novacik
15.12.05,07:36
Dobré ráno

prosím Vás o radu, čo všetko potrebujem vybaviť, ak chceme vo firme zamestnať cudzieho štátneho príslušníka.
Prosím o skorú odpoveď a usmernenie.
Ďakujem.
cepeva
15.12.05,07:14
Ahoj,
zalezi od toho, ci je zo statov Europskej unie alebo nie.
Jara
15.12.05,07:55
Povolenie od Úradu práce, žiadosť o pridelenie rodného čísla na adresu: Register obyvateľov SR, Register rodných čísel, Pertizánska cesta 129, 974 86 Banská Bystrica. Tam musíš priložiť fotokópiu RL v jazyku občana ktorého zamestnávať chceš, potom fotokópiu rod. listu overenú notárom v slovenskom jazyku, fotok. občianky, pasu, pridelenie rodného čísla zahr. krajinou. Všetko fotokopie. Keď to budeš všetko mať, pokračuješ ako u nášho zamestnanca, prihlášky do SP a ZP. Netrvá to veľmi dlho. Ja som to mala za 2 týždne.
novacik
15.12.05,10:11
Ahoj, nie nie je zo štátov Európskej únie.
Ide o východnú Európu.
Vieš o tom niečo?
novacik
15.12.05,10:15
Ďakujem za presnú odpoveď.
Je rozdiel, ak ho zamestnáme na Slovensku, ale pracovať pre nás bude vo svojej krajine?
Jogobela
16.12.05,06:21
ale rodné čísla už predsa generujú v ZP aj SP.
novacik
16.12.05,07:46
ale rodné čísla už predsa generujú v ZP aj SP.
Prosím ťa, milá Jogobela, čo to znamená pre mňa v praxi, že rodné čísla generujú v ZP a SP.
Ja som v týchto veciach nováčik.
Ďakujem
endrju
16.12.05,15:59
ale rodné čísla už predsa generujú v ZP aj SP.

Sú to dočasné rodné čísla, ktoré sa používajú na identifikáciu poistenca do okamžiku pridelenia rodného čísla registrom rodných čísiel.
Heni
04.09.06,05:34
Povolenie od Úradu práce, žiadosť o pridelenie rodného čísla na adresu: Register obyvateľov SR, Register rodných čísel, Pertizánska cesta 129, 974 86 Banská Bystrica. Tam musíš priložiť fotokópiu RL v jazyku občana ktorého zamestnávať chceš, potom fotokópiu rod. listu overenú notárom v slovenskom jazyku, fotok. občianky, pasu, pridelenie rodného čísla zahr. krajinou. Všetko fotokopie. Keď to budeš všetko mať, pokračuješ ako u nášho zamestnanca, prihlášky do SP a ZP. Netrvá to veľmi dlho. Ja som to mala za 2 týždne.
toto platí aj pre zamestnanie občana USA?
aj ked ho chcem len na dohodu?
a ak ho chcem na DoBPŠ?
vdaka.
dana9
04.09.06,06:01
Ahoj, nie nie je zo štátov Európskej únie.
Ide o východnú Európu.
Vieš o tom niečo?

V prípade zamestnávania občanov „tretích“ krajín platí, že zamestnávateľ, ktorý má sídlo na území SR, môže prijať do zamestnania cudzinca len vtedy, ak mu bol na území SR povolený dlhodobý pobyt na účel zamestnania a bolo mu udelené povolenia na zamestnanie príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode bude cudzinec vykonávať zamestnanie. Pred príchodom na územie SR musí preto cudzinec písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o povolenie na zamestnanie. O povolenie cudzinec môže žiadať sám alebo prostredníctvom budúceho zamestnávateľa, alebo prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ku ktorej bude vyslaný vykonávať prácu.

dana:)
Heni
04.09.06,06:23
V prípade zamestnávania občanov „tretích“ krajín platí, že zamestnávateľ, ktorý má sídlo na území SR, môže prijať do zamestnania cudzinca len vtedy, ak mu bol na území SR povolený dlhodobý pobyt na účel zamestnania a bolo mu udelené povolenia na zamestnanie príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode bude cudzinec vykonávať zamestnanie. Pred príchodom na územie SR musí preto cudzinec písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o povolenie na zamestnanie. O povolenie cudzinec môže žiadať sám alebo prostredníctvom budúceho zamestnávateľa, alebo prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ku ktorej bude vyslaný vykonávať prácu.

dana:)

dakujem, Danka, jedná sa o študentku, takže "pobýva" tu už dlhšie... len nie na účel zamestnania... bude môcť žiadať to povolenie od príslušného UPSVaRu aj tak?
dana9
04.09.06,06:39
dakujem, Danka, jedná sa o študentku, takže "pobýva" tu už dlhšie... len nie na účel zamestnania... bude môcť žiadať to povolenie od príslušného UPSVaRu aj tak?

