ryb
18.02.11,13:53
Poprosím Vás o info ako často sa musí robiť školenie na BOZP v školskej kuchyny,a ešte jedna vec stačí ak sa malý pracovný úraz zapíše alebo sa musí aj niekde zahlasovať.

Ďakujem
willma
18.02.11,15:13
všeobecne sa robí vstupné školenie a následne opakované raz za 24 mesiacov. Každý aj drobný pracovný úraz treba zapísať do knihy drobných úrazov - a len tak mimochodom - firemný bezpečnostný technik nič?
Mária27
18.02.11,15:38
Ten drobný pracovný úraz sa zapisuje do knihy a oznamuje nejakému vedúcemu z dôvodu, ak by sa neskôr vyskytli komplikácie a maródka, aby ti to doplatili ako pracovný úraz. Napr. žena spadla na chrbát a týždeň ju bolel, po pol roku však začala odpadávať - to bol následok.
kuboxxx94
28.02.11,19:06
určite zapísať do knihy drobných úrazov, evidencia sa musí viesť, príklad s chrbticou je fajn, ešte lepší príklad: porežeš sa pri práci, vedúci ti to obviaže a pracuješ ďalej, o týždeň ti zistia infekciu a pod. dalej to riešiš ako registrovaný pracovný úraz.
školenia bozp 1x za dva roky, pokiaľ vnútorný predpis neurčí kratšiu lehotu.
majus1
01.03.11,05:43
úrazy:
1. evidovaný - každý úraz na pracovisku - PN je kratšia ako 3 dni - zapisuje sa do knihy drobných úrazov (ako už bolo vyššie uvedené zapisujú sa aj úplne malé poranenia)
2. registrovanýprac. úraz - PN je od 3 do 42 dní - tieto podliehajú registrácii - vyšetrenie úrazu (zamestnávateľ + bezpečnostný technik), spísanie "záznamu o registrovanom pracovnom úraze" (vyhl. 500/2006) a do 8 dní sa toto tlačivo musí odoslať na inšpektorát práce.
3. závažný registrovaný prac. úraz - nad 42 dní - bezodkladne sa nahlasuje na IP a k vyšetrovaniu je potrebné prizvať autorizovaného bezpečnostného technika.

A tie školenia ako boli vyššie spomenuté BOZP a PO 1x za 24 mesiacov ak štatutár vnútorným predpisom neurčí kratšiu lehotu.
erzet
01.03.11,06:07
úrazy:
1. evidovaný - každý úraz na pracovisku - PN je kratšia ako 3 dni - zapisuje sa do knihy drobných úrazov (ako už bolo vyššie uvedené zapisujú sa aj úplne malé poranenia)
2. registrovanýprac. úraz - PN je od 3 do 42 dní - tieto podliehajú registrácii - vyšetrenie úrazu (zamestnávateľ + bezpečnostný technik), spísanie "záznamu o registrovanom pracovnom úraze" (vyhl. 500/2006) a do 8 dní sa toto tlačivo musí odoslať na inšpektorát práce.
3. závažný registrovaný prac. úraz - nad 42 dní - bezodkladne sa nahlasuje na IP a k vyšetrovaniu je potrebné prizvať autorizovaného bezpečnostného technika.

A tie školenia ako boli vyššie spomenuté BOZP a PO 1x za 24 mesiacov ak štatutár vnútorným predpisom neurčí kratšiu lehotu.
Súhlas, iba z malou úpravou. Neformuloval by som to akože registrovaný úraz je od 3 do 42 dni. Pretože aj nad 42 dni je registrovaný pracovný úraz, ale nad 42 dní je to závažný pracovný úraz (legislatívny pojem).
majus1
01.03.11,06:15
súhlasím, išlo len o to vysvetlenie postupu :-)
alla66
02.03.11,17:10
úrazy:
1. evidovaný - každý úraz na pracovisku - PN je kratšia ako 3 dni - zapisuje sa do knihy drobných úrazov (ako už bolo vyššie uvedené zapisujú sa aj úplne malé poranenia)
2. registrovanýprac. úraz - PN je od 3 do 42 dní - tieto podliehajú registrácii - vyšetrenie úrazu (zamestnávateľ + bezpečnostný technik), spísanie "záznamu o registrovanom pracovnom úraze" (vyhl. 500/2006) a do 8 dní sa toto tlačivo musí odoslať na inšpektorát práce.
3. závažný registrovaný prac. úraz - nad 42 dní - bezodkladne sa nahlasuje na IP a k vyšetrovaniu je potrebné prizvať autorizovaného bezpečnostného technika.

