Ivisa
19.02.11,10:00
dobry den, vedeli by ste mi \"polopatisticky\" vysvetlit, co znamena nasledujuci nalez? - dextrokonvexna skolioza, difuz. deformujuca spondyloza s drobnymi ventrolateralnymi osteofytmi, zuzenie introvertebralnej strbiny L5/S1 pri osteochodndroze. vedlajsi nalez: aortosklezoza. ak su tam preklepy, ospravedlnujem sa, ale je to do pismena opisane z nalezu. vopred dakujem
buchač
19.02.11,09:29
dobry den, vedeli by ste mi \"polopatisticky\" vysvetlit, co znamena nasledujuci nalez? - dextrokonvexna skolioza, difuz. deformujuca spondyloza s drobnymi ventrolateralnymi osteofytmi, zuzenie introvertebralnej strbiny L5/S1 pri osteochodndroze. vedlajsi nalez: aortosklezoza. ak su tam preklepy, ospravedlnujem sa, ale je to do pismena opisane z nalezu. vopred dakujem

Skolioza

http://www.zdravie.sk/sz/content/141-266/skolioza.html

atď ........jednotlivé pojmy si len do vyhľadávača zadaj a potom už len pospájaj významy diagnóz ....nič iné ;)
pasuliatko
19.02.11,09:57
a prečo si sa neopýtala svojho lekára aby ti to vysvetlil?
alabut
19.02.11,10:10
Mna zaujalo toto: :-)

viac ako 80% prípadov predstavuje neznáma príčina ochorenia, tzv. idiopatická skolióza. Väčšinou sa objavuje v detstve vo veku od 10-18 rokov.

Z toho mi vyplyva, ze klasicka medicina je na skoliozu kratka a treba hladat ine chodnicky, najma, ked sa vacsinou objavuje v detstve. Ale mame tu jednu fajnu doktorku (BXL) a kopec zdravotniciek, snad sa dobre ucili v skole ... :-)
martuli
19.02.11,10:21
V skratke povedané, vykrivenie chrbtice doprava, posun stavcov, výrastky na stavcoch. Predpokladám, že je to nález staršieho človeka.
stanco007
19.02.11,13:05
V skratke povedané, vykrivenie chrbtice doprava, posun stavcov, výrastky na stavcoch. Predpokladám, že je to nález staršieho človeka.
Omyl!!! Presne toto aj mne dg minuly tyzden len s tym rozdielom, ze mam viacej zuzenej plochy okolo stavcov. A zaver k tomu?! Nic to nie je. Ma to skoro kazdy.... Odpoved 2 lekarov.... A pritom ma chrbat boli ako keby som mal 100 rokov. Ale to su uz nasledky ineho skorsieho urazu... Plno blokov a podla lekarky nemam mat ziadne masaze... Nechapem... Ako potom odstranim tie bloky resp tu bolest? Stale lieky??? Ved to je chore...
janulka
19.02.11,13:29
No trosku ma zaujala tato tema, tak len stručne, mam sice len 29 no som po operácii chrbtice uz jedenásť rokov, operovali ma v Brne a toho potu a nervov čo si zazili moji rodičia neprajem nikomu. problémy som mala tak asi od 8. rokov a pre vsetkych ortopedov to bola a len detská skolioza, ved to nic nie je tvrdili doktori, ja som vsak mala problemy s dychanim so srdcom. ved to nic nie tvrdili stále, az raz povedali hop - vas zachrani asi len operacia. 10 rokov hovorili ved to nic nie je a nakoniec bolo treba surne operovat. a prečo to písem? velmi sa k tým diagnozam vyjadrit neviem, ale chcem len napisat tolko ze ked nieco boli treba sa len stazovat a nenechat dychat lekarov, chodit a hladat, klopat na kazdu ordináciu. Pretoze mysliet si ved to prestane a vy viete ze vas to boli stale rovnako.... nenechajte sa porazit, ak vas vyhodia dverami vojdite oknom. Je pravda, ze slovenskí lekári ma teraz vysetriť nechcu, ale poviem vám skôr sa dovolám do brna a objednaju ma bez problemov, zoberú ma na hodinu ktorú si dohodneme. a doma na Slovensku ked sa chcem dovolat do pár metrov vzdialenej nemocnice, lebo sa chcem objednat u zubara, tak mi to trvá aj celý den. Nechcem nikomu krivdit ani slovenským lekárom, nehádzem ich do jedného vreca. Ja mám len takuto skusenost a ta ma naucila nenechat sa zdeptat. Keby sa moji rodicia doslova nebili za to čo mi patrí - za liečbu - aká patrí kazdemu z nas -neviem akoby to so mnou dopadlo.
alabut
19.02.11,15:38
Nic to nie je. Ma to skoro kazdy

Prave preto je na poskodenie chrbtice malo bodov. Kde by zobrala poistovna zisk?

