ali8
20.02.11,14:15
Dobrý deň prosím poradťe mi niekto ako to vyriešiť, došla mi faktúra za elektriku ide o preplatok cca1000€, hodila som si ju ako prijatú faktúru s mínusovou položkou, robím akurat výkaz o majetku a záväzkoch, kde do kolonky záväzky mi hodí moje záväzky a to odvody za december splatné v januári, ale do tejto kolonky mi hodí samozrejme aj tú faktúru ked´dže bola uhradená až v januári, a ide o to že závazky sa mi v kolonke záväzky ukazujú mínosovou položkou, je to tak správne? nejak mi to logicky nesedí aby boli závazky mínusové kedže zavazok je to čo ja dlhujem, ale program mi tie prijate neuhradene faktury hadze do kolonky závazky, a v kolonke vo vykaze pohladavky mám nulu kedže nemám nijaká neuhradené vydané faktury, nemám to nejak ručne prepísať a do kolonky pohľadávky dať celú tu fakturu cely ten preplatok a v kolonke závazky ju tam nedavat hoci mi t o program automaticky tam hodí? Prosím poraďte mi niekto , velmi pekne dakujem.
Rozalka
20.02.11,13:23
Faktúru nahraj ako pohľadávku.
ali8
20.02.11,13:26
Faktúru nahraj ako pohľadávku.

ale je to prijata faktura
Rozalka
20.02.11,13:39
Ale mínusová, čiže máš pohľadávku, nie?
ali8
20.02.11,13:47
Ale mínusová, čiže máš pohľadávku, nie?

ano to viem ze je to pohladavka ale ako do programu ju mam hodit normalne ako prijatu fakturu, ktoru potom rucne odpocitam vo vykaze lebo program mi to tam automaticky hodi, a hodit si ju do pohladavok aby tam cela faktura naskocila moze to byt takto?
ali8
20.02.11,13:51
este jedan otazka ktomu to tam pojde pohladavka ale bez dph vsak?
ali8
20.02.11,13:55
este jedan otazka ktomu to tam pojde pohladavka ale bez dph vsak?

opravujem sa mam to hodit aj s dph program mi to tak hadze.
rodina1
20.02.11,13:56
este jedan otazka ktomu to tam pojde pohladavka ale bez dph vsak?
Tá suma 1000 Eur je s DPH, alebo bez DPH.
Ak je to suma s DPH, pôjde ti celá do pohľadávok. Ak bez DPH, musíš faktúru zaevidovať do pohľadávok celou sumou, teda aj s DPH.
Čiže do výkazu sa ti dostane suma aj s DPH.
ali8
20.02.11,13:58
ano to viem ze je to pohladavka ale ako do programu ju mam hodit normalne ako prijatu fakturu, ktoru potom rucne odpocitam vo vykaze lebo program mi to tam automaticky hodi, a hodit si ju do pohladavok aby tam cela faktura naskocila moze to byt takto?

??
rodina1
20.02.11,13:59
??
Hneď ju zaeviduješ ako pohľadávku.
ali8
20.02.11,15:01
Hneď ju zaeviduješ ako pohľadávku.

No ale na fakture som ako odberatel nemozem ju hodit do vydanych faktur ked je to dosla faktura predsa, nerozumiem tomu.
Rozalka
20.02.11,15:11
A takú možnosť "došlé dobropisy" nemáš?
Jarka 1
20.02.11,15:16
Pohľadávky nie sú len vydané faktúry. Na konci roka zaúčtuj prijatú faktúru - dobropis ako pohľadávku. Nemusíš ju zaevidovať priamo medzi vystavené faktúry. Potom budeš mať výkaz OK. Počas roka si to môžeš evidovať mínusom medzi prijatými fa a čo nebude na konci roka vysporiadané, prehoď do pohľadávok kvôli správnosti výkazov. Je to jedna z možností. Záleží aj na programe, alebo či si chceš robiť výkazy sama ručne.
ali8
20.02.11,15:29
Pohľadávky nie sú len vydané faktúry. Na konci roka zaúčtuj prijatú faktúru - dobropis ako pohľadávku. Nemusíš ju zaevidovať priamo medzi vystavené faktúry. Potom budeš mať výkaz OK. Počas roka si to môžeš evidovať mínusom medzi prijatými fa a čo nebude na konci roka vysporiadané, prehoď do pohľadávok kvôli správnosti výkazov. Je to jedna z možností. Záleží aj na programe, alebo či si chceš robiť výkazy sama ručne.

OK urobila som to takto hodila to na koci roka do pohladavok ale nie ako fa vydanu, a vprijatych fakturach som to dala akoze uhradit k 31.12. ale len do zoznamu uhrad nie do penazneho dennika aby mi to nehaadzalo do zavazkov. dakujem pekne.