A tie školenia ako boli vyššie spomenuté BOZP a PO 1x za 24 mesiacov ak štatutár vnútorným predpisom neurčí kratšiu lehotu.
Budem mimotemy..... aký postih od firmy môže očakávať pracovníčka, ktorá si svojou nepozornosťou zavinila úraz a je PN viac ako 42 dní?
Môže s ňou firma rozviazať pracovný pomer, ak nebude schopná vykonávať doterajšiu prácu?
majus1
02.03.11,18:20
Toto je na dlhšiu debatu.
V prvom rade, si zamestnávateľ musí splniť povinnosti vyplývajúce zo zákona 124/2006 Z.z. (informovanie zamestnancov, OOPP a pod. .....) ak toto všetko splnil a zamestnancovi sa stane úraz na pracovisku, ktorý trvá viac ako 3 dni, BT spíše záznam o registrovanom prac. úraze, v ktorom sa uvádza aj miera zavinenia (v %). Ak PN prekročí 42 dní musí sa bezodkladne úraz nahlásiť na inšpektorát, potom sa zostavuje komisia, ktorá by mala vyšetriť prac. úraz a musí sa prizvať aj ABT. Na pracovisko prídu aj inšpektori práce a úraz prešetrujú aj oni. Podľa vlastných skúseností viem že ľudia sú veľkí špekulanti a akonáhle by mali prísť o prácu alebo peniaze z úrazu narozprávajú inšpektorom aj nemožné. Preto som na začiatku spomínala čo všetko zamestnávateľ musí splniť a aj prezenčkami dokumentáciou a pravidelnými kontrolami stavu BOZP na pracovisku, dokázať že to splnil....

Čo sa týka výpovede, može sa použiť (to je ale len môj názor) § 63 zákonníka práce písm. d) odst.3:

Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.
(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.
(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

Dúfam že som na nič nezabudla:-)
VERONIKA6
21.07.11,12:11
Dostala som takúto otázku SS a nakoľko nechcem zle odpovedať, dávam ju na PORADU.

Mám zamestnanca, ktorý mal pracovný úraz. PN bol 4 dni, ale náš bezpečnostný technik povedal, že sa vraj deň vzniku neráta, takže vlastne len 3 dni, a je to teda len drobný úraz.
Oznámim ho pobočke SP na predpísanom tlačive a mám im zároveň poslať aj žiadosť o úrazový príplatok /časť II. PN/ aj o skončení PN /časť IV. PN/, originály?


