OverclockerXP
19.02.11,18:35
Dobry vecer, chcem sa len opytat, predavam byt cez realitnu kancelariu a oni odomna pozaduju kopiu kupnej zmluvy na byt ked som ho kupoval. Maju nato pravo, a naco to vlastne potrebuju. Maju list vlastnictva kde je uvedene ze som majitel tak naco doklad o tom od koho a za kolko som ho kupil. Vdaka za kazdu odpoved.
KEJKA
19.02.11,17:37
tak im to nedávaj. Môžeš sa obrátiť na inú RK - máš výber.
OverclockerXP
19.02.11,17:40
to mozem ale zaplatim 600 eur pokutu za porusenie zmluvy
OverclockerXP
19.02.11,17:41
ja len potrebujem presne vediet ci je to potrebne a ci im to naozaj treba, neviem ako sa postupuje dnes ale ked som ten byt kupoval netrebalo vobec nic taketo
Zita5
19.02.11,18:14
Ja som cez realitnú kanceláriu predávala a v ani jednom prípade ich nezaujímala moja kúpna zmluva z čias, keď sme nehnuteľnosť kupovali .Najdôležitejšie bolo preukázať vlastníctvo danej nehnuteľnosti a kúpno predajná zmluva pri predaji tej nehnuteľnosti .

Ja som toho názoru , že chcú vedieť za čo bola Vaša nehnuteľnosť kúpená pre ich internú záležitosť(možno aj tým chcú zisť koľko pri predaji zarobíte )a si myslia, že ešte snáď niečo s Vami poriešia .

Ste vlastníkom vlastníctvo preukazujete Listom vlastníctva a ak majú záujem nehnuteľnosť predávať , nech sa starajú o predaj a nie o Vašu kúpnu zmluvu .
Zita5
19.02.11,18:19
Poradím Vám asi toľko , napíšte dopyt na priložený e-mail
http://www.narks.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=8&Itemid=13
Určite Vám odpovedia .A budete to mať písomne .
buchač
19.02.11,18:32
Dobry vecer, chcem sa len opytat, predavam byt cez realitnu kancelariu a oni odomna pozaduju kopiu kupnej zmluvy na byt ked som ho kupoval. Maju nato pravo, a naco to vlastne potrebuju. Maju list vlastnictva kde je uvedene ze som majitel tak naco doklad o tom od koho a za kolko som ho kupil. Vdaka za kazdu odpoved.


to mozem ale zaplatim 600 eur pokutu za porusenie zmluvy

No jasné ....zasa jedno výhradné právo na predaj ...:confused:

Požadovať môžu ...poskytnúť nemusíš ...
Ak hej , tak to už len je potom " fasa " zmluva ....:rolleyes:
Zita5
19.02.11,18:45
znalec potrebuje tieto doklady
- list vlastníctva použiteľný na právne úkony (nie starší ako 3 mesiace - originál alebo notársky overená fotokópia)
-aktuálna kópia z katastrálnej alebo pozemkovej mapy na pozemky (parcely), na ktorých sa stavby nachádzajú
- nadobúdacie doklady vlastníka uvedeného v aktuálnom LV (kúpna zmluva, zmluva o prevode vlastníctva, darovacia zmluva, dedičské rozhodnutie, zámenná zmluva...)
- vek objektu, v ktorom sa nachádza byt (vydáva správca objektu alebo príslušný bytový podnik)


Nemá náhodou Vaša otázka niečo spoločné v šírších súvislostiach s vyššie uvedeným ?
danushka
19.02.11,19:49
Dobry vecer, chcem sa len opytat, predavam byt cez realitnu kancelariu a oni odomna pozaduju kopiu kupnej zmluvy na byt ked som ho kupoval. Maju nato pravo, a naco to vlastne potrebuju. Maju list vlastnictva kde je uvedene ze som majitel tak naco doklad o tom od koho a za kolko som ho kupil. Vdaka za kazdu odpoved.

Vôbec to nie je niečo neštandardné, čo od Teba požaduje realitná kancelária. Naopak, je to znak toho, že RK robí svoju prácu správne a zodpovedne. Jedna vec je LV, kde si Ty vlastník a druhá vec je titul nadobudnutia nehnuteľnosti.
Na Slovensku je množstvo RK ktoré sa tvária renomovane, ale tie skutočne profesionálne preverujú predávanú nehnuteľnosť aj tam, kde si to bežný smrteľník nedokáže ani predstaviť.
Tak napríklad Ty môžeš tvrdiť, že predávaš dom a na LV figuruješ ako výlučný vlastník. Kúpil si ho v BSM a Tvoja manželka o tom nemala ani potúch a v LV nie je.
Alebo môžeš mať exekútora na krku a číha na Teba kdesi na súde rozhodnutie o tom, že s nehnuteľnosťou už nemôžeš manipulovať.
Či ponúkaš na predaj nehnuteľnosť pod hypotékou, na ktorú má záložné právo banka a hypotéku nesplácaš a kupec Ti zloží zálohu, spraví zmluvu o budúcej zmluve a odrazu zistí, že Ti vyplatí peniaze za niečo, čo nepokryje aktuálny dlh voči banke, ale už tam preinvestoval nejaké peniaze a dlh voči banke ostane jemu....
Mohla by som sa tu rozpisovať do rána o podvodoch všehochuti a práve skutočne dobrá RK chráni svôjho klienta pred podvodmi a snaží sa získať maximum informácií o tom, čo ponúkne potencionálnym záujemcom.
RK je jedno za čo si dom, či byt kúpil. Ty si sa nimi dohodol na podmienkach sprostredkovania predaja a stále dostanú za sprostredkovanie len to, na čom ste sa dohodli. Na odmenu pre RK nemá vplyv titul nadobudnutia nehnuteľnosti.

Ak si s nimi podpísal výhradnú zmluvu, tak je úplne v poriadku to čo od Teba požadujú. Ak Ti nájdu kupcu, je to priam ich povinnosť vyžiadať to pre overenie všetkých skutočností, ktoré by aj samotnej RK mohli v budúcnosti urobiť problémy, ak by nehnuteľnosť nebola tým, čím ju prezentuješ.
LV je dostatočne čitateľný, ale nehovorí všetko, čo treba vedieť.

Akurát pred pár dňami tu bola téma o tom, ako jedna pani podpísala zmluvu o budúcej zmluve s jednou RK a odrazu sa zistilo, že predávaná nehnuteľnosť nie je OK a má poriadnu hlavu v smútku, podľa mňa to skončí súdom a bude sa to dlho ťahať. Nie je realitka ako realitka.
Aj keď sa Ti podarí samému predať nehnuteľnosť mimo RK, právny servis na vyhotovenie zmlúv si asi budeš musieť zaplatiť u niekoho, lebo zas až tak celkom jednoduché to nie.
danushka
19.02.11,20:38
No jasné ....zasa jedno výhradné právo na predaj ...:confused:

Požadovať môžu ...poskytnúť nemusíš ...
Ak hej , tak to už len je potom " fasa " zmluva ....:rolleyes:

Juraj, trošku Ti zaoponujem...
Samozrejme, že RK nad nikým nestoja s palicou, aby predajca podpísal výhradnú zmluvu, vždy je možnosť aj nevýhradného sprostredkovania.
Človek keď niečo slobodne podpisuje a je priemerne inteligentný, tak hádam aj chápe obsahu zmluvy, nie?
Poznám prípady, keď práve RK naozaj pomohla ľuďom vyriešiť zúfalú situáciu, keď im odkúpila nehnuteľnosť, našla menšie bývanie.
Kým by si to nešťastník poriešil, už by bol na ulici...
Všetko je to uhol pohľadu a nerobme z tohto remesla úžerníctvo. Je to podnikanie ktorému ľudia rozumejú a bohužiaľ tí čo ho robia kdesi v garáži na kolene, robia zlé meno takým, čo sú fakt profesionáli.
Petra Nová
19.02.11,20:47
Zneužijem túto tému na to, aby si mi Danuška poradila, ako sa dostanem do Tvojho normálneho profilu. Ja tam neviem vôjsť a zakladať tému sa mi nechce.
buchač
19.02.11,21:00
Juraj, trošku Ti zaoponujem...
Samozrejme, že RK nad nikým nestoja s palicou, aby predajca podpísal výhradnú zmluvu, vždy je možnosť aj nevýhradného sprostredkovania.
Človek keď niečo slobodne podpisuje a je priemerne inteligentný, tak hádam aj chápe obsahu zmluvy, nie?
Poznám prípady, keď práve RK naozaj pomohla ľuďom vyriešiť zúfalú situáciu, keď im odkúpila nehnuteľnosť, našla menšie bývanie.
Kým by si to nešťastník poriešil, už by bol na ulici...
Všetko je to uhol pohľadu a nerobme z tohto remesla úžerníctvo. Je to podnikanie ktorému ľudia rozumejú a bohužiaľ tí čo ho robia kdesi v garáži na kolene, robia zlé meno takým, čo sú fakt profesionáli.

He ...veľmi dobre som pochopil v tom mojom prípade ...a to som ani výhradné právo nepodpísal ...
Teraz sa , kua , po súdoch vláčim ...len svoje chcem nazad ...

Neriešim radšej , naondím sa na noc ...:rolleyes:
marjankaj
19.02.11,21:02
Peťka ak máš vo svojom profile od danušky nejaký "pozdrav", tak klikni tam na "pozrieť konverzáciu" a môžeš jej tam písať. Inak sa asi nedá.

To bude zase nejaká novinka.:eek:
danushka
19.02.11,21:25
Veru veru, netušila som, že skomplikujem svojim priateľom prístup k odkazom novým profilom, sama som z toho paf...Ide to naozaj len cez náhľad konverzácie... Peťuš do toho, čakám ťa v odkazoch :)...Janíkovi s Marínkou sa to už podarilo :).
Petra Nová
19.02.11,21:31
Danuška a čo je to ten náhľad konverzácie? Mňa to už nebaví! Založ nejakú miniporadu, aby sme sa mohli porozprávať. Myslím si, že teraz Tvoj firemný profil je nedostupný pre súkromné šantenie a starý Ti nenechali.:mee:
Petra Nová
19.02.11,21:36
Peťka ak máš vo svojom profile od danušky nejaký "pozdrav", tak klikni tam na "pozrieť konverzáciu" a môžeš jej tam písať. Inak sa asi nedá.

To bude zase nejaká novinka.:eek:
Janko, nejde to. Klikám na Danuškinu Valentínku v mojom profile a som vo firemnom.:eek:
Paula
19.02.11,21:48
Sa mi zdá, že tým, ktorí figurujú aj v rámci "firmy radia", je krkolomný problém nájsť cestu, ako im niečo napísať v rámci prvotného nicku (či už odkaz alebo ss...)
Mimo témy, ale kúštik už aj v téme, hm.
marjankaj
19.02.11,22:10
Sa mi zdá, že tým, ktorí figurujú aj v rámci "firmy radia", je krkolomný problém nájsť cestu, ako im niečo napísať v rámci prvotného nicku (či už odkaz alebo ss...)
Mimo témy, ale kúštik už aj v téme, hm.

No SS pošleš tak, že vytvoríš novú SS a napíšeš adresáta DANUSHKA a do profilu jej môžeš napísať cez pochvalu nejakého jej príspevku, alebo ako som už napísal skôr.
Podnikatelia s firmami sú niečo extra.:D
danushka
19.02.11,22:24
No SS pošleš tak, že vytvoríš novú SS a napíšeš adresáta DANUSHKA a do profilu jej môžeš napísať cez pochvalu nejakého jej príspevku, alebo ako som už napísal skôr.
Podnikatelia s firmami sú niečo extra.:D

No ale to sme už fakt riadne mimotemy ;):D, ale ja som v tom nevinne.
Možnosť propágacie firmy v profile je bezplatná, to mi Janka arizona pošepla a ja som z toho všetkého teraz paf ...
Takže milí poraďáci, hajde, dajte svetu vedieť kde nájdeme Vaše služby :).
marjankaj
19.02.11,22:43
No ale to sme už fakt riadne mimotemy ;):D, ale ja som v tom nevinne.
Možnosť propágacie firmy v profile je bezplatná, to mi Janka arizona pošepla a ja som z toho všetkého teraz paf ...
Takže milí poraďáci, hajde, dajte svetu vedieť kde nájdeme Vaše služby :).

Nevinná a nedostupná;)
majkii
20.02.11,17:21
Dobry vecer, chcem sa len opytat, predavam byt cez realitnu kancelariu a oni odomna pozaduju kopiu kupnej zmluvy na byt ked som ho kupoval. Maju nato pravo, a naco to vlastne potrebuju. Maju list vlastnictva kde je uvedene ze som majitel tak naco doklad o tom od koho a za kolko som ho kupil. Vdaka za kazdu odpoved.

