Veve.M
18.02.11,14:25
Neviem, či som správne zvolila kategóriu, ale to je už teraz jedno.

Môj problém je nasledovný. Mám 18 rokov, navštevovala som osemročné gymnázium a v akademickom roku 2010/2011 som nastúpila na univerzitu v Českej republike. Keďže ale mi táto škola vôbec nevyhovuje, chcela by som po prvom semestri štúdium ukončiť a ďalší rok nastúpiť na inú vysokú školu u nás na Slovensku.
Otázka teda znie: Ako je to s platbou za štúdium ak budúci rok nastúpim na VŠ na Slovensku? Ten jeden semester strávený v ČR sa mi bude počítať do tzv. štandardnej dĺžky štúdia alebo to nemá s financovaním na Slovensku nič spoločné?

Navyše, keď teraz ukončím štúdium a pôjdem sa nahlásiť na úrad práce, tak moji rodičia prestanú mať nárok na prídavky? Avšak keď by som potom od septembra nastúpila opäť na VŠ tento nárok by bol obnovený? Dostávali by prídavky až kým by som neukončila štúdium alebo by sa ten polrok strávený na českej VŠ odrazil aj na tomto a nemali by na to právo?

Za čo najrýchlejšiu odpoveď vopred ďakujem.
viktorviktor
18.02.11,18:33
zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách
§ 92
(4) Ak študent študuje študijný program prvého
stupňa, študijný program druhého stupňa alebo študijný
program podľa § 53 ods. 3 dlhšie, ako je štandardná
dĺžka štúdia [§ 51 ods. 4 písm. h)], bez vážneho
dôvodu, ktorým môžu byť, napríklad, zdravotné dôvody,
je povinný uhradiť vysokej škole za každý ďalší rok
štúdia ročné školné určené vysokou školou.
............... Doba štúdia sa na účely tohto odseku zaokrúhľuje na celé akademické
roky smerom nahor.
– to znamená že ak si bola zapísaná na štúdium teda si bola v škole čo i len jeden deň započítava sa celý rok tj. dva semestry

(6) U študentov študujúcich v rámci
medzištátnych zmlúv sa školné a poplatky spojené so
štúdiom riadia ustanoveniami týchto zmlúv.

Mám zato, že stát hradí štúdium v zahraničí podľa zmluvy, teda platiť za jeden ročník budeš musieť zaplatiť (škola bude žiadať školné po ukončení druhého ročníka pri nástupe do tretieho, resp . štvrtého)

(13) Rektor môže školné a poplatky spojené so štúdiom
znížiť, odpustiť alebo odložiť termíny ich splatnosti
s prihliadnutím na študijné výsledky, sociálnu
a zdravotnú situáciu študenta alebo na iné skutočnosti
hodné osobitného zreteľa podľa zásad uvedených
v štatúte vysokej školy.

- Nič nedáš zato keď napíšeš žiadosť

Najlepšie keď sa spýtaš na študijnom oddelení VŠ na ktorú máš zálusk a najlepšie aspoň na 5 aby si sa dočkala odpovede