aximalka
19.02.11,16:05
Dobry den,

vie mi niekto poradit ako spravne postupovat pri danovom priznani B ak:
SZCO platca DPH ma aj prijmy z prenajmu nehnutelnosti - na tento prenajom mam dotycny najomnu zmluvu ale nemame ju zaredenu v majetku..

podla mna dph mame viest koeficientom, kedze mame aj oslobodene prijmy z prenajmu a aj zivnost ako platcovia dph
a pri dani z prijmu ohladne prenajmu nesieme uplatnovat pausal /kedze sme platcovia dph/ a len danovo uznatelne vydavky suvisiace s prenajmom nehnutelnosti..

je to takto spravne?
prosim vyjadrite sa, budem vdacna za kazdu odpoved
pekny vikend
Janurka
19.02.11,17:15
Dobry den,

vie mi niekto poradit ako spravne postupovat pri danovom priznani B ak:
SZCO platca DPH ma aj prijmy z prenajmu nehnutelnosti - na tento prenajom mam dotycny najomnu zmluvu ale nemame ju zaredenu v majetku..

podla mna dph mame viest koeficientom, kedze mame aj oslobodene prijmy z prenajmu a aj zivnost ako platcovia dph
a pri dani z prijmu ohladne prenajmu nesieme uplatnovat pausal /kedze sme platcovia dph/ a len danovo uznatelne vydavky suvisiace s prenajmom nehnutelnosti..

je to takto spravne?
prosim vyjadrite sa, budem vdacna za kazdu odpoved
pekny vikend
Komu prenajímate nehnuteľnosť? Od 1.4.2009 podľa § 38 ods. 5 je prenajímateľovi umožnené rozhodnúť sa zdaňovať nájom nehnuteľnosti vždy, ak je nájomca zdaniteľnou osobou. Ak nájomca nie je zdaniteľnou osobou, bude nájom oslobodený od dane a ak uplatňujete preukázateľné výdavky, počítate koeficient. Paušálne výdavky sa môžu v takomto prípade uplatniť len vtedy, ak daňovník bol platiteľom DPH len časť zdaň. obdobia - ZDP § 6 ods. 10.
aximalka
19.02.11,17:21
prenajimame cloveku, ktory nie je platcom dph normalny obcan a sme platcovia dph cely rok
Janurka
19.02.11,17:28
prenajimame cloveku, ktory nie je platcom dph normalny obcan a sme platcovia dph cely rok
Takže paušálne nie, ale ani preukázateľné nie, keď nehnuteľnosť nie je zaradená v majetku. Iba že zaradíte.
aximalka
19.02.11,18:26
prepac Janurka, ale teraz ti nejako nerozumiem, akoze nie, ja hore v dopyte pisem ze sme SCZO /mame prijem z podnikania/ a sme platcovia dph a vedieme jednoduche uctovnictvo /tak ako nam zakon uklada/ ale popritom este dotycny prenajima svoj sukromny byt /nie ako SZCO ale ako normalny obcan a teda byt nie je majetkom firmy/ osobe /ktora nepodnika, teda je to tiez normalny clovek pracujuci na HPP/ na zaklade zmluvy o najme, tak prijem jednoznacne zdanit musime a kedze je platcom dph uplatnuje rovnaky postup teda vedenie uctovnictva ako SZCO /prijem z podnikania/ tak aj pri prenajme nehnutelnosti ako preukazatelne prijmy a nie pausal, vsetko si vysporiada v danovom priznani B
??? ja by som to takto vysporiadala???
dakujem
7monika5
19.02.11,19:48
No ja som tiež SZČO, platca DPH a prenajímam byt neplatiteľovi (fyz.osobe - nepodnikateľovi). Podávam B priznanie, kde zahŕňam aj prenájom bytu. Byt tiež nemám zaradený v majetku firmy. Neprenajímam na IČO, ale ako občan. Výdavky používam paušálne - ale samozrejme iba k prenájmu. Zisťovala som si to ešte pred cca 2 rokmi a takto mi to bolo odporučené. Kontrolu som zatiaľ nemala, tak dúfam, že to tak môže byť :confused:
Janurka
19.02.11,19:57
prepac Janurka, ale teraz ti nejako nerozumiem, akoze nie, ja hore v dopyte pisem ze sme SCZO /mame prijem z podnikania/ a sme platcovia dph a vedieme jednoduche uctovnictvo /tak ako nam zakon uklada/ ale popritom este dotycny prenajima svoj sukromny byt /nie ako SZCO ale ako normalny obcan a teda byt nie je majetkom firmy/ osobe /ktora nepodnika, teda je to tiez normalny clovek pracujuci na HPP/ na zaklade zmluvy o najme, tak prijem jednoznacne zdanit musime a kedze je platcom dph uplatnuje rovnaky postup teda vedenie uctovnictva ako SZCO /prijem z podnikania/ tak aj pri prenajme nehnutelnosti ako preukazatelne prijmy a nie pausal, vsetko si vysporiada v danovom priznani B
??? ja by som to takto vysporiadala???
dakujem
Pri majetku nezaradenom do OM si môže uplatniť výdavky na prevádzku, t.j. plyn, el. energia, nájom za byt. Prípadné opravy, úpravy /napr. podlahy, maľovanie.../ sú výdavkami pre osobnú spotrebu.
aximalka
20.02.11,06:54
Janurka, pri majetku zaradenom v OM odpisujem skutocne vydaje, ale ako to je pri mojom pripade?

