lilith2
20.02.11,17:10
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o informáciu ohľadom nedoplatku zdravotnej poisťovni Dovera. Takze: Rodičia podnikali tuším od roku 1989 do roku 2000. V roku 2000 otec zomrel, mamka bola celu dobu vedená ako živnostník-spolupodnikateľ. Otec za nu odvadzal zdravotne poistenie. Podotýkam otec bol v tomto obrovský pedant.Po 11 rokoch od ukončenia podnikania jej prišiel nedoplatok za posledné 5 roky podnikania v dosť vysokej výške, pričom za celých 11 rokov neprišla zo zdravotnej poisťovne ani zmienka ani oznam o akejkoľvej podlžnosti. Kedže mamka archivovala dokumenty z podnikania podla zakona celych 10 rokov, dokumenty o plateni zdravotneho poistenia uz nemá. Ako teraz postupovať? Ďakujem za akukoľvek pomoc
lilith2
20.02.11,16:24
nikto nič :-(
Tweety
20.02.11,16:27
nikto nič :-(
V prvom rade by som sa obrátila na poisťovňu s presným rozpisom nedoplatkov to, že boli pedanti, ešte neznamená, že na niektoré úhrady pozabudli.
Mirco1
20.02.11,16:59
Mám zrejme ten istý problém a niečo som už zistil.Dostal si asi - Výkaz nedoplatkov - , v spodnej časti tohto výkazu sú prihlasovacie údaje na ich www stránke - tam zistíš podrobnejšie, čo im dlhuješ.Dôvera vznikla zlúčením Zdravotnej poisťovne - Vzájomná životná poisťovňa(vznik 1.2.1995) a Zdravotnej poisťovne Dôvera(vznik 1.5.1997).Majú tam asi poriadny bordel,lebo mne prišiel tiež vysoký nedoplatok hoci som poctivo platil a môžem to našťastie aj dokázať.Pozri si aj § 21 zákona o zdravotnej starostlivosti.
lilith2
20.02.11,18:55
dakujem ti Mirco1
Jandarinka
21.02.11,09:49
mne tiez dnes prisiel list z dovery.... ze mam nedoplatok za 5 mesiacov z pred 11-tich rokov.... pritom som v tom case bola na úrade prace a dokonca som na poistovnu apollo uz 2x osobne podavala potvrdenie o tom, ze som v tom case bola na UP, ale evidentne ho zase niekam stratili..... maju tam fakt bordel....
apropo... po 11-tich rokoch je to uz premlcana doba?
baallu
21.02.11,17:35
Dnes sa mi stalo presne to iste....Prisiel vykaz nedoplatkov s datumom splatnosti 8.11.2000...nieje to uz nahodou premlcane ku dnu 8.11.2010 ??
jozefDP
21.02.11,18:42
podla mna je to premlcane po 5 rokoch
evina
21.02.11,19:45
Dnes sa mi stalo presne to iste....Prisiel vykaz nedoplatkov s datumom splatnosti 8.11.2000...nieje to uz nahodou premlcane ku dnu 8.11.2010 ??
Áno je. Rok 2000 po 10-tich rokoch.

http://www.porada.sk/t12649-p18-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html#post1663626
baallu
21.02.11,20:45
Ako teraz postupovat? Mozem podat namietku poistovni a odvolat sa na prislusne zakony? V tomto sa velmi nevyznam...
evina
21.02.11,20:49
Ako teraz postupovat? Mozem podat namietku poistovni a odvolat sa na prislusne zakony? V tomto sa velmi nevyznam...