Požiadavka RK doložiť kúpnopredajnú zmluvu je neoprávnená. Kúpnopredajná zmluva je zmluva uzatvorená medzi zmluvnými starnami a nie je verejnou listinou. Zvyčajne sa do zmluvy uvádza klauzula, že obsah zmluvy nebude zverennený tretím stranám okrem príslušných úradov. Ak by si poskytol takúto zmluvu poskytol by si osobné údaje zmluvných strán tretej osobe, pretože zmluva povinne obsahhuje osobné údaje napr. rodné čísla.
Realitka požaduje túto zmluvu neoprávnene už aj preto, že pre tretie strany je záväzný údaj katastra, nie zmluva. Podľa príslušného ustanovenia katastrálneho zákona §70 ods. 1) a 2), sú údaje katastra hodnoverné a záväzné. Záväzné údaje katastra sú podkladom pre vyhotovenie verejných listín a iných listín (napr. zmlúv). Z tohoto údaja musí vychádzať RK.

Realitka postupuje nekorektne a neprofesionálne, pretože si chce uľachčiť prácu tým, že bude mať k dispozícii už vyhotovenú zmluvu a nemusí zisťovať výmeru, stav nehnuteľnosti a tiež nemusí sa trápiť s vytvorením novej zmluvy. Stačí prepísať účastníkov zmluvy cenu a pár detajlov. Zobere províziu bez námahy a a nákladov.
danushka
20.02.11,17:44
Požiadavka RK doložiť kúpnopredajnú zmluvu je neoprávnená. Kúpnopredajná zmluva je zmluva uzatvorená medzi zmluvnými starnami a nie je verejnou listinou. Zvyčajne sa do zmluvy uvádza klauzula, že obsah zmluvy nebude zverennený tretím stranám okrem príslušných úradov. Ak by si poskytol takúto zmluvu poskytol by si osobné údaje zmluvných strán tretej osobe, pretože zmluva povinne obsahhuje osobné údaje napr. rodné čísla.
Realitka požaduje túto zmluvu neoprávnene už aj preto, že pre tretie strany je záväzný údaj katastra, nie zmluva. Podľa príslušného ustanovenia katastrálneho zákona §70 ods. 1) a 2), sú údaje katastra hodnoverné a záväzné. Záväzné údaje katastra sú podkladom pre vyhotovenie verejných listín a iných listín (napr. zmlúv). Z tohoto údaja musí vychádzať RK.

Realitka postupuje nekorektne a neprofesionálne, pretože si chce uľachčiť prácu tým, že bude mať k dispozícii už vyhotovenú zmluvu a nemusí zisťovať výmeru, stav nehnuteľnosti a tiež nemusí sa trápiť s vytvorením novej zmluvy. Stačí prepísať účastníkov zmluvy cenu a pár detajlov. Zobere províziu bez námahy a a nákladov.

Nie je pravda to, čo píšeš.

Ak sa kupujúci po obhliadke bytu rozhodol, že si ho kúpi, nemal by sa spoliehať len na list vlastníctva, ktorý mu predávajúci preloží. Dôležité je overiť si ho na katastri. U správcu domu je zároveň potrebné zistiť aj stav rôznych podlžností, ktoré súvisia s bytom. Súčasťou kúpnej zmluvy by malo byť aj vyhlásenie o zaplatení všetkých poplatkov od správcu. Od majiteľa bytu by klient mal požadovať aj pôvodný titul nadobudnutia. Teda napríklad kúpnu zmluvu, rozhodnutie o dedičskom konaní alebo darovaciu zmluvu. Ak človek kupuje byt na úver, bude titul nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúcim vyžadovať aj súdny znalec.

Pri všetkej úcte majkii, v profile máš napísané, že si geológ.
Ak RK požaduje titul nadobudnutia nehnuteľnosti, netreba za tým vidieť nič protiprávne, ide o ochranu potencionálneho alebo existujúceho už kupcu.
Každá RK má povinnosť overiť všetky skutočnosti, ktoré by mohli kupujúceho uviesť do omylu a poškodiť ho.

Na vytváranie zmlúv nepotrebuje RK odpisovať znenie iných zmlúv, tie má už dávno vo svojich PC a menia sam tam len účastníci;), šikovné asistentky to zvládajú pri kávičke a stihnú zodvihnúť zopár telefonátov a ešte aj žmurknúť na šéfa :).
majkii
20.02.11,18:52
Nie je pravda to, čo píšeš.
či mám pravdu alebo nie, nechám na posúdení zadávateľa

Ak sa kupujúci po obhliadke bytu rozhodol, že si ho kúpi, nemal by sa spoliehať len na list vlastníctva, ktorý mu predávajúci preloží. Dôležité je overiť si ho na katastri.
Nerozumiem ??? Prečo kupujúci má niečo overovať? nenach si za tieto základné úkony zaplatiť realitka?
U správcu domu je zároveň potrebné zistiť aj stav rôznych podlžností, ktoré súvisia s bytom. Súčasťou kúpnej zmluvy by malo byť aj vyhlásenie o zaplatení všetkých poplatkov od správcu.
Opäť, nie je to práca pre realitku? za čo zobere províziu?
Od majiteľa bytu by klient mal požadovať aj pôvodný titul nadobudnutia. Teda napríklad kúpnu zmluvu, rozhodnutie o dedičskom konaní alebo darovaciu zmluvu.
Nie je titul nadobudnutia v LV? JE !!! čo iné si chce ralitka či kupujúci overiť?
Ak človek kupuje byt na úver, bude titul nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúcim vyžadovať aj súdny znalec.
Ak uvedenú zmluvu potrebuje znalec, vyžiada si ju znalec keď vykoná fyzickú obhliadku, RK nepotrebuje žiadnu predchádzajúcvu zmluvu

Pri všetkej úcte majkii, v profile máš napísané, že si geológ.
??? čo tým chceš povedať ??? Na rozdiel od niektorých prispievateľov mám k téme čo povedať na základe mojich reálnych skúsenosti, mohol by som toho popísať až až
Ak RK požaduje titul nadobudnutia nehnuteľnosti, netreba za tým vidieť nič protiprávne, ide o ochranu potencionálneho alebo existujúceho už kupcu.
A čo ochrana klienta ? čo ochrana osobných údajov v zmluve druhého účastníka predchádzajúcej zmluvy?
Každá RK má povinnosť overiť všetky skutočnosti, ktoré by mohli kupujúceho uviesť do omylu a poškodiť ho.
Kiež by to tak bolo?, v mnohých prípadoch je opak pravdou, o tom by som tiež vedel čo to napísať (najä o nevypovedateľných sprostredkovateľských až úžerníckych zmluvách - zrejme aj zadávateľ sa ocitol v takejto zmluve)

Na vytváranie zmlúv nepotrebuje RK odpisovať znenie iných zmlúv, tie má už dávno vo svojich PC a menia sam tam len účastníci;), šikovné asistentky to zvládajú pri kávičke a stihnú zodvihnúť zopár telefonátov a ešte aj žmurknúť na šéfa :).
Tak dovoľ mi aby som sa zasmial, nejedna realitka (aspoň v nasom malom krajskom meste) namá žiadnu asistenku, zamestnaný je len maklér v lepšom prípade dvaja ale máš pravdu, zmluvy nemusia opisovať, majú kúpené CD so vzormi právnych podaní a vzormi zmlúv. Keď sa vyskytne právny problém potom nastáva zábava


Nezvyknem písať do príspevku, urobil som výnimku, dúfam že ti to nevadí, nebodaj hádam som neporušil etiku porady.
Podstata môjho predchádzajúceho príspevku je, že záväzné a hodnoverné sú údaje katastra, pokiaľ sa nepreukáže opak.
danushka
21.02.11,17:19
Nezvyknem písať do príspevku, urobil som výnimku, dúfam že ti to nevadí, nebodaj hádam som neporušil etiku porady.
Podstata môjho predchádzajúceho príspevku je, že záväzné a hodnoverné sú údaje katastra, pokiaľ sa nepreukáže opak.

Takže rozmeníme Tvoje pochybnosti na úpné drobné...
Predmetom skúmania titulu nadobudnutia nehnuteľnosti je preveriť, či kúpnopredajná zmluva bola dokonaná.

Celkom jednoducho sa môže stať, že v kúpnopredajnej zmluve sa účastníci zmluvy dohodli na splátkach za kupovanú vec, ktoré kupujúci nemusel dodržať. Ale tento kupujúci už figuruje v LV ako vlastník a následne sa rozhodne nehnuteľnosť predať. LV je v poriadku. A napriek tomu, že LV je v poriadku, vedie sa kdesi súdny spor o nenaplnenie zmluvných podmienok.
Medzičasom sa takáto nehnuteľnosť predá. Jej predaj sprostredkuje RK a časom vysvitne, že nový majiteľ má problém. No koho asi tak nový majiteľ bude brať v prvom rade na zodpovednosť ?

Myslím, že odpoveď všetci vieme. Zodpovedať sa bude aj RK a takto môžme potom všetci družne nahádzať všetky realitky na Slovensku do jedného vreca;).
Takže ešte raz, prešetrenie dokonania zmluvy je správne, ba priam povinné pri obchodoch tohto druhu.
majkii
21.02.11,19:14
Takže rozmeníme Tvoje pochybnosti na úpné drobné...
Predmetom skúmania titulu nadobudnutia nehnuteľnosti je preveriť, či kúpnopredajná zmluva bola dokonaná.

Celkom jednoducho sa môže stať, že v kúpnopredajnej zmluve sa účastníci zmluvy dohodli na splátkach za kupovanú vec, ktoré kupujúci nemusel dodržať. Ale tento kupujúci už figuruje v LV ako vlastník a následne sa rozhodne nehnuteľnosť predať. LV je v poriadku. A napriek tomu, že LV je v poriadku, vedie sa kdesi súdny spor o nenaplnenie zmluvných podmienok.
Medzičasom sa takáto nehnuteľnosť predá. Jej predaj sprostredkuje RK a časom vysvitne, že nový majiteľ má problém. No koho asi tak nový majiteľ bude brať v prvom rade na zodpovednosť ?

Myslím, že odpoveď všetci vieme. Zodpovedať sa bude aj RK a takto môžme potom všetci družne nahádzať všetky realitky na Slovensku do jedného vreca;).
Takže ešte raz, prešetrenie dokonania zmluvy je správne, ba priam povinné pri obchodoch tohto druhu.

Nejde o žiadnu povinnosť, ak áno uveď príslušné paragrafové znenie, ktoré zakladá túto povinnosť. RK nepotrebuje žiadnu kúpnu zmluvu, štandardne klient ako predávajúci v zmluve vyhlási, že vzťahy k nehnuteľnosti sú usporiadané, neviažu sa ne ine ťarhy než uvádza zmluva a o nehnuteľnosť nevedie žiaden súdny spor. Tu končí zodpovednosť RK, už aj preto, že zodpovednosť RK zo sprostredkovateľských zmlúv je minimálna. Určite však nie RK zodpovedná za prípad, že by klient viedol súdy spor s bývalým majiteľom pre nevyplatenie kúpnej ceny, ak podpíše zmluvu s vyššie uvedeným vyhlásením. Pokiaľ by v súdnom spore o nehnuteľnosť bolo vydané predbežné opatrenie o zákaze nakladať s nehnuteľnosťou alebo by bola začatá exekúcie o ktorej si písala vyššie, K prevodu by ani nedošlo. Navyše tieto údaje sú zapísané v poznámke na LV, RK má preto všetky relevantné údaje z katastra z hľadiska dostatočnej právnej istoty.
Inak opäť si sa vyhla odpovediam na moje vyššie položené otázky a to záväznosť údajov katastra či ochrane osobných údajov účastníka predchádzajúcekj zmluvy.

Dobre viem čo si myslela príkladom kt. si uviedla, ale to či sa o nehnuteľnosť nevedie na nejakom OS súdny spor sa z predchádzajúcej kúpnej zmluvy ani nedozvieš. Spor môže byť vedený o nehnuteľnosť dedičov predchpredchádzajúceho úkonu, ktorým predchádzajúci kupujúci nadobudol nehnuteľnosť. Milo by ma prekvapilo ak by RK skúmala dokonanie X predchádzajúcich právnych úkonov. čo je samozrejme hluposť. Proste istá miera rizika pri kúpe nehnuteľnosti vždy je a bude. RK si to dobre uvedomujú a preto majú sprostredkovateľské zmluvy postavené tak, že človek ktorý si takúto zmluvu riadne prečíta a porozumie jej ju nikdy nepodpíše.