Ako potom odstranim tie bloky resp tu bolest? Stale lieky??? Ved to je chore...

Plavaren.
stanco007
19.02.11,15:48
Nic to nie je. Ma to skoro kazdy

Prave preto je na poskodenie chrbtice malo bodov. Kde by zobrala poistovna zisk?

Ako potom odstranim tie bloky resp tu bolest? Stale lieky??? Ved to je chore...

Plavaren.
No, lenze v mojom pripade by to bola dalsia dg... A co sa tyka plavania, tak plavam 3x tyzdenne+sauna. Malo? Myslim, ze dost aspon pre mna :D
martuli
19.02.11,16:12
Prepáč stanco007, ale mám pocit, že Ty hľadáš dôvody ako byť invalidny, ja by som sa naopak, chcela vyzdravieť, ale to bohužiaľ nejde :-(
stanco007
19.02.11,16:16
Prepáč stanco007, ale mám pocit, že Ty hľadáš dôvody ako byť invalidny, ja by som sa naopak, chcela vyzdravieť, ale to bohužiaľ nejde :-(
No, nemas prehlad. Ja uz som a budem do konca zivota ID....
martuli
19.02.11,16:26
Stanco, ja bohužial tiež.
stanco007
19.02.11,16:32
Stanco, ja bohužial tiež.
Ale u teba predpokladam to je kvoli danej chrbtici... U mna nie... Ja som mal pracovny uraz kolena, ktore je totalne rozbite, hrozi mi umely klb co sa snazim max oddialit a kvoli tomu, ze setrim to koleno, tak moja cela os tela je vykrivena cim trpi nielen chrbtica... Preto som pisal, ze to by u mna bola dalsia dg...
martuli
19.02.11,16:37
Stanco viem, čítala som Tvoje príspevky, u mňa to nie je chrbtica - to považujem za ľahšiu diagnózu a liečiteľnú, u mňa je to bohužiaľ genetické a k tomu nevyliečiteľné ochorenie, takže som dôchodok dostala z fleku a nemala som s tý žiaden problém.
stanco007
19.02.11,16:38
Stanco viem, čítala som Tvoje príspevky, u mňa to nie je chrbtica - to považujem za ľahšiu diagnózu a liečiteľnú, u mňa je to bohužiaľ genetické a k tomu nevyliečiteľné ochorenie, takže som dôchodok dostala z fleku a nemala som s tý žiaden problém.
No, tak to mi je luto... No, zivot je uz taky. Ja som mlady a to koleno je len zaciatok dalsich problemov co budu... Aj ja by som bol najradsej zdravy a mohol makat ako len doma sediet ale ked sa neda tak sa neda... Treba sa s tym zmierit
Kvaka
19.02.11,16:41
Ale u teba predpokladam to je kvoli danej chrbtici... U mna nie... Ja som mal pracovny uraz kolena, ktore je totalne rozbite, hrozi mi umely klb co sa snazim max oddialit a kvoli tomu, ze setrim to koleno, tak moja cela os tela je vykrivena cim trpi nielen chrbtica... Preto som pisal, ze to by u mna bola dalsia dg...
Stanco, skús cvičiť na posilnenie chrbtových svalov poležiačky, to okrem toho plávania. Čím skôr si dáš do poriadku koleno, tým menej sa ti poškodí chrbtica. Len pevný korzet svalov dokáže udržať chrbticu tak ako treba. Možno by ti ortopéd alebo rehabilitačný pracovník poradil špeciálne cviky na chrbticu, aby sa vyrovnávala alebo aspoň udržovala a nekrivila sa ďalej. To plávanie nestačí, svalový korzet dosiahneš len tvrdým cvičením. Ale ľahko sa hovorí, lebo všetci sme leniví pravidelne cvičiť, ja tiež, a potom sú problémy.
stanco007
19.02.11,16:44
Stanco, skús cvičiť na posilnenie chrbtových svalov poležiačky, to okrem toho plávania. Čím skôr si dáš do poriadku koleno, tým menej sa ti poškodí chrbtica. Len pevný korzet svalov dokáže udržať chrbticu tak ako treba. Možno by ti ortopéd alebo rehabilitačný pracovník poradil špeciálne cviky na chrbticu, aby sa vyrovnávala alebo aspoň udržovala a nekrivila sa ďalej. To plávanie nestačí, svalový korzet dosiahneš len tvrdým cvičením. Ale ľahko sa hovorí, lebo všetci sme leniví pravidelne cvičiť, ja tiež, a potom sú problémy.
