tribuluss
19.02.11,15:25
Spoločnosť sa zaobera rôznymi činnosťami. Od sprostredkovania uverov až po poistky a nehnutelnosti. Ak mám zaujem aby ludia ktory občas niečo počuju dali mi tip môžem ím urobiť tipersku zmluvu??? podla uradu prace tiperskA ZMLUVA neexistuje ale podla mna tito ludia nemaju žiadny pracovny vzťaha ani žiadne povinnosti voči mne iba ak niečo počuje dá tip .....
terezamaria
19.02.11,14:33
Spoločnosť sa zaobera rôznymi činnosťami. Od sprostredkovania uverov až po poistky a nehnutelnosti. Ak mám zaujem aby ludia ktory občas niečo počuju dali mi tip môžem ím urobiť tipersku zmluvu??? podla uradu prace tiperskA ZMLUVA neexistuje ale podla mna tito ludia nemaju žiadny pracovny vzťaha ani žiadne povinnosti voči mne iba ak niečo počuje dá tip .....

Majú pravdu na ÚPSV a R, že tiperska zmluva neexistuje.
Daj im Dohodu o vykonaní práce, resp. Dohodu o pracovnej činnosti a zadaj im trebárs paušálnu odmenu za dávanie informácií k Tvojmu podnikaniu.:)
tribuluss
19.02.11,14:36
Ale ak v tiperskej zmluve uvediem ze mapovinnost zaregistrovat sa na zivnost a zdanit prijem lebo problem je v tom ze podpises 100 zmluv a stoho 85 neurobi nic .
niektorymaju aj zivnost alebo dic tak tych je zbytocne registrovat. A poistovna mne tiez dala dohodu o tiperstve.
Ice dive
19.02.11,14:39
Spoločnosť sa zaobera rôznymi činnosťami. Od sprostredkovania uverov až po poistky a nehnutelnosti. Ak mám zaujem aby ludia ktory občas niečo počuju dali mi tip môžem ím urobiť tipersku zmluvu??? podla uradu prace tiperskA ZMLUVA neexistuje ale podla mna tito ludia nemaju žiadny pracovny vzťaha ani žiadne povinnosti voči mne iba ak niečo počuje dá tip .....
v poisťováckom žargóne sa pojem tipérska zmluva používa pomerne často... poisťovací agent s tipérom uzatvárajú dohodu o spolupráci, kde ako odmena je za sprostredkovanie kontaktu je určitý podieľ na provízií... ale ako už bolo spomenuté vyššie nejedná sa o pracovno právny vzťah...
tribuluss
19.02.11,14:44
tak ako mam ochranit tipersku zmluvu pred kontrolou z urade prace, mam spustu tiperov ktory nerobia nic a nemali nikdy odo mna prijem. Dalsia otazka ak niekomu dam za rok 20 eur proviziu tak myslim je tam neaka hranica co nemusi priznat on ze ???
Pozrem sa este že podla akeho zakona robime tu tipersku zmluvu .
tribuluss
19.02.11,17:45
Takze precital som si typerska zmluva sa odvolava na obchodni zakonnik
§ 269 ods 2

(1) Ustanovenia upravujúce v II hlave tejto časti zákona jednotlivé typy zmlúv sa použijú len na zmluvy, ktorých obsah dohodnutý stranami zahŕňa podstatné časti zmluvy ustanovené v základnom ustanovení pre každú z týchto zmlúv.

(2) Účastníci môžu uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je upravená ako typ zmluvy. Ak však účastníci dostatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzavretá.

(3) Dohoda o určitej časti zmluvy sa môže nahradiť dohodou strán o spôsobe umožňujúcom dodatočné určenie obsahu záväzku, ak tento spôsob nezávisí len od vôle jednej strany. Ak má chýbajúcu časť zmluvy určiť súd alebo určitá osoba, vyžaduje sa, aby dohoda mala písomnú formu, a platí obdobne § 291.

----------------------
terezamaria
19.02.11,18:34
(2) Účastníci môžu uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je upravená ako typ zmluvy. Ak však účastníci dostatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzavretá.



