feshi
19.02.11,20:56
ahojte,
rozhodol som sa, ze prejdem na zivnost, chcem sa len opytat ci som vsetko pochopil spravne.
So sucastnym zamestnavatelom som sa dohol, ze mozme prejst na zivnost.
Ukoncim dohodou moj trvaly pracovny pomer k 1.3.2011 a vypytam si potrebne papiere za tento rok (preddavky co platil zamestnavatel).
este predtym si pojdem zalozit zivnost na urad (iba volne zivnosti). po papierovackach si vytvorim podnikatelsky ucet v banke.

1. otazka: chcem byt neplatcom dph a mat pausalne vydavky (40%, chcem pausalne lebo moje realne vydavky budu nizsie), musim este nieco niekde nahlasit?
uzavriem zmluvu so zamestnavatelom a on mi bude mesacne pausalne platit cca 2000e.
2. otazka: vypocital som si odvody do zdrav.p. (cca 80e) a soc.p. (211e) a dan (122e) spravne?
3. otazka: treba niekde nieco nahlasit? chcem vsetko platit preddavkovo mesacne
4. otazka: do socialky nemusim platit od 1.3.2011 az do 1.7.2012?
teda mesacne poplatky by boli do zp 80e, socp 0e, dan 165e?
5. otazka: ked budem mat pausalne vydavky, mozem vystavovat kazdy mesiac faktury "zamestnavetlovi"? co vsetko musim evidovat?

chapem vsetko spravne? budu este dake ine vydavky? nezabudol som na nieco?
Ice dive
19.02.11,20:11
ahojte,
rozhodol som sa, ze prejdem na zivnost, chcem sa len opytat ci som vsetko pochopil spravne.
So sucastnym zamestnavatelom som sa dohol, ze mozme prejst na zivnost.
Ukoncim dohodou moj trvaly pracovny pomer k 1.3.2011 a vypytam si potrebne papiere za tento rok (preddavky co platil zamestnavatel).
este predtym si pojdem zalozit zivnost na urad (iba volne zivnosti). po papierovackach si vytvorim podnikatelsky ucet v banke.

1. otazka: chcem byt neplatcom dph a mat pausalne vydavky (40%, chcem pausalne lebo moje realne vydavky budu nizsie), musim este nieco niekde nahlasit?

určite? nebudeš potrebovať pre svoje podnikanie mobil, počítač, tlačiareň, auto...

uzavriem zmluvu so zamestnavatelom a on mi bude mesacne pausalne platit cca 2000e.

no podľa mňa sa jedná o závislú činnosť, nakoľko odmena je fixná a uzatvára sa zmluva so zamestnávateľom... mali by to byť objednávky a následne faktúry...

2. otazka: vypocital som si odvody do zdrav.p. (cca 80e) a soc.p. (211e) a dan (122e) spravne?

nie v prvom roku by si mal platiť odvody z minimálnej mzdy (resp. si určiť preddavky)...však oficiálne nevieš čo zarobíš koľko vyfaktúruješ... toto ti bude jasné, až po roku podnikania, kedy podáš DP a RZZP...

3. otazka: treba niekde nieco nahlasit? chcem vsetko platit preddavkovo mesacne

dá sa platiť len ZP a SP preddavkovo mesačne a to tiež z minimálnej mzdy (zvoleného vymeriavaceho základu) - po ročnom zúčtovaní sa doplatí ak bude treba...

4. otazka: do socialky nemusim platit od 1.3.2011 az do 1.7.2012?

áno...
teda mesacne poplatky by boli do zp 80e, socp 0e, dan 165e?

nie.. viď odpovede vyššie
5. otazka: ked budem mat pausalne vydavky, mozem vystavovat kazdy mesiac faktury "zamestnavetlovi"? co vsetko musim evidovat?

no zamestnávateľovi nie... odberateľovi služieb áno... faktúry vystavovať môžeš aj častejšie;) mal by si evidovať príjmy a výdavky v časovom slede..

chapem vsetko spravne? budu este dake ine vydavky? nezabudol som na nieco?


v texte
feshi
19.02.11,20:24
dakujem za odpoved

1) tie vydavky 800eur mesacne su vacsie ako mam vypocitane (potrebujem vsetko co bolo spomenute, ale vsetko mam, takze by som platitl len za udrzbu), takze mi lepsie budu tie pausalne. treba niekde teraz nahlasit, alebo staci pri podavani dp?
zmluva, ktoru podpiseme, ma zarucit aby to fungovalo ako doteraz. (teda odpracujem si mesacne tych cca 160 hodin)
2) minimalne tento rok tam budem cely pracovat (je tam rozpracovany projekt na ktorom pracujem), tak nechcem aby som potom musel doplacat vela (pri podani dp
3) cize normalne nechavat na ucte a potom cele naraz zaplatit? iba to je moznost?
5) preto som ho uviedol v uvodzovkach. pausalne vydavky treba evidovat?
Ice dive
19.02.11,20:38
1) tie vydavky 800eur mesacne su vacsie ako mam vypocitane (potrebujem vsetko co bolo spomenute, ale vsetko mam, takze by som platitl len za udrzbu), takze mi lepsie budu tie pausalne. treba niekde teraz nahlasit, alebo staci pri podavani dp?

zatial nie, iba ak by si mal auto musíš ho prihlásiť na DÚ kvôli cestnej dani...

zmluva, ktoru podpiseme, ma zarucit aby to fungovalo ako doteraz. (teda odpracujem si mesacne tych cca 160 hodin)

no a čo dovolenka? stravné lístky? 7 dní návštevy u lekára..? o toto si prišiel.. t.j. zamestnávateľ na tebe ušetrí jeden mesačný plat...

2) minimalne tento rok tam budem cely pracovat (je tam rozpracovany projekt na ktorom pracujem), tak nechcem aby som potom musel doplacat vela (pri podani dp

tomu sa nevyhneš, nakoľko máloktorý živnostník vie ako sa skončí jeho rok...

3) cize normalne nechavat na ucte a potom cele naraz zaplatit? iba to je moznost?

áno

5) preto som ho uviedol v uvodzovkach. pausalne vydavky treba evidovat?

no dobré by bolo ich evidovať, aby si si mohol potom porovnať, čo sa ti oplatí viac... (pre účely DÚ ak vykazuješ paušálne výdavky nemusíš evidovať účtovné doklady...)