no budem rada, ked to rozluskneme, lebo nechem urobit chybu..

dakujem pekny den
Muška
20.02.11,07:04
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)

(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

tzn.
že sa k výdavkom "chováte" presne ako ku každej inej živnosti.

-Ak zaradíte do odpisovania - máte nárok "na všetko" /odpisy, úroky z hypotéky....atd/, ale potom zdaníte majetok pri predaji
-Ak nezaradíte do odpisovania , tak vaše výdavky budú všetky výdavky spojené s prenájmom, čiže elektrika, plyn, opravy ...a pod.
KEJKA
20.02.11,07:14
môže uplatniť aj paušálne výdavky......ked nie je platiteľ DPH.
ale to sa tu už spomínalo.
aximalka
20.02.11,07:27
ja danu nehnutelnost v majetku nemam, je to sukromne vlastnictvo na sukromnu osobu, chcela som uplatnit pausal, ale zevraj nesmiem lebo som platca DPH zo zivnosti, musim zevraj upravovat rovnakym sposobom vsetky svoje vydaje ako zo zivnosti tak aj z prenajmu
no ja sa v tom uz vobec nevyznam
Muška
20.02.11,08:02
ja danu nehnutelnost v majetku nemam, je to sukromne vlastnictvo na sukromnu osobu, chcela som uplatnit pausal, ale zevraj nesmiem lebo som platca DPH zo zivnosti, musim zevraj upravovat rovnakym sposobom vsetky svoje vydaje ako zo zivnosti tak aj z prenajmu
no ja sa v tom uz vobec nevyznam
To nie je podstatné aké je to vlastníctvo.
Ty si vždy FO-zdaniteľná osoba, či už so živnosťou, alebo z prenájmu.

Zákon hovorí:
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

...a ďalej
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.