Áno a stihni lehotu podľa priloženého linku.
Melnick
21.02.11,21:10
Dnes som riešila z Dôvery dlh, ktorý údajne dlhovala moja klientka na odvodoch za zamestnanca za mesiac december. Ihneď dlh zaplatila - keby sa bola spojila so mnnou, prefotila by som jej úhradu, čo zaplatila / má toho veľa takže si myslela, že neuhradila/ a nič by som neposielala, ale dokazovala by som že dlh voči nim nemá. O týždeň - zrejme sa niekto v dôvere umyl a rozlepili sa mu oči, nabehla rovnaká suma späť na jej účet - bez sprievodného listu, bez ospravedlnenia, proste €urá sú späť . Ja som posledné dni taká naštvaná, lebo z obyčajných ľudí( podotýkam nie z Matoviča) si všetci robia fackovacieho panáka.
mimotemyalebo aj z neho si niekto urobil fackovacieko panáka ???? :D:D:D
Kája.
21.02.11,21:22
Mňa čaká Dôvera zajtra, klientke prišiel list, že dlhuje z RZZP za rok 2006 192 €. V RZZP za rok 2007, 2008 a 2009 mala vždy preplatok, ktorý vrátili, moc neverím tomu, že by vracali preplatky keby evidovali nedoplatok.

A to som zabudla napísať, že klientka má saldo a prehľad platieb priamo zo zdravotnej poisťovne za obdobie 2003 - 2007 a podľa týchto papierov nič nedlhuje. Myslíte si, že ich vlastné saldo budú považovať za dostatočné relevantné doklady, keď ich priložím k námietke?
evina
22.02.11,06:41
Mňa čaká Dôvera zajtra, klientke prišiel list, že dlhuje z RZZP za rok 2006 192 €. V RZZP za rok 2007, 2008 a 2009 mala vždy preplatok, ktorý vrátili, moc neverím tomu, že by vracali preplatky keby evidovali nedoplatok.

A to som zabudla napísať, že klientka má saldo a prehľad platieb priamo zo zdravotnej poisťovne za obdobie 2003 - 2007 a podľa týchto papierov nič nedlhuje. Myslíte si, že ich vlastné saldo budú považovať za dostatočné relevantné doklady, keď ich priložím k námietke?

Nuž ja by som sa spoľahla na svoje saldo...
great.zv
22.02.11,07:27
aj ja som včera dostala "pozdrav" z Dôvery.... že nedoplatky na základe RZ a to za roky 2006 a 2007... čo to za vtip:o
na pobočke ZP som RZ v lehote odovzdala, boli odsúhlasené a tiež úhrady zrealizované... každá zmena FO vrs. SZČO osobne nahlásená vrátane úhrad vyplývajúcich z týchto zmien.... tak ani netuším čo im teda chýba:eek:... že by peniaze?:rolleyes:... a v duchu hesla: každé € dobré....vychŕlime výkazy nedoplatkov... a tí čo platia nech dajú ešte raz veď treba aj za tých čo neplatia... a majú nárok na všetko...
...no skutočne, aby si človek odkladal všetky doklady a nie len na 10 rokov, lebo nikdy nevieš....:confused:
vieroslava
22.02.11,08:04
Mám pocit, že dôvera sa nejako po rokoch prebrala a rozosiela nejake vymyslené nedoplatky. Ja som uz tri roky v dôchodku a tiež mi prišiel nedoplatok za rok 2008. Podavam voči tomu rozpor. Ale evidentne vsádzaju na to, že veľa ľudi sa neozve a jednoducho zaplatí, alebo nestihnú ten termín na vznesenie námietky.
Treba si všimnúť, ak nestihnete termín a nezaplatíte, je výkaz platobným rozkazom a hneď vám môže nabehnúť exekútor.
baallu
22.02.11,16:03
Áno a stihni lehotu podľa priloženého linku.