Ahoj,

Práveže sa mi zdá, že takéto povolenie nepostačuje, musí byť výslovne na účely zamestnávania, dokonca ak mu je udelené, tak potom nemôže napr. podnikať.

pozri si k tomu aj:

http://www.minv.sk/cud/zamestnavanie.htm

prípadne tam zavolaj.

dana:)
apo
13.11.07,09:22
Sú to dočasné rodné čísla, ktoré sa používajú na identifikáciu poistenca do okamžiku pridelenia rodného čísla registrom rodných čísiel.

Pozdravujem.

Náš klient zamestnal Rumunov. Sociálna poisťovňa prijala registračný list FO bez RČ, ktoré nám boli dodatočnč SP oznámeneé.

V softveri sme pracovníkom zadali RČ zo SP a softvér vyhotovil pre ZP Oznámenie zamestnávateľa o pistencoch.

ZP neakceptuje tieto oznámenia s RČ zo SP. Mali sme údajne poslať Oznámenie zamestnávateľa bez RČ a ZP by si vygenerovala svoje vlastné RČ obdobne ako SP. Dnes nás informovali, že správne sme mali žiadať o pridelenie RČ na ústredí ZP na predpísanom formulári.

1. Prosím o skúsenosti Poraďákov ako riešili podobnú situáciu.
2. Ako na tento stav reagujú mzdové programy, ktoré vyhotovujú dokumenty v papierovej alebo elektronickej podobe, nakoľko nepredpokladám, že je softvér ktorý má v databáze polia pre dve RČ.

Ďakujem
apo
scopulus
27.03.08,12:55
Dobrý deň

Poprosím Vás o radu, čo všetko potrebujem vybaviť, ak chceme vo firme zamestnať cudzieho štátneho príslušníka, ktorí bude pre nás pracovať vo svojej krajine!

1.Pracovník - št.prísl. TALIANSKO

2.Pracovník - št.prísl. ALBANSKO s povolením k pobytu v Taliansku.

Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
Slavena
22.09.08,16:06
Dobrý deň, firma A zo Slovenska by chcela zamestnať na dohodu občana z Rakúska, ktorý aj prácu bude vykonávať v Rakúsku. Ako má postupovať? Nemám s tým žiadne skúsenosti.
apo
22.09.08,16:37
Pri zamestnaní cudzieho štátneho príslušníka je nutné začať osobnou návštevou v sociálnej poisťovni kde tomuto človeku bude pridelené špeciálne rodné číslo. V zdravotnej poisťovni pridelia tiež rodné číslo, ale aby to NEBOLO JEDNODUCHÉ tak to bude iné ako v sociálnej poisťovni.

Potom už ide všetko štandardne ako pri slovenskom občanovi.

apo
margaretka71
28.06.10,04:55
Poprosím tiež o radu. Chceme zamestnať občana ČR, ktorý má trvalý pobyt v Čechách. Je tam evidovaný na úrade práce. Má povolenie na prácu. Aké povinnosti s toho vyplývajú pre zamestnávateľa? Nemala som ešte takýto prípad. Ďakujem
margaretka71
28.06.10,06:07
Našla som v inej téme informácie, že treba vyžiadať pridelenie rodného čísla, vyplniť informačný list na ÚP, doložiť fotokópiu RL aj preloženú do SJ overenú, a občan ČR sa najprv musí sám prihlásiť do ZP a potom ho prihlásime my. Toto všetko treba vybaviť, keď som dobre čítala? Môžete mi to niekto potvrdiť? Ďakujem
Gabhus
14.04.11,03:34
Poradil by niekto? Občan členského štátu EÚ pracuje na SK mesačne 20 hodín - príjem 40 eur - z toho sa platia všetky odvody. Má takýto pracovník nárok napr. na nemocenské dávky, OČR, dôchodok a pod? Ak áno, vychádzajú také sumy, že no..... Poradí niekto? Ďakujem