zedo1
19.02.11,22:18
Zistil som zavadu na plynovom potrubí v mojom byte, ktorú mi potvrdil aj
technik SPP. Jedná sa o svojvolny unik plynu pri spoji. Ale je to hneď na
začiatku rozvodu v byte, ešte pred uzáverom plynu a plynomerom.
Kto je právne za to zodpovedný? Podľa stránky SPP je to spoločnestvo
vlastníkov bytov, ale správca tvrdí opak. Ďakujem pekne.
Llívia
19.02.11,22:16
Zistil som zavadu na plynovom potrubí v mojom byte, ktorú mi potvrdil aj
technik SPP. Jedná sa o svojvolny unik plynu pri spoji. Ale je to hneď na
začiatku rozvodu v byte, ešte pred uzáverom plynu a plynomerom.
Kto je právne za to zodpovedný? Podľa stránky SPP je to spoločnestvo
vlastníkov bytov, ale správca tvrdí opak. Ďakujem pekne.
Zodpovedné je SVB, lebo závada je na spoločnom rozvode. Pozri aj tu: http://www.porada.sk/t159763-p3-svb-a-poziarna-ochrana.html#post1657984 od príspevku č. 24.
zedo1
19.02.11,23:01
Podla mna máš pravdu, len musím presvedčiť aj SVB o tom.
Len som stale nenašiel tu vyhlášku, ktorá presne definuje
čo su spoločne bytove rozvody a za čo už zodpovedá
vlastník bytu.
lubica_02
20.02.11,07:53
Predseda SVB alebo správca by mal dať závadu čo najskôr odstrániť, ide o bezpečnosť všetkých obyvateľov domu. Jedná sa o poruchu na spoločnom rozvode, takže zaplatí to z FPÚ a O.
sito
20.02.11,08:58
Ešte je jedna možnosť. Aby plyn nevybuchol a nerozmetal dom, treba odstaviť stupačku, prípadne celý dom od plynu, potom asi pochopia viacerí, že to nie je tvoja chyba. Prečo? :);)
zedo1
20.02.11,09:01
Ja viem, že to tak musí byt. Lenže správca mi povedal "čo je v byte to je Vaše", ale to ma nejaké pomýlené. Potom sú moje
aj ostatne stupačky a možem do nich zasahovať. Preto
potrebujem zistiť nejaku smernicu, čo su spoločné plynové
rozvody v bytovom dome, aby som mohol argumentovať.
diki moc
verkaz
20.02.11,09:06
Správca by okamžite mal volať plynárom a až podľa zistenia závady
sa bude dať hovoriť, či je závada v byte alebo v prípojke.
Takéto žabomyšie naťahovačky môžu mať katastrofálny následok a potom už bude neskoro zisťovať, či ide o závadu v byte alebo na spoločnom zariadení.
Alebo si sám zavolaj plynárov, keď sa jedná o únik v Tvojom byte.

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov cituje aj spoločné zariadenie pod čo spadá aj rozvod plynu.
zedo1
20.02.11,09:13
Ešte je jedna možnosť. Aby plyn nevybuchol a nerozmetal dom, treba odstaviť stupačku, prípadne celý dom od plynu, potom asi pochopia viacerí, že to nie je tvoja chyba. Prečo? :);)
Do hlavného uzáveru plynu v bytovke nemôžes zasahovať,
to može spraviť iba SPP ,alebo havarijna služba so suhlasom
SVB.
sito
20.02.11,09:18
Takže treba čakať až kým to buchne. alebo niekto s uvedených to ešte stihne pred výbuchom. Ak nie, tak to zaplatí SSP, alebo havarijná služba so súhlasom SVB.
zedo1
20.02.11,09:38
Správca by okamžite mal volať plynárom a až podľa zistenia závady
sa bude dať hovoriť, či je závada v byte alebo v prípojke.
Takéto žabomyšie naťahovačky môžu mať katastrofálny následok a potom už bude neskoro zisťovať, či ide o závadu v byte alebo na spoločnom zariadení.
Alebo si sám zavolaj plynárov, keď sa jedná o únik v Tvojom byte.

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov cituje aj spoločné zariadenie pod čo spadá aj rozvod plynu.
Ja som si už zavolal poruchovu službu SPP, a ten mi presne určil
spoj v ktorom je únik plynu. Ako som už písal, už je to v mojom
byte, ale hned na prvom kolene na rure ešte pred hlavným
uzáverom v byte a plynomerom. Oprava nebude lacná, lebo je tam
velmi komplikovaný prístup, preto chcem vedieť kto za to zodpoveda.
sito
20.02.11,10:00
Odstav hlavný uzáver plynu pre byt. Ak plyn aj tak uniká, závada je na spoločnom zariadení, rozvode, spoločný rozvod sa platí z FOaÚ.

