magicar
18.02.11,13:56
Pekný deň prajem všetkým,chcel by som sa opýtať,potrebujem vyfakturovať obklady a dlažby ale nemám na to vytvorenú živnosť je to remeselná živnosť a k tomu aby som to mal zararadené v živnosti je potreba vyučného listu,vyučný list ako murár nemam,vedel by mi niekto poradiť či by sa to dalo zahrnúť aj do nejakej voľnej živnosti?? obklady a dlažby sme robili viacerý a všetci majú na to živnosť okrem mňa ,ale bola to moja zákazka a nechcem to fakturovať cez nich kvoli tomu aby nevedeli cenu,dalo by sa to napr.fakturovať cez sprostredkovateľskú činnosť v oblasti stavebníctva keďže od nich budem takisto požadovať faktúry?? poradte prosím dakujem pekne.
akina
18.02.11,14:31
Pekný deň prajem všetkým,chcel by som sa opýtať,potrebujem vyfakturovať obklady a dlažby ale nemám na to vytvorenú živnosť je to remeselná živnosť a k tomu aby som to mal zararadené v živnosti je potreba vyučného listu,vyučný list ako murár nemam,vedel by mi niekto poradiť či by sa to dalo zahrnúť aj do nejakej voľnej živnosti?? obklady a dlažby sme robili viacerý a všetci majú na to živnosť okrem mňa ,ale bola to moja zákazka a nechcem to fakturovať cez nich kvoli tomu aby nevedeli cenu,dalo by sa to napr.fakturovať cez sprostredkovateľskú činnosť v oblasti stavebníctva keďže od nich budem takisto požadovať faktúry?? poradte prosím dakujem pekne.
Nemôžeš faktúrovať nič, čo nemáš v živnostenskom oprávnení, ináč pôjde o neoprávnené podnikanie.
magicar
18.02.11,15:11
tomu chápem ,ale nedalo by sa to brať ako sprostredkovateľská činnosť v oblasti stavebníctva,nakoľko som tú prácu sprostredkoval aj iným osobám( s tými čo sme vykonávali tú prácu)?
magicar
18.02.11,15:15
alebo nedala by sa tá remeselná živnosť (murár) dať do živnosti bez toho aby som mal vyučný list?? napr. nejaký zákonný zastupca alebo niečo také??
magicar
18.02.11,15:22
alebo nedala by sa tá remeselná živnosť (murár) zapísať do živnostenského listu bez toho aby som bol vyučený murár a mal výučný list? napr.cez nejakého zástupcu,ktorý to v živnosti má??
sroservis
18.02.11,15:38
Samozrejme, že môže získať požadovanú remeselnú živnosť, ak ustanovíte zodpovedného zástupcu s požadovaným vzdelením a praxou.

Čo sa týka voľných živností je niečo ako
Uskutočňovanie stavieb a ich zmien

Dokončovacie stavebné práce pri realizácii
exteriérov a interiérov

Skúste sa na živn. úrade poradiť, či to nemôžete vyúčtovať cez ne, ak samotný výkon činnosť vykonal oprávnený subdodávateľ (živnostík - remeselník).

Všetko dobré.
akina
18.02.11,16:09
Živnosť: uskutočňovanie stavieb a ich zmien, zahrňuje výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie, ale nie jednotlivé remeselné živnosti. Čiže, ak by mal túto živnosť, musí zabezpečovať celú stavbu ale subdodávateľsky, nie sám, pokiaľ nemá živnosť na remeselné živnosti.A on živnosť: uskutočňovanie stavieb a ich zmien nemá. Samozrejmä, že môže ohlásiť remeselnú živnosť cez výkon zodp.zástupcu, ktorého musí zamestnať, ale nemôže to urobiť so spätnou platnosťou.
magicar
18.02.11,17:38
Živnosť: uskutočňovanie stavieb a ich zmien, zahrňuje výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie, ale nie jednotlivé remeselné živnosti. Čiže, ak by mal túto živnosť, musí zabezpečovať celú stavbu ale subdodávateľsky, nie sám, pokiaľ nemá živnosť na remeselné živnosti.A on živnosť: uskutočňovanie stavieb a ich zmien nemá. Samozrejmä, že môže ohlásiť remeselnú živnosť cez výkon zodp.zástupcu, ktorého musí zamestnať, ale nemôže to urobiť so spätnou platnosťou.
so spätnou platnosťou to nebude, lebo sa tá zákazka ešte nekonala,ale sa bude konať,písal som to síce, ako by sa už konala, ale preto, aby som vedel čo robiť v takom prípade,takže zamestnaného budem mať tiež živnostníka s praxou, je vyučený obkladač,najlepšie by bolo teda urobiť a spraviť to s ním?? ak náhodou, že si neskôr nájde inú robotu a ja by som sa naďalej venoval obkladom ,tak to môžem faktúrovať aj potom ,keď nebude už u mňa pracovať ?
sroservis
18.02.11,22:37
Ak u Vás prestane pracovať, musíte si nájsť ako zodpovedného zástupcu inú osobu a zmenu oznámiť živnost. úradu, inak riskujete pokutu.
magicar
19.02.11,10:38
ok, už tomuto zodpovednému zástupcovi rozumiem ale ešte sa chcem opýtať teda či sa to nedá teda fakturovať nejako ináč, napr. cez sprostredkovateľskú činnosť v oblasti stavebníctva,ja tú prácu by som teda nevykonával ale by som ju sprostredkoval iným,budem mať 4 ľudí všetci živnostníci a oni tu prácu budú fakturovať mne ako pokladka obkladov ale ja by som to fakturoval tomu dalšiemu ako sprostredkovateľskú činnosť v oblasti stavebníctva resp. uskutočňovanie stavieb a ich zmien,prepáčte že sa takto pýtam ale som začiatočník a chcem mať v tom jasno ďakujem
sroservis
19.02.11,12:54
Sprostredkovateľ vytvára príležitosť, aby iné dve osoby mohli uzavrieť obchod, zmluvu.

Ak by to malo byť sprostredkovanie, sprostredkovali by ste obchod buď pre vašich živnostníkov - remeselníkov alebo pre Vášho klienta. Tí by následne medzi sebou uzavreli zmluvu (asi o dielo), pričom remeselníci by potom svoju prácu priamo fakturovali klientovi.
Vy by ste si podľa toho, pre koho by ste obchod sprostredkovali, účtovali svoju odmenu za sprostredkovanie (províziu) - buď klientovi alebo Vašim živnostníkom.