A Ty si už platiteľom DPH, lebo si to stále Ty, bez rozdielu z akého titulu si platiteľom DPH.
aximalka
20.02.11,08:31
muska,
ok, ak spravne rozumiem:
1, prijmy zo SZCO - uctovnictvo
2, prijem z prenajmu urcite budem uplatnovat pausal 40% a odpocitatelnu polozku 925,95 EUR /je to pre mna vyhodnejsie/
3 a dph koeficient nemusim teda robit?
takto to bude ok?
Muška
20.02.11,09:23
muska,
ok, ak spravne rozumiem:
1, prijmy zo SZCO - uctovnictvo
2, prijem z prenajmu urcite budem uplatnovat pausal 40% a odpocitatelnu polozku 925,95 EUR /je to pre mna vyhodnejsie/ účto, alebo evidencia výdavkov
3 a dph koeficient nemusim teda robit? MUSIŠ na výdavky, ktoré sa týkajú oboch činností koeficient


Aximalka ,
presne "opačne".
Veď Ti píšem, že Ty už SI PLATITEĽOM DPH....a furt si to TY,TY,....nemôžeš sa rozdeliť na dve osoby, stále si ZDANITEĽNÁ OSOBA aj ako živnostník aj ako prenájomca.
A ešte je to trošku zložité, ak odpočítaš oslobodenú sumu , tak musíš tiež "krátiť" výdavky
Janurka
20.02.11,10:22
Janurka
20.02.11,12:14
No ja som tiež SZČO, platca DPH a prenajímam byt neplatiteľovi (fyz.osobe - nepodnikateľovi). Podávam B priznanie, kde zahŕňam aj prenájom bytu. Byt tiež nemám zaradený v majetku firmy. Neprenajímam na IČO, ale ako občan. Výdavky používam paušálne - ale samozrejme iba k prenájmu. Zisťovala som si to ešte pred cca 2 rokmi a takto mi to bolo odporučené. Kontrolu som zatiaľ nemala, tak dúfam, že to tak môže byť :confused:
Zákon o dani z príjmov § 6 ods. 10: Ak daňovník s príjmami podľa ods. 3 nie je platiteľom dane, alebo je platiteľom dane len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40% z týchto príjmov. Si platiteľom DPH, neuplatňuješ preukázateľné výdavky, nemôžeš uplatniť 40%.
7monika5
20.02.11,12:56
Zákon o dani z príjmov § 6 ods. 10: Ak daňovník s príjmami podľa ods. 3 nie je platiteľom dane, alebo je platiteľom dane len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40% z týchto príjmov. Si platiteľom DPH, neuplatňuješ preukázateľné výdavky, nemôžeš uplatniť 40%.

Ďakujem Janurka. Som na nervy. Od včera, ako som objavila túto tému, stále hľadám aj tu na porade, čítam pokyny a metodické usmernenia, otázky a odpovede......a hlavu mám v smútku. :confused:
Že 40% nemôžem použiť - mi je jasné. Po prečítaní paragrafu nediskutujem. Len som sa zamotala v poradách ohľadom povinnosti: zaradiť či nezaradiť do OM. Našla som názory, že ak sa uplatňujú preukázateľné výdavky, je vlastne povinnosť zaradiť nehnuteľnosť do OM :eek:
A potom ten koeficient.....ak celý rok neuplatním do výdavkov ani cent súvisiaci s oslobodeným príjmom, som povinná vypočítavať DPH za pomoci koeficientu? :confused:
Fakt neviem, už som nachystaná, že idem písať na DRSR dopyt - nech to mám podložené. Ďakujem
Muška
20.02.11,14:52
Monika,
veď koeficient rátaš iba z DPH, ktoré sa týka výdavkov, ktoré sú "spoločné" výdavky tzn., že sa ten výdavok týka príjmu, ktorý nie je oslobodený od DPH a aj príjmu z prenájmu.

DPH z výdavku, ktorý sa týka IBA príjmu /s DPH/, tak máš nárok na celú DPH.
DPH z výdavku, ktorý sa týka IBA príjmu /bez DPH - teda prenájmu/, tak nemáš nárok na DPH
Muška
20.02.11,14:55
A potom ten koeficient.....ak celý rok neuplatním do výdavkov ani cent súvisiaci s oslobodeným príjmom, som povinná vypočítavať DPH za pomoci koeficientu? :confused:
..jasne, že nie.
aximalka
20.02.11,15:07
dobry den,

aj tak dakujem velmi pekne za vsetky prispevky,
ale nasa debata sa posuva nespravnym smerom a aj mna zamotava..
ja povodnom dopyte pisem uplne vsetko presne:

ZE:
SZCO je platca DPH a ma prijem z podnikania + ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti - na tento prenajom ma dotycny najomnu zmluvu ale nehnutelnost nema zaradenu v majetku..

podla mna dph mame viest koeficientom, kedze mame aj oslobodene prijmy z prenajmu a mame aj zivnost kde sme platcovia dph

a pri dani z prijmu ohladne prenajmu nesieme uplatnovat pausal /kedze sme platcovia dph/ a len danovo uznatelne vydavky suvisiace s prenajmom nehnutelnosti..

je to takto spravne?
CHCELA SOM LEN ODPOVED ANO JE TO OK, a ak NIE odvolavku na dany zakon O)
napisala som uz dnes rano na danove riaditelstvo tento dopyt, takze budem cakat ako sa vyjadria a s prislusnym mailom si vydokladujem spravny postup..
este raz dakujem a prajem este peknu nedelu
Muška
20.02.11,15:11
Aximalka,
ja som videla, že si sa pýtala správne a postupnými odpoveďami a ďalším dopytom Moniky sa z toho stal celkom pekný gulášik.

To čo píšeš vo svojom príspevku 20 - je správne.
KEJKA
20.02.11,15:14
..........................ja povodnom dopyte pisem uplne vsetko presne:ZE:
SZCO je platca DPH a ma prijem z podnikania + ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti - na tento prenajom ma dotycny najomnu zmluvu ale nehnutelnost nema zaradenu v majetku..

podla mna dph mame viest koeficientom, kedze mame aj oslobodene prijmy z prenajmu a mame aj zivnost kde sme platcovia dph
podľa mňa ten koeficient nemusíš robiť, lebo príjem z nájmu je automatický, režijné výdavky k nemu nemáš a na priame výdavky /energie/ nebudeš DPH uplatňovať-nebudeš odpočítavať. Alebo budeš uplatňovať aj na vstupe aj výstupe. Čistého nájmu sa to však netýka - k nemu sa žiadne výdavky z tvojho účtovníctva nevzťahujú úto je môj predpoklad, ak je to inak, tak by si sa koeficientu nevyhla/.

a pri dani z prijmu ohladne prenajmu nesmieme uplatnovat pausal /kedze sme platcovia dph/ a len danovo uznatelne vydavky suvisiace s prenajmom nehnutelnosti.. áno, presne tak.

je to takto spravne?.............áno, presne tak.
CHCELA SOM LEN ODPOVED ANO JE TO OK, a ak NIE odvolavku na dany zakon O).....................................
takže čiastočne áno, je to OK, a čiastočne nie - ale bez odvolávky na zákon, nechce sa mi to hľadať.
Muška
20.02.11,16:00
V príspevku č. 18 som písala o koeficiente, tak som predpokladala, že aximalka vie, kedy musí pri výdavkoch použiť koeficient.
Či?
aximalka
20.02.11,16:59
dobra otazka, lebo v koeficiente som si nikdy neni ista - myslim ze v tomto mojom pripade prijmy z prenajmu nemaju ziadnu ulohu, nezaradujem ich do menovatela v koeficiente - stavam sa k nim ako prilezitostny najom
ale teraz ked sa nadtym zamyslam, moja SZCO ma len prijem v tuzemsku a prijem z tohto prenajmu, tak potom by bol koeficient 1 a to je divne?
tak toto nemam nastudovane, ale asi by koeficient nemal zmysel, tak ho nemusim robit?
tak teraz budem velmi rada ked mi poradite, lebo v tomto sa topim ako ponorka O)
Janurka
20.02.11,17:21
Skúsme urobiť záver k tejto téme:
Podnikateľ SZČO + prenajímateľ nehnuteľnosti. Platiteľ DPH celé zdaňovacie obdobie. Nemôže uplatniť paušálne výdavky. Ak chce uplatniť preukázateľné výdavky /okrem platieb za energie a nájomného/, musí zaradiť nehnuteľnosť do OM, vtedy si môže uplatniť všetky výdavky, vrátane odpisov - tu postupuje podľa § 25 ZoDP. Čo sa týka DPH: platiteľ dane nemôže odpočítať vstupnú daň, ak prijaté dodávky použije na vykonávanie dodávok tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41 /viď § 38 nájom nehnuteľnosti/. Vtedy môže odpočítať daň v pomernej výške - koeficient - § 50. V prípade predaja nehnuteľnosti postupovať v zmysle § 9 ZoDP. Alebo nezaradí nehnuteľnosť do OM a uplatní si len výdavky na energie /bez nároku na odpočet DPH/, nájom a nepočíta koeficient. + si uplatní oslobodenie podľa § 9 ods. h/ /za rok 2010/.
ivustek
20.02.11,17:36
aximalka
20.02.11,17:48
tak toto je vycerpavajuca odpoved Janurka snimam klobuk, dakujem velmi pekne

