Jasmyna
18.02.11,14:46
Dobrý deň, volá msa Lucia a mám problém s ktorým si neviem rady. Monulý rok som súrne potrebovala byt a jedna mamina známa sa ponúkla že mi pomôže a že mi poskytne garsonku s tým že budem platiť len to čo platila ona, dohodli sme sa na termíne 10 deň v mesiaci .Mne chodili sipo poukážky na tú adresu, následne som to zaplatila na pošte a zvyšok dala jej. Mala som však posledné dva razy problém s peniažkami, pretože som ešte nemala prácu, tak som s platbo meškala týždeň. Ale vždy som nájom uhradila. Dokonca som si telefonicky overila na SIPE dokedy je splatnosť aby som neurobila problém keďže som v podstate ubytovaná na čierno. Len raz mi pani volala že mi neverí že som jej zaplatila, lebo som jej nedoniesla poukážku, samozrejme som jej to vysvetlila(viem že som porušila našu dohodu a mrzeo ma to ale myslela som že je to v poriadku), až na to že prišla za mnou do prácve že jej mám odovzdať o dva týždne všetky kľúče a zbytu sa vyťahovať!Reagovala zvláštne, nechcela mi povedať dôvod a vyhovárala sa na spoločenstvo. Skoro sa mi tam rozplakala že ona chcela pomôcť a že to má za to proste neviem čo mám robiť. Byt si tak ľahko nenájdem a potrebovala by som ostať ete 3 mesiace, snažila som sa s ňou dohodnúť ale mojej mame s ktorou sa pozná povedala celkom inú verziu ako tú skutočnú čo sme sa my dve bavili.Dá sa s tým niečo robiť?Nemáme ani žiadnu zmluvu:(Ďakujem Lucia
Mária27
18.02.11,16:00
Nejde o nájomnú zmluvu, ale zmluvu o výpožičke, ktorá nemusí byť uzatvorená písomne. Mali ste sa ale dohodnúť na dobe bezplatného užívania bytu. Náklady na byt sa nepovažujú za odplatu.

(Mimochodom, nájomca je ten, kto byt užíva, prenajímateľ je majiteľ)

Občiansky zákonník
ZMLUVA O VÝPOŽIČKE

§ 659
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
§ 660
Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.
§ 661
(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.
(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.
§ 662
(1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
(2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.
Jasmyna
18.02.11,16:13
Ďakujem o tom som nevedela, takže je možné sa odvolať proti tomu aj na súde ak to dobre chápem, alebo sa dohodnúť s prenajímateľkou.Vyhodiť by ma teda nemala pokiaľ som vec užívala riadne a nikto sa na mňa ani nesťažoval ani nič podobné.Dnes som hovorila so zástupcom bytového spoločenstva a povedal mi že on o ničom nevie, teda že ani nevie kto ona je teda pozná len jej matku, a to že som zaplatila po termíne nie je žiadny problém, na čo sa ona hlavne odvolávala a čo som jej riadne vysvetlila.