Dakujem za radu...ale este z jednej veci mam strach. Po precitani toho vlakna som si vsimol ze sa tam vela krat objavilo "oznamovacia povinnost" Ako zistim ci mam toto v poriadku? Ak to spravne chapem tak pri nesplneni si oznamovacej povinnosti sa premlcacia doba nerata. "Podnikal" som v case 3/99 az 11/00, podla poistovne nemam zaplatene 6/99 az 11/00 co je samozrejme blbost ale zial nemam uz ani jeden doklad o zaplateni takze to nemozem dokazat takze sa spolieham na tu premlcaciu dobu. Ak tam najdu daku klucku v tych zakonoch a daju mi aj penale tak to ma zrujnuje....teraz to je "len" 200€, nieje lepsie to zaplatit? Od 8/2001 uz niesom poistencom tejto poistovne v tej dobe ma prehlasoval do druhej poistovne zamestnavatel u ktoreho som pracoval.
lilith2
22.02.11,19:24
áno môžeš podat námietku do 8 dní a odvolať sa na zákon 580/2004 paragraf 21 Z.z. o zdravotnom poistení
great.zv
23.02.11,05:51
tak vážení, včera som bola na pobočke... pani sa zatvárila asi takto:(...myslím, že jej bolo nepríjemne za chyby iných... a ako povedala - od rána som bola cca 30-ta...
RZZP odkotrolované, správne a platby u nich vypárované - nevidí dôvod vykázaných nedoplatkov... treba podať námietku cez net, alebo poštou, pretože na pobočke nevybavíte NIČ... nemajú povolený prístup :rolleyes:..
LeviMt
23.02.11,12:56
určite podať námietku premlčania
musia postupovať podľa § 17a zákona o ZP 580/2004
(zákon nájdeš aj na porade, mne ešte nedovolilo vložiť link, lebo nemám 15 príspevkov :mee:)
baallu
24.02.11,06:20
Dnes sa mi stalo presne to iste....Prisiel vykaz nedoplatkov s datumom splatnosti 8.11.2000...nieje to uz nahodou premlcane ku dnu 8.11.2010 ??
Takze bol som na pobocke a moj dlh je asi realny. Podla toho co maju v pocitaci, oznamovaciu povinnost mam splnenu a na otazku ci mi poslali upomienku okrem aktualneho vykazu nedoplatkov mi bolo povedane ze to mi nevedia zistit. Co sa ja pamätam tak ziadna upomienka mi neprisla...ale co ked predsa, nerusi sa alebo neposuva sa tym premlcacia doba??
veronikasad
24.02.11,06:29
Nedostal niekto z Dôvery "pozdrav" s nedoplatkom od r. 1997 - 2004 v sume 14,76€ ročne ? (za každý rok rovnaký nedoplatok - bez uvedenia mesiaca). Ide o súbeh zamestnania a podnikania.

Učto som živnostníkovi v tom čase nerobila, nepamätá si či platil odvody, doklady už nemá.

Neviete náhodou čo je to za sumu ?
veronikasad
24.02.11,11:17
Nedostal niekto z Dôvery "pozdrav" s nedoplatkom od r. 1997 - 2004 v sume 14,76€ ročne ? (za každý rok rovnaký nedoplatok - bez uvedenia mesiaca). Ide o súbeh zamestnania a podnikania.

Učto som živnostníkovi v tom čase nerobila, nepamätá si či platil odvody, doklady už nemá.

Neviete náhodou čo je to za sumu ?
Po tlf. rozhovore s pracovníčkou ZP Dôvera doplňam info :

ZP eviduje mesačne nedoplatok 1,23€ za obdobie od 1.7-1997 do 31.12-2004. Viem mi prosím niekto povedať čo je to za suma (pri subehu zamestnania a podnikania) ? Preplatky z RZZP za rok 2008 a 2009 boli riadne vrátené. Ak by tam bol nejaký nedoplatok, asi by si ho boli započítali ?

Dôvera žiada dôkaz zamestnanca, že zamestnávatel za neho platil správne odvody ...
evina
24.02.11,12:07
Takze bol som na pobocke a moj dlh je asi realny. Podla toho co maju v pocitaci, oznamovaciu povinnost mam splnenu a na otazku ci mi poslali upomienku okrem aktualneho vykazu nedoplatkov mi bolo povedane ze to mi nevedia zistit. Co sa ja pamätam tak ziadna upomienka mi neprisla...ale co ked predsa, nerusi sa alebo neposuva sa tym premlcacia doba??0

