Pappka
19.02.11,13:14
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa platia odvody do ZP pri PN.
Som SZČO od 02.01.2011 som na PN (úraz krčnej chrbtice),bude to dlhodobo, lebo teraz mám ísť na operáciu.
Odvody za minulý rok som si platila z minimálnej mzdy.
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
19.02.11,12:25
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa platia odvody do ZP pri PN.
Som SZČO od 02.01.2011 som na PN (úraz krčnej chrbtice),bude to dlhodobo, lebo teraz mám ísť na operáciu.
Odvody za minulý rok som si platila z minimálnej mzdy.
Ďakujem za odpoveď.
si povinným platitelom odvodov do SP ? Vznikne ti nárok na nemocenské ?
Pappka
20.02.11,07:39
som povinným platiteľom odvodov do SP.
veronikasad
20.02.11,07:43
som povinným platiteľom odvodov do SP.
Keď dostaneš vyplatenú prvú PN-ku, choď do SP pýtať si potvrdenie o poberaní nem.dávok, ktoré odovzdáš v ZP. Na základe toho počas dlhodobej PN-ky preddavky na ZP platiť nemusíš. K potvrdeniu priložíš kopiu PN-ky. Neviem, či je potrebné vypísať aj tlačivo Oznámenie o zmene platitela poistného a mesačne nosiť kopiu "prechodky", ktorú odovzdávaš v SP.

Ak však vykážeš vysoký základ dane, bez ohladu na to, že si bol PN, vznikne ti za rok 2011 nedoplatok.
dida2
26.06.11,20:19
Dobrý večer,
Som SZČO a potrebujem poradiť, ako sa vypočíta alikvótna časť pre odvody do ZP - odvody platím z min. sumy poistného. PN začala 9.6.2011 a končí 30.6.2011 a zistila som, že výpočet je trochu iný ako do SP. Ďakujem
katka 23
27.06.11,05:39
Dobrý večer,
Som SZČO a potrebujem poradiť, ako sa vypočíta alikvótna časť pre odvody do ZP - odvody platím z min. sumy poistného. PN začala 9.6.2011 a končí 30.6.2011 a zistila som, že výpočet je trochu iný ako do SP. Ďakujem
Ak je SZČO počas roka PN tak mu pri platení odvodov z min. VZ do ZP vzniká preplatok , ktorý si SZČO uplatní v RZZP. Ja to praktizujem takto - pred podaním RZZP zájdem na SP a tam požiadam o potvrdenie o poberaní nem . dávok za celý rok a odovzdám to účtovníčke . Viac informácií o PN SZČO nájdeš na porade ak si dáš vyhľadať tému RZZP alebo SZČO a PN.
dida2
27.06.11,19:51
Ďakujem za radu a uvedomila som si, že je to krátkodobá PN na to, aby som si krátila odvody do ZP.