tibor1000
18.02.11,20:58
Dobrý večer
prosím Vás,poraďáci, ako je to, keď v r.2010 uhradil živnostník nedoplatok na nájomnom roku 2003+2004?
je to daňovo uznateľný výdavok roku 2010?
ďakujem
Zita5
18.02.11,20:03
V Ju sa o preukázateľných výdavkoch účtuje v čase skutočného zaplatenia .Ak nájomné bolo v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikateľskej činnosti a toto nájomné sa evidovalo ako neuhradené nájomné za roky 2003 a 2004 v záväzkoch , tak ak bolo uhradené v roku 2010, je to výdavkom OVZD v roku 2010.Samozrejme musí byť doložené Zmluvou o nájme.resp.faktúrou .
tibor1000
18.02.11,20:16
ďakujem Zitka
no vo výkaze o majetku a záväzkoch nebola táto sume evidovaná - môžem to aj v takomto prípade zaúčtovať ako daňový výdavok r.2010?
mám "dohodu o splátkovom kalendári"
ešte od klienta čakám faktúru..
Zita5
18.02.11,20:23
ďakujem Zitka
no vo výkaze o majetku a záväzkoch nebola táto sume evidovaná - môžem to aj v takomto prípade zaúčtovať ako daňový výdavok r.2010?
mám "dohodu o splátkovom kalendári"
ešte od klienta čakám faktúru..

hmm....neviem ako k nedoplatku prišli, ale ak sa celé roky vedelo o nedoplatku, tak mal byť aj deklarovaný účtovný zápis v záväzkoch(podložený zmluvou o nájme, splátkovým kalendárom ,faktúrou ) a tým aj v účtovných výkazoch a to vo Výkaze o majetku a záväzkoch .Ako prišli po toľkých rokoch, že je nedoplatok na nájme , keď sa tento záväzok neevidoval ?
Ten priestor , ktorý sa týka nájmu podnikateľ ešte využíva ?Alebo začali od neho nedoplatok vymáhať ?
tibor1000
18.02.11,20:27
Nájom sa zrušil ešte v r.2004.
vtedy poslali živnostníkovi upomienku,na ktorú nereagoval.v r.2010 zaslal mimosúdnu upomienku "nástupca" bývalého prenajímateľa,aj uzatvorili splátkový kalendár,na základe ktorého môj živnostník dlžnú sumu postupne v r.2010 splatil.
no vo výkaze z r.2009 vidím iba sumu za neuhradené faktúry telefóny z decembra,splatné v januári 2010.. :(
Zita5
18.02.11,20:29
hmm....neviem ako k nedoplatku prišli, ale ak sa celé roky vedelo o nedoplatku, tak mal byť aj deklarovaný účtovný zápis v záväzkoch(podložený zmluvou o nájme, splátkovým kalendárom ,faktúrou ) a tým aj v účtovných výkazoch a to vo Výkaze o majetku a záväzkoch .Ako prišli po toľkých rokoch, že je nedoplatok na nájme , keď sa tento záväzok neevidoval ?
Ten priestor , ktorý sa týka nájmu podnikateľ ešte využíva ?Alebo začali od neho nedoplatok vymáhať ?

Ešte sa doplním - bez ohľadu na to , že to bol nedoplatok za nájom za roky 2003 a 2004 , pokiaľ SZČO toto nájomné na základe riadnej nájomnej zmluvy nemal uhradené (aj keby prenajímateľ túto sumu vymáhal prostredníctvom súdu ) tak úhrada nájomného pre podnikateľské účely , by bola výdavkom OVZ v roku zaplatenia .

Ak tento nájom nebol zachytený v Knihe záväzkov , bolo by dobré účtovné výkazy za predchádzajúce roky opraviť .
Zita5
18.02.11,20:35
Nájom sa zrušil ešte v r.2004.
vtedy poslali živnostníkovi upomienku,na ktorú nereagoval.v r.2010 zaslal mimosúdnu upomienku "nástupca" bývalého prenajímateľa,aj uzatvorili splátkový kalendár,na základe ktorého môj živnostník dlžnú sumu postupne v r.2010 splatil.
no vo výkaze z r.2009 vidím iba sumu za neuhradené faktúry telefóny z decembra,splatné v januári 2010.. :(

Určite to malo byť vo Výkazoch , živnostník to zanedbal a netvrdím, že to zanedbal aj účtovník, lebo neviem posúdiť v tomto smere komunikáciu a informovanosť medzi týmito dvomi osobami , ako sa odovzdávali doklady , či živnostník odovzdal aj zmluvu,upomienky a podobne. Tak to už teraz nedoriešime .Záleží od Vás , buď sa vrátite do rokov minulých a opravíte Výkaz o majetku a záväzkoch , alebo tento prípad na základe mimosúdnej upomienky a splátkového kalendára zaevidujete do Knihy záväzkov v roku 2010.
Toto je už na Vás ,to nemení skutočnosť , že rozhodne sú to výdavky OVZD roku 2010.
tibor1000
18.02.11,20:47
ďakujem pekne Zitka

a má tento živnostník povinnosť opraviť všetky výkazy o maj.a záväzkoch od r. 2003-2009,alebo to nie je jeho povinnosť?
ja na výkaze vidím iba kolonku
účtovná závierka: riadna,mimoriadna,priebežná
škoda že nie "dodatočná"
to by sa v našom prípade muselo začiarknuť "riadna"..

uvidím,poradím sa so živnostníkom,čo on na to,možno to bude chcieť nechať tak ako to je,a zachytili by sme to do knihy záväzkov r.2010..

ďakujem moc
Zita5
18.02.11,20:58
ďakujem pekne Zitka

a má tento živnostník povinnosť opraviť všetky výkazy o maj.a záväzkoch od r. 2003-2009,alebo to nie je jeho povinnosť?
ja na výkaze vidím iba kolonku
účtovná závierka: riadna,mimoriadna,priebežná
škoda že nie "dodatočná"
to by sa v našom prípade muselo začiarknuť "riadna"..

uvidím,poradím sa so živnostníkom,čo on na to,možno to bude chcieť nechať tak ako to je,a zachytili by sme to do knihy záväzkov r.2010..

ďakujem moc

Ja som v minulom roku robila jednu rekonštrukciu účtovníctva za viac rokov. Odovzdala som výkazy o majetku a záväzkoch od roku 2003 až po rok 2009, bolo to pre daného živnostníka dôležité.Aj som si myslela, že ten 2003 mi neprevezmú , ale prevzali .
Však sa dohodnite so živnostníkom.