Ak ti štatutár SVB bude tvrdiť, že to je tvoja povinnosť zaplatiť, lebo to je v tvojom byte, odkáž mu, že je ...

182/1993, § 10, odsek 1 až 3.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
zedo1
20.02.11,11:59
Odstav hlavný uzáver plynu pre byt. Ak plyn aj tak uniká, závada je na spoločnom zariadení, rozvode, spoločný rozvod sa platí z FOaÚ.

Ak ti štatutár SVB bude tvrdiť, že to je tvoja povinnosť zaplatiť, lebo to je v tvojom byte, odkáž mu, že je ...

182/1993, § 10, odsek 1 až 3.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Práve som volal s predsedníčkou SVB a ona mi povie,že ona sa
v tom nevyzna! Že uvidí čo nam povie poruchová služba a potom
my na to "prispeju". To je normalne sen, tak keď nejaky majsterko
povie, nech to zaplatím, tak SVB s tým suhlasí. Dobré že?
sito
20.02.11,13:18
Ešte raz. Odstav plyn pre svoj byt. Ak aj tak uniká v byte a netočí sa plynomer je to pred odberným miestom. Odberné miesto je za výstupom z plynomeru do bytu.

Potom treba odstaviť stúpačku, ak ju odstavíš, plyn nebude len v tvojom byte, ale všetkých bytoch, ktoré sú napojené za ventilom stúpačky.

Hádam jej to donde, ostatným tiež? A prečo robí niečo v čom sa nevyzná? Vám vlastníkom to nevadí, alebo sa tiež nevyznáte? Prečo?

A to ešte nie je opravené, od kedy? A kedy, až to buchne?

No, ale ak budú trvať na tom, aby si to uhradil ty, tak potom požiadať o rozhodnutie súd.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11, odsek 3

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
lubica_02
20.02.11,13:36
Odpoveď už máš - správca musí zabezpečiť opravu na náklady FPÚ a O .
zedo1
20.02.11,13:46
Opravene to ešte neni, zajtra príde len pozreť ich človek z
havarijnej služby, lebo oni s nim spolupracuju. Ja nemožem
do toho zasahovať, nakolko bude treba odstaviť celu bytovku.
Správca zavolal firmu a ja im to mam zaplatiť. A to ešte neho-
vorim, že sa bude musieť rozburať kus steny v mojom byte, lebo
je to ťažko prístupny spoj.
sito
20.02.11,14:03
Nie, ty im to nemusíš zaplatiť. Ty si povinný prispievať do FOaÚ a umožniť im tu opravu. A oni sú povinní dať tvoj byt do pôvodného stavu.

Tak sa ich opýtaj, na základe akého zákona si to povinný uhradiť ty.

A než začnú opravovať, odfoť si to pred opravou a po oprave. Možno sa ti to hodí. Nezabudni!
verkaz
20.02.11,14:37
To sa čudujem tomu Vášmu správcovi, veď ide o havarijný stav a plynári majú pohotovosť. Do zajtra sa môže kadečo stáť. Už aspoň oznámil v bytovke, že uniká plyn a aby boli v prípade odpojenia prívodu plynu doma. Lebo po oprave nepustia plynári plyn, len keď si skontrolujú každý byt.
Na tú stenu, kde je ten spoj by si mal urobiť nejaké dvierka, alebo okienko, aby tam aj v budúcnosti bol prístup a nemuseli búrať stenu.
Nedaj na slová predsedníčky, keď Ti pri oprave spoločného zariadenia, vznikne škoda, musí ju spoločenstvo hradiť v plnej miere.
Sito ti dobre radí.
zedo1
20.02.11,15:12
Ja som to písomne aj osobne oznámil správcovi aj SVB, ale oni
mi akurát zavolali ich havarijnu službu a to sa len v pondelok
po obede dojde pozreť, čo s tým spravia. Ale každopádne si to
musím všetku odfotiť pred a po oprave. Už aby to bolo hotove.
verkaz
20.02.11,15:23
verím Ti, nie je to príjemná záležitosť
Llívia
24.02.11,20:05
Zedo1, ako ste nakoniec vyriešili/poriešili problém s únikom plynu?