Zastupoval som svoju svokru v spore o dom, kt sa ťahal 25 rokov v priebehu kt. bolo urobených priebežne až 4 právne úkony. Zaujímalo by ma ako by RK zistila z poslednej darovacej zmluvy, že sa o nehnuteľnosť vedie 25 ročný súdny spor? Jednoduch je to nemožné
lubica_02
22.02.11,04:22
Predloženie pôvodnej kúpnej zmluvy je potrebné pre udanie presného popisu nehnuteľnosti - plochy jednotlivých miestností, celkovú plochu bytu a jeho príslušenstva. Tieto údaje sú potrebné pre KÚ, ak nebude nehnuteľnosť presne popísaná, môže pri predložení kúpných zmlúv nastať problém pri povolení vkladu nehnuteľnosti na iného vlastníka .
mona091
22.02.11,19:11
presne, ako povedal majkii,

mnohokrat som mala moznost vidiet, ako RK si vypomohla povodnou kupnou zmluvou na napisanie novej,
povodna zmluva nadobudnutia nehnutelnosti RK nema vobec co zaujimat,
ak potrebuje popis nehnutelnosti, na to sluzi znalecky posudok, ak potrebuje overit BSM, na to sluzia ine listiny,
ak potrebuje zistit splacanie, je to na dve veci, pretoze splacanie nema nic spolocne s nadobudnutim vlastnickeho prava, vymahanie dlzob sa riesi napriklad sudmi, ale nie citanim zmluvy, z ktorej sa nic RK nedozvie,

a uz vonkoncom nevycita RK z povodnej zmluvy, ci na nehnutelnostiach nahodou nie su napriklad zacinajuce nezaevidovane exekucie, sudne spory, buduce zmluvy a ine.

takze naozaj povodnou zmluvou si RK akurat zjednodusuje pracu
danushka
22.02.11,20:24
presne, ako povedal majkii,

mnohokrat som mala moznost vidiet, ako RK si vypomohla povodnou kupnou zmluvou na napisanie novej,
povodna zmluva nadobudnutia nehnutelnosti RK nema vobec co zaujimat,
ak potrebuje popis nehnutelnosti, na to sluzi znalecky posudok, ak potrebuje overit BSM, na to sluzia ine listiny,
ak potrebuje zistit splacanie, je to na dve veci, pretoze splacanie nema nic spolocne s nadobudnutim vlastnickeho prava, vymahanie dlzob sa riesi napriklad sudmi, ale nie citanim zmluvy, z ktorej sa nic RK nedozvie,

a uz vonkoncom nevycita RK z povodnej zmluvy, ci na nehnutelnostiach nahodou nie su napriklad zacinajuce nezaevidovane exekucie, sudne spory, buduce zmluvy a ine.

takze naozaj povodnou zmluvou si RK akurat zjednodusuje pracu

A toto tvrdíš ako niekto, kto v realitách pracuje, alebo pracuješ v advokátskej kancelárii?
Potom ale nerozumiem, prečo súdni znalci a banky pri poskytovaní hypo úverov požadujú aj pôvod nadobudnutia nehnuteľnosti...
Asi len tak pre zábavu, aby sa pohrali a za to hranie si zaúčtovali spracovateľské poplatky.
buchač
22.02.11,20:35
Predloženie pôvodnej kúpnej zmluvy je potrebné pre udanie presného popisu nehnuteľnosti - plochy jednotlivých miestností, celkovú plochu bytu a jeho príslušenstva. Tieto údaje sú potrebné pre KÚ, ak nebude nehnuteľnosť presne popísaná, môže pri predložení kúpných zmlúv nastať problém pri povolení vkladu nehnuteľnosti na iného vlastníka .

...nemyslíš vážne ...či ....?????

Kataster predsa neeviduje jednotlivé miestnosti , plochy ....

Súdnoznalecký posudok je ale o niečom inom ...ten dokonca musí obsahovať aj foto dokumentáciu ...
Ten sa prikladá k žiadosti o hypotéku , úver ...
pivko
23.02.11,04:37
Predloženie pôvodnej kúpnej zmluvy je potrebné pre udanie presného popisu nehnuteľnosti - plochy jednotlivých miestností, celkovú plochu bytu a jeho príslušenstva. Tieto údaje sú potrebné pre KÚ, ak nebude nehnuteľnosť presne popísaná, môže pri predložení kúpných zmlúv nastať problém pri povolení vkladu nehnuteľnosti na iného vlastníka .
Tak veru , aj ja keď som predával byt známa realiťáčka chcela odomňa nadobúdaciu zmluvu, aby to všetko potom sedelo na katastri.
Akurát že tam je iba výmera bytu, spoloč.priestorov, pivnice . výmera miestnosti tam nieje.
Stanislav 1975
23.02.11,05:32
Ja síce niesom odborník na predaj nehnutelností, ale som na strane mony a majki-ho- keby odomňa realitka vyžadovala akúsi nadobúdaciu zmluvu k bytu, ktorú už medzi rečou ani nemusím mať - tak takú realitku ženiem kade ľahšie- tam nech zháňajú kupca a neočumujú niekoho cudzie osobné údaje( bývalého predávajúceho majiteľa )
mona091
23.02.11,05:39
A toto tvrdíš ako niekto, kto v realitách pracuje, alebo pracuješ v advokátskej kancelárii?
Potom ale nerozumiem, prečo súdni znalci a banky pri poskytovaní hypo úverov požadujú aj pôvod nadobudnutia nehnuteľnosti...
Asi len tak pre zábavu, aby sa pohrali a za to hranie si zaúčtovali spracovateľské poplatky.

posobim v bankovnictve, dost dlho som robila celkovo vo financiach a realitach,
dokonca som urcite obdobie posobila na uverovom, titul nadobudnutia nehnutelnosti je dolezitym bodom, no nikdy sme ako banka nepozadovali nadobudaciu zmluvu,

a len tak mimochodom, vo velkej miere som sa stretavala s tym, ze v prvotnych zmluvach boli len kopirovane popisy prevadzanych nehnutelnosti, a vobec nesedeli so skutocnostou, nevravim len o vymerach, ale napriklad aj o tom, ze sucastou bytu boli neexistujuce loggie, pivnice a pod., preto ja osobne som zakazdym trvala na znaleckom posudku s osobnou navstevou znalca v byte, kedze aj znalecke posudky neboli vzdy robene korektne,

a len tak pre zaujimavost, ak je titulom nadobudnutia rozhodnutie o dedicstve, v ktorom su vsetky zucastnene osoby plus vsetky aktiva a pasiva, Ty by si dala taketo informacie do ruk cudzej osobe? Kde je potom ochrana osobnych udajov?
ani ine institucie nemozu len tak ziadat od napriklad banky, katastra, danoveho a pod. info o osobach, len na zaklade inych rozhodnuti,
a z toho vyplyva, ze ak nemusis dokladovat tento titul, preco musis iny titul dokladovat? a vlastne, z coho mas takyto zdroj informacii? nikde som este o tom necitala,
majkii
23.02.11,06:43
A toto tvrdíš ako niekto, kto v realitách pracuje, alebo pracuješ v advokátskej kancelárii?
Potom ale nerozumiem, prečo súdni znalci a banky pri poskytovaní hypo úverov požadujú aj pôvod nadobudnutia nehnuteľnosti...
Asi len tak pre zábavu, aby sa pohrali a za to hranie si zaúčtovali spracovateľské poplatky.

Realitná kancelária nie je súdny znalec ani peňažný ústav, RK je podnikateľský subjekt - tú zmluvu nemá čo vyžadovať, chce si len uľachčiť robotu o tom to je.


Predloženie pôvodnej kúpnej zmluvy je potrebné pre udanie presného popisu nehnuteľnosti - plochy jednotlivých miestností, celkovú plochu bytu a jeho príslušenstva. Tieto údaje sú potrebné pre KÚ, ak nebude nehnuteľnosť presne popísaná, môže pri predložení kúpných zmlúv nastať problém pri povolení vkladu nehnuteľnosti na iného vlastníka .

Ešte som sa s tým nestretol aby kataster skúmal výmeru miestnostií. Kúpna zmluva musí obsahovať skutočnosti uvedené v §42 katastarálneho zákona. Ďalej musí obsahovať náležitostí podľa ustanovenia §5 zákona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a §121 Občianskeho zákonníka.
podľa cit. ustanovenia §5 ods. (1) písmeno a)
"a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,
"

podľa §2 ods. (7)zákona o vlastníctve bytov je "Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov."

čiže uvádza sa celková podlahová plocha s príslušenstvom bez balkéna či loggie - nie podlahová plocha jednotlivých miestností
danushka
23.02.11,08:33
posobim v bankovnictve, dost dlho som robila celkovo vo financiach a realitach,
dokonca som urcite obdobie posobila na uverovom, titul nadobudnutia nehnutelnosti je dolezitym bodom, no nikdy sme ako banka nepozadovali nadobudaciu zmluvu,

Nepožadovali ste ho preto, lebo sa k Vám dostával posudok súdneho znalca a ten titul nadobudnutia už požaduje.

a len tak mimochodom, vo velkej miere som sa stretavala s tym, ze v prvotnych zmluvach boli len kopirovane popisy prevadzanych nehnutelnosti, a vobec nesedeli so skutocnostou, nevravim len o vymerach, ale napriklad aj o tom, ze sucastou bytu boli neexistujuce loggie, pivnice a pod., preto ja osobne som zakazdym trvala na znaleckom posudku s osobnou navstevou znalca v byte, kedze aj znalecke posudky neboli vzdy robene korektne,

a len tak pre zaujimavost, ak je titulom nadobudnutia rozhodnutie o dedicstve, v ktorom su vsetky zucastnene osoby plus vsetky aktiva a pasiva, Ty by si dala taketo informacie do ruk cudzej osobe? Kde je potom ochrana osobnych udajov?

Ochrana osobných údajov vyplýva zo zákona, poskytovateľ týchto listín podpisuje súhlas so spracovaním os. údajov a RK sú viazané mlčanlivosťou.

ani ine institucie nemozu len tak ziadat od napriklad banky, katastra, danoveho a pod. info o osobach, len na zaklade inych rozhodnuti,
a z toho vyplyva, ze ak nemusis dokladovat tento titul, preco musis iny titul dokladovat? a vlastne, z coho mas takyto zdroj informacii? nikde som este o tom necitala,


Celý čas sa tu krútime okolo titulov nadobudnutia.
Samozrejme, že tieto nežiadajú RK okamžite a ani všetky. A v tom je práve rozdiel medzi realitnými kanceláriami, pretože sú také, ktoré sa venujú tejto profesii maximálne zodpovedne, makléri sa venujú obhliadkam a sprostredkovaniu, asistentky administratíve a komplikovanejšie obchody sa riešia s právnikmi - to všetko len preto, aby kupujúci a predávajúci boli spokojní.
Neviem, či sa vôbec dožijeme toho, aby klient bol vždy povýšený nad zisk a odplatu, ale našťastie už existujú aj na SK také realitky, ktoré skutočne opatrne riešia svoje obchody, veď ide o ich meno a spokojnosť klientov je pre nich najlepšou reklamou v silnej konkurencii.
Titul nadobudnutia sa žiada už pri konkrétnom obchode. Silné RK aj odkupujú nehnuteľnosti, prípadne ak existuje kupec, ktorý potrebuje vybaviť hypotéku so znaleckým posudkom, vtedy sa už žiada aj KZ.
Ak vznikne pochybenie o nedokonanej kúpnej zmluve, vtedy sa hlbšie prešetruje stav dokonania.
majkii
23.02.11,14:47
Celý čas sa tu krútime okolo titulov nadobudnutia.
Samozrejme, že tieto nežiadajú RK okamžite a ani všetky. A v tom je práve rozdiel medzi realitnými kanceláriami, pretože sú také, ktoré sa venujú tejto profesii maximálne zodpovedne, makléri sa venujú obhliadkam a sprostredkovaniu, asistentky administratíve a komplikovanejšie obchody sa riešia s právnikmi - to všetko len preto, aby kupujúci a predávajúci boli spokojní.
Neviem, či sa vôbec dožijeme toho, aby klient bol vždy povýšený nad zisk a odplatu, ale našťastie už existujú aj na SK také realitky, ktoré skutočne opatrne riešia svoje obchody, veď ide o ich meno a spokojnosť klientov je pre nich najlepšou reklamou v silnej konkurencii.
Titul nadobudnutia sa žiada už pri konkrétnom obchode. Silné RK aj odkupujú nehnuteľnosti, prípadne ak existuje kupec, ktorý potrebuje vybaviť hypotéku so znaleckým posudkom, vtedy sa už žiada aj KZ.
Ak vznikne pochybenie o nedokonanej kúpnej zmluve, vtedy sa hlbšie prešetruje stav dokonania.

Pomaly sa dostávame k odpovedi na základnú otázku zadávateľa, že nie je povinnosťou klienta predložiť KZ ako titul nadobudnutia tak ako si tvrdila v tvojom prvom príspevku „Firma radí“. Asi sa teda zhodneme, že klient takúto zmluvu RK poskytnúť nemusí. Ja si dokonca myslím, že ani nemôže, nakoľko zmluva je dôverná pričom ide dvojstanný právny úkon, ktorý sa riadi zásadami ochrany súkromia podľa príslušných ustanovení ObZ. Tiež zmluva obsahuje osobné údaje tretej osoby a RK by bola povinná si vyžiadať súhlas dotknutej osoby na ich narábaniei. Mimochodom aj vaša RK na svojich stránkach vyžaduje súhlas so spracovaním osobných údajov ak vyplním nejaký formulár, preto by som očakával tvoju jasnú odpoveď k tejto otázke ako profesionála - odborníka na reality.