Posúva sa, ale to by Ti dali vedieť pri odpovedi na vznesenie námietky premlčania /posúva o 3 roky/
baallu
24.02.11,12:20
Dakujem za odpoved....dnes podam namietku a uvidime co bude...
dogicka
24.02.11,13:28
Tak toto je sila, čo tu čítam. Aj môjmu klientovi prišiel minulý piatok výkaz nedpolatkov vraj dlhuje 305,-Eur za roky 1995-1998! To je za celé obdobie poistenia v Dôvere. Počas tej doby bol držiteľom preukazu ZŤP,preto platil nižšie preddavky. Doklady o úhrade už samozrejme (16 rokov dozadu) nemá....:mad:
Tak teraz normálne nemám slov. Keď si pomyslím, že ja za každú chybu platím pokutu, a v Dôvere majú takýto neskutočný "bordel", a nikomu sa nič nestane, tak ma ide rozhodiť! Nechápem, prečo by na ich chyby mali doplácať ľudia, ktorí si celé roky poctivo platili odvody, len preto, že niektorý zamestnenec pred xxx rokmi niekde zapatrošil preukaz ZŤP...
LeviMt
24.02.11,16:23
Ak poisťovňa upomienku aj zaslala, s premlčacou dobou to nemá nič spoločné, neposúva ju. Premlčanie súvisí so splatnosťou poistného (preddavku). Ak bolo poistné splatné 8.11.2000, tak je to dňom 8.11.2010 premlčané.
evina
24.02.11,16:38
Ak poisťovňa upomienku aj zaslala, s premlčacou dobou to nemá nič spoločné, neposúva ju. Premlčanie súvisí so splatnosťou poistného (preddavku). Ak bolo poistné splatné 8.11.2000, tak je to dňom 8.11.2010 premlčané.

§21 ods. 2 však hovorí iné



(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.
evina
24.02.11,16:40
Tak toto je sila, čo tu čítam. Aj môjmu klientovi prišiel minulý piatok výkaz nedpolatkov vraj dlhuje 305,-Eur za roky 1995-1998! To je za celé obdobie poistenia v Dôvere. Počas tej doby bol držiteľom preukazu ZŤP,preto platil nižšie preddavky. Doklady o úhrade už samozrejme (16 rokov dozadu) nemá....:mad:
Tak teraz normálne nemám slov. Keď si pomyslím, že ja za každú chybu platím pokutu, a v Dôvere majú takýto neskutočný "bordel", a nikomu sa nič nestane, tak ma ide rozhodiť! Nechápem, prečo by na ich chyby mali doplácať ľudia, ktorí si celé roky poctivo platili odvody, len preto, že niektorý zamestnenec pred xxx rokmi niekde zapatrošil preukaz ZŤP...

vzniesť námietku premlčanosti a hotovo, škoda si ničiť nervy:)
Erika686
24.02.11,19:01
Ja by som sa chcela opytat zase,lebo pani na pobocke mi nevedela povedat, podala som cez pobocku namietku voci dlhu, zdokladovala som papiere, ked som bola na UP a zamestnana, pretoze poistovna neregistrovala platby. Zvysny dlh- to som si vedoma, len teraz neviem, ci mam cakat z poistovne na novy vypis dlhu, alebo tu zvysnu dlznu sumu si mam vypocitat sama a zaplatit to?

A este by ma zaujimalo, tiez mam poslednu splatnost 8.10.2000, tak mozem sa pri novom vypise dlhu odvolat na premlcacu dobu?
Lebo nechapem, co sa mysli tym, ze premlcacia doba neplati pre tych, ktori si nesplnili oznamovaciu povinnost?

Dakujem za vysvetlenie.
calawen
24.02.11,19:06
V pondelok dostala švagrina aj svokor liebesbríf z dôvery, švagriná má údajne nedoplatok za jún a august 2008 (čo je blbosť - riešia si to sami) a svokor neviem, ale hovoril že v živote nemal nič s danou poisťovňou... Celá manželova rodina bola celý život poistená v spoločnej zdravotnej poisťovni :rolleyes:
Ninna
24.02.11,19:20
Áno je. Rok 2000 po 10-tich rokoch.

http://www.porada.sk/t12649-p18-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html#post1663626
Pridam osobnu skusenosť: stihli sme podať námietku v stanovenej dobe v znení že chcu po nás obdobie /1994/ ktoé už nearchivujeme a tak si nemôžme ani skontrolovať čo vlastne tvrdia./že máme nedoplatok/