bzuc
18.02.11,19:38
Dobrý deň , potreboval by som poradiť ohľadne reklamácie interiérových dverí.
Som výrobca dverí a v máji 2010 som vyrobil pre zákazníka interiérové dvere z masívu. Materiál aj všetko potrebné som kupoval u svojich dodávateľov ako obyčajne. Po šiestich mesiacoch mi začal reklamovať dvere že sa mu zoschýnajú a začína ich krútiť. Mal som podozrenie že môj dodávateľ dreva mi predal mokré drevo a hneď som ho kontaktoval. po premeraní dreva zistil že drevo je príliš vysušené a povedal že je to zapríčinené nadmerným kúrením v dome a veľmi nízkou vlhkosťou. Za normálnych okolností má drevo vlhkosť 8% u nich sme namerali 4% , čo znamená že dvere sa dali do pohybu a zoschli sa na celkovej šírke až o 12 mm . Teraz skoro po roku zákazník žiada vrátenie peňazí cca 1800 € s tým že dvere sú nepoužiteľné , preto potrebujem poradiť ako postupovať keď je to z časti aj ich vina keďže niesú splnené podmienky pre rastlé drevo. Mám mu vrátiť celú sumu , alebo mu mám dať nejakú "spoluúčasť" ??? Samozrejme mi tvrdil že o dreve vie skoro všetko , že s ním robí od malička , takže som nepovažoval za potrebné ho informovať pri akých podmienkach si dvere udržia svoj tvar. Samozrejme sú to atipické dvere robené na mieru a nieje možné ich využiť niekde inde , preto VÁS žiadam o radu , lebo pre mňa ako živnostníka je to veľká suma. Ďakujem
blavaciko
18.02.11,20:06
no pokial ich nepouzival v sulade s podmienkami, tak by to nemala byt opravnena reklamacia...
dana9
18.02.11,20:17
poredpoklada ze nejaky navod na obsluhu k tomu nebol :-)

ale pokial je zrejme ze ide o drevo, a teda ze vyzaduje urcite podmienky a zaroven nejde o vyrobnu vadu, tak by ste to mali ustat
profesional
19.02.11,19:15
Ak si mu preukazatelne nedal navod na pouzitie kde bude uvedene ako sa maju dvere pouzivat, tak nemas sancu to ustat.

Zaroven je dolezite to ze dokazne bremeno tu nesies ty. Ak aj chces bojovat, caka ta povinnost dat si u sudneho znalca nabytkara urobit znalecky posudok z ktoreho bude zjavne ze dvere neboli pouzivane v sulade s tym ako maju byt obvykle pouzivane.

Avsak ak si nevybavil reklamaciu do 30 dni tak ta sa aj tak povazuje automaticky za opravnenu. Nakolko neexistuje moznost vec dalej uzivat na to na co je urcena, kupujuci moze odstupit od kupnej zmluvy a ty budes musiet vrait peniaze.