Ja vec vidím tak, že RK koná neeticky ak vystavuje klienta riziku porušenia zákona o ochrane osobných údajov, či porušenia dôvernosti zmluvy vyžadovaním KZ s osobnými údajmi tretej osoby.

Tiež si želám, aby realitky vždy konali v súlade so zákonom a v záujme klienta, ale nie za cenu porušenia práv iných.
danushka
23.02.11,15:54
Pomaly sa dostávame k odpovedi na základnú otázku zadávateľa, že nie je povinnosťou klienta predložiť KZ ako titul nadobudnutia tak ako si tvrdila v tvojom prvom príspevku „Firma radí“. Asi sa teda zhodneme, že klient takúto zmluvu RK poskytnúť nemusí. Ja si dokonca myslím, že ani nemôže, nakoľko zmluva je dôverná pričom ide dvojstanný právny úkon, ktorý sa riadi zásadami ochrany súkromia podľa príslušných ustanovení ObZ. Tiež zmluva obsahuje osobné údaje tretej osoby a RK by bola povinná si vyžiadať súhlas dotknutej osoby na ich narábaniei. Mimochodom aj vaša RK na svojich stránkach vyžaduje súhlas so spracovaním osobných údajov ak vyplním nejaký formulár, preto by som očakával tvoju jasnú odpoveď k tejto otázke ako profesionála - odborníka na reality.

Ja vec vidím tak, že RK koná neeticky ak vystavuje klienta riziku porušenia zákona o ochrane osobných údajov, či porušenia dôvernosti zmluvy vyžadovaním KZ s osobnými údajmi tretej osoby.

Tiež si želám, aby realitky vždy konali v súlade so zákonom a v záujme klienta, ale nie za cenu porušenia práv iných.

Zadávateľ, ani nik iný v princípe nič nemusí a ani som netvrdila, že musí :).
Téma bola založená v duchu ,,zaujímavosti požiadavky RK " a ja som odpovedala ako niekto, kto v tejto požiadavke nevidí nič neštandardné, dokonca ani protiprávne. Na to aj slúžia dohody o mlčanlivosti, ochrana osobných údajov.
Na SK trhu je veľké množstvo realitných kancelárií a keď už sa niekto rozhodne predať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom tretej osoby, musí rátať aj s tým, že poskytne množstvo osobných informácií.

Naša debata nevedie k ničomu. Skôr mám pocit, že zľahčuješ prácu realitných kancelárií .
Majkii, ak raz budeš predávať byt kupcovi, ktorý si bude vybavovať hypo úver, nech Ťa neprekvapí, že Tvoju kúpnu zmluvu bude požadovať súdny znalec, ktorý pripravuje podklady pre banku.

PS : práve sme tu mali na návšteve nášho externého súdneho znalca, ktorý jednoznačne nezviaže znalecký odhad bez titulu nadobudnutia. Ak takýto dokument neexistuje z akéhokoľvek dôvodu, nahrádza sa čestným prehlásením.
A týmto končím túto neproduktívnu debatu.
Petra Nová
23.02.11,16:39
Áno, Danuška, máš pravdu, že kto nechce nemusí. A myslím, že aj rozumiem tomu, prečo RK žiada titul nadobudnutia, ak je to kúpna zmluva. Samozrejme, že klient dáva k dispozícii fotokópiu zmluvy, u ktorej je rodné číslo vymazané. Ostatné údaje z KZ nepodliehajú režimu ochrany podľa zákona o ochrane osobných údajov. Meno a priezvisko predchádzajúceho vlastníka bolo zapísané v KN, bolo verejne prístupné. Trochu iná vec by bola, ak by klient RK bol v KZ viazaný mlčanlivosťou o obsahu zmluvy. Ale to je o inom.:)
majkii
23.02.11,18:25
Áno, Danuška, máš pravdu, že kto nechce nemusí. A myslím, že aj rozumiem tomu, prečo RK žiada titul nadobudnutia, ak je to kúpna zmluva. Samozrejme, že klient dáva k dispozícii fotokópiu zmluvy, u ktorej je rodné číslo vymazané. Ostatné údaje z KZ nepodliehajú režimu ochrany podľa zákona o ochrane osobných údajov. Meno a priezvisko predchádzajúceho vlastníka bolo zapísané v KN, bolo verejne prístupné. Trochu iná vec by bola, ak by klient RK bol v KZ viazaný mlčanlivosťou o obsahu zmluvy. Ale to je o inom.:)

Nie je to celkom pravda, osobným údajom nie je len rodné číslo, je to napr. aj kúpna cena v spojení s menom a adresou či miestom narodenia - tzv. ekonomická identita účastníka zmluvy, ďalej číslo bankového účtu účastníka čo je citlivý údaj, a môžu byť ďalšie dojednania v zmluve. Okrem toho zmluva je dôverná a mlčanlivosť vyplýva zo všeobecne platných predpisov napr. ObZ
majkii
23.02.11,19:38
Zadávateľ, ani nik iný v princípe nič nemusí a ani som netvrdila, že musí :).
Téma bola založená v duchu ,,zaujímavosti požiadavky RK " a ja som odpovedala ako niekto, kto v tejto požiadavke nevidí nič neštandardné, dokonca ani protiprávne. Na to aj slúžia dohody o mlčanlivosti, ochrana osobných údajov.
Na SK trhu je veľké množstvo realitných kancelárií a keď už sa niekto rozhodne predať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom tretej osoby, musí rátať aj s tým, že poskytne množstvo osobných informácií.

Naša debata nevedie k ničomu. Skôr mám pocit, že zľahčuješ prácu realitných kancelárií .
Majkii, ak raz budeš predávať byt kupcovi, ktorý si bude vybavovať hypo úver, nech Ťa neprekvapí, že Tvoju kúpnu zmluvu bude požadovať súdny znalec, ktorý pripravuje podklady pre banku.

PS : práve sme tu mali na návšteve nášho externého súdneho znalca, ktorý jednoznačne nezviaže znalecký odhad bez titulu nadobudnutia. Ak takýto dokument neexistuje z akéhokoľvek dôvodu, nahrádza sa čestným prehlásením.
A týmto končím túto neproduktívnu debatu.

Danuška ešte raz, Realitka nie je súdnym znalcom, Klient nie je povinný držať takúto zmluvu, súdny znalec si ju môže vyzdvihnúť z katastra zo zbierky listín podľa §68 ods. (5) katastrálneho zákona, pretože je oprávnený, realitka oprávnená nie a to je rozdiel. Realitka potrebné informácie k vypracovaniu zmluvy získa práve zo znaleckého posudku. Chápem aj snahu o obozretnosť realitek, ale nemôže to byť na ujmu či porušením práv tretích osôb. Preto ma prekvapil príspevok #9 zástupcu realitnej kancelárie s prívlastkom "Firmy radia" vo forme úvahy či dohadov, nepodopreté ustanoveniami zákona, čo by som očakával od odborníka v realitách.

Určite pri kúpe bytu ma neprekvapia náležitosti či oprávnene požadované podklady na vypracovanie KZ či návrhu na vklad. Ja som byt kupoval už tri krát, tak ako sa mi rozrastala rodinka, okrem toho som vypracovaval ďalšie darovacie a kúpne zmluvy na rôzne nehnuteľnosti v a jednu zámmenú zmluvu, viedol som tzv. X-ko v rámci správneho konania na katastri (veľmi zložitý spor) pri nezákonnom zápise rozdelenia nehnuteľnosti v rozpore zo súdnym rozhodnutím, zastupoval som svokru v dlhodobom súdnom spore o určenie vlastníctva k nehnuteľnosti a v jednom prípade som kolegyňu "vysekával" zo sprostredkovateľskej zmluvy práve s nenažranou realitnou kanceláriou (išlo úžernícku zmluvnú pokutu). Takže aj keď som len laik ako si poznamenala v jednom príspevku iba geológ, skúsenosti mám.
Ildi_interier
24.02.11,14:56
sú zvedaví na to, koľko z teba vedia stiahnúť:-)
Petra Nová
24.02.11,16:35
Nie je to celkom pravda, osobným údajom nie je len rodné číslo, je to napr. aj kúpna cena v spojení s menom a adresou či miestom narodenia - tzv. ekonomická identita účastníka zmluvy, ďalej číslo bankového účtu účastníka čo je citlivý údaj, a môžu byť ďalšie dojednania v zmluve. Okrem toho zmluva je dôverná a mlčanlivosť vyplýva zo všeobecne platných predpisov napr. ObZ

Ak už si sa rozhodol dávať mi lekcie o dôvernosti kúpnych zmlúv a povinnosti mlčanlivosti, ktorá má dokonca vyplývať zo všeobecne platných predpisov, tak by bolo dobré, keby si bol presný. Ten Obz, čo si uviedol ako príklad, neviem, či má byť Obchodný zákonník, či Občiansky zákonník. Ak si tým myslel Obchodný zákonník( čo je bežná skratka), tak ti dávam do pozornosti, že kúpna zmluva, ktorej predmetom je prevod nehnuteľnosti, sa vždy spravuje Občianskym zákonníkom. A ja som v ňom nenašla žiadne ustanovenie, z ktorého by vyplývalo, že bez ďalšieho sú tieto zmluvy dôverné a že zmluvné strany majú zo zákona povinnosť mlčať o ich obsahu.
majkii
24.02.11,19:47
Ak už si sa rozhodol dávať mi lekcie o dôvernosti kúpnych zmlúv a povinnosti mlčanlivosti, ktorá má dokonca vyplývať zo všeobecne platných predpisov, tak by bolo dobré, keby si bol presný. Ten Obz, čo si uviedol ako príklad, neviem, či má byť Obchodný zákonník, či Občiansky zákonník. Ak si tým myslel Obchodný zákonník( čo je bežná skratka), tak ti dávam do pozornosti, že kúpna zmluva, ktorej predmetom je prevod nehnuteľnosti, sa vždy spravuje Občianskym zákonníkom. A ja som v ňom nenašla žiadne ustanovenie, z ktorého by vyplývalo, že bez ďalšieho sú tieto zmluvy dôverné a že zmluvné strany majú zo zákona povinnosť mlčať o ich obsahu.

Petra odkedy sa uzatvárajú kúpnopredajné zmluvy medzi fyzickými osobami podľa obchodného zákonníka (tu na porade je skratka OZ)?. Vzhľadom na tému je zrejmé, že ide o občiansky zákonník. Neviem prečo, ale tu na porade skratka OZ (vyfarbí sa na modro) a nesprávne odkazuje na obchodný zákonník, pretože v právnych pojmoch je OZ skratka občianskeho zákonníka nie obchodného zákonníka. Toľko na margo skratiek OZ a ObZ nesprávneho odkazovania tohto webu.
V občianskoprávnych vzťahoch majú účastníci občianskoprávanych vzťahov rovnaké postavenie (§2 ods. 2), v prípade KZ sa viažu dohodou, ktorú uzavreli. Som toho názoru, že ak druhý účastník nedá súhlas na sprístupnenie takejto zmluvy mohlo by dôjsť k zásahu do práv druhého účastníka (§3 ods1) KZ bez právneho dôvodu. Občiansky zákonník v §3 ods 1) ďalej uvádza aj pojem dobré mravy, ktorý nie je možné explicitne definovať, ale "všeobecne možno hovoriť o pravidlách morálneho charakteru všeobecne platných v demokratickej spoločnosti , v ktorej sa uplatňuje a presadzuje vzájomná slušnosť, ohľaduplnosť a vzájomné rešpektovanie. Je to v podstate súhrn určitých etických a kultúrnych pravidiel v spoločnosti všeobecne uznávaných" (zdroj : K. Svoboda a kol., Občiansky zákonník I. diel Komentár, EUROUNION Bratislava 1996). To je môj názor, ak s ním nesúhlasíš, sprístupni tu tvoju KZ, zatri rodné čísla účastníkov a spýtame sa predávajúceho či sprístupnenie takej zmluvy nie je činnosť namierená proti dobrým mravom. Inak KZ sú súčasťou zbierky listín na katastri, ak by neboli dôverné, prečo je sprístupnenie takýchto zmluv obmedzené len oprávneným osobám podľa §68 ods. (5) katastrálneho zákona?
Neviem prečo si nadobudla dojem že Ti dávam nejaké lekcie, nikdy som sa tak nerozhodol, iba som uviedol na pravú mieru tvoju vetu „Ostatné údaje z KZ nepodliehajú režimu ochrany podľa zákona o ochrane osobných údajov.“ , čo nebola pravdivá informácia. Nič osobné v tom nie je.
danushka
24.02.11,20:04
Kupujúci nadobudne vlastníctvo nie momentom zaplatenia dohodnutej sumy, ale až od právoplatnosti rozhodnutia príslušnej správy katastra o povolení vkladu (a to dokonca bez ohľadu na to, či kúpna cena už bola uhradená úplne, sčasti, prípadne vôbec).