Ako to chceš poriešiť v Tvojom prípade?
marjankaj
19.02.11,18:38
Spoločnosť sa zaobera rôznymi činnosťami. Od sprostredkovania uverov až po poistky a nehnutelnosti. Ak mám zaujem aby ludia ktory občas niečo počuju dali mi tip môžem ím urobiť tipersku zmluvu??? podla uradu prace tiperskA ZMLUVA neexistuje ale podla mna tito ludia nemaju žiadny pracovny vzťaha ani žiadne povinnosti voči mne iba ak niečo počuje dá tip .....

A berieš aj tipy na LOTTO?
tribuluss
19.02.11,18:38
predmet aj provizia je definovana tak asi pravnik vedel co pise do tiperskej lepsie ako ja
tribuluss
19.02.11,18:42
ma niekto skusenosti priamos tiperskou zmluvou
marjankaj
19.02.11,18:47
Ale ak v tiperskej zmluve uvediem ze mapovinnost zaregistrovat sa na zivnost a zdanit prijem lebo problem je v tom ze podpises 100 zmluv a stoho 85 neurobi nic .
niektorymaju aj zivnost alebo dic tak tych je zbytocne registrovat. A poistovna mne tiez dala dohodu o tiperstve.

Takéto niečo si nedovolia ani naše úrady.

To ti niekto vytipoval toho právnika?
terezamaria
19.02.11,18:52
predmet aj provizia je definovana tak asi pravnik vedel co pise do tiperskej lepsie ako ja

Tribulus Ty porovnávaš Tvoju Zmluvu podľa Obchodného zákonníka na uzatváranie poistiek.....a pod. .... s Tvojou predstavou tzv.
" tipérskej zmluvy "? Veď teraz sa poraď s právnikom, čo Ti na to povie!
Určite nebude súhlasiť.

Na tipy, resp. donášanie tichých správičiek tí ľudia nepotrebujú žiadnu zmluvu. Bude podstatná Tvoja evidencia, kto a koľkokrát Ti doniesol tzv.tip a trebárs štvrťročne ho môžeš odmeniť na Dohodu o pracovnej činnosti. Samozrejme dopredu ju musí mať uzatvorenú.:rolleyes:
tribuluss
19.02.11,18:55
za to sa tu radim co ked niekto m ajine skusenosti s tiperskou a zaujima ma kazdy
nazor
tribuluss
19.02.11,18:57
Tribulus Ty porovnávaš Tvoju Zmluvu podľa Obchodného zákonníka na uzatváranie poistiek.....a pod. .... s Tvojou predstavou tzv.
" tipérskej zmluvy "? Veď teraz sa poraď s právnikom, čo Ti na to povie!
Určite nebude súhlasiť.

Na tipy, resp. donášanie tichých správičiek tí ľudia nepotrebujú žiadnu zmluvu. Bude podstatná Tvoja evidencia, kto a koľkokrát Ti doniesol tzv.tip a trebárs štvrťročne ho môžeš odmeniť na Dohodu o pracovnej činnosti. Samozrejme dopredu ju musí mať uzatvorenú.:rolleyes:

-----------------------dohoda o pracovnej je zbytocna ked maju zivnost alebo dic ze ??? problem je ibaked nemaju zivnost ze ak dobre chapem ??
terezamaria
19.02.11,18:57
Ale ak v tiperskej zmluve uvediem ze mapovinnost zaregistrovat sa na zivnost a zdanit prijem lebo problem je v tom ze podpises 100 zmluv a stoho 85 neurobi nic .
niektorymaju aj zivnost alebo dic tak tych je zbytocne registrovat. A poistovna mne tiez dala dohodu o tiperstve.


Takéto niečo si nedovolia ani naše úrady.

To ti niekto vytipoval toho právnika?

Nie, to má on takú predstavu, že to takto uvedie do zmluvy.:confused:
terezamaria
19.02.11,19:00
-----------------------dohoda o pracovnej je zbytocna ked maju zivnost alebo dic ze ??? problem je ibaked nemaju zivnost ze ak dobre chapem ??