Moja odpoveď:
Počíta sa aj prvý deň PN - bezpečnostný technik sa podľa mňa mýli.
DPN - 4 dni náhrada zamestnávateľa, neposiela sa soc. poisťovni.
Ja by som záznam o registrovanom pracovnom úraze spísala a zaslala
IP, Soc. poisťovňa, zdravotná poisťovňa a pracovník.
erzet
21.07.11,12:22
Jednoduché.
Koľko dní mal PN? Odpoviem si sám: 4 dni. Tak je to pracovný uraz registrovaný.
Soc. poisťovňa hradí úrazový príplatok pri pracovnom úraze aj do desať dní.
Zaslať IP, Soc. poisťovňa, zdravotná poisťovňa a pracovník! Ja ako "firma" si nechávam originál, kópiu ešte odovzdávam učtárni.
VERONIKA6
21.07.11,12:24
Ďakujem za potvrdenie mojej odpovede.
erzet
21.07.11,12:30
Budem mimotemy..... aký postih od firmy môže očakávať pracovníčka, ktorá si svojou nepozornosťou zavinila úraz a je PN viac ako 42 dní?
Môže s ňou firma rozviazať pracovný pomer, ak nebude schopná vykonávať doterajšiu prácu?
To, že zavinila svojou nedbanlivosťou PÚ sa zohľadňuje, percentuálne, aj v návrhu na odškodnenie.
Ak nebude môcť vykonávať svoju prácu tak jej Soc. poist. môže zaplatiť rekondičný pobyt či rehabilitáciu.
Ingrid Ondruskova
21.07.11,13:38
Sestra pracuje vo výrobe...vykosťuje mäso, včera sa jej šmykla ruka a porezala sa nožom...zašívanie 3 štichy....maródka cca týždeň....po prečítaní príspevkov by to mal byť registrovaný úraz, koľko bude robiť cca úrazový príplatok zo sociálky? chápem to dobre...peniaze vypláca sociálka alebo zamestnávateľ...alebo obaja...pýtam sa preto, či to papierovanie stojí za to??? napr.
že dostane slabých 10,-EUR!!!!ako úrazový príplatok/+čakajú ju nepríjemnosti od nadriadených, že bola pri práci neopatrná??...
majus1
21.07.11,13:58
Sestra pracuje vo výrobe...vykosťuje mäso, včera sa jej šmykla ruka a porezala sa nožom...zašívanie 3 štichy....maródka cca týždeň....po prečítaní príspevkov by to mal byť registrovaný úraz, koľko bude robiť cca úrazový príplatok zo sociálky? chápem to dobre...peniaze vypláca sociálka alebo zamestnávateľ...alebo obaja...pýtam sa preto, či to papierovanie stojí za to??? napr.
že dostane slabých 10,-EUR!!!!ako úrazový príplatok/+čakajú ju nepríjemnosti od nadriadených, že bola pri práci neopatrná??...

tu sme to trošku s ERZETom :-) okrajovo rozobrali, myslím že papierovanie stojí za to

http://www.porada.sk/t170753-neuznali-mi-pracovny-uraz.html

a čo sa týka tých nepríjemnosti s nadriadenými , je to práca pri ktorej to riziko porezania existuje, ma to byť zahrnuté aj v analýze rizík, mala byť preškolená, prípadne mať OOPP takže zapísať do knihy drobných úrazov a nebáť sa :-)
ešte k tomu papierovaniu - ona ako zamestnanec má povinnosť úraz nahlásiť, papierovnie je už na zamestnávateľovi :-)
Ingrid Ondruskova
21.07.11,14:06
...ďakujem za link....ešte mi nie je jasná definícia "bolesté"...je ten nárok automatický z nejakého zákona a vypláca to zamestnávateľ? Ďakujem...
majus1
21.07.11,14:09
bolestné sa žiada na sociálnej poisťovni, zamestnanec má nárok na bolestné ale myslím že sa to oplatí skôr pri závažnejších úrazoch, lekár musí zranenie obodovať a podľa toho sa vypláca.....


ešte som našla jeden link kde sa o tom diskutuje

http://moje.hnonline.sk/node/1840
erzet
21.07.11,18:28
zajtra ráno napíšem koľko by mohla dostať bolestné mám to v práci aj s bodmi aj sumu za jeden bod. O 8:00 hod.
erzet
21.07.11,18:31
Sestra pracuje vo výrobe...vykosťuje mäso, včera sa jej šmykla ruka a porezala sa nožom...zašívanie 3 štichy....maródka cca týždeň....po prečítaní príspevkov by to mal byť registrovaný úraz, koľko bude robiť cca úrazový príplatok zo sociálky? chápem to dobre...peniaze vypláca sociálka alebo zamestnávateľ...alebo obaja...pýtam sa preto, či to papierovanie stojí za to??? napr.
že dostane slabých 10,-EUR!!!!ako úrazový príplatok/+čakajú ju nepríjemnosti od nadriadených, že bola pri práci neopatrná??...
Dostala rukavice odolne voči porezaniu, nosila ich a zamestnávateľ od nej požadoval ich používanie? Bola školená o používaní OOPP a bola oboznámená ako sa používajú?
erzet
22.07.11,04:55
Nie som lekár, takže laicky:
1. Povrchová rana hornej končatiny chirurgicky ošetrená = 5 - 10 bodov (podľa Prílohy č. 1, položky 114., zákona č. 437/2004 Z. z. o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 273/1994 Z. z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia, o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poisťovní v znení neskorších predpisov).
2. Jeden bod je stanovený pre rok 2011 na 15,38 € (podľa prílohy)

