osky
19.02.11,20:51
objavila som v Bille nadherne klivie,prave kvitnu,aj by som si kupila,ale neviem ako by som sa mala o nu starat.poradite???
vdaka.
arizona
19.02.11,19:59
Klívie pochází z jižní Afriky, kde roste ve třech odrůdách divoce mezi skalami. Do Evropy se k nám dostala jen jedna z nich - clivia miniata. Na začátku 19. století zde byla dovezena a za dosud neobjasněných důvodů pojmenována po vévodkyni Clive z Northumberlandu.
Umístění
Clivia miniata vyžaduje světlé stanoviště, ale ne přímé slunce, nejlépe polostín, v době květu a vývinu poupat rostliny nesmíme přemisťovat. Při velkém nedostatku světla klívie přežívají, ale nekvetou a rostou pomaleji.
Teplota
V létě stačí klívii běžná pokojová teplota okolo 20 °C, v období zimního klidu (říjen až leden) musíme teplotu snížit na 4 až 10 °C, jinak rostlina nevykvete.
Zálivka
V době vegetace bychom měli udržovat substrát stále mírně vlhký, v období zimního odpočinku zálivku radikálně omezíme až do doby, kdy vyroste květní stvol do výšky asi 10 až 15 cm. Zálivku poté začneme opět postupně snižovat během měsíce srpna.
Vlhkost vzduchu
U klívie by se měla vzdušná vlhkost během vegetace pohybovat kolem 75%.
Hnojení
V čase aktivního růstu hnojíme každý týden speciálním, nejlépe tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
Přesazování
Rostlinu přesazujeme každé 2 roky po odkvětu do písčité květinové zeminy, (např. směs kompostu, drnovky, rašeliny, hnojovky a písku v poměru 5:3:1:2:1), pH substrátu by mělo být v rozmezí 6,2 až 7,5.
Množení
Klívii množíme oddělením odnoží při přesazování (odnože by měly mít alespoň 5 listů) a nebo můžeme klívii množit také semeny. Semena dozrávají v bobulích asi po 10 měsících (květy je třeba uměle opylit) a ihned se vysévají (do směsi listovky, rašeliny a písku ). Ideální teplota pro výsev semen je okolo 20 °C) neboť semena ztrácí brzy klíčivost. V prvních dvou letech je třeba mladé rostliny nechat přezimovat při teplotě okolo 18 °C, aby rychleji rostly. Kvést začínají nejdříve po 3 letech.
Přezimování
Od října do ledna rostlina potřebuje zimní klid. Lépe se jí daří v hliněném květináči než v plastovém. Občas trpí korkovitou skvrnitostí, která bývá způsobena nadměrnou zálivkou nebo přehnojením před zimním obdobím.
Choroby a škůdci
Klívii nejčastěji napadají štítenky, červci a korkovitá skvrnitost.
Pozor!!!

Klívie obsahuje jedovaté látky. Aby klívie pravidelně kvetly, je důležité období klidu.

http://www.google.com/search?q=klivia%2Cpestovanie&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1MOZA_sk___SK407
osky
19.02.11,20:43
vdaka za skvele info.tak si ju asi kupim.:)
osky
23.02.11,08:34
:):)kupila si teda tu kliviu. za 10 euro.
sice ma este len pucky,vybrala som si naschval taku,aby mi potom doma dlhsie kvitla.ale viem ze je oranzova.:)
ma vsak na listoch taky belavy povlak,da sa to pekne zosuchnut prstom,je to akoby taka pavucinka.
bolo to na vsetkych rastlinkach v obchode-teda,na kliviach.
su to stitnicky?nie som si ista.nerada by som to priniesla domov a potom to chytia od nej aj orchideje alebo ine kvety:eek::confused:.

a este jedna vec,ktoru by som potrebovala vediet:

na presadzanie,ako je vyssie uvedene,treba substrat ktora obsahuje
okrem ineho drnovku a hnojovku,netusim o co ide.co su to za primesi?a kde sa daju zohnat?
a este piesok-aky?normalny vahovy,alebo radsej taky ako strk....?

dakujem vam za vycerpavajuce odpovede,snad poradite.;):)
arizona
23.02.11,09:15
Skus rastlinku riadne vysprchovat a potom listy umyt vatou namocenou do silnejsieho alkoholu.
Pre istotu ju daj na isty cas bokom od ostatnych kvetin.
( je tu vela tem o skodcoch, skus vyhladat cez vyhladavac)

Ja som ju mala zasadenu v beznej zemine na izbove kvety.darilo sa jej. Prve klivie som dostala od susedy, ktora ich pestovala v obycajnej zemine zo zahrady. Mala ich vzdy nadherne...
Valcake
23.02.11,22:47
...táto Klívia má asi 3 roky a ešte nekvitla no je tam nový prírastok. Čo s tým, mám nechať, alebo rozsadiť? Poradíte? Díky.
osky
24.02.11,10:41
...táto Klívia má asi 3 roky a ešte nekvitla no je tam nový prírastok. Čo s tým, mám nechať, alebo rozsadiť? Poradíte? Díky.

prave vcera som sa docitala v mojej knizke,ze klivia ak ma odnoze,mala by sa rozsadit.ale nova rastlina ma mat aspon 3 pekne velke listy.
okrem toho,uz aj v prispevku od Arizony sa pise,ze klivia kvitne az ako trojrocna,tak este vydrz.daj ju na svetle miesto a zalievaj.iste vykvitne.
teda aspon podla mudrej knizky:)
osky
24.02.11,10:43
Skus rastlinku riadne vysprchovat a potom listy umyt vatou namocenou do silnejsieho alkoholu.
Pre istotu ju daj na isty cas bokom od ostatnych kvetin.
( je tu vela tem o skodcoch, skus vyhladat cez vyhladavac)

Ja som ju mala zasadenu v beznej zemine na izbove kvety.darilo sa jej. Prve klivie som dostala od susedy, ktora ich pestovala v obycajnej zemine zo zahrady. Mala ich vzdy nadherne...

poumyvala som listy spongiou namocenou v jari s trosickou vody a potom som ju dobre vysprchovala.dala som ju ulne inde od inych kvetov,zatial je cista,uvidim po tyzdni ked dojdem znova domov,ako to s nou vyzera.:)
Alcielle
01.05.11,10:19
po pol roku som sa opät dockala pucikov, je ich asi 9 dokopy, neviem sa dockat kedy rozkvitne :)
Antea
02.05.11,05:47
Môj recept na pestovanie klívie je abslútna nestarostlivosť. Vážne. Polejem možno raz za dva mesiace, celú zimu bola na schodišti a v marci už krásne kvitla. Netreba jej dávať veľký kvetináč. Teraz už ale musím presádzať lebo sa tlačí vrchom, nechcete niekto podarujem, oranžová.
81janka
14.07.11,11:13
Mám na Vás prosbu. Potrebovala by som poradiť s mojou klívou (foto 1). Dostala som ju v máji od sestrinej svokry a je to asi jednoročná rastlinka. Voľakde som čítala, že klívia by nemala mať príliš veľký kvetináč, aby kvitla. Ja viem, že mi nebude kvitnúť teraz a ani o rok, ak vôbec o dva. Problém je však v tom, že mi tlačí korene von (foto 2). Priložím aj foto, prosím, ten kvetináč, v ktorom je, je primalý? Má mať taký malý kvetináčik, ak ju presadím, postačí jej ten, ktorý je na foto 3, alebo mám zháňať väčší, ako to je s veľkosťou kvetináča? Poraďte mi, prosím, veľmi som túžila po klívii a bola by som rada, ak by mi raz aj zakvitla...
akeber
31.03.12,06:31
Pestujem už niekoľko rokov Klíviu a ešte ani raz mi nekvitla . Má krásne zdravé listy aj dostatok živín . Moja mama ju mávala ako dieťa sa pamätám že nám vždy na Veľkú noc kvitla , no moja mama už nie je dávno medzi nami a nemám sa koho opýtať . Kúpila som si aj knihu Veľká kniha izbových rastlín a v nej som síce našla všetko o Klívii aj ako dosiahnuť aby kvitla , len tomu nerozumiem :) píšu že ak chceme dosiahnuť aby kvitla musíme od októbra do januára na ňu zabudnúť , ako nepolievať ?
arizona
31.03.12,06:49
Nepolievat,nechat jej cas na zimny oddych. Preniest do chladnejsej miestnosti.
Vo februari zacni pomaly polievat a prihnojovat.
avonboy
31.03.12,13:34
klivie potrebuju zimny spanok a minimum vody , kednzacne jar tak treba zacat viac slnit a vydatnejsie polievat aj s hnojivom a ona uz sama bude vediet ze je cas na kvitnutie
osky
31.03.12,17:44
uz je tu tema o klivii.najdes tam vsetko.klivia kvitne az ako trojrocna,skor nie.
ja som si ju kupila vlani a tiez som trpla ci vykvitne.ale kvitla krasne.dala som si ju do spajze,asi v novembri.
v spajzi sa nekuri.mala som ju pri okienku,na starom kredenci a polievala som ju cez zimu len velmi malo a nie casto,len tolko,aby prezila.
vo februari som zistila ze uz cosi rasi a potom ked to bolo stale dlhsie,som pochopila ze to bude kvetna stonka.vtedy som ju uz zalievala pravidelne,ale nie prilis.nechala som ju tam az kym stonka celkom nenarastla a nenahodila velke biele plne puky.potom som ju dala do obyvacky.kvetinke som sa ale tesila asi tak 3 tyzdne,pretoze rychlo uschla-myslim ten kvet,nie cela klivia.evidentne jej to teplo v byte vadilo.skoda.
lujza.j
31.03.12,17:53
avonboy
01.04.12,09:11
vazeni, bol som pozriet klivie co mam na schodisti a jedna sa mi rozdelila=na jednom koreni mam 2rastlinky - odoftim a pridam ale k tomu problemu - isla kvetna stonka a odhnila, ani nebola casto polievana, ani zima tam nie je, zeby zamrzla, je mozne ze vyzenie este jednu?
akeber
01.04.12,12:40
uz je tu tema o klivii.najdes tam vsetko.klivia kvitne az ako trojrocna,skor nie.
ja som si ju kupila vlani a tiez som trpla ci vykvitne.ale kvitla krasne.dala som si ju do spajze,asi v novembri.
v spajzi sa nekuri.mala som ju pri okienku,na starom kredenci a polievala som ju cez zimu len velmi malo a nie casto,len tolko,aby prezila.
vo februari som zistila ze uz cosi rasi a potom ked to bolo stale dlhsie,som pochopila ze to bude kvetna stonka.vtedy som ju uz zalievala pravidelne,ale nie prilis.nechala som ju tam az kym stonka celkom nenarastla a nenahodila velke biele plne puky.potom som ju dala do obyvacky.kvetinke som sa ale tesila asi tak 3 tyzdne,pretoze rychlo uschla-myslim ten kvet,nie cela klivia.evidentne jej to teplo v byte vadilo.skoda.

ja mám Klíviu už 6 rokov a ešte nekvitla , tento rok urobím ako mi tu poradili dúfam že mi už zakvitne :)
avonboy
02.04.12,18:11
tak tu pridavam foto tej mojej krasky ako sa rozdvojila
Valcake
08.05.12,21:35
ja mám Klíviu už 6 rokov a ešte nekvitla , tento rok urobím ako mi tu poradili dúfam že mi už zakvitne :)

Jarka, trpezlivosť Klívie prináša. Myslela som, že nikdy mi nezakvitne, tak som jej pohrozila a pravdu povediac moc ani nestarala. Sem tam poliala a teraz na jar prihnojila ...a hľa ;):) v plnej kráse..
nikitka33
28.05.12,10:30
caute,
rada sa podelim aj o moju krasku... kvietok jej vydrzal asi 14 dni :) a teraz pusta nove listocky. Uz sa tesim, ked bude kvitnut opat :)
81janka
28.05.12,11:20
Krásne sú... Pravdupovediac, myslelea som si, že klívie kvitnú tiež v skoršom období (niekedy vo februári), no ako som sa len potešila, keď som na tej mojej minulú sobotu objavila uprostred listov malú učupenú stonku...:) Tak som skákala od radosti a obdivovala som ju zakaždým, keď som šla okolo:D Zatiaľ sa jej otvára len prvý púčik, keď vykvitne priložím foto ;). Mám ju od vlani, korienok mi poslala sestrina svokra, len som nevedela, aká je stará, preto som ani veľmi nedúfala a aha ho...hurá!!!
nikitka33
06.06.12,10:41
mne sa stalo nieco podobne... vcera som ju isla poliat a pozeram a tesim sa, ze dalsi novy listocek ide von a hned na to som si vsimla, ze aj nova stonka s kvietkami :) Neverila som tomu, lebo mi kvitla koncom februara a teraz ide opat :)) ... Takze neverte tomu, ked citate, ze kvitne len 1x rocne.
81janka
06.06.12,11:17
Ja tomu verím, pretože aj tu na porade už viacerí hovorili, že klívie im kvitnú priebežne počas celého roka, dokonca aj tá, z ktorej pochádza moja rastlinka, kvitne niekoľkokrát ročne. Ja len, že nedúfala som, no o to viac som natešená. Potešte sa teda so mnou...:)
osky
06.06.12,19:47
a kde ich mate umiestnene,ked kvitnu viacraz v roku?lebo ja ju tzeraz nemam na prilis svetlom mieste,je skor v chkladku,zeby som ju dala na svetlejsie miesto????????????
nikitka33
07.06.12,06:00
krasne ti vykvitla. Uz sa nemozem dockat na tu moju. :) ... ja ju mam umesnenu na stojane pod vychodnym oknom, rano na nu svieti troschu slniecko. Predtym som ju mala dalej od okna, tiez tam bolo menej svetla, ale darilo sa jej aj tak. Skus ju dat viac k oknu, ked nechce kvitnut. No a polievam ju tak ako si spomeniem :)
81janka
07.06.12,10:34
No veď to. Niektorí hovoria, že najlepším receptom na kvitnúcu klíviu je "absolútna nestarostlivosť" - citujem, tak som to našla v niektorom z príspevkov. No, ja som sa asi príliš bála, že sa nepodarí, tak som sa s ňou chodila aj rozprávať. Umiestnená je na stojane pod strešným oknom a cez obed na ňu svieti aj priame slnko. Aj v zime som ju mala vnútri v obývačke a možno aj preto som si myslela, že kvitnúť nebude, keď sa kúrilo bývalo aj okolo 25 stupňov. V lete bola na západne orientovanom balkóne s ostatnými a poputuje tam aj tento rok, len čo odkvitne. Bála som sa premiestniť ju, keď som objavila stonku. Neviem, možno vegetovala v lete, keď boli aj chladnejšie noci. Stále tomu nerozumiem, ale je mi to jedno, lebo krásne zakvitla a strašne sa z nej teším...:)
nikitka33
07.06.12,11:02
mozno pomohlo to rozpravanie a to, ze sa z nej tesis - odmenila sa ti :) ... alebo jej tie chladnejsie noci stacili na oddych.
osky
07.06.12,19:33
podla feng suej su aj rastliny zive a maju pocity a dusu...takze rozpravanie a prihovaranie sa k nim je odporucane.zaujimave,vsak?
osky
18.10.12,21:21
moja klivia sa zblaznila...???

kvitne,ale nevhnala dlhu byl,jednoducho kvitne v pazuchach listov.bola stale na rovnakom mieste,ked som zistila ze kvitne,prelozila som ju viac k oknu.zvlastne....
avonboy
19.10.12,10:32
mne tak jedna cez leto kvitla a potom vyhynula..a stale neviem preco
Ježko
17.02.14,06:43
Veľmi by som chcela pestovať Klíviu ... spomienka na detstvo. Prosím, môže niekto podarovať mladý odrastok na zasadenie ? Vopred srdečná vďaka ...
Ježko
24.03.14,18:29
Veľmi by som chcela pestovať Klíviu ... spomienka na detstvo. Prosím, môže niekto podarovať mladý odrastok na zasadenie ? Vopred srdečná vďaka ...
Naozaj nikto nič ???
arizona
24.03.14,18:45
Veľmi by som chcela pestovať Klíviu ... spomienka na detstvo. Prosím, môže niekto podarovať mladý odrastok na zasadenie ? Vopred srdečná vďaka ...
Tvoja otazka je zle zaradena, toto nie je odpoved na zadanu otazku. Patri skor sem http://www.porada.sk/t49963-zahradkarska-burza-poradakov.html

Ja som kupovala pred 3. rokmi,ale ziaden vyhonok zatial nepusta.Mozno nejake starsie korene, neviem....
Ak by sa nenasiel niekto ,kto ti podaruje, pozri v obchode, teraz je sezona klivii,v obchodoch maju pekny vyber farieb.
osky
24.03.14,20:08
ale ved kazdy rok na jar su markety plne klivii,ja si tu moju tiez kupila len v obchode,a kvitne kazdy rok,aj teraz prave je v plnej krase.
podaroala by som ale nemam ziadne vedlajsie vyhonky
osky
21.10.14,08:13
opät mi kvitne-tento rok zu druhy raz :-D
kvetiny ani nehnojim a rastu krasne,aj fialky kvitnu jak blaznive.
nie som proti hnojeniu,ale vzdy akosi zabudnem na to....