Nepochybujem majkii, že sa vyznáš, ale ruku na srdce, čo by si robil v prípade, že kúpiš niečo, LV je v poriadku a odrazu zistíš, že predávajúci nezaplatil celú sumu pôvodnému majiteľovi a tým pádom je takáto pôvodná KZ napadnuteľná.

A dejú sa takéto veci, veru dejú...
Petra Nová
25.02.11,10:47
Petra odkedy sa uzatvárajú kúpnopredajné zmluvy medzi fyzickými osobami podľa obchodného zákonníka (tu na porade je skratka OZ)?. Vzhľadom na tému je zrejmé, že ide o občiansky zákonník. Neviem prečo, ale tu na porade skratka OZ (vyfarbí sa na modro) a nesprávne odkazuje na obchodný zákonník, pretože v právnych pojmoch je OZ skratka občianskeho zákonníka nie obchodného zákonníka. Toľko na margo skratiek OZ a ObZ nesprávneho odkazovania tohto webu.
No, ja si myslím, že kúpne zmluvy sa uzatvárajú medzi dvomi občanmi podľa Obchodného zákonníka vtedy, keď vykonajú takúto voľbu zákona podľa § 262 ods.1 a 2 Obchodného zákonníka. Kupovať a predávať nehnuteľnosť nemusia vždy len dvaja občania, môžu to byť aj dve obchodné spoločnosti a predsa sa kúpna zmluva bude riadiť Občianskym zákonníkom. Lebo je to tak stanovené v Obchodnom zákonníku.


V občianskoprávnych vzťahoch majú účastníci občianskoprávanych vzťahov rovnaké postavenie (§2 ods. 2), v prípade KZ sa viažu dohodou, ktorú uzavreli. Som toho názoru, že ak druhý účastník nedá súhlas na sprístupnenie takejto zmluvy mohlo by dôjsť k zásahu do práv druhého účastníka (§3 ods1) KZ bez právneho dôvodu. Občiansky zákonník v §3 ods 1) ďalej uvádza aj pojem dobré mravy, ktorý nie je možné explicitne definovať, ale "všeobecne možno hovoriť o pravidlách morálneho charakteru všeobecne platných v demokratickej spoločnosti , v ktorej sa uplatňuje a presadzuje vzájomná slušnosť, ohľaduplnosť a vzájomné rešpektovanie. Je to v podstate súhrn určitých etických a kultúrnych pravidiel v spoločnosti všeobecne uznávaných" (zdroj : K. Svoboda a kol., Občiansky zákonník I. diel Komentár, EUROUNION Bratislava 1996). To je môj názor, ak s ním nesúhlasíš, sprístupni tu tvoju KZ, zatri rodné čísla účastníkov a spýtame sa predávajúceho či sprístupnenie takej zmluvy nie je činnosť namierená proti dobrým mravom. Inak KZ sú súčasťou zbierky listín na katastri, ak by neboli dôverné, prečo je sprístupnenie takýchto zmluv obmedzené len oprávneným osobám podľa §68 ods. (5) katastrálneho zákona?
Si dobrým vykladačom práva, pretože povinnosť a právo, ktoré sa ti hodia, vieš nájsť aj tam, kde ich niet.:) V ustanoveniach § 2 a § 3, na ktoré sa odvolávaš, sú vyjadrené dve z viacerých zásad občianskeho práva. Ich význam spočíva v tom, že slúžia ako interpretačné pravidlo pri výklade obsahu zákona a jednotlivých inštitútov občianskeho práva. Zásady nesuplujú konkrétnu právnu úpravu, napr. o kúpnej zmluve, ani dohodu o právach a povinnostiach, ktoré nie sú výslovne upravené Občianskym zákonníkom. Ak si ktorýkoľvek z účastníkov želá, aby o obsahu zmluvy druhá zmluvná strana neinformovala tretie osoby, muselo by to byť v kúpnej zmluve výslovne dohodnuté.

Neviem, prečo by som mala zverejňovať svoje zmluvy ak s tebou nesúhlasím??? V prípade realitky kúpnu zmluvu jej poskytla osoba, ktorej je vlastníctvom a bezprostredne sa jej týka. Preto môže s ňou naložiť podľa svojej úvahy, ak to nemá v tej zmluve zakázané. Je to zrejme iná situácia, ako u katastra, ktorý je orgánom štátnej správy a môže konať len to, čo má uložené zákonom. A v prípade zbierky listín je verejnosť tejto časti KN obmedzená.


Neviem prečo si nadobudla dojem že Ti dávam nejaké lekcie, nikdy som sa tak nerozhodol, iba som uviedol na pravú mieru tvoju vetu „Ostatné údaje z KZ nepodliehajú režimu ochrany podľa zákona o ochrane osobných údajov.“ , čo nebola pravdivá informácia. Nič osobné v tom nie je.
Jasnééé, majkii, nič osobné. Rozprávame sa. Lenže neviem, či to uvedenie bolo na pravú, či ľavú mieru.;)
Ja tvrdím a tvrdiť budem, že realitka tým, že jej klient poskytne KZ, ktorá sa ho týka a dá k dispozícii svoje osobné údaje v tom najširšom možnom rozsahu svojej osobnej integrity, neporušuje zákon o ochrane osobných údajov. Ani on a ani realitka. Samozrejme, že realitka len vtedy, ak nebude osobné údaje toho druhého účastníka žiadnym spôsobom ďalej spracúvať v zmysle zákona o ochrane osobných údajov.

To je zas môj výklad práva.;)
majkii
25.02.11,21:15
No, ja si myslím, že kúpne zmluvy sa uzatvárajú medzi dvomi občanmi podľa Obchodného zákonníka vtedy, keď vykonajú takúto voľbu zákona podľa § 262 ods.1 a 2 Obchodného zákonníka. Kupovať a predávať nehnuteľnosť nemusia vždy len dvaja občania, môžu to byť aj dve obchodné spoločnosti a predsa sa kúpna zmluva bude riadiť Občianskym zákonníkom. Lebo je to tak stanovené v Obchodnom zákonníku.


Si dobrým vykladačom práva, pretože povinnosť a právo, ktoré sa ti hodia, vieš nájsť aj tam, kde ich niet.:) V ustanoveniach § 2 a § 3, na ktoré sa odvolávaš, sú vyjadrené dve z viacerých zásad občianskeho práva. Ich význam spočíva v tom, že slúžia ako interpretačné pravidlo pri výklade obsahu zákona a jednotlivých inštitútov občianskeho práva. Zásady nesuplujú konkrétnu právnu úpravu, napr. o kúpnej zmluve, ani dohodu o právach a povinnostiach, ktoré nie sú výslovne upravené Občianskym zákonníkom. Ak si ktorýkoľvek z účastníkov želá, aby o obsahu zmluvy druhá zmluvná strana neinformovala tretie osoby, muselo by to byť v kúpnej zmluve výslovne dohodnuté.

Neviem, prečo by som mala zverejňovať svoje zmluvy ak s tebou nesúhlasím??? V prípade realitky kúpnu zmluvu jej poskytla osoba, ktorej je vlastníctvom a bezprostredne sa jej týka. Preto môže s ňou naložiť podľa svojej úvahy, ak to nemá v tej zmluve zakázané. Je to zrejme iná situácia, ako u katastra, ktorý je orgánom štátnej správy a môže konať len to, čo má uložené zákonom. A v prípade zbierky listín je verejnosť tejto časti KN obmedzená.


Jasnééé, majkii, nič osobné. Rozprávame sa. Lenže neviem, či to uvedenie bolo na pravú, či ľavú mieru.;)
Ja tvrdím a tvrdiť budem, že realitka tým, že jej klient poskytne KZ, ktorá sa ho týka a dá k dispozícii svoje osobné údaje v tom najširšom možnom rozsahu svojej osobnej integrity, neporušuje zákon o ochrane osobných údajov. Ani on a ani realitka. Samozrejme, že realitka len vtedy, ak nebude osobné údaje toho druhého účastníka žiadnym spôsobom ďalej spracúvať v zmysle zákona o ochrane osobných údajov.

To je zas môj výklad práva.;)

O uzatváraní kúpnych zmlúv na nehnuteľnosti asi toho veľa nevieš, menám pravdu? Podľa obchodného zákonníka §262 v rámci výnimky síce môžu uzatvoriť kúpnu zmluvy aj nepodnikatelia, ale §409 vymedzuje kúpu na hnuteľnú vec (tovar), preto aj podnikatelia môžu kúpiť nehnuteľnosť len na základe Občianskeho zákonníka. Zrozumiteľne o tom píše Wiki na svojich stránkach : http://sk.wikipedia.org/wiki/Kúpna_zmluva
K ostatným veciam sa mi už ani nechce vyjadrovať, jednak k téme bolo povedané všetko, čo povedané malo byť a už nemám chuť reagovať na ironizujúce poznámky typu že som vykladač práva, či niekomu dávam lekcie alebo to či uvedenie bolo na pravú, či ľavú mieru, hoci píšeš že nejde o nič osobné. To si nemyslí, inak by nebol dôvod na zbytočné ironizovanie.
wegamizi
25.02.11,21:44
Dobry vecer, chcem sa len opytat, predavam byt cez realitnu kancelariu a oni odomna pozaduju kopiu kupnej zmluvy na byt ked som ho kupoval. Maju nato pravo, a naco to vlastne potrebuju. Maju list vlastnictva kde je uvedene ze som majitel tak naco doklad o tom od koho a za kolko som ho kupil. Vdaka za kazdu odpoved.
Ak mas obavy predlozit RK kupnu zmluvu, urob si z nej kopiu, kde prekryjes rodne cisla a kupnopredajnu sumu, to im poskytni a si v pohode. Maju informacie, ktore mozu pouzit, ale nie zneuzit.
Petra Nová
25.02.11,21:49
O uzatváraní kúpnych zmlúv na nehnuteľnosti asi toho veľa nevieš, menám pravdu? Podľa obchodného zákonníka §262 v rámci výnimky síce môžu uzatvoriť kúpnu zmluvy aj nepodnikatelia, ale §409 vymedzuje kúpu na hnuteľnú vec (tovar), preto aj podnikatelia môžu kúpiť nehnuteľnosť len na základe Občianskeho zákonníka. Zrozumiteľne o tom píše Wiki na svojich stránkach : http://sk.wikipedia.org/wiki/Kúpna_zmluva (http://sk.wikipedia.org/wiki/K%C3%BApna_zmluva)
K ostatným veciam sa mi už ani nechce vyjadrovať, jednak k téme bolo povedané všetko, čo povedané malo byť a už nemám chuť reagovať na ironizujúce poznámky typu že som vykladač práva, či niekomu dávam lekcie alebo to či uvedenie bolo na pravú, či ľavú mieru, hoci píšeš že nejde o nič osobné. To si nemyslí, inak by nebol dôvod na zbytočné ironizovanie.
Áno, keď ti dôjdu argumenty, tak sa vytasíš tým, že sa ti krivdí ironizujúcimi poznámkami.:cool: Ty samozrejme píšeš ako Archanjel Gabriel.:rolleyes: Čo ty vieš, koľko toho viem o uzatváraní kúpnych zmlúv na nehnuteľnosti a iných zmlúv? :eek: A to zvýraznené škoda komentovať. Ak si na seba háklivý, tak prestaň tárať o tom, čomu nerozumieš! Štyri kúpne a darovacie zmluvy, jeden vyhratý jednoduchý spor o vrátenie zálohy, netové články, ktorým ani nerozumieš, ťa možno niečo naučili, ale nie všetko, aby si bol dostatočne kvalifikovaný komentovať každý príspevok o realitách, ktorý sa šuchne na Porade.
marjankaj
25.02.11,21:57
Dobry vecer, chcem sa len opytat, predavam byt cez realitnu kancelariu a oni odomna pozaduju kopiu kupnej zmluvy na byt ked som ho kupoval. Maju nato pravo, a naco to vlastne potrebuju. Maju list vlastnictva kde je uvedene ze som majitel tak naco doklad o tom od koho a za kolko som ho kupil. Vdaka za kazdu odpoved.

Ja si myslím, že RK má právo to vyžadovať(aspoň neviem, ktorý zákon to zakazuje).
Na druhej strane ty máš zase právo jej tú kópiu KZ neposkytnúť (tiež ti to asi žiadny zákon neprikazuje)
Iba ak by ste sa dohodli v zmluve inak.
majkii
26.02.11,09:12
Áno, keď ti dôjdu argumenty, tak sa vytasíš tým, že sa ti krivdí ironizujúcimi poznámkami.:cool: Ty samozrejme píšeš ako Archanjel Gabriel.:rolleyes: Čo ty vieš, koľko toho viem o uzatváraní kúpnych zmlúv na nehnuteľnosti a iných zmlúv? :eek: A to zvýraznené škoda komentovať. Ak si na seba háklivý, tak prestaň tárať o tom, čomu nerozumieš! Štyri kúpne a darovacie zmluvy, jeden vyhratý jednoduchý spor o vrátenie zálohy, netové články, ktorým ani nerozumieš, ťa možno niečo naučili, ale nie všetko, aby si bol dostatočne kvalifikovaný komentovať každý príspevok o realitách, ktorý sa šuchne na Porade.