Záverom.
Minimálne 5 bodov x 15,38 € = to si vieme vypočítať

To pri tom, že by zobral vinu na seba zamestnávateľ, teda pri stopercentnom odškodnení, v inom prípade by sa to krátilo o percento zavinenia o ktoré by sa zamestnávateľ zbavil zodpovednosti sčasti.

K tomu úrazový príplatok, ale to už je iná téma.
jankasm
22.07.11,05:13
Jednoduché.
Koľko dní mal PN? Odpoviem si sám: 4 dni. Tak je to pracovný uraz registrovaný.
Soc. poisťovňa hradí úrazový príplatok pri pracovnom úraze aj do desať dní.
Zaslať IP, Soc. poisťovňa, zdravotná poisťovňa a pracovník! Ja ako "firma" si nechávam originál, kópiu ešte odovzdávam učtárni.

Tá otázka bola odo mňa, takže ďakujem za odpovede ;)
Na SP posielam originály tlačív žiadosti o úrazový príplatok + ukončenie PN alebo len kópie?
Prečo náš bezpečnosťák tvrdí, že deň vzniku úrazu sa nepočíta? Je dosť skúsený, preto len 3 dni /aj keď PN je vypísaná na 4 dni/ pracovnej neschopnosti a drobný pracovný úraz. :confused:
Ingrid Ondruskova
22.07.11,05:14
Dostala rukavice odolne voči porezaniu, nosila ich a zamestnávateľ od nej požadoval ich používanie? Bola školená o používaní OOPP a bola oboznámená ako sa používajú?

áno bola preškolená, mala rukavice...aj tak sa stal úraz...je to zbehlá dlhoročná pracovníčka...no stalo sa....ďakujem ešte raz za všetko...
erzet
22.07.11,05:17
Tá otázka bola odo mňa, takže ďakujem za odpovede ;)
Na SP posielam originály tlačív žiadosti o úrazový príplatok + ukončenie PN alebo len kópie?
Prečo náš bezpečnosťák tvrdí, že deň vzniku úrazu sa nepočíta? Je dosť skúsený, preto len 3 dni /aj keď PN je vypísaná na 4 dni/ pracovnej neschopnosti a drobný pracovný úraz. :confused:
Okrem Záznamu o úraze všetko posielam originály. Ukončenie PN, ako bezpečák, neposielam. Bol som to zistiť. Ukončenie PN tiež posielame originál a ten si presvietime.
Prečo bezpečák tvrdí to čo tvrdí, neviem, ani podľa čoho by to mohol tvrdiť.
erzet
22.07.11,05:20
áno bola preškolená, mala rukavice...aj tak sa stal úraz...je to zbehlá dlhoročná pracovníčka...no stalo sa....ďakujem ešte raz za všetko...
Určite to nebude 10 €
jankasm
22.07.11,05:33
Okrem Záznamu o úraze všetko posielam originály. Ukončenie PN, ako bezpečák, neposielam. Bol som to zistiť. Ukončenie PN tiež posielame originál a ten si presvietime.
Prečo bezpečák tvrdí to čo tvrdí, neviem, ani podľa čoho by to mohol tvrdiť.

