maya40
19.02.11,08:28
Prosím o radu? Začínam účtovať tržbu z registr.pokladne.
Na mesačnej páske z reg.pokladne mám sumu spolu a DPH. Keď zadám do účtovníctva sumu spolu tak mi vypočíta DPH v inej sume. rozdiel 0,26 centov.
Ktorú sumu mám zaúčtovať do účtovníctva - tú správnu - alebo DPH čo je na páske - aj keď je to nesprávna suma? Čo je dôležitejšie - to čo je na páske alebo skutočnosť. Ďakujem
Zita5
19.02.11,07:47
Niektoré registračné pokladnice DPH nevykazujú rovnako ako účtovný softwér a veľa krát na páske je nižšia DPH ako by mala byť .

Ja v takomto prípade sa riadim mojim prepočtom a správnu sumu zaúčtujem.Veľa krát mi SW vypočíta vyššiu DPH ako na páske a do účtovníctva dávam vyššiu sumu (samozrejme s presvedčením, že je správna )Už som veľa krát na to upozornila podnikateľa, že nemá správne nastavené zaokrúhľovanie v RP .Nič s tým zatiaľ nerobil.
doktor01
19.02.11,08:12
Prosím o radu? Začínam účtovať tržbu z registr.pokladne.
Na mesačnej páske z reg.pokladne mám sumu spolu a DPH. Keď zadám do účtovníctva sumu spolu tak mi vypočíta DPH v inej sume. rozdiel 0,26 centov.
Ktorú sumu mám zaúčtovať do účtovníctva - tú správnu - alebo DPH čo je na páske - aj keď je to nesprávna suma? Čo je dôležitejšie - to čo je na páske alebo skutočnosť. Ďakujem
Je to riešené aj na: http://www.porada.sk/t156959-rozdielne-sumy.html
Podľa DR SR odvádzať (aj účtovať) sa má DPH podľa dokladov ERP.
Tá rozdielnosť je vzniknutá zaokrúhľovaním DPH na jednotlivých účtoch (TJ. ERP na uzávierke je sčítaná DPH na jednotlivých účtoch a nie výpočet DPH z celkovej tržby). Preto ta vzniká rozdielnosť.
PS: Ešte som sa ale nestretol, že by to niekto takto účtoval. Tak sa netráp ide len o nepatrný rozdiel a zaúčtuj to ako to vychádza podľa úč. programu.