Keď argumenty nestačia, kvalifikovaný odborník PETRA NOVÁ radí :

.... Samozrejme, že klient dáva k dispozícii fotokópiu zmluvy, u ktorej je rodné číslo vymazané. Ostatné údaje z KZ nepodliehajú režimu ochrany podľa zákona o ochrane osobných údajov...
Zákon o ochrane osobných údajov poznáš vynikajúco, ďkujem za kvalifikovanú radu

kvalifikovaný odborník PETRA NOVÁ radí :

No, ja si myslím, že kúpne zmluvy sa uzatvárajú medzi dvomi občanmi podľa Obchodného zákonníka vtedy, keď vykonajú takúto voľbu zákona podľa § 262 ods.1 a 2 Obchodného zákonníka. Kupovať a predávať nehnuteľnosť nemusia vždy len dvaja občania, môžu to byť aj dve obchodné spoločnosti a predsa sa kúpna zmluva bude riadiť Občianskym zákonníkom. Lebo je to tak stanovené v Obchodnom zákonníku.

Kúpnopredajné zmluvy na nehnuteľnosti podľa obchodného zákonníka, ďakujem, kataster by ma určite pochváli a Wiki tiež http://sk.wikipedia.org/wiki/Kúpna_zmluva , tvoja odpoveď - "škoda komentovať" - to je argument kvalifikovaného odborníka

v inej téme (http://www.porada.sk/t139718-p3-ziskanie-podielu-na-nehnutelnom-majetku-podvodom.html) kvalifikovaný odborník PETRA NOVÁ radí :

Oceňujem, že sa jeden z poraďákov podujal na napísanie žaloby. Lenže v prípade pýtajúcej domáhať sa určenia neplatnosti (absolútnej) kúpnej zmluvy je úplne od veci. Ak by súd aj vyslovil, že kúpna zmluva je neplatná, tento rozsudok by nič neriešil vo vzťahu ku katastru. Žiadny zápis na LV by kataster základe takého rozsudku nemohol vykonať. To by sa musela domáhať toho, aby súd určil, že je vlastníčkou polovice nehnuteľnosti. Otázku absolútnej neplatnosti kúpnej zmluvy by si súd vyriešil ako predbežnú otázku. Podľa mňa to však simulovaný právny úkon nebol, pretože v zmluve obidve vážne prejavili svoju vôľu. Jedna kúpiť a druhá predať.

Lenže nie vždy snaha a ochota pomôcť je to najlepšie riešenie pre pýtajúceho sa. Ešteže nemusíme znášať dôsledky našich rád.;)
ďalej kvalifikovaný odborník bohorovne tvrdí :

Ale , ale Majkii, môžeš si byť viac ako istý, že kataster na základe rozsudku, ktorým sa určuje, že kúpna zmluva je neplatná, nevykoná na LV žiadnu zmenu zápisu. Výrok súdu by síce konštatoval, pneplatnosť KZ, ale nebol by výrokom, ktorým by menil vlastnícke pomery medzi účastníčkami. Takže bol by to rozsudok pre rozsudok.
Ja uznávam, že si mohol niečo podobné riešiť, ale nie je kauza ako kauza.:)
ďalej

Dobre teda, asi bude treba trochu podrobnejšie.

Predpokladajme, že kúpna zmluva by bola absolútne neplatná, napr. podľa § 39 Obč.zák. .

Boli by dve možnosti riešenia - podľa toho, či bol podaný návrh na vklad a či kataster už právoplatne rozhodol o zmene vlastníctva na základe tejto neplatnej zmluvy. Ak návrh na vklad nebol podaný alebo kataster ešte o ňom nerozhodol , potom jedinou právnou možnosťou ako sa brániť , je podanie žaloby o určenie, že kúpna zmluva je neplatná. Ak už bol podaný návrh na vklad, kataster by prerušil katastrálne konanie do právoplatnosti súdneho sporu. Teda máš pravdu, bola by to žaloba o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy. U nej by bol aj daný naliehavý právny záujem na takomto určení, pretože by sa ňou predišlo nesprávnemu zápisu na LV.

Ak by však už na liste vlastníctva boli vyznačené zmeny na základe neplatnej zmluvy, potom prichádza do úvahy jedine žaloba o určenie, že predávajúca je vlastníčkou nehnuteľnosti (výlučnou alebo v príslušnom podiele). U tejto žaloby by bol daný naliehavý právny záujem na takomto určení, pretože na LV by bol ako vlastník zapísaný niekto iný, než tomu zodpovedá reálne (spolu)vlastnícke právo. A preukázanie naliehavého záujmu na určení je podmienkou, aby žalobe bolo možné vyhovieť. Naopak, za tohto stavu veci, naliehavý právny záujem u žaloby o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy by nebol daný a žalobu s takýmto žalobným petitom by súd musel zamietnuť.

Myslím, že nemá význam pripájať sem judikáty ohľadne tejto problematiky, pretože tých judikátov je veľa a súdna prax je v tomto ustálená.

A naďalej platí to, že kataster záznamom zapisuje zmeny vlastníctva na základe takých verejných listín, ktoré jasne a zrozumiteľne deklarujú, kto vlastníkom nehnuteľnosti je a v akom rozsahu.

Bolo by zaujímavé vidieť tie judikáty;)
ak je explicitne v zákone č. 162/1995 Z.z. - Katastrálny zákon

§34 ods. 2) "Ak súd rozhodol o neplatnosti právneho úkonu alebo neplatnosti dobrovoľnej dražby, 10ea) správa katastra vyznačí stav pred týmto právnym úkonom alebo pred dobrovoľnou dražbou; to platí aj vtedy, ak právo k nehnuteľnosti bolo dotknuté ďalšou právnou zmenou a ak je rozhodnutie súdu záväzné pre osoby, ktorých sa táto právna zmena týka."

Už nech si každý urobí záver sám, Ja som sa rozhodol, že toto je môj posledný príspevok na Porade vôbec, prajem ti pekný deň a veľa úspechov pri vytáčaní ľudí tvojimi kvalifikovanými odpoveďami typu Archanjela Gabriela a nezabúdaj na svoje odporúčanie, ktoré si mi v predmetnej téme dala

"Lenže nie vždy snaha a ochota pomôcť je to najlepšie riešenie pre pýtajúceho sa. Ešteže nemusíme znášať dôsledky našich rád"
mona091
26.02.11,09:38
majkii,

neber osobne ironiu zameranu proti tebe,
raz som tu uz pisala, ze este vela vody pretecie, kym sa aj nasi ludia naucia branit a nenechavat vsetko len tak, lebo niekto to povedal,

zatial je to tak, ze ak sa niekto brani netradicne, ostatni ho zahriaknu, vytiahnu na neho zvyklosti a pod., a nic viac neriesia, nebojuju, akurat poradia, ze zmier sa s tym, nastastie, su ludia ako Ty, ktori si nenechaju skakat po hlave a hladaju riesenia, a preto mame splachovacie zachody a nie kadibudky,

skoda, ze tu nikto nenapiosal prakticke rady, ako zabranit moznym podvodom, co citanie kupnej zmluvy urcite nie je,
napriklad:
- overenie totoznosti predavajuceho, ci je to naozaj on, aj ked na OP je jeho fotka
- ci niekde nefiguruje zacinajuca exekucia,
- ci niekde sa netula buduca zmluva
- mnoho inych moznych komplikacii

a hlavne, aku zodpovednost preberaju dnes notari a advokati za autorizovanie kupnych zmluv, ako su poisteni,
- a ako prebera zodpovednost za prevod RK (moc som zvedava)


ako priklad uvadzam problem prevodu z pred niekolkych dni, kde prevod gestorovala RK, no problem riesi klient sam, a RK je zo zodpovednosti mimo:

Kupil som pozemok a chcem cast penazi spät,nemozem stavat nakolko zasahuje do ineho p
23-02-11
04:59 PM
agent848
Junior Member
Členom od: 23-02-11
Príspevky: 2

Kupil som pozemok a chcem cast penazi spät,nemozem stavat nakolko zasahuje do ineho pozemku. Uz ma takto realitka natahuje vyse troch mesiacov. Uzemne rozhodnutie neprejde nakolko majitelka pozemku do ktoreho jej moj zasahuje bude proti tomu aby mi dali stavebne povolenie. Je mozne ze sa to nejako dohodne no mozem ziadat nejake peniaze spat ? KOlko ? a ako ? Co napisat? atd. DAkujem vam za tipi. Uz mi Maklerka a s geodetom a zo starostom aj pani na stavebnom urade dost lezu na nervi. Ceny isli hore. beham satle hore dole ako blb. Papiere z katastra uz mi prepadli . základy som uz mohol mat., A material na chalupu som chcel kupit este minuly rok.

- je zaujimave, ako mu poradaci zdoraznuju, ze kupoval macku vo vreci, ale kde bola RK? nebolo nahodou jej ulohou upozornit na mozne problemy, pripadne navrhnut spolahlivy sposob prevodu?!
Petra Nová
26.02.11,10:27
Keď argumenty nestačia, kvalifikovaný odborník PETRA NOVÁ radí :

Zákon o ochrane osobných údajov poznáš vynikajúco, ďkujem za kvalifikovanú radu

kvalifikovaný odborník PETRA NOVÁ radí :


Kúpnopredajné zmluvy na nehnuteľnosti podľa obchodného zákonníka, ďakujem, kataster by ma určite pochváli a Wiki tiež http://sk.wikipedia.org/wiki/Kúpna_zmluva (http://sk.wikipedia.org/wiki/K%C3%BApna_zmluva) , tvoja odpoveď - "škoda komentovať" - to je argument kvalifikovaného odborníka

v inej téme (http://www.porada.sk/t139718-p3-ziskanie-podielu-na-nehnutelnom-majetku-podvodom.html) kvalifikovaný odborník PETRA NOVÁ radí :

ďalej kvalifikovaný odborník bohorovne tvrdí :

ďalej


Bolo by zaujímavé vidieť tie judikáty;)
ak je explicitne v zákone č. 162/1995 Z.z. - Katastrálny zákon

§34 ods. 2) "Ak súd rozhodol o neplatnosti právneho úkonu alebo neplatnosti dobrovoľnej dražby, 10ea) správa katastra vyznačí stav pred týmto právnym úkonom alebo pred dobrovoľnou dražbou; to platí aj vtedy, ak právo k nehnuteľnosti bolo dotknuté ďalšou právnou zmenou a ak je rozhodnutie súdu záväzné pre osoby, ktorých sa táto právna zmena týka."

Už nech si každý urobí záver sám, Ja som sa rozhodol, že toto je môj posledný príspevok na Porade vôbec, prajem ti pekný deň a veľa úspechov pri vytáčaní ľudí tvojimi kvalifikovanými odpoveďami typu Archanjela Gabriela a nezabúdaj na svoje odporúčanie, ktoré si mi v predmetnej téme dala

