TSteinar
19.02.11,12:25
Mam tu kolegynu, ktora zacina podnikat a neviem jej v tom poradit.
Poziadala si o prispevok na podnikanie z UPSVaR, presla tym kurzom na ziskanie certifikatu, pred komisiu pojde o mesiac, ale dovtedy potrebuje vypracovat vsetko potrebne k zalozeniu s.r.o. Na urade jej povedali, ze treba zalozit zivnost na zalozenie s.r.o. bez konkretneho datumu, s tym vystupovat pred komisiou a nasledne po uspesnej prezentacii business planu poziadat o zapisanie na sude a este zakladatelsku listinu, samozrejme, predtym. Toto bude stacit ohladne nalezitosti s.r.o.?
A formu s.r.o. si vybrala z dovodu nizsich odvodov, tak sa chcem spytat, po 1.1.2011 stale ostava to, ze ak to bude jednoosobova s.r.o.-cka, ona bude spolocnikom aj konatelom a bude vykonavat tuto cinnost bez odmeny, tak bude platit len zdravotne poistenie vo vyske 46,06€ a do socialnej poistovne ziadne?
petkoo
20.02.11,16:58
Ahoj,
ja to tak presne mám. Tvoja kolegyňa bude dobrovoľne nezamestnaná a platiť bude iba zdravotné odvody vo výške 46.06e. Zakladať firmu odporúčam cez firmu, ktorá sa na to špecializuje. Mňa to vyšlo komplet poplatky aj so súdnym kolkom na OR SR 240e... Pozor ale na niektorých vychytralých SVK podnikateľov, lebo tie ceny sa pohybujú vo veľkom rozpätí až do 600e, čo som videl na nete :D

Ja sa tápim skôr ako to správne zaúčtovať, lebo to nikto nevie :(
Danielle369
20.02.11,17:51
petkoo
20.02.11,20:08
Ďakujem. No takto mi to účtovníčka nechce zaúčtovať, lebo zmluva je na mňa ako FO a bola uzavretá v čase keď som mal iba podaný návrh na zápis do OR. Prišla tiež na môj osobný účet.
KEJKA
20.02.11,21:06
tak si tú dotáciu prevzal pre sro v zastúpení a mal by si ju posunúť na účet sro.
možno by nebolo od veci zaúčtovať 221/346 - ako keby si ju dostal priamo alebo preukaznejšie
346/384
355/346.........nárok na dotáciu, lebo existuje zmluva, ale suvzťažne s pohľadávkou voči spoločníkovi, ktorý ju prevzal.
221/355........prevzatie dotácie.

pripájam sa k názoru, že ak sro dostala dotáciu výlučne na mzdy a odvody - tak sa zamestnaj v sro hoci aj za minimálnu mzdu
aspoň ti tá dotácia dlhšie vydrží......hm, aspoň účtovne.
TSteinar
21.02.11,08:01
super, dakujeme za odpovede.

a petkoo, cez aku firmu si to uzatvaral, ze to bolo tak lacne? vsade som videl cenu zhruba 300€, takze ak mi mozes poradit, tak ta poprosim, kludne aj do sukromnej spravy.

a skoda, ze ten prispevok sa neda pouzit aj na tieto poplatky suvisiace so zalozenim s.r.o., ale zase tolko moc to nie je :)
KEJKA
21.02.11,22:59
poplaty sa znížili vdaka ZEP, takže cena šla dole. 200-240 EUR je štandard.