tondas1106
18.02.11,14:07
Ak zamestanec odide v posledny den pred uplynutim vypovednej doby, ma
zamestnavatel pravo na financne vyrovnanie vo vyske jedneho mesacneho platu daneho zamestnanca?



Ako plynie vypovedna, skusobna a ochranna lehota, ak sa nahodou stretnu v
jednom case u jedneho zamestnanca?

Moze zamestnanec pozadovat od zamestnavatela, aby mu ochranna a vypovedna lehota neplynuli tak, ako ustanovuje Zakonnik prace? Ak ano, ako?
Ako zabranite, aby zamestanec odisiel po podani vypovede pred uplynutim
vypovednej doby?
Chobot
18.02.11,13:28
Ak zamestanec odide v posledny den pred uplynutim vypovednej doby, ma
zamestnavatel pravo na financne vyrovnanie vo vyske jedneho mesacneho platu daneho zamestnanca?

AK to majú dohodnuté v pracovnej zmluve, tak áno.


Ako plynie vypovedna, skusobna a ochranna lehota, ak sa nahodou stretnu v
jednom case u jedneho zamestnanca?

Zo zadania som nepochopil, čo potrebuješ vedieť. Skús to konkretizovať.



Moze zamestnanec pozadovat od zamestnavatela, aby mu ochranna a vypovedna lehota neplynuli tak, ako ustanovuje Zakonnik prace? Ak ano, ako?


Čo myslíš pod ochrannou lehotou? Ochranná lehota, ako pojem, sa týka nemocenského poistenia a nemá so ZP nič spoločné. Asi máš na mysli niečo iné, upresni, čo tým myslíš.

Výpovedná doba je daná v ZP a plynie podľa ZP. Zamestnanec a zamestnávateľ sa v pracovnej zmluve môžu dohodnúť na inej výpovednej dobe, ktorá však nesmie byť kratšia, ako ustanovuje ZP.

Zamestnanec ani zamestnávateľ nemajú právo stanovovať inú VD, než je v zmluve alebo v ZP. AK sa dohodnú na inej VD, tak v podstate ide o skončenie PP dohodou k dohodnutému dátumu a nie o výpoveď.


Ako zabranite, aby zamestanec odisiel po podani vypovede pred uplynutim
vypovednej doby?

Nijako. Ak mu nevadí, že bude mať absenciu, prípadne že zaplatí "pokutu" za nezotrvanie v PP, tak si zamestnávateľ nepomôže.
bubkoch
18.02.11,13:33
nie je mozne aby naraz plynula skusobna doba aj vypovedna lehota ... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Llívia
18.02.11,18:45
nie je mozne aby naraz plynula skusobna doba aj vypovedna lehota :eek::confused:

... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Nikde v Zákonníku práce nie je zakázané plynutie skúšobnej a výpovednej doby súčasne, resp. nie je zakázané dať zamestnancovi počas skúšobnej doby VÝPOVEĎ. Dokonca ani 3-dňová lehota na vopred doručenie oznámenia o skončení pracovného pomeru podľa § 72 nemusí byť dodržaná - jej nedodržanie nemá za následok neplatnosť ukončenia prac. pomeru.

Bubkoch, pletieš si pojmy s dojmami. Je obrovský rozdiel medzi OKAMŽITÝM SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU (§ 68 Zákonníka práce) a SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU V SKÚŠOBNEJ DOBE (§ 72).
(Prv, ako označíš môj príspevok za neužitočný, prečítaj si trochu viac paragrafov zo Zákonníka práce, aby si mal akú-takú predstavu, o čom píšeš.)
bubkoch
18.02.11,19:03
:eek::confused:

Nikde v Zákonníku práce nie je zakázané plynutie skúšobnej a výpovednej doby súčasne, resp. nie je zakázané dať zamestnancovi počas skúšobnej doby VÝPOVEĎ. Dokonca ani 3-dňová lehota na vopred doručenie oznámenia o skončení pracovného pomeru podľa § 72 nemusí byť dodržaná - jej nedodržanie nemá za následok neplatnosť ukončenia prac. pomeru.

nic take netvrdim, neviem odkial si to vzala ...


Bubkoch, pletieš si pojmy s dojmami. Je obrovský rozdiel medzi OKAMŽITÝM SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU (§ 68 Zákonníka práce) a SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU V SKÚŠOBNEJ DOBE (§ 72).
(Prv, ako označíš môj príspevok za neužitočný, prečítaj si trochu viac paragrafov zo Zákonníka práce, aby si mal akú-takú predstavu, o čom píšeš.)

ja ten rozdiel poznam ...
najskor si precitaj este raz moj prispevok ... nepisem vobec o okamzitom skonceni PP, ale o skonceni PP pocas skusobnej doby a o tom ze v takom pripade sa ziadna vypovedna doba neplatnuje ... ktorakolvek strana da pocas skusobnej doby vypoved, tak PP konci okamzite (okrem tych 3 dni, ktore ale ako pises vobec nemusia byt dodrzane)
tondas1106
18.02.11,21:01
tie otazky som potreboval zodpovedat ako doplnujece otazky kvoli skuske z pracovneho prava.dakujem vam
Llívia
18.02.11,21:16
nic take netvrdim, neviem odkial si to vzala ...
Žeby som to vzala z tohto tvojho príspevku?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

nie je mozne aby naraz plynula skusobna doba aj vypovedna lehota ... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby


... nepisem vobec o okamzitom skonceni PP, ale o skonceni PP pocas skusobnej doby a o tom ze v takom pripade sa ziadna vypovedna doba neplatnuje ... ktorakolvek strana da pocas skusobnej doby vypoved, tak PP konci okamzite (okrem tych 3 dni, ktore ale ako pises vobec nemusia byt dodrzane)
A toto je čo?:eek:

... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby
Llívia
18.02.11,21:22
tie otazky som potreboval zodpovedat ako doplnujece otazky kvoli skuske z pracovneho prava.dakujem vam
No, moc sme ti neporadili. Upresni otázky tak, ako napísal Chobot.
Petra Nová
19.02.11,20:35
Poďakoval si za odpovede, tak asi pomohli.:) Mňa by však zaujímalo, či ti je všetko jasné, najmä pri tej možnej kumulácii súčasného plynutia skúšobnej lehoty, výpovednej doby a (ne)plynutie výpovednej doby vzhľadom na ochrannú dobu.
Ak ideš na skúšku z pracovného práva, doporučujem si ujasniť, čo sa rozumie lehotou a čo dobou.