Do poriadku koleno???? To sa uz neda dat... Aj keby bolo umele, tak clovek ma uz v hlave vsugerovane ho setrit a tym padom zatazovat viac druhu stranu... A prave preto plavam... To je najlepsie na take veci. A ja mam silne svalstvo, dlhe roky som cvicil-dobrovolnenasilu :-)
martuli
19.02.11,16:46
Stanco je dôležité ako sa k tomu však postavíš, ja som išla dlhodobo na plný plyn napriek nepriaznivému zdravotnému stavu a došlo to až tak ďaleko, že som napokon vyhorela. Napriek tomu som však rada, že ešte stále aspoň čiastočne môžem codiť do práce, pretože doma by som zblbla.
stanco007
19.02.11,16:49
Stanco je dôležité ako sa k tomu však postavíš, ja som išla dlhodobo na plný plyn napriek nepriaznivému zdravotnému stavu a došlo to až tak ďaleko, že som napokon vyhorela. Napriek tomu som však rada, že ešte stále aspoň čiastočne môžem codiť do práce, pretože doma by som zblbla.
V tomto s tebou plne suhlasim!!! Vies ako ja by som rad robil??? A ver, ze robim preto vsetko co sa mi da....
martuli
19.02.11,16:49
Stanco, ale cvičiť musíš stále, pretože, to že si cvičil v minuilosti to bohužiaľ nestačí. Potrebuješ udržiavať svalstvo v rovnováhe a odľahčovať chorú nohu, tj palička a tak...
stanco007
19.02.11,16:52
Stanco, ale cvičiť musíš stále, pretože, to že si cvičil v minuilosti to bohužiaľ nestačí. Potrebuješ udržiavať svalstvo v rovnováhe a odľahčovať chorú nohu, tj palička a tak...
Tak toto zase nie... Palicku? To isto nie.. Na to som este prilis mlady a moj zdravotny stav nie je tak zly aby som ju musel mat... Su na tom aj daleko horsie...
martuli
19.02.11,16:54
No vidíš, a mne pomáha, práve vtedy, keď viem, že ma čaká dlhšia cesta a tak. Potom sa nečuduj, že máš poškodenú chrbticu, chrbtica kompenzuje to, čo by spravila palička.
Kvaka
19.02.11,17:01
Tak toto zase nie... Palicku? To isto nie.. Na to som este prilis mlady a moj zdravotny stav nie je tak zly aby som ju musel mat... Su na tom aj daleko horsie...
Stanco, ja každé ráno, skôr než vstanem, musím cvičiť na posteli aspoň 7 - 10 minút, spinálne cviky a naťahovanie svalov, dvíham ruky a naťahujem striedavo nad seba, proste naťahujem sa tak, ako mi telo pustí, teda len po hranicu bolesti. Cvičím naozaj opatrne, ale musím. Potom ma chrbát pri vstávaní menej bolí, a cítim sa lepšie. Tie spinálne cviky môžem len v ľahu na chrbte, pozri sa aj tu, http://www.monada.sk/sk/104/obnova-zdravia/cvicenia-a-zostavy/spinalne-cviky/index.htm
Je to naozaj dobré cvičenie. Ak máš driekovú časť v poriadku, môžeš cvičiť aj posediačky.
kamoska1
19.02.11,17:16
Ja mám tiež skoliozu,od narodenia.Narodila som sa už s ňou.Do 30-tky,mi to nejako nevadilo,len ma bolievala hlava od krčnej chrbtice,lebo mam dosť a vekom sa mi viac vysúva lopatka.Cvičím od 28 rokov.Cviky na celé telo,nie len na chrbticu.Teraz po 40-tke to cítim už viac.Šťastie,že mam zamestnanie kde mam po celých 8 hodín striedavé polohy.Nevydržala by som len sedieť,alebo stáť,zo sklonenou hlavou.To by ma asi odniesli z nohami dopredu:mee:.Plávanie sa velmi doporučuje,ale z vlastnej skusenosti viem,že keď plavam dlho,tak nevladzem na krčnú chrbticu.Plavkyňa som dobrá,ale musím sa o chvíľu plávania dať na chrbát a uvoľniť chrbticu.
Ešte dodám,že ako dieťa,som spávala 3 roky v sádrovom korýtku.Sem tam som bola hospitalizovaná na ortopedii,kôli cvičeniu.