"Lenže nie vždy snaha a ochota pomôcť je to najlepšie riešenie pre pýtajúceho sa. Ešteže nemusíme znášať dôsledky našich rád"
Ja tvoje kvalifikované odborníctvo vo veciach realít prežijem, pretože ho nepotrebujem. Aj tvoje prekrúcanie faktov a demágógiu prežijem tiež. Aj tvoje citáty vytrhnuté z kontextu, aj tvoje netové rozumy a komentáre k zákonom, prispôsobené na vysvetlenie tárania. Tiež prežijem tvoje infantilné otázky, ktoré si mi kládol v tejto téme. A vôbec sa nemusím vystatovať počtom vyhotovených kúpnych a darovacích zmlúv, ani počtom sporov, ani zastupovaním svokry v dlhoročnom strááášne komplikovanom spore, ani nejakým vysekávaním kamaráta z rúk nenažratej realitky, aby som potvrdzovala svoju kvalifikáciu. A prežijem aj to tvoje hodnotenie mojej odbornej, či neodbornej kvalifikácie.
danushka
26.02.11,11:16
Uf, uf, uf, majkii....
Tí čo sú na Porade dlhšie registrovaní vedia už koho príspevky majú aj nejakú váhu.
Petra je právnik a v témach nekaviarenských netrepe do ľuftu. Na rozdiel od Teba tu figuruje so svojim menom a priezviskom a ukázať vo virtuálnom svete takúto identitu, to je akoby žena v stredoveku odhalila svoj členok ;).
Tvoje pokusy ironizovať iné názory sú smiešne. Je minimálne ješitné nesúhlasiť spôsobom ako to robíš Ty, ,,Odborník Petra Nová radí, Firma AA Reality Slovakia radí" - znevažuješ a ironizuješ ľudí, ktorých absolútne nepoznáš / ani len virtuálne/ - len preto, že s nimi nesúhlasíš.
Tváriť sa na pseudoprávnika vieš, v téme odpovedala Petra ako skutočný právnik a ja ako človek z praxe v realitách. A Ty ani jedno z toho nie si .
danushka
26.02.11,11:41
majkii,

neber osobne ironiu zameranu proti tebe,
raz som tu uz pisala, ze este vela vody pretecie, kym sa aj nasi ludia naucia branit a nenechavat vsetko len tak, lebo niekto to povedal,

zatial je to tak, ze ak sa niekto brani netradicne, ostatni ho zahriaknu, vytiahnu na neho zvyklosti a pod., a nic viac neriesia, nebojuju, akurat poradia, ze zmier sa s tym, nastastie, su ludia ako Ty, ktori si nenechaju skakat po hlave a hladaju riesenia, a preto mame splachovacie zachody a nie kadibudky,

skoda, ze tu nikto nenapiosal prakticke rady, ako zabranit moznym podvodom, co citanie kupnej zmluvy urcite nie je,
napriklad:
- overenie totoznosti predavajuceho, ci je to naozaj on, aj ked na OP je jeho fotka
- ci niekde nefiguruje zacinajuca exekucia,
- ci niekde sa netula buduca zmluva
- mnoho inych moznych komplikacii

a hlavne, aku zodpovednost preberaju dnes notari a advokati za autorizovanie kupnych zmluv, ako su poisteni,
- a ako prebera zodpovednost za prevod RK (moc som zvedava)


ako priklad uvadzam problem prevodu z pred niekolkych dni, kde prevod gestorovala RK, no problem riesi klient sam, a RK je zo zodpovednosti mimo:

Kupil som pozemok a chcem cast penazi spät,nemozem stavat nakolko zasahuje do ineho p
23-02-11
04:59 PM
agent848
Junior Member
Členom od: 23-02-11
Príspevky: 2

Kupil som pozemok a chcem cast penazi spät,nemozem stavat nakolko zasahuje do ineho pozemku. Uz ma takto realitka natahuje vyse troch mesiacov. Uzemne rozhodnutie neprejde nakolko majitelka pozemku do ktoreho jej moj zasahuje bude proti tomu aby mi dali stavebne povolenie. Je mozne ze sa to nejako dohodne no mozem ziadat nejake peniaze spat ? KOlko ? a ako ? Co napisat? atd. DAkujem vam za tipi. Uz mi Maklerka a s geodetom a zo starostom aj pani na stavebnom urade dost lezu na nervi. Ceny isli hore. beham satle hore dole ako blb. Papiere z katastra uz mi prepadli . základy som uz mohol mat., A material na chalupu som chcel kupit este minuly rok.

- je zaujimave, ako mu poradaci zdoraznuju, ze kupoval macku vo vreci, ale kde bola RK? nebolo nahodou jej ulohou upozornit na mozne problemy, pripadne navrhnut spolahlivy sposob prevodu?!
Mona, zbytočne tu miešame hrušky s jablkami.
Pred tromi rokmi som založila jednu tému ,,Špedícia v kocke", kde som dopodrobna rozobrala problematiku s odborníkmi, ktorí téme rozumejú.Je to téma, ktorá dodnes žije a dnes som už kdesi inde ako v špedícii a účtovnícte.

To ako sa vyhnúť podvodom v realitách, čo overovať a kde prešetrovať, to možno bude v novej téme, kde oslovím aj právnikov, bankárov a realiťákov.
My tu nie sme na to, aby sme do seba pichali a hrali sa na odborníkov. Taký okoloidúci v téme, čo je málo na porade nerozumie súhlasom pod príspevkami ani ich hodnoteniam. Ja pod príspevkom súhlas môžem chápať ako pomastenie bruška prispievateľovi alebo ako súhlas človeka, ktorý podporuje názor s myšlienkou, pretože téme rozumie.

Aj Ty Mona zľahčuješ prácu a remeslo RK. Nebolo tu povedané nič v rozpore so zákonom, celé je to ochrane kupujúceho, nie o tom, že dožadovanie sa určitých dokumentov smeruje k špionáži o dosiahnutom zisku.
Naopak téma už zašla kdesi riadne ďaleko.
majkii
26.02.11,12:31
Uf, uf, uf, majkii....
Tí čo sú na Porade dlhšie registrovaní vedia už koho príspevky majú aj nejakú váhu.
Petra je právnik a v témach nekaviarenských netrepe do ľuftu. Na rozdiel od Teba tu figuruje so svojim menom a priezviskom a ukázať vo virtuálnom svete takúto identitu, to je akoby žena v stredoveku odhalila svoj členok ;).
Tvoje pokusy ironizovať iné názory sú smiešne. Je minimálne ješitné nesúhlasiť spôsobom ako to robíš Ty, ,,Odborník Petra Nová radí, Firma AA Reality Slovakia radí" - znevažuješ a ironizuješ ľudí, ktorých absolútne nepoznáš / ani len virtuálne/ - len preto, že s nimi nesúhlasíš.
Tváriť sa na pseudoprávnika vieš, v téme odpovedala Petra ako skutočný právnik a ja ako človek z praxe v realitách. A Ty ani jedno z toho nie si .

Danuška, ty si asistentka v realitnej kancelárii, ktorá pôsobí na trhu cca 3 mesiace (od 12.11.2010), a túto zastupuješ na základe čoho? nejakého poverenia konateľa či majiteľa spoločnosti? Vedia o tvojich "radách" v mene firmy tu na porade? Pritom si nebola schopná odpovedať na základnú otázku čo s ochranou osobných údajov v KZ, ako laika si ma mala "sfúknuť" poukázanim na ustanovenia zákona alebo praktickou radou o zatretí častí zmluvy s osobnými údajmi, to by bolo profesionálne a jednoznačné. Nikdy som sa neidentifikoval ako odborník alebo právnik - to zaviedla tvoja kamarátka Petra.
"Firmy radia" nie je ironizovanie, je to odkaz (v modrom rámčeku) v ľavej spodnej časti tvojich príspevkov pod označením realitnej kancelárie.
Čudoval som sa, že sa tvoje príspevky po určitom čase zmenia na príspevok realitnej kancelárie. Pôvodne som si myslel, že užívateľ zamení svoj nick za hlavičku firmy, by zvýšil dôverihodnosť príspevkov, ale pochopil som to až teraz, že táto zmena nastane po udelení troch užitočných bodov. Ide o reklamu. Čiže stačí aby si traja zástupcovia firmy alebo spriaznené osoby naklikali 3 užitočné bodu a hop štandardný príspevok sa mení na reklamný. Po nasčítaní bodov sa vaša kancelária dostala na top firmy. Mojou reakciu na tieto príspevky som vykonal firme medvediu službu. Ak by som toto vedel, určite by som nereahoval na reklamné príspevky, pretože nejde o poradu ale reklamu.

Právnikom je dnes ktokoľvek, miss-ka, novinár - poznám sudcu, kt. je geológ, čo je úplne vporiadku, ale ak právnik neopzná, že pre kataster je záväzný výroku súdu o neplatnosti právneho úkonu, alebo čo všetko je predmetom ochrany osobných údajov, je to neprípiustné. Čo ma šoklo, bol tvoj súhlas ako realiťáka pod príspevkom ohľadom uzatvárania KZ na nehnuteľnosti podľa §262 obchodného zákonnika. Koľko takých zmluv podľa obchodného zákonníka uzavrela Vaša realitka? Ja ako laik si môžem dovoliť robiť chyby, či už vo výklade zákona alebo nesprávne si ho vysvetliť, ale právnikom sa to stať nemôže. Ak sa to stane prvnikom či realitným kanceláriám, má to katastrofálne následky pre klienta. viď príspevok mona091
majkii
26.02.11,12:37
Mona, zbytočne tu miešame hrušky s jablkami.
Pred tromi rokmi som založila jednu tému ,,Špedícia v kocke", kde som dopodrobna rozobrala problematiku s odborníkmi, ktorí téme rozumejú.Je to téma, ktorá dodnes žije a dnes som už kdesi inde ako v špedícii a účtovnícte.

To ako sa vyhnúť podvodom v realitách, čo overovať a kde prešetrovať, to možno bude v novej téme, kde oslovím aj právnikov, bankárov a realiťákov.
My tu nie sme na to, aby sme do seba pichali a hrali sa na odborníkov. Taký okoloidúci v téme, čo je málo na porade nerozumie súhlasom pod príspevkami ani ich hodnoteniam. Ja pod príspevkom súhlas môžem chápať ako pomastenie bruška prispievateľovi alebo ako súhlas človeka, ktorý podporuje názor s myšlienkou, pretože téme rozumie.

Aj Ty Mona zľahčuješ prácu a remeslo RK. Nebolo tu povedané nič v rozpore so zákonom, celé je to ochrane kupujúceho, nie o tom, že dožadovanie sa určitých dokumentov smeruje k špionáži o dosiahnutom zisku.
Naopak téma už zašla kdesi riadne ďaleko.

Opäť žiadna rada iba keci a obvinenie zo zľahčovania práce realitek
Petra Nová
26.02.11,12:50
.....................

Čo ma šoklo, bol tvoj súhlas ako realiťáka pod príspevkom ohľadom uzatvárania KZ na nehnuteľnosti podľa §262 obchodného zákonnika. Koľko takých zmluv podľa obchodného zákonníka uzavrela Vaša realitka? ..............

Tak to je jeden z príkladov tvojho tárania , a to ani nie je odborná vec. Nikde neviem nájsť vetu, kto by v téme tvrdil, že kúpne zmluvy na nehnuteľnosti sa uzatvárajú podľa Obchodného zákonníka.:eek: To by ma fakt zaujímalo kto a kde to tvrdil?
danushka
26.02.11,13:03
Danuška, ty si asistentka v realitnej kancelárii, ktorá pôsobí na trhu cca 3 mesiace (od 12.11.2010), a túto zastupuješ na základe čoho? nejakého poverenia konateľa či majiteľa spoločnosti? Vedia o tvojich "radách" v mene firmy tu na porade? Pritom si nebola schopná odpovedať na základnú otázku čo s ochranou osobných údajov v KZ, ako laika si ma mala "sfúknuť" poukázanim na ustanovenia zákona alebo praktickou radou o zatretí častí zmluvy s osobnými údajmi, to by bolo profesionálne a jednoznačné. Nikdy som sa neidentifikoval ako odborník alebo právnik - to zaviedla tvoja kamarátka Petra.
"Firmy radia" nie je ironizovanie, je to odkaz (v modrom rámčeku) v ľavej spodnej časti tvojich príspevkov pod označením realitnej kancelárie.
Čudoval som sa, že sa tvoje príspevky po určitom čase zmenia na príspevok realitnej kancelárie. Pôvodne som si myslel, že užívateľ zamení svoj nick za hlavičku firmy, by zvýšil dôverihodnosť príspevkov, ale pochopil som to až teraz, že táto zmena nastane po udelení troch užitočných bodov. Ide o reklamu. Čiže stačí aby si traja zástupcovia firmy alebo spriaznené osoby naklikali 3 užitočné bodu a hop štandardný príspevok sa mení na reklamný. Po nasčítaní bodov sa vaša kancelária dostala na top firmy. Mojou reakciu na tieto príspevky som vykonal firme medvediu službu. Ak by som toto vedel, určite by som nereahoval na reklamné príspevky, pretože nejde o poradu ale reklamu.

Právnikom je dnes ktokoľvek, miss-ka, novinár - poznám sudcu, kt. je geológ, čo je úplne vporiadku, ale ak právnik neopzná, že pre kataster je záväzný výroku súdu o neplatnosti právneho úkonu, alebo čo všetko je predmetom ochrany osobných údajov, je to neprípiustné. Čo ma šoklo, bol tvoj súhlas ako realiťáka pod príspevkom ohľadom uzatvárania KZ na nehnuteľnosti podľa §262 obchodného zákonnika. Koľko takých zmluv podľa obchodného zákonníka uzavrela Vaša realitka? Ja ako laik si môžem dovoliť robiť chyby, či už vo výklade zákona alebo nesprávne si ho vysvetliť, ale právnikom sa to stať nemôže. Ak sa to stane prvnikom či realitným kanceláriám, má to katastrofálne následky pre klienta. viď príspevok mona091
No, keďže Ti surfovanie po nete ide dobre, tak potom verím tomu, že pozadie spoločnosti v ktorej pracujem nie je až taký problém vypátrať. Stačí si zobrať meno majiteľa a preveriť ho vo výpisoch OR a uvidíš, že nejde o spoločnosť, ktorá s realitamii má skúsenosť 3 mesiace, ale viac ako decéniu.
A k tej medvedej službe... Porada sa vyvíja a sám najvyšší tvorca tejto úžasnej stránky dáva všetkým bezplatnú možnosť vyzliecť sa donaha a to zadarmo. Každý priemerne inteligentný človek, ktorý túto možnosť využije si zrejme dá pozor na to, aby ukázal, že sa svoju prácu snaží robiť dobre, lebo to už nie je o tom, že sa skovám za imaginárny nick a fajka zhasne.
Či sa ja práci v realitách rozumiem a okrem toho ešte niečomu inému, to nech Ťa netrápi. Keď Ťa však trápi, či majiteľ vie o zastúpení firmy na tomto fóre a doslova Ťa irituje možnosť takéhoto zviditeľnenia na tomto fóre, treba mu rovno zavolať telefónom a overiť si, či vie, čo to tu stváram.