Samozrejme, dobre to chápeš. Ten, ktorý je živnostník si môže to donášanie tipov aj fakturovať, ostatní môžu mať Dohodu. A nikde nie je napísané, koľko na tú dohodu musí pracovať, len aby ju mal uzatvorenú a nahlásenú.
marjankaj
19.02.11,19:03
ma niekto skusenosti priamos tiperskou zmluvou

No ja mám "tipérsku zmluvu" uzatvorenú s teleniké. :cool:
Ale to ťa asi zaujímať nebude:rolleyes:

Ty zrejme potrebuješ iba niekoho komandovať.:eek:
tribuluss
19.02.11,19:03
Samozrejme, dobre to chápeš. Ten, ktorý je živnostník si môže to donášanie tipov aj fakturovať, ostatní môžu mať Dohodu. A nikde nie je napísané, koľko na tú dohodu musí pracovať, len aby ju mal uzatvorenú a nahlásenú.

------------------
a ked ma niketo v tiperskej zmluve uvedene ze musi si vybavit ico alebo dic a on si to nesplni mam povinnost kontrolovat ???
marjankaj
19.02.11,19:07
------------------
a ked ma niketo v tiperskej zmluve uvedene ze musi si vybavit ico alebo dic a on si to nesplni mam povinnost kontrolovat ???

Prihlás sa na daňový úrad. Tam by takýchto kontrolórov potrebovali.:eek:
Ice dive
19.02.11,19:23
normálne uzavri s dotyčným zmluvu o sprostredkovaní obchodného kontaktu v zmysle § 642 obchodného zákonníka, kde ti dotyčný musí povedať meno a adresu a telefónne číslo a dotyčného zaviaž, že tento príjem musí dodaňovaťako príležitosný príjem... v dohodnutom intervale mu budeš musieť vystavovať potvrdenie o vyplatených odmenách... dotyčný však nesmie predkladať ponuky na poistenie ani nič iné, nakoľko by už bol považovaný za sprostredkovateľa...

dotyčný nepotrebuje ani IČO ani DIČ však by bol považovaný za SZČO... t.j. musel by si robiť DP a RZZP sám... a to by ti potom nikto nerobil za tie peniaze... ešte by sa pripravil aj v prípade núdze o podporu v nezamestnanosti...
tribuluss
19.02.11,19:38
normálne uzavri s dotyčným zmluvu o sprostredkovaní obchodného kontaktu v zmysle § 642 obchodného zákonníka, kde ti dotyčný musí povedať meno a adresu a telefónne číslo a dotyčného zaviaž, že tento príjem musí dodaňovaťako príležitosný príjem... v dohodnutom intervale mu budeš musieť vystavovať potvrdenie o vyplatených odmenách... dotyčný však nesmie predkladať ponuky na poistenie ani nič iné, nakoľko by už bol považovaný za sprostredkovateľa...

dotyčný nepotrebuje ani IČO ani DIČ však by bol považovaný za SZČO... t.j. musel by si robiť DP a RZZP sám... a to by ti potom nikto nerobil za tie peniaze... ešte by sa pripravil aj v prípade núdze o podporu v nezamestnanosti...
-------------------------------
TAKžE PODME TO RIESIT ....
oni už maju tipersku zmluvu a niektory dostali aj male odmeny okolo 100 eur max ...
ty co maju zivnost alebo dic tych neriesim len tych co nemaju ani zivnost ani dic ....podla teba mam zmenit tipersku na Zmluva o sprostredkovaní
oni nepredkladaju zmluvy len tip davaju v rozsahu meno adresa atd ...
ako dalej ???
Ice dive
20.02.11,08:10
-------------------------------
TAKžE PODME TO RIESIT ....
oni už maju tipersku zmluvu a niektory dostali aj male odmeny okolo 100 eur max ...
ty co maju zivnost alebo dic tych neriesim len tych co nemaju ani zivnost ani dic ....podla teba mam zmenit tipersku na Zmluva o sprostredkovaní
oni nepredkladaju zmluvy len tip davaju v rozsahu meno adresa atd ...
ako dalej ???
ono nemusia ani predkladať zmluvy, stačí ak predkladajú ponuky... už sa jedná o sprostredkovanie...

neviem prečo riešiš tých čo majú IČO a DIČ a tých čo nemajú potrebuješ riešiť... je to ich vec a ich problém či priznajú príjmi alebo nie... jednoducho im vystav potvrdenie, čo si im za dohodenie kontaktu vyplatil... a nech si to zdania ako chcú a či vôbec chcú...

u nás to riešime podpísaním zmluvy o sprostredkovaní obchodného kontaktu... najlepšie by asi bolo ak by si sa poradil s právnikom...