peterdum
19.02.11,12:41
Viem, že mnohé informácie sa tu už útržkovo preberali, ale žiaľ nepodarilo sa mi nájsť jasné riešenie jednej mojej situácie:

V roku 2010 som mal trvalý pobyt v SR, kde som poberal príjmy zo závislej činnosti a tiež autorské honoráre (zo všetkého bola počas roka zrážaná daň). Počas niekoľkých mesiacov som pracoval aj na Dohodu o pracovnej činnosti v spoločnosti so sídlom v ČR, ktorá zaplatila zálohu na daň.

Rád by som sa dozvedel, akým spôsobom vyplniť DP FO B na Slovensku, najmä to, akým kurzom prerátať príjem, ktorý som mal v ČR (ten sa na potvrdení zaslanom zamestnávateľom uvádza v CZK). Jedna z českých stránok uvádzala na prepočet fixný kurz (neviem presne, niečo okolo 25 CZK / EUR), na Porade som videl informácie o tom, že treba kurz vyhľadať za mesiace ktoré som tam pracoval...

Rovnako neviem, či je potrebné podávať DP aj v Česku ako osoba s obmedzenou daňovou povinnosťou a ak áno, opäť nastolené otázky výpočtu a uvádzania údajov medzi týmito prijímami v SR a ČR.

Vopred vďaka za usmernenie v chaose. :)
KEJKA
19.02.11,12:23
z útržkových informácií poskladáš všetky odpovede na svoje otázky
plus ešte skús www.drsr.sk
pre konkrétne vyplnenie tlačiva.
Ak sa niekto v tomto hektickom období nudí, lebo ja nie, naopak,
tak ti možno odpovede na všetky otázky po x-tý krát napíše.
peterdum
19.02.11,12:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď, dá sa predpokladať, že podobne nápomocní budú aj ostatní. Nech sa teda darí a všetci prežijete toto hektické obdobie. S ďalšími komentármi o tom, aký som sprostý, keď sa opovažujem spýtať konkrétne otázky, sa, prosím, neunúvajte - ušetrite si čas a nervy na platiacich ľudí... ;-)
Melnick
19.02.11,13:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď, dá sa predpokladať, že podobne nápomocní budú aj ostatní. Nech sa teda darí a všetci prežijete toto hektické obdobie. S ďalšími komentármi o tom, aký som sprostý, keď sa opovažujem spýtať konkrétne otázky, sa, prosím, neunúvajte - ušetrite si čas a nervy na platiacich ľudí... ;-)
petedrum, neurážaj sa a nebuď hneď ironický . Radšej počkaj, kto bude mať chvíľu voľna a hlavne bude danú problematiku mať naštudovanú a odpovede sa určite dočkáš.

zatiaľ si pozri toto, možno pomôže :):


http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/danove-pravo/medzinarodne-zdanenie-prijmov-vo-vztahu-k-ceskej-republike
Melnick
19.02.11,13:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď, dá sa predpokladať, že podobne nápomocní budú aj ostatní. Nech sa teda darí a všetci prežijete toto hektické obdobie. S ďalšími komentármi o tom, aký som sprostý, keď sa opovažujem spýtať konkrétne otázky, sa, prosím, neunúvajte - ušetrite si čas a nervy na platiacich ľudí... ;-)

Nedá mi ešte nezareagovať na túto vetu, ktorú som vyznačila.

Máš pravdu, ale voči týmto ľuďom nesieme aj zodpovednosť. Sme zmluvne k niečomu zaviazaní - urobiť im do termínu DP za to, že" z nich žijeme" .

Sorry ale ja už nebudem iná. :o
Melnick
19.02.11,13:34
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-41479440-priklad-zdanenia-prijmu-zo-zahranicia
:):):):)

A ešte k tomu prepočítaciemu kurzu;), ja sa radšej držím zákona. :)

§ 31
Prepočítací kurz
Na začiatok

(1) Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve, 1) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za eurá sa uplatní postup podľa osobitného predpisu.121).

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

(3) Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Rovnaký postup sa použije aj pri ďalších príjmoch podľa § 16, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44, pričom na prepočet zrazenej dane alebo sumy zrazenej na zabezpečenie dane sa použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka.

(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
srska
05.01.12,17:49
05.01.2012 - pre tých čo budú musieť podať DPFO za 2011 v česku - darmo idnes není pravda, sme, ....
viac tu: http://finance.idnes.cz/danove-priznani-za-rok-2011-stahnete-si-interaktivni-formular-pla-/p_dane.aspx?c=A111227_133551_p_dane_zuk