 3.

Hmm... asi dám dopyt na DR SR... lebo § 8 ods. 1 písm. h) sú dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky.... nejedná sa o dôchodok keďže je to náhrada za príjem a choroba ak by bola chronická, tak by to poisťovňa nepoisťovala... t.j. nie je to opakujúci sa pôžitok...
Kvaka
03.02.12,08:59
Hmm... asi dám dopyt na DR SR... lebo § 8 ods. 1 písm. h) sú dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky.... nejedná sa o dôchodok keďže je to náhrada za príjem a choroba ak by bola chronická, tak by to poisťovňa nepoisťovala... t.j. nie je to opakujúci sa pôžitok...Tak daj dopyt, ak to sami zaradili do § 8, kde by to teda mohlo byť? Opakujúci sa požitok ja chápem tak, že mi niekto niečo opakovane vypláca, ak to premením na drobné, tak napríklad za každý neodpracovaný deň náhradu príjmu.
Ice dive
03.02.12,09:33
to máš pravdu, že za každý neodpracovaný deň = náhrada príjmu - opakujúci sa pôžitok pri danej náhodnej udalosti - chorobe, ale zase dôchodok, renta, resp. iný pôžitok sú vyplácané pravidelne každý mesiac, kdežto choroba sa môže aj nemusí opakovať... sranda, koľko rôznych pohľadov môže byť na jednu vec... ale dopyt asi nepodám, keďže služba je dočasne pozastavená...
bubkoch
03.02.12,10:13
no lebo sa nejedná o životné poistenie, ale poistenie ušlého zárobku, ktoré ti nahrádza príjem, t.j. príjem si i napriek PNke dosiahol a poisťovňa ti ho nezdanila...

ako ze to nie je zivotne poistenie ? a na co sa vztahuje ked nie na zivot, zdravie, chorobu alebo uraz ?
http://www.allianzsp.sk/zivot_zarobok
http://www.union.sk/index.php?www=catalog_detail&id_item=112

podla mna je to poistne plnenie zo zivotneho poistenia (§9 ods.2 h)) a nie je to ani prijata náhrada škody, ani náhrada nemajetkovej ujmy, ani plnenie poskytované na odstránenie alebo zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti, ani plnenie z poistenia majetku ani plnenie z poistenia zodpovednosti za škodu (§9 ods.2 i))

aj ked uznavam ze su tu vyjadrenia danovakov ktore tvrdia nieco ine ... myslim ze tym pism. i bod 1. sa myslia napr. taka nahrada zdanitelneho prijmu, ktoru vyplati poistovna zo zodpovednostneho poistenia, teda ked mam poistenie zodpovednosti pri vykone povolania a zamestnavatel mi stiahne z vyplaty nejaku sumu ako skodu ktoru som mu sposobil a poistovna mi ju preplati z toho zodpovednostneho poistenia ... alebo ?
Ice dive
03.02.12,11:17
no ver tomu, že poistenie ušlého zárobku tak ako aj úrazové poistenie je zaradené medzi neživotné poistky... a isté je, že poistné plnenie z ušlého zárobku sa zdaňuje pozri priložený dokument od Kvaky strana 23 - otázka 15 a konkrétne riešim Union, ktorý poslal kolegyni potvrdenie o výplate poistného plnenia a taktiež v tom potvrdení má napísané, že príjem je povinná zdaniť, je to ten § 8 len mne ide teraz o to kam to zaradiť, lebo ak to zaradím ako dôchodok resp. opakujúci sa príjem, tak nemôžem uplatniť náklady - zaplatené poistné...
Ice dive
03.02.12,12:52
Takže overené a zistené... zaplatené poistné neznižuje vyplatené poistné plnenie, Stando aj Kvaka mali pravdu...

