junior78
19.02.11,07:33
Ahojte

Chcem sa Vás opýtať ohľadom uplatnenia nákladov na vozidlo.
Vo firme je osobné vozidlo na lízing 2 roky. Nepoužíva sa na firemné účely. Nie je nahlásené na DU a ani Daň z MV sa neplatí.
Môžu sa uplatniť nasledovné náklady na auto: úroky a poistné z lízingu a ročné odpisy?

Podľa mňa nie pokiaľ nenahlásia. Viem to dobre?

Ďakujem
KEJKA
19.02.11,06:38
môžeš, tie dane spolu nesúvisia v uvedenom zmysle.
Uplatnením nákladov na auto deklaruješ porušenie povinnosti podať DP DMV a zaplatiť DMV a vystavuješ sa tak postihu.
Náklady a zniženú DPPO však musia uznať.
Zita5
19.02.11,07:18
Ahojte

Chcem sa Vás opýtať ohľadom uplatnenia nákladov na vozidlo.
Vo firme je osobné vozidlo na lízing 2 roky. Nepoužíva sa na firemné účely. Nie je nahlásené na DU a ani Daň z MV sa neplatí.
Môžu sa uplatniť nasledovné náklady na auto: úroky a poistné z lízingu a ročné odpisy?

Podľa mňa nie pokiaľ nenahlásia. Viem to dobre?

Ďakujem

Ak sa nepoužíva na firemné účely , ale len na súkromné účely , nevidím dôvod o takomto majetku účtovať a viesť ho v obchodnom majetku .

Tu ani neprihliadam na to , že daň z MV nie je uhradená (tu by bola povinnosť ak by sa vozidlo používalo na dosahovanie príjmov a využitie vozidla v rámci SR z dôvodu podnikania)Ale k čomu potom to auto slúži , to ste neuviedli , len ste uviedli , že sa nepoužíva na firemné účely .

Na aké účely sa vozdilo používa ?
junior78
19.02.11,12:43
Auto kúpili zamestnancovi (kamarátovi konateľa). Zrejme nedostal uver a takto mu pomohol . Auto je na firmu ale všetko platí zamestnanec a aj používa auto súkromne.
KEJKA
19.02.11,12:48
tak potom sa iba splátky preháňajú cez sro, 474/221
a kamarat zaplatí 221/474
nie je dôvod účtovať odpisy.
Ja som zadanie pochopila tak, že sa nevyuživalo na firemné účely ale sa situácia zmenila, ako vidím, tak nie.
junior78
19.02.11,13:04
Problém vidím v tom, že doteraz boli uplatnené všetky náklady na auto. Auto bolo riadne zaradené a odpisované.
Ja by som chcel pokračovať v odpisovaní ale všetky náklady by som dal ako nedaňové. V tomto roku by mohli auto prihlásiť a náklady by sme uplatnili za rok 2011.

Čo si myslíte?
ladyrs
19.02.11,13:16
Problém vidím v tom, že doteraz boli uplatnené všetky náklady na auto. Auto bolo riadne zaradené a odpisované.
Ja by som chcel pokračovať v odpisovaní ale všetky náklady by som dal ako nedaňové. V tomto roku by mohli auto prihlásiť a náklady by sme uplatnili za rok 2011.

Čo si myslíte?

určite nedávaj výdavky na auto do nákladov, pri kontrole by ti to neuznali..... vykazujete nejaké jazdy? predpokladám,že nie,keď píšeš,že neplatíte DzMV..... takže ide len o výdavky vyplývajúce z lízingu?
junior78
19.02.11,14:03
Nie nevykazujeme jazdy.

Podstate výdavky z lízingu a daňové odpisy
ladyrs
19.02.11,14:21
Nie nevykazujeme jazdy.

Podstate výdavky z lízingu a daňové odpisy

podľa mojej mienky by ste vaše rozhodnutie /účtovať do nákladov tieto výdavky/ neobhájili pri daňovej kontrole, pretože to nesúvisí so zabezpečením a udržaním príjmov.....
odpisovanie môžeš prerušiť a o ostatných N účtuj ako o nedaňových
.. a tie predošlé roky by som tiež opravila
marjankaj
19.02.11,14:33
Problém vidím v tom, že doteraz boli uplatnené všetky náklady na auto. Auto bolo riadne zaradené a odpisované.
Ja by som chcel pokračovať v odpisovaní ale všetky náklady by som dal ako nedaňové. V tomto roku by mohli auto prihlásiť a náklady by sme uplatnili za rok 2011.

Čo si myslíte?

A tie splátky ako boli splácané? Na váš účet a vy ste uhrádzali leasingovke?
ladyrs
19.02.11,14:38
A tie splátky ako boli splácané? Na váš účet a vy ste uhrádzali leasingovke?

hmmm no len aby tomu zamestnancovi nedodanili používanie firemného vozidla ... pretože stav tachometra nebude sedieť, alebo je to vôbec zmluvne ošetrené, že to používa zamestnanec ?
junior78
19.02.11,16:25
Splácali cez účet firmy
Zita5
19.02.11,17:13
Prečítala som si príspevky a z toho konštatujem, že nie je obvyklým spôsobom kamarátovi splácať vozidlo cez firmu, ktorá mu nepatrí .Nemôžem ani súhlasiť , aby bolo normálne ,aby vkladal na účet firmy peniaze a firma platila lízing.Účtujete o niečom, čo zďaleka nemá nič s podnikaním danej firmy.Viem čo je obchodný majetok , ale vo Vašom prípade to je niečo iné .....na čo samozrejme môžete doplatiť .Ja to považujem za konanie v rozpore so zákonom .
junior78
19.02.11,17:41
Súhlasím s Vami. Tiež si myslím že to mali riešiť iným spôsobom. Na druhej strane problém musím vyriešiť.

Ďakujem za všetky príspevky.