V nejakých starých predpisoch na nete som našla, že registrácii podlieha PÚ, ktorým bola spôsobená PN trvajúca najmenej 1 deň, okrem dňa, kedy došlo k úrazu. Možno sa to zmenilo, lebo naozaj som teraz našla všade spomínané len 3 dni. Ale však on chodí aj po školeniach ... No čo už, to nie je moja starosť, posielam PN v origináloch a oznámenie poistnej udalosti.
Ešte raz ďakujem :cool:
erzet
22.07.11,05:46
To bolo podľa starej vyhlášky Slovenského úradu bezpečnosti práce.
erzet
22.07.11,06:15
áno bola preškolená, mala rukavice...aj tak sa stal úraz...je to zbehlá dlhoročná pracovníčka...no stalo sa....ďakujem ešte raz za všetko...
Do záznamu a inde treba napísať, že úraz sa stal pri použití vhodných OOPP - rukavíc proti porezaniu.
jholubok
08.08.11,10:25
pád z bicykla (nesúvisí to nič s jeho pracovnou náplňou) v rámci pracovnej doby (pri výmene oblečenia) je to pracovný úraz - my sme to uznali ako pracovný úraz. Zamestnancovi sme dali mieru zavinenia 100% a my sme sa jej zbavili podľa § 196 odst. 2 písm.c) ZP - postupovali sme správne ?
erzet
08.08.11,10:51
§ 196 odst. 2 je zbavenie sa zodpovednosti sčasti v tom prípade určí sa časť škody, za ktorú zodpovedá zamestnanec, podľa miery zavinenia. V prípade uvedenom v odseku 2 písm. c sa zamestnancovi uhradí aspoň jedna tretina škody.
Za mojej praxe sa nestalo aby sa zamestnávateľ zbavil zodpovednosti úplne, ako píšeš.
Mala si na mysli § 196 odst. 1, to je zbavenie sa zodpovednosti úplne
Borka171
16.08.11,08:02
pád z bicykla (nesúvisí to nič s jeho pracovnou náplňou) v rámci pracovnej doby (pri výmene oblečenia) je to pracovný úraz - my sme to uznali ako pracovný úraz. Zamestnancovi sme dali mieru zavinenia 100% a my sme sa jej zbavili podľa § 196 odst. 2 písm.c) ZP - postupovali sme správne ?
Nepostupovali ste správne. Už len preto nie,lebo podľa § 196 ZP ods. 2 "sa zamestnávateľ zbaví zodpovednosti SČASTI"... Ďalej je otázne prečo sa išiel prezliecť počas prac. doby - bol to príkaz zamestnávateľa?
erzet
16.08.11,11:18
Ja som si to uvedomil, že som otvorene nenapísal, že nepostupovali správne, ale myslel som, že to bolo z môjho textu zrozumiteľné.
trisestri
12.11.11,21:31
dcera mala drobny pracovny uraz-porezala si prst pri rezani folie na palete,lebo potrebovala spristupnit tovar,vyzeralo to na banalitu,tak nikto nezaznamenal drobny uraz do knihy urazov,uplynuli 3 tyzdne a chirurg bez vysetrenia povedal ze je rana v poriadku, po vypisani na druhy den prislo dceri v praci nevolno a isla k inemu chirurgovi, ktory povedal ze osetrenie rany bolo hrubo zanedbane,otvoril jej ju,skonstatoval rozrezany sval aj slachu,zasil a upozornil ze budu trvale nasledky,lebo prst uz nebude nikdy plne funkcny-daju sa este realizovat kroky ak ano tak ake aby to bolo povazovane za pracovny uraz? Kolegovia pravdebodobne z obav o stratu zamestnania nebudu ochotny dosvedcit uraz a este neviem ci cestou pravnych kluciek nemoze namietat ze uraz bol zapricineny nesiknovnostou zamestnanca,? za pripadne odpovede vopred dakujem
majus1
13.11.11,07:55
Každý pracovný úraz sa musí bezodkladne nahlásiť, ak to dcéra neurobila, spätne jej to nikto nezapíše ani neuzná. Mali by na to upozorňovať na každom školení BOZP (ak ho teda mali). Bohužiaľ túto chybu robí veľa zamestnancov (že to nezapíšu) a potom, keď sa z drobného úrazu vykľuje väčší, už je neskoro.

....zamestnávateľ, ktorý by bol ochotný s ňou o prac. úraze vôbec diskutovať by musel byť veľmi ústretový, ale bohužiaľ ja som zatiaľ takého nestretla......a dcére prajem skoré uzdravenie :-)