a len posledne odobrenie /kedze toto budem robit prvykrat/
ja budem uplatnovat pri prijmoch z prenajmu len vydavky za elektricku energiu a najomne /celu sumu s DPH to bude ako celkovy vydaj/+ danovo odpocitatelnu polozku 925,95 EUR
a kratim
celkovy prijem - 925,95 eur = XXXX /tato suma bude v danovom priznani ako prijem
/XXXX: celkovym prijmom /*100 = XXXX%
/najomne + elekt. energia = skutocny vydaj * XXXX%/:100 = moj skutocne odpocitatelny vydaj do danoveho priznania riadok 10 stlpec 2
viem ze trocha zlozite ale dufam, ze toto mam dobre nastudovane
dakujem za odobrenie
Janurka
20.02.11,18:31
tak toto je vycerpavajuca odpoved Janurka snimam klobuk, dakujem velmi pekne

a len posledne odobrenie /kedze toto budem robit prvykrat/
ja budem uplatnovat pri prijmoch z prenajmu len vydavky za elektricku energiu a najomne /celu sumu s DPH to bude ako celkovy vydaj/+ danovo odpocitatelnu polozku 925,95 EUR
a kratim
celkovy prijem - 925,95 eur = XXXX /tato suma bude v danovom priznani ako prijem
/XXXX: celkovym prijmom /*100 = XXXX%
/najomne + elekt. energia = skutocny vydaj * XXXX%/:100 = moj skutocne odpocitatelny vydaj do danoveho priznania riadok 10 stlpec 2
viem ze trocha zlozite ale dufam, ze toto mam dobre nastudovane
dakujem za odobrenie
Napr. celkový príjem 2000,- € - 925,95 = 1074,05 - r. 10 stĺpec 1.
Výdavky 40% = 800,-€. Stĺpec 2 r. 10 = 1074,05/2000 x 800 = 429,62.
Dúfam, že je to správne vypočítané v nedeľu večer.
7monika5
21.02.11,09:25
..jasne, že nie.

Ďakujem vám pekne za odpovede a ospravedlňujem sa zadávateľke témy, že som jej spôsobila guláš....
Som si to pozerala a 40% výdavky som použila iba za rok v kt.som bola platca DPH iba časť obdobia - takže OK
Mňa zmiatli reakcie na koeficient typu: ak sú príjmy aj oslobodené, treba počítať koeficient...ale našla som si aj vyjadrenie z DRSR a už mám jasno - ďakujem.
A ešte som sa v nejakej téme dočítala, že ak sa uplatňujú výdavky skutočné, tak že nehnuteľnosť by mala byť zaradená do OM :confused:
Takže ohľadne toho ešte niečo pohľadám - ale v inej téme, aby som tu už zadávateľku nemýlila...
Ďakujem vám za reakcie na môj príspevok