To som Ti len odpovedala, pretože mi je jasné, že od samotného začiatku Ťa páli niečo iné ako prvotný problém v téme. Len som čakala, koľko strán to vydržíš, ale nakoniec som sa dočkala.

Už som tu dostatočne dlho na to, aby som sa vedela brániť útokom tohto druhu. Starousadlíci ma poznajú ako človeka mierumilovného s veľkým srdcom a veľkou trpezlivosťou. A keď náhodou postrehnem u niekoho, ako napáda profesionalitu iných, ako to bolo v Petrinom prípade, tak sa zastanem.
A čo sa týka Petry, je to človek, ktorý aj priateľovi otvorene povie, že kecá, takže hladkanie bruška od nej neprichádza do úvahy.
majkii
26.02.11,13:11
Tak to je jeden z príkladov tvojho tárania , a to ani nie je odborná vec. Nikde neviem nájsť vetu, kto by v téme tvrdil, že kúpne zmluvy na nehnuteľnosti sa uzatvárajú podľa Obchodného zákonníka.:eek: To by ma fakt zaujímalo?


No, ja si myslím, že kúpne zmluvy sa uzatvárajú medzi dvomi občanmi podľa Obchodného zákonníka vtedy, keď vykonajú takúto voľbu zákona podľa § 262 ods.1 a 2 Obchodného zákonníka....
táraš o rožkkoch, alebo sa bavíme o nehnuteľnostiach? Aha zabudol som vytrhnuté z kontextu, rovnako ako osobné údaje či záväznosť rozhodnutia súdu pre kataster o neplatnosti právneho úkonu - slušná odpoveď žiadna

Inak s druhou vetou bez výhrad súhlasím

Kupovať a predávať nehnuteľnosť nemusia vždy len dvaja občania, môžu to byť aj dve obchodné spoločnosti a predsa sa kúpna zmluva bude riadiť Občianskym zákonníkom.
mona091
26.02.11,13:34
"Aj Ty Mona zľahčuješ prácu a remeslo RK. Nebolo tu povedané nič v rozpore so zákonom, celé je to ochrane kupujúceho, nie o tom, že dožadovanie sa určitých dokumentov smeruje k špionáži o dosiahnutom zisku.
Naopak téma už zašla kdesi riadne ďaleko."

Danushka,

ja nezlahcujem nikoho pracu, ale zial, mam viac ako dost zlych skusenosti s pracou realitakov,, od nedotiahnutia prevodu po zhrabnuti provizie, az po uplne obratie cloveka o byt aj peniaze, ak boli prevody bezne, a nastastie bez komplikacii, kazdy bol spokojny, akonahle vyskocil problem, RK bola mimo diana, a klient bol v kasi sam,
a vsetko to boli pripady realizovane RK,
kedze nenesu ziadnu zodpovednost, a paradne sa jej vyhybaju aj vo svojich sprostredkovatelskych zmluvach,

ak ide o obchod cez RK, najvacsi dotaz kladiem na kvalitne vypracovanu sprostredkovatelsku zmluvu s RK, vtedy obchod je poisteny pre vsetky strany a RK svoju pracu musia previest v sulade so zmluvnymi dojednaniami, vratane toho, ze zmluvu o prevode musi vyhotovit pravnik, a nie nejaka asistentka na kolene pri kavicke,

alebo ich ulohou bude vylucne sprostredkovat najdenie kupujuceho a predavajuceho za presne urcenu odmenu, ale pravny servis si klient osetri oficialne cez pravnika,

by si sa cudovala, ako RK odmieta konkretizovane dojednania, pripadne, ako odmieta iba najdenie buducich kupujucich a predavajucich, pretoze ich odmena je omnoho nizsia, a tiez odmietaju znizenie odmeny, ked klient chce pravny servis od pravnika,

a posledne, nikde som nevravela, ze RK je zvedava na dojednania v nadobudacej kupnej zmluve (spionaz), vravela som, ze si tym vo vacsine (skoro celej) zlahcuju pracu, pretoze kroky, smerujuce k ochrane klienta su minimalne,
ak by vsak uskutocnili naozaj vsetky kroky veduce k ochrane klienta (od osbneho zistovania na mieste, cez zistovanie v terene, cez kontakty, identifikacie, susedov, overenie dokladov na prislusnych miestach a vsetky ine dostupne metody, a medzi poslednymi krokmi by bolo aj nahliadnutie do kupnej zmluvy s vybielenymi udajmi, vtedy by som nepovedala nic
majkii
26.02.11,13:43
mona091 vystižný post, nemôžem nič iné len súhlasiť.
danushka
26.02.11,14:00
Mona, ale veď ja to všetko beriem.
Ešte raz pripomeniem, že zadávateľovi som odpovedala, prečo RK žiada KZ.
Potom sme sa dostali k ochrane os. údajov a bolo to tu pekne vysvetlené ako sa tieto zmluvy poskytujú a čo treba vymazať pri poskytovaní takýchto dokumentov. Predsa nebudem opakovať to, čo tu Petra napísala.

Postupy RK sú rôzne v uzatváraní zmlúv. Tie, čo nemajú problém s konkurenciou, netlačia klientov len do výhradných zmlúv. Ale na druhej strane aj nevýhradné zmluvy majú svoje náležitosti, kde samotná RK chráni aj seba.
Predsa len ak RK vyvinie svoje úsilie o sprostredkovanie obchodu a následne ju klient obíde, tak je to nefér.
RK má tiež svoje výdavky s obhliadkami, reklamou na realitných exportoch, ostatné režijné náklady a keď už skutočne sprostredkuje predávajúcemu kupujúceho a títo sa medzi sebou dohodnú nakoniec mimo RK a RK to potom zistí v LV časom, tak si samozrejme RK uplatní svoje dojednania, hoci išlo o nevýhradnú zmluvu.

Apropó, som pripravená a rátam s tým, že ľudia často majú s postupmi RK konflikty, o to mi je ťahšie oponovať. Už samotný majkii je jasným príkladom, ako ma označil za niekoho, kto tu chce len propagovať a robiť niekomu reklamu.
O to mi vôbec nejde, naďalej chcem prispievať na porade v témach ktorým rozumiem. Profesne som sa za života ocitla v rôznych sférach, osobne v živote ešte v rôznejších a mám za to, že komunikovať sa dá na úrovni bez invektív a narážok už len z jednoduchého hľadiska, ktorým je ľudskosť a úcta k človeku :).
Petra Nová
26.02.11,14:04
táraš o rožkkoch, alebo sa bavíme o nehnuteľnostiach? Aha zabudol som vytrhnuté z kontextu, rovnako ako osobné údaje či záväznosť rozhodnutia súdu pre kataster o neplatnosti právneho úkonu - slušná odpoveď žiadna
Inak s druhou vetou bez výhrad súhlasím
Prezradím ti , že ja rožky jem a nemám dôvod o nich ani tárať a ani písať.
O tom, že kúpna zmluva na nehnuteľnosti sa vždy spravuje Občianskym zákonníkom som sa vyjadrila zreteľne a jasne tu:

Ak už si sa rozhodol dávať mi lekcie o dôvernosti kúpnych zmlúv a povinnosti mlčanlivosti, ktorá má dokonca vyplývať zo všeobecne platných predpisov, tak by bolo dobré, keby si bol presný. Ten Obz, čo si uviedol ako príklad, neviem, či má byť Obchodný zákonník, či Občiansky zákonník. Ak si tým myslel Obchodný zákonník( čo je bežná skratka), tak ti dávam do pozornosti, že kúpna zmluva, ktorej predmetom je prevod nehnuteľnosti, sa vždy spravuje Občianskym zákonníkom.


Petra odkedy sa uzatvárajú kúpnopredajné zmluvy medzi fyzickými osobami podľa obchodného zákonníka (tu na porade je skratka OZ)?.
Na túto tvoju otázku som ti odpovedala tu:
No, ja si myslím, že kúpne zmluvy sa uzatvárajú medzi dvomi občanmi podľa Obchodného zákonníka vtedy, keď vykonajú takúto voľbu zákona podľa § 262 ods.1 a 2 Obchodného zákonníka....

Ak by si sa obťažoval presne prečítať môj príspevok, tak si si nemohol nevšimnúť, že píšem o "kúpnych zmluvách" a nie špeciálne "kúpnej zmluve na nehnuteľnosť" a odpovedám na tvoju otázku, kedy možno uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu medzi fyzickými osobami podľa Obchodného zákonníka.
mona091
26.02.11,14:15
Petra,

nechcem sa miesat do osobneho sporu,
ale neda mi poukazat, ze Ty ako pravnik sa snazis dostat nepravnika v ramci profesionalnej pravnej oblasti,

a pritom velmi dobre vies, ze pointa bola inde, prepac
Petra Nová
26.02.11,14:28
Petra,

nechcem sa miesat do osobneho sporu,
ale neda mi poukazat, ze Ty ako pravnik sa snazis dostat nepravnika v ramci profesionalnej pravnej oblasti,

a pritom velmi dobre vies, ze pointa bola inde, prepac
Ak sa nechceš starať, tak to prosím ťa nerob.
Ja som na majkiiho početné príspevky nereagovala, kým mi nezačal dávať lekcie z práva. A to, že od začiatku s bohorovnosťou sebe vlastnou spochybňoval kompetentnosť realitky, ktorú Danuška prezentuje, je viac ako zrejmé. Z jeho strany to predsa nebolo nič osobné!:confused: A keď sa jemu dostalo toho "nič osobného" začal robiť bubu.
majkii
26.02.11,15:33
Prezradím ti , že ja rožky jem a nemám dôvod o nich ani tárať a ani písať.
O tom, že kúpna zmluva na nehnuteľnosti sa vždy spravuje Občianskym zákonníkom som sa vyjadrila zreteľne a jasne tu:

Na túto tvoju otázku som ti odpovedala tu:

Ak by si sa obťažoval presne prečítať môj príspevok, tak si si nemohol nevšimnúť, že píšem o "kúpnych zmluvách" a nie špeciálne "kúpnej zmluve na nehnuteľnosť" a odpovedám na tvoju otázku, kedy možno uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu medzi fyzickými osobami podľa Obchodného zákonníka.

To či ješ rožky niko nezujíma,

Dobre Petra, okrem prvej vety toto ja beriem, bavili sme sa o nehnuteľnostiach a pochopil som presne o čom si písala, len išlo o to, ako.
Konfrontačne, nikde som nikomu nedával lekcie z práva, to si si len tak vysvetlila sama. Doplnil som len informáciu o tom, že nielen rodné číslo je osobným údajom, čo si v žiadnom príspevku zatiaľ nevyvrátila. Na jednej strane sama píšeš, že nie je to osobné, a teraz tvrdíš, že to osobné bolo od počiatku mojej reakcie. Moja chyba, nechal som sa strhnúť na invektívy do takejto nezmyselnej debaty, čo sa mi na porade stalo iba raz.
buchač
26.02.11,17:42
Jak čítam , tak čítam ...

Nejak som sa ale nič podstatné nedozvedel , v podstate ...;)

Balada o slovíčkach .... básnik by povedal ...že o hovne .../ sorry /...
Lebo toto je to celé právo ...dvaja právnici sa stretnú a odchádzajú s tretím názorom ...

Jedno je ale isté , sú realitky také a aj oné ...
Ja som tak trochu na to doplatil a to mám na ľudí nos ...:confused:

Zvyšok ma už nejak netrápi ...len k svojim peniazom prísť a poprípade niekoho aj do basy dostať - zavrieť ... keď už hubu rozbiť nemôžem ...;)
Petra Nová
26.02.11,18:17
Jak čítam , tak čítam ...

Nejak som sa ale nič podstatné nedozvedel , v podstate ...;)

Balada o slovíčkach .... básnik by povedal ...že o hovne .../ sorry /...
Lebo toto je to celé právo ...dvaja právnici sa stretnú a odchádzajú s tretím názorom ...

Jedno je ale isté , sú realitky také a aj oné ...
Ja som tak trochu na to doplatil a to mám na ľudí nos ...:confused:

Zvyšok ma už nejak netrápi ...len k svojim peniazom prísť a poprípade niekoho aj do basy dostať - zavrieť ... keď už hubu rozbiť nemôžem ...;)

Svätá pravda! Ani tá tvoja balada ničím nevybočila z radu, okrem toho, že zasmrdela.:rolleyes: