busko
15.12.05,06:36
Zdravím Vás,
chcel by som sa opýtať na evidenciu dochádzky pri predĺženej rodičovskej dovolenke.
Dieťa dovŕši 3 roky 16.12.2005, má predĺženie RD platné od 01.01.2006 do 31.12.2006. Ako viesť dochádzku v období od 17.12.2005 do 31.12.2005, resp. je toto rozhodnutie o predĺžení platné už od 17.12.2005 alebo si mám pýtať rozhodnutie od 17.12.2005?
Veľmi pekne ďakujem.
ajobs
15.12.05,13:29
Zdravím Vás,
chcel by som sa opýtať na evidenciu dochádzky pri predĺženej rodičovskej dovolenke.
Dieťa dovŕši 3 roky 16.12.2005, má predĺženie RD platné od 01.01.2006 do 31.12.2006. Ako viesť dochádzku v období od 17.12.2005 do 31.12.2005, resp. je toto rozhodnutie o predĺžení platné už od 17.12.2005 alebo si mám pýtať rozhodnutie od 17.12.2005?
Veľmi pekne ďakujem.

Čo to je "predĺžená rodičovská dovolenka" ??? Rodičovská dovolenka je vymedzená právnou udalosťou, a to dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa ( okrem výnimiek ). Na základe čoho má ďalší rok RD ????:eek:
elPi
15.12.05,14:26
Zrejme zamestnanec požiadal o poskytnutie rodičovskej dovolenky na základe § 166 ods 2 Zákonníka práce (citujem):

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi,ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Čo zohľadňuje aj Zákon o rodičovskom príspevku v §§ 1 a 3:

§ 1
Úvodné ustanovenia
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie rodičovského príspevku.
(2) Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa
a) do troch rokov veku dieťaťa,
b) s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom1) do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
c) do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 ods. 2, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.

§ 3
(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:
a) riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
1. do troch rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom1) do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 ods. 2, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,

Ak zamestnanec spĺňa tieto podmienky, je mu vedená evidencia dochádzky ako počas „riadnej“ rodičovskej dovolenky
elPi
15.12.05,14:28
mimotemy
Tie smajlíky mi tam nahodilo samé pri copírovaní z wordu.
Žiadne srandičky.
busko
16.12.05,09:24
Áno, jedná sa o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, no toto rozhodnutie nadobúda platnosť od 01.01.2006 do 31.12.2006. Zamestnankyňa nebude chodiť do práce po skončení bežnej RD od 17.12.2005 až do 31.12.2005. Chcel by som vedieť, ako jej mám viesť evidenciu dochádzky, keď nemám doložený doklad o jej neprítomnosti v tomto období.
ajobs
16.12.05,09:26
Áno, jedná sa o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, no toto rozhodnutie nadobúda platnosť od 01.01.2006 do 31.12.2006. Zamestnankyňa nebude chodiť do práce po skončení bežnej RD od 17.12.2005 až do 31.12.2005. Chcel by som vedieť, ako jej mám viesť evidenciu dochádzky, keď nemám doložený doklad o jej neprítomnosti v tomto období.
Nemá ešte nejaký zostatok dovolenky z minulého obdobia ?
busko
16.12.05,09:41
Nie, už dovolenku nemá. Ešte mám možnosť vypýtať si od úradu rozhodnutie s platnosťou od 17.12.2005. Len som chcel vedieť, či sa to dá aj nejako inak.
ajobs
16.12.05,09:46
Nie, už dovolenku nemá. Ešte mám možnosť vypýtať si od úradu rozhodnutie s platnosťou od 17.12.2005. Len som chcel vedieť, či sa to dá aj nejako inak.

To by bolo asi najlepšie, keď pokračuje RD ďalej, mala by bezprostredne nadväzovať na pôvodnú RD, teda od 17.12.2005.
filka
27.07.06,07:46
My máme podobný problém,neviem čo s tým medziobdobím.zamestnankyna uz nema dovolenku,takze jedine vyziadat od uradu rozhodnutie so skorsou platnostou a nahrat to do dochadzky ako neplatene volno hoci este rozhodnutie uradu nemam?
azuz
27.07.06,07:52
Ak rozhodnutie nemáš a poskytneš jej voľno, tak ide o neplatené voľno a nie o rodičovskú dovolenku. O rodičovskú dovolenku podľa §166 ZP pôjde, keď si o ňu požiada a predloží všetky doklady. Škoda, že si nepožiadala o posúdenie zdravotného stavu dieťaťa skôr.
filka
27.07.06,08:08
No je to taka prespekulovana zamestnankyna.neviem co mame teraz robit,blizi sa koniec mesiaca,este nic nepriniesla ale vraj v pondelok ("31.7.") prinesie ziadost o predlzenu rodicovsku dovolenku.lenze pokial mi nepredlozi aj rozhodnutie posud.komisie (ci co vsetko tam este treba?) o nepriaznivom stave,zamestnavatel jej moze,ale nemusi poskytnut neplatene volno.Uvazujem spravne?
filka
27.07.06,08:54
Prosím poradte,co robit??
Tweety
27.07.06,08:57
No je to taka prespekulovana zamestnankyna.neviem co mame teraz robit,blizi sa koniec mesiaca,este nic nepriniesla ale vraj v pondelok ("31.7.") prinesie ziadost o predlzenu rodicovsku dovolenku.lenze pokial mi nepredlozi aj rozhodnutie posud.komisie (ci co vsetko tam este treba?) o nepriaznivom stave,zamestnavatel jej moze,ale nemusi poskytnut neplatene volno.Uvazujem spravne?Uvažuješ správne, prečo si to nevybavila skôr? však vedela svoje povinnosti, nie, čí iba práva? Nie je to tvoj problém, ale jej.:cool:
filka
27.07.06,09:05
Asi je to tak,je to jej problem.pracu pre nu mame,takze ak nebude chciet dame pisomne odmietnutie a vypoved.
willma
27.07.06,13:52
No neviem, tiež som mala predĺženú RD, ale mne to nadväzovalo plynule, veď som vedela, že synátor má zdravotné problémy tak som o predĺženie požiadala včas. A dosť sa čudujem, že predĺženie RD bude dokladovať až teraz. Veď v týchto prípadoch dotknuté orgány rozhodujú veľmi rýchlo. Nebolo by od veci zistiť, kedy to rozhodnutie prevzala a kedy o predĺženie vlastne požiadala.
spring
11.08.06,16:50
prosím Vás poraďaci pomôžte..............
chcela by som si predlžiť rodičovskú dovolenku do šiestich rokov dieťaťa, som v zamestnaneckom pomere . Zamestnávateľ s tým súhlasí len neviem či to je možné keďže dieťa nemá zdravotné problémy. Je vôbec dačo take možné ešte sa mi nechce do práce. ďakujem za všetky odpovede
renaap
17.09.12,05:55
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Kde nájdem - v ktorom zákone - ako má postupovať pracovníčka pri žiadosti o predĺženú RD. Mne pracovníčka priniesla len papier od lekárky, že dieťa je často choré a nárokuje si predĺženie RD pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa - musí doniesť posudok, ale akým zákonom môžem apelovať, že má povinnosť priniesť posudok. Keď nedá posudok - vyzveme ju na nástup do zamestnania a keď nenastúpi podľa akého paragrafu môžme ukončiť pracovný pomer?
Ďakujem.