dany950
19.02.11,20:28
som zivnostnik ako samostatne zarobkovo cinna osoba/SZČO/
keby som z uradu prace zamestnal uchadzaca o zamestnanie ,ktory je tam evidovany ,dostal by som na neho nejaku dotaciu?,ak ano v akej vyske?
dakujem pekne
veronikasad
19.02.11,19:32
Betina2
04.12.11,20:32
Rada by som poznala odpoveď, či aj občan evidovaný na UP viac ako 3 mesiace s pozastavenou živnosťou (ako jednou s podmienok evidencie na UP ako uchádzača o zamestnanie) si môže požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť a za akých podmienok...viem, že treba po uplynutí 3 mesiacov od začiatku evidencie na UP podať žiadosť spolu s vypracovaným podnikateľským plánom, kde dopodrobna uvedie účel použitia a ak úrad schváli dotáciu, tak sa podpíše dohoda.
A ešte by ma zaujímalo, či ak v tej prerušenej živnosti má človek uvedenú aj napr. vedenie účtovníctva, či by si aj na takúto činnosť mohol požiadať.....nikde som nenašla nič, čo by odporovalo občanovi s pozastavenou živnostou a regulérne registrovanom na UP viac ako 3 mesiace si o príspevok na szčo požiadať. Alebo by muselo ísť o nejakú úplne novú činnosť, ktorou by doplnil existujúcu pozastavenú živnosť? Teda že by získal oprávnenie na nejakú novú živnosť, aj ked pod pôvodným IČO a DIČ? Ide o to, že mám známu, ktorá z dôvodu velkej administratívnej náročnosti nechce úplne zrušiť živnosť (k jej obnoveniu automaticky dôjde na konci marca alebo v apríli 2012, ak ju opätovne nepreruší aspoň na 6 mesiacov) ale zároveň by jej dotácia velmi pomohla s rozbehom podnikania, možno aj v inj oblasti ako robila doteraz. Nikdy žiadnu dotáciu odnikial nedostala a nečerpala a na UP je evidovaná od októbra 2011, nikdy predtým za posledných 16-17 rokov v evidencii na UP nebola. A zajímalo by ma, ši je aj nejaká šanca získať príspevok od UP na podnikanie v prípade prevádzkovani internetového obchodu so sortimentom, ktorý v tomto type obchodovania nemá na slovenskom trhu (pravdepodobne žiadnu, podla doterajšieho prieskumu na nete) konkurenciu (net obchod so špecifickým tovarom)
Ďakujem za tipy.
Xanti
04.12.11,20:40
Betina,
však všetko vieš, všetko si si vyhľadala. A známa naozaj si môže otvoriť živnosť aj ked s pôvodným ičo a dič .. nakoľko nové jej ani nevydajú, tie čísla ma na doživotie. A ak splní podmienky UP tak tú dotáciu dostane.
Betina2
04.12.11,21:55
Xanti, ďakujem. Jasné, že som študovala a hladala, než som sa tu opýtala :). Ale to sú veci čo každodenne nerobím a niekedyje lepšie ísť na úrad už s kopou informácii, nech sa človek nenechá len tak odbiť. A niketoré veci sa oficiálne ani nedozvie, pokila sa na ne na úradoch priamo už nachystaný neopýta (pomerne často). Takže moje úvahy boli v poriadku. Ďakujem.
rozala111
19.12.11,18:20
Zdravím, nechcem zakladať novú tému. Chcem sa spýtať, je možné z príspevku nakúpiť aj drahší tovar, ako to mám vykalkulované? za by som časť z toho hradila z dotácie a časť z mojho rozpočtu, rozdiel od kalkulácie je cca 10-15 €.
Čo so zvyškom dotácie aj som niekde kúpila niečo lacnejšie, prípadne to nekúpila, dá sa to nejako preinvestovať - podať nejakú žiadosť
ďakujem za rady a postrehy.
marosc
19.12.11,18:30
Toleruje sa 15% naviac od plánovanej sumy. Podstatné zmeny v kalkulácii si odkonzultujte na UPSVaR, kde si môžete dohodnúť zmenu kalkulácie.
horalecka
24.05.12,10:18
Dobry den,
potrebovala by som poradit, ci ako matka na rodicovskej dovolenke, ktora pobera prispevok, mozem ziadat prispevok na podporu zamestnavania a ci mam na neho narok. Chcela by som si zalozit zivnost a podnikat. So zamestnavatelom som skoncila pracovny pomer v UK v roku 2008. Odvtedy som na striedacku na materskej, potom rodicovskej, materskej a teraz rodicovskej. Dakujem:)
Betina2
27.05.12,12:09
Zdravím, nechcem zakladať novú tému. Chcem sa spýtať, je možné z príspevku nakúpiť aj drahší tovar, ako to mám vykalkulované? za by som časť z toho hradila z dotácie a časť z mojho rozpočtu, rozdiel od kalkulácie je cca 10-15 €.
Čo so zvyškom dotácie aj som niekde kúpila niečo lacnejšie, prípadne to nekúpila, dá sa to nejako preinvestovať - podať nejakú žiadosť
ďakujem za rady a postrehy.

Tolerancia 15 % max.
Ak si napíšeš do podnikateľského zámeru, že kúpiš z dotácie od UP napr. laptop v hodnote 400 Eur, tak ho môžeš kúpiť max. v sume do 115% z 400, t.j. max. za 460 Eur. Pričom z dotácie hradíš 400 a z vlastných zdrojov doplatíš tých 60 Eur. Ak kúpiš podla dokladu za 460,01 Eura, už Ti neuznajú použitie prostriedkov na nákup laptopu (aj ked ho máš v zámere) vôbec, ani tých 400 Eur, takže bacha (v podtate tie 400 eurá prepadnú, ak neurobíš dodatočne nejakú zmenu v zámere a neschváli to UP...).......už raz uvedené prostriedky v zámere nemôžeš bez povolenia od UP a zmeny v podnikateľskom zámere použiť na inú vec, ako čo máš uvedené v zámere (ak si napísal laptop, nemôžeš namiesto neho kúpiť v rovnakej hodnote tablet ani PC). Najlepšie je tieto veci radšej predom prekonzultovať s človekom na UP, čo to má na starosti.
Betina2
27.05.12,12:14
...ešte jeden postreh...na preinvestovanie máš dobu 2 roky od podpisu Dohody s UP....takže v tejto lehote podla mňa je aj možné pristupovať k nevyhnutným zmenám v podnikateľskom zámere...vešetko ale treba predkladať na zchválenie UP, takže je na Tebe,a ako si to obhájiť....
Betina2
27.05.12,12:21
Dobry den,
potrebovala by som poradit, ci ako matka na rodicovskej dovolenke, ktora pobera prispevok, mozem ziadat prispevok na podporu zamestnavania a ci mam na neho narok. Chcela by som si zalozit zivnost a podnikat. So zamestnavatelom som skoncila pracovny pomer v UK v roku 2008. Odvtedy som na striedacku na materskej, potom rodicovskej, materskej a teraz rodicovskej. Dakujem:)

Ak chceš začať podnikať a uplatniť si žiadosť o poskytnutie podpory na začiatok podnikania, musíš byť evidovaná nezamestnaná na UP aspoň 3 mesiace, ostatné sa dozvieš tam. Teraz poberáš RP, takže nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti a ani sa nepovažuješ za nezamestnanú, takže evidovať na UP sa môžeš zrejme až ked skončíš RD.