calawen
18.02.11,13:48
Ahojte, synátor (20 mesiacov) má problém - po skonzumovaní akéhokoľvek produktu obsahujúceho pšenicu (akékoľvek množstvo, ktorákoľvek zložka) ho bolí bruško. Bola som u gastroenterológa, ten mu nepotvrdil alergiu a ani intoleranciu, ale tento problém má...

Matka so segrou mi radia doslova...
Segra: luci ale adko od narodenia psenicu nemal v puse preto ti takto reagoval uvidis ak mu zacnes po malych dakach davat ze sa to upravi to je normalna reakcia preto som ja dala detom vsetko od zaciatku nech su na vsetko zvyknuty a nemame z nicim problemy...

Matka ju podporuje, že vraj má pravdu.

Problém je, že mu nechcem uškodiť, tak mu nedávam pšenicu do stravy, vymenila som ju za špaldu, s ktorou problémy nemá. Ako im mám argumentovať, že je to podľa mňa nezmysel a že mu tým iba ublížim?
arizona
18.02.11,13:04
Nechcem zbytocne plasit,ale napadla ma celiakia...


skus pozriet nejake priznaky :
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/573-celiakia-a-bezlepkova-dieta.htm
http://www.celi.sk/content/co-je-celiakia
calawen
18.02.11,13:05
Celiakia to nie je, to by mal problém aj so špaldou, jačmeňom, ražou, ovsom - ktoré obsahujú lepok. Problém je len s pšenicou.
Stanislav 1975
18.02.11,13:11
Celiakia to nie je, to by mal problém aj so špaldou, jačmeňom, ražou, ovsom - ktoré obsahujú lepok. Problém je len s pšenicou.

No ale aj tie celiakie sú rozne typy- mám kamoša čo ma takú celiakiu, že nemože jesť len niečo a mám iného kamoša a ten má nejakú vážnejšiu formu celiakie a ten nemože jesť viac toho...
calawen
18.02.11,13:13
Hmm, ja som si to doteraz interpretovala ako intoleranciu pšenice...
Stanislav 1975
18.02.11,13:16
Hmm, ja som si to doteraz interpretovala ako intoleranciu pšenice...

tak zasa sa neboj, nechceli sme ťa vystrašiť- akože fakt to može byť len tá intolerancia , ale to treba asi zistiť lekárskymi vyšetreniami...,nemusí to byť hned celiakia...
calawen
18.02.11,13:19
v prvom príspevku som písala, že som s ním bola u gastroenterológa, brala mu krv a nič nenašla... Najviac ma štve postoj mojej sestry a mamy, že ho "len" musím zvyknúť na pšenicu, že to prejde...

A ja neviem, ako im na to odpovedať, aby s takými rečami prestali...
veronikasad
18.02.11,13:23
calawen
18.02.11,13:38
S detskou lekárkou to preberám skoro zakaždým pri návšteve v poradni. Tá hovorí, že to nevyzerá na intoleranciu pšenice, či lepku, ale skôr sa obáva intolerancie na mliečnu bielkovinu.

Skúsim s ním počkať do 3 rokov, možno to prejde.
veronikasad
18.02.11,13:43
Aj keď s týmto druhom alergie nemám osobnú skúsenosť, z priložených odkazov vyplýva, že existujú. (nezaškodí dať ich prečítať babičke aj sestre) a cestou detskej lekárky riešiť iné odborné vyšetrenie dieťaťa.
calawen
18.02.11,13:44
Ďakujem
Kvaka
18.02.11,14:02
S detskou lekárkou to preberám skoro zakaždým pri návšteve v poradni. Tá hovorí, že to nevyzerá na intoleranciu pšenice, či lepku, ale skôr sa obáva intolerancie na mliečnu bielkovinu.

Skúsim s ním počkať do 3 rokov, možno to prejde.
Má niekto v rodine takúto neznášanlivosť pšenice? Tvoj synček doteraz nejedol chlebík z pšenice? Celiakia to asi naozaj nie je, tam by nemohol ani iné obiloviny, tie majú tiež lepok, to máš pravdu. Ak chceš zistiť, či je alergický na mliečnu bielkovinu, tak asi len u alergológa.
Mama má v niečom pravdu, ale opatrnosti nikdy nie je dosť.
Nemôžeme porovnávať vtedy a teraz.
Vtedy: My sme naše deti zvykali na všetko postupne od 3 mesiacov, ani jedno nikdy nemalo alergiu, stravu sme výlučne doma pripravovali, nič nebolo trvanlivé, jablká sme strúhali na sklenenom strúhadle, miláčiky sa robili doma, surový žĺtok a tvaroh rozmixovať nebol problém. Pečienkové haluštičky v polievkach, zelenina a mäsko, to boli iné chute, vtedajšie potraviny, no neuveríte, boli naozaj oveľa zdravšie, aj normy na ne oveľa prísnejšie.
Teraz: Dnešná chémia dokáže divy, nie je chlieb ako chlieb, preto by som bola opatrná s tým zvykaním, kvôli zápalu slizníc tráviaceho traktu. Ak chceš niečo nové pridávať, tak naozaj len po "kvapkách". Uvidíš, kedy a z čoho ho bude bolieť bruško, ale také malé dieťa ti ešte nevie presne povedať, ako a kde ho bolí. Môže z toho ešte aj vyrásť.
calawen
18.02.11,14:06
No, tento problém - intoleranciu má zdedenú z oboch strán, od oboch rodičov, len sme si to neuvedomovali do takej miery, že po zjedení potravín obsahujúcich pšenicu sme viac "prdeli", ja som iné problémy nemala, manžel nespomínal nič, ten si veselo v reštike dá aj bryndzové halušky...
BXLmiami
18.02.11,14:09
Má niekto v rodine takúto neznášanlivosť pšenice? Tvoj synček doteraz nejedol chlebík z pšenice? Celiakia to asi naozaj nie je, tam by nemohol ani iné obiloviny, tie majú tiež lepok, to máš pravdu. Ak chceš zistiť, či je alergický na mliečnu bielkovinu, tak asi len u alergológa.
Mama má v niečom pravdu, ale opatrnosti nikdy nie je dosť.
Nemôžeme porovnávať vtedy a teraz.
Vtedy: My sme naše deti zvykali na všetko postupne od 3 mesiacov, ani jedno nikdy nemalo alergiu, stravu sme výlučne doma pripravovali, nič nebolo trvanlivé, jablká sme strúhali na sklenenom strúhadle, miláčiky sa robili doma, surový žĺtok a tvaroh rozmixovať nebol problém. Pečienkové haluštičky v polievkach, zelenina a mäsko, to boli iné chute, vtedajšie potraviny, no neuveríte, boli naozaj oveľa zdravšie, aj normy na ne oveľa prísnejšie.
Teraz: Dnešná chémia dokáže divy, nie je chlieb ako chlieb, preto by som bola opatrná s tým zvykaním, kvôli zápalu slizníc tráviaceho traktu. Ak chceš niečo nové pridávať, tak naozaj len po "kvapkách". Uvidíš, kedy a z čoho ho bude bolieť bruško, ale také malé dieťa ti ešte nevie presne povedať, ako a kde ho bolí. Môže z toho ešte aj vyrásť.
Kvaka,ale to prehodnotenie z troch mesiacov na to dnešné od 6 mesiacov a múku a mlieko nedávať ešte dlhšie bolo potom,čo sa začali množiť práce,ako užasne sa dvihli alergie či už kožné alebo iné u detí.Práve preto sa stoplo také umelo rýchle nastavovanie detí na stravu.A alergické naše deti ak neboli tak kde sa nabralo to množstvo alergických tridsiatnikov?
Stanislav 1975
18.02.11,14:10
No a ja som zase alergický na robotu...:)
Stanislav 1975
18.02.11,14:14
Kvaka,ale to prehodnotenie z troch mesiacov na to dnešné od 6 mesiacov a múku a mlieko nedávať ešte dlhšie bolo potom,čo sa začali množiť práce,ako užasne sa dvihli alergie či už kožné alebo iné u detí.Práve preto sa stoplo také umelo rýchle nastavovanie detí na stravu.A alergické naše deti ak neboli tak kde sa nabralo to množstvo alergických tridsiatnikov?

To je pravda- moju lekárku skoro vystrelo, ked sme boli s malým v poradni, mal nejaké 3 mesiace a doktorka vraví, "možte mu začať robiť zeleninové polievočky", a ja na to...- pani doktorka, on už s nami jedáva sviečkovú....:D-doktorku, skoro 5 krát otočilo na stoličke, keď som to povedal...

Nikdy sme sa neriadili podla žiadnych knižiek, ani podľa "zaručených" rád nejakých kibicov- dali sme mu načo mal chuť a nič mu není-žije...
BXLmiami
18.02.11,14:16
Dokedy?A v akej kvalite života?
alabut
18.02.11,14:51
Ja neviem, doktorka, my sme deti krmili ako Stano a vsetky sa vydarili ... aj s alabutkou. Najmladsi od malicka miloval gulas. Tusim to bolo aj jeho prve slovo. Namiesto dezertu - omietka a hlina z kvetinacov. Ked si spomeniem na detskych lekarov ... skoda slov.
Kvaka
18.02.11,15:14
Kvaka,ale to prehodnotenie z troch mesiacov na to dnešné od 6 mesiacov a múku a mlieko nedávať ešte dlhšie bolo potom,čo sa začali množiť práce,ako užasne sa dvihli alergie či už kožné alebo iné u detí.Práve preto sa stoplo také umelo rýchle nastavovanie detí na stravu.A alergické naše deti ak neboli tak kde sa nabralo to množstvo alergických tridsiatnikov?
Jóóój, BXLmiami, tak o tom aj nič neviem, prečo sa vtedy množili také práce, ja viem len to, že keď sa chcelo, tak akékoľvek práce sa dokázali vyrobiť, hlavná vec, že účel bol splnený. Nebolo to len v lekárskej oblasti. Z vlastnej skúsenosti, ja nemám deti alergické, našťastie, veď to nebolo celkom doslova s tou stravou, dávali sme postupne po "kvapkách", jeden týždeň jedno, ďalší druhé, a tak postupne až do 8 až 12 mesiacov. Ja som mala veru veľmi starú a dobrú pani doktorku v poradni, a ona mi už vtedy napr. hovorila, aby som neverila na špenátové rozprávky. Chcem len povedať, že jediné, čo je teraz dobré, že sa opäť propaguje kojenie.
BXLmiami
19.02.11,04:29
No neviem,že by niektorá farma firma bola spokojná s tým,že kojiť do roka a nedávať tie ich všelijaké umelé blivajzy od 3 mesiacov,ved prišli o kšeft.
Zdenka175
19.02.11,07:19
S detskou lekárkou to preberám skoro zakaždým pri návšteve v poradni. Tá hovorí, že to nevyzerá na intoleranciu pšenice, či lepku, ale skôr sa obáva intolerancie na mliečnu bielkovinu.

Skúsim s ním počkať do 3 rokov, možno to prejde.
Nebol malý náhodou aj chudokrvný?? Náš bol, teraz má 3r. Tiež sme ho testovali na celiakiu asi v 8mesiacoch.,nič sa nepotvrdilo. Teraz sme išli po 1,5 r. na krv a zas sa objavila chudokrvnosť a v krvi potvrdila celiakia.:eek::eek:. Hovorí sa , že u malých detí sa hneď neprejaví celiakia, až neskôr..:confused::confused: Pri jedle hovorí, len bolí ma bruško... Zje veľmi málo. :mee:Manžel je celiatik a v krvi mu nevyšla , ale až cez biopsiu . Už sme objednaný na detské gastro aj na alergologiu. Som zvedavá aká bude nakoniec diagnoza.:(
Zdenka175
19.02.11,07:21
Najhoršie je to čakanie 2 mesiace na termín, a to bude len pohovor a potom uvidíme.....
calawen
19.02.11,08:24
Na gastre sme už boli - na pohovore aj krv mu brala, a boli sme na kontrole... zistila nízku hladinu IgG - 4,8 ale povedala, že to je v poriadku, že sa mu ešte len tvorí imunita... Potom povedala, že je tam nejaká senzibilizácia ale nepovedala na čo, že sa tým nemám trápiť, že je v poriadku, žiadna alergia, max. že má v tráviacom trakte kvasinky...
Kvaka
19.02.11,08:53
Na gastre sme už boli - na pohovore aj krv mu brala, a boli sme na kontrole... zistila nízku hladinu IgG - 4,8 ale povedala, že to je v poriadku, že sa mu ešte len tvorí imunita... Potom povedala, že je tam nejaká senzibilizácia ale nepovedala na čo, že sa tým nemám trápiť, že je v poriadku, žiadna alergia, max. že má v tráviacom trakte kvasinky...
Calawen, myslím si, že nič nepokazíš, ak mu zatiaľ nič s obsahom pšenice nedáš, ani náhodou, a počkaj ešte nejaký čas, ale ak máš možnosť, choď aj k inému alergológovi.
alabut
19.02.11,10:16
Mna zaujalo: :-)

Segra: luci ale adko od narodenia psenicu nemal v puse preto ti takto reagoval uvidis ak mu zacnes po malych dakach davat ze sa to upravi to je normalna reakcia preto som ja dala detom vsetko od zaciatku nech su na vsetko zvyknuty a nemame z nicim problemy...

Zavidim ti taku segru. :-)
calawen
19.02.11,12:06
v dobrom?
BXLmiami
19.02.11,12:17
Hej tiež poznám jednu staru mamu,ktorá približne raz mesačne skúsi,či ten jej vnuk je ešte alergický na mlieko a skuša to mliečnou čokoládou.Rodičia sa z toho môžu zblázniť,dieťa starú mamu za to miluje,aj ked to zakaždým odleží a lekári nadávajú.Myslím,že na toto by bol len jeden recept a síce nechať tú starú mamu aby zaplatila liečbu.Keby mala dať mesačne pol výplaty zdravotke,možno by ju to skúšanie prešlo.
calawen
19.02.11,12:20
Alabut, ale to s tou pšenicou nie je úplne pravda... keď sme išli na dovolenku do HR, zastavili sme sa u sestry, tá dala svojim deťom keksíky (obyčajné), drobec si potajme uchmatol tiež. Ja som to zistila v noci, kedy ho strašne bolelo bruško a nemohol poriadne spať, na druhý deň (cestovali sme cca 8 hodín) som mu musela 10krát meniť plienku, jak ho preháňalo...
alabut
19.02.11,15:23
Prave, zaludok ma zvyknuty na priemyselne hatlaniny, ked skusi stravu ostatnych deti, tak mu chyba potrebna mikroflora. Ked som sa isiel hrat s detmi von, zobral som ich do najvacsieho blata a nech ryzuju. :-)

Dost casto som s detmi obedoval v prirode v lese pri vode. Do kotlika voda z potoka, rezance, mak som mal namlety, kym vychladlo pivo a vino, obed bol hotovy. Akurat alabutka nebola spokojna, ked vecer drhla deti ryziakom. Spoznala ich podla velkosti. :-)
alabut
19.02.11,15:27
Este si spominam, ako som ich oducal od plienky. Dokadili sa, sup pod studenu sprchu. Neskor, ked ich alabutka kupala, studena voda im tiekla na chrbat a deti si to ani nevsimli. Ciganska vychova. Cakam, kedy mi donesu vnuca, co mu naockujem spravnu mikrofloru a kupelny rezim vo vysekanej ladovej diere. :-)
calawen
19.02.11,15:28
tak ako ja chlieb pečiem, múku kupujem z mlyna Zrno, dokonca aj manželovi viac chutí ako kupovaný a to je čo povedať, jedine cestoviny, sem tam nejakú sladkosť kupujem hotové...
GABAZ
22.02.11,17:53
Diagnostika potravinovych alergii a celiakie u takych malych deti zvykne byt dost problematicka. Teoreticky podla priznakov by to mohla byt aj celiakia, ktora sa diagnostikuje najprv z krvi a potom sa musi potvrdit biopsiou. Ale ako vravim, u deti do 2 rokov mozu byt vysledky vysetreni skreslene. Ked vidis, ze syn zle reaguje na psenicu, bolo by vhodne vyhybat sa jej. Ale urcite uplne neodstran zo stravy lepok, cize ma jest ine potraviny s obsahom lepku. Teoreticky by to mohla byt aj celiakia, avsak ak by dieta drzalo bezlepkovu dietu, vysledky vysetreni by boli skreslene. Trvaj na dalsich vysetreniach.
Uzitocne linky :
www.potravinova-alergie.info
www.celiakia.sk
www.coeliac.cz
Pokial by sa jednalo o celiakiu, je to dedicne ochorenie, porozmyslaj ci nemate v rodine niekoho, kto ma traviace problemy, anemiu, osteoporozu a pod.
calawen
22.02.11,18:39
Lepok som zo stravy neodstránila, iba mu nedávam pšenicu. Chlebík pekávam špaldový, cestoviny špaldové, sem-tam iné s obsahom lepku aj bezlepkové, sladkosti (koláče pekávam doma zo špaldovej múky, kupujem keksíky, piškóty a iné (sem-tam) bezlepkové z liptovského hrádku z rady celi hope)...

Obávala som sa, či už výsledky tohto odberu neboli skreslené, nakoľko problém s pšenicou som vnímala už keď mal 2 mesiace, odvtedy pšenicu v strave nemáme, plne ju nahradila špalda...

Ja sama som problémy predtým s pšenicou nemala, slabšia forma intolerancie sa u mňa spustila tehotenstvom, myslím si. Ja, manžel aj naši rodinní príslušníci majú tráviace problémy typu nadúvanie, inak nič iné...
BXLmiami
23.02.11,05:56
Otázka je Alabut,či Ti to vnuča donesu.Ak máš len dcéry tak ano,ak ale nevesta,môže sa Ti stať ,že ho stretneš až pri maturite.Pozor na to.mimotemy
rejich
05.04.11,14:02
Tu je zaujímavý článok o pšenici.
ww.prirodaleci.cz/psenice-a-jeji-skryte-nebezpeci/

U mňa sa to prejavuje veĺkou únavou,zápchou a nízkou hmotnosťou.Snažím sa pšenici vyhýbať a pečiem si v pekárni bezlepkový chlieb s pohanky.Modifikované obilniny sú záťaž pre každého aj zdravého človeka.
calawen
05.04.11,14:22
rejich, my sme pšenicu vylúčili, nahradili sme ju špaldou - síce obsahuje tiež lepok, ale táto obilnina je minimálne 5000 rokov stará, tak má trochu "iný" lepok ako moderná pšenica
alabut
05.04.11,14:56
BXL, suseda koji, ked pride ku nam, tak jej decko nakrmim roznymi bacilmi, aby spoznalo svet aj iny, ako spoza cickov. Uz mi ho aj jej dcera strcila prizerat. Chlap je chlap. Ked sa to narodi, treba mu dat cuchnut k pusnemu prachu a alkoholu, obliat flasou vina, ponorit do pramenitej vody, aby si zvykol, ze ludia su aj svine. Ten susedkin je riadny klacek, ubity. Vnuk uz trpi samomluvou. :-)
rejich
07.04.11,14:47
rejich, my sme pšenicu vylúčili, nahradili sme ju špaldou - síce obsahuje tiež lepok, ale táto obilnina je minimálne 5000 rokov stará, tak má trochu "iný" lepok ako moderná pšenica
Ja som lepkovy chleba vylucil zo stravy lebo lepok dost zanasa creva a ja si ich teraz cistim francuzskym zelenim ilom.A konecne som sa zbavil tej vecnej unavy.
taiko
06.05.11,21:19
rejich, my sme pšenicu vylúčili, nahradili sme ju špaldou - síce obsahuje tiež lepok, ale táto obilnina je minimálne 5000 rokov stará, tak má trochu "iný" lepok ako moderná pšenica

Suhlasim, aj moja polovicka ma intoleranciu na psenicu , ale spaldu v pohode moze