ihonka
18.02.11,21:35
Dobrý deň,
poprosila by som Vašu radu ohľadom nášho problému.
Po smrti otcovho otca, v roku 1988 zákonným zástupcom svojho telesne aj mentálne postihnutého brata sa stal môj otec. Opatruje ho moja matka, pár drobných za to dostáva od roku 1993. Už pár rokov je ako opatrovateľka-zamestnankyňa obecného úradu. Rodičia už 30 rokov neboli ani na jednom výlete ani nikde inde, lebo strýko potrebuje 24-hodinovú starostlivosť a cudzích ľudí neznesie...
Podľa zákona postihnutý strýko je povinný platiť obecnému úradu určitú čiastku zato, aby mu zabezpečili opatrovateľku ( moju mamu). Je to smiešne (alebo na zaplakanie?) , že síce strýko býva s mojimi rodičmi, mama musí vypisovať výkazy o 8-hodinovej pracovnej dobe a podobné somariny.. Dokonca teraz už "pracuje" popri dôchodku , t.j. nemá nezdaniteľnú čiastku a musí platiť dane z celého platu, čo by som radšej nazvala almužnou..
V praxi to znamená toľko, že otec dostáva svoj dôchodok, aj ako zákonný zástupca aj invalidný dôchodok priznaný strýkovi. Z toho 50 Eur zaplatí ObÚ, a oni potom platia mamu za opatrovanie.
Dnes otec dostal z ObÚ rozhodnutie, že nakoľko strýko nemá dôchodok v takej výške, aby mohol platiť za služby, chýbajúcu čiastku musí doplatiť ON!
Doteraz v mene strýka platil 50 EUr mesačne, teraz to zvýšili na 135 Eur mesačne!
Teraz by to vyzeralo takto: napr.strýko dostane invalidný dôchodok 120 Eur, otec 300 Eur (po odpracovaných 42 rokoch!). Otec zaplatí 135 Eur ObÚ, aby mohli mame dať výplatu 200 Eur, t.j. príjem rodičov by bol vyšší o 65Eur mesačne - a to za opatrovanie chorého človeka nonstop - vo dne a v noci!

Chcem sa spýtať, či je otec povinný platiť namiesto strýka za opatrovanie? Čo sa stane, ak to odmietne? p.s.: strýko je zbavený svojprávnosti, bezmajetný.
gardenia
18.02.11,20:54
Je to na hlavu postavené, ako všetko v tomto štáte. Ak strýko ešte nemá 65 rokov, možno by mu dali osobnú asistenciu, ktorá je oveľa lepšie platená.
ihonka
19.02.11,07:19
Strýko má 73 rokov.
Dokonca podľa nového zákona vraj od roku 2012 môže opatrovať iba osoba, ktorá spraví kurz opatrovateľstva. Mama ten kurz práve dokončila, zacvakala zato 200 Eur, čo ešte bola akciová cena... Ale po 30-ich rokoch opatrovania už má o tom aj papier, že to ovláda.. :-/