Ďakujem za pomoc pekný deň
Maya1
22.02.12,06:50
Ahoj..
Mám taký oriešok: z neživotného poistenia bolo vyplatené plnenie následovne:
bolestné + náklady spojené s liečením + ušlý zisk .
V liste je uvedené , že výška náhrady ušlého zisku bude oznámená daňovému úradu.
Uvažujem tak, že bolestné a náklady spojené s liečením sú chápané ako príjem podľa § 9 ods. 2i), a ušlý zisk podľa § 8 ods. 1h) ZoDP a ten treba zdaniť. Chcem sa len uistiť, či uvažujem správne a či je možné takto rozdeliť poistné plnenie.
Ďakujem
Maya1
23.02.12,11:45
Ahoj..
Mám taký oriešok: z neživotného poistenia bolo vyplatené plnenie následovne:
bolestné + náklady spojené s liečením + ušlý zisk .
V liste je uvedené , že výška náhrady ušlého zisku bude oznámená daňovému úradu.
Uvažujem tak, že bolestné a náklady spojené s liečením sú chápané ako príjem podľa § 9 ods. 2i), a ušlý zisk podľa § 8 ods. 1h) ZoDP a ten treba zdaniť. Chcem sa len uistiť, či uvažujem správne a či je možné takto rozdeliť poistné plnenie.
Ďakujem
Vytelefonované a zistené , že zdaňuje sa len ušlý zisk ako neaktívny príjem. Tak to tu pripisujem, keby to niekto potreboval. :)
december85
21.03.12,15:58
Chcela by som sa vás spýtať pre mńa dôležitú vec, lebo som sa s tým ešte nestretla. Živnostník má bankový účet vedený vo VUB, flexiúčet. Má tam zaplatené poistenie platieb a ako ostal PN, každý mesiac mu na ten účet chodí suma 170 €, čo je niečo ako podpora počas PN. Žiadnu poistku v poisťnovni ani nikde neuzatváral. No a teraz prichádza to najdôležitejšie, ako sa k tomu treba postaviť v DP B? ďakujem za každú pomoc.
bada
27.03.12,15:14
Náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti, invalidite - oznámenie.
Ak Vám to pomôže, volala som na komerčnú poisťovňu a tam mi oznámili, že je to hrubý príjem, ktorý treba zdaniť. Následne som volala na Daňové riaditeľstvo BB a tam mi v rámci informácií povedali, že je to príjem podľa § 8 !!!! iný príjem. To je vyjadrenie kompetentnej pracovníčky odboru informácií pre verejnosť.
Lacigo
27.08.12,07:03
Náhrada straty na zárobku ( resp. ušlého zisku ) je zdanineľným príjmom ( viď §9 ods 1 pís i bod 1. zákona o dani z príjmov ). Poisťovňa túto skutočnosť oznamuje daňovému úradu na základe §26 ods 4 zákona o správe daní a poplatkov ...
( 563/2009 ).
Andrea Salčáková
15.03.13,16:13
Chcela by som sa vás spýtať pre mńa dôležitú vec, lebo som sa s tým ešte nestretla. Živnostník má bankový účet vedený vo VUB, flexiúčet. Má tam zaplatené poistenie platieb a ako ostal PN, každý mesiac mu na ten účet chodí suma 170 €, čo je niečo ako podpora počas PN. Žiadnu poistku v poisťnovni ani nikde neuzatváral. No a teraz prichádza to najdôležitejšie, ako sa k tomu treba postaviť v DP B? ďakujem za každú pomoc.

Chcela by som nadviazať na túto otázku. Nižšie je napísané, že sa to týka §8 ods.1 ale akého písmena? /podobné opakujúce sa pôžitky, alebo peňažné nepeňažné plnenie alebo iné?/ Ďakujem za odpoveď.
suzi22
23.04.13,11:42
Dobry den,prosim Vas, teda ak bolo vyplatene poistne plnenie za denne odskodne z urazu - clovek nebol na PN a pracoval.....je to zdanitelny prijem???? Dakujem.
bubkoch
23.04.13,16:56
Dobry den,prosim Vas, teda ak bolo vyplatene poistne plnenie za denne odskodne z urazu - clovek nebol na PN a pracoval.....je to zdanitelny prijem???? Dakujem.

nie je
suzi22
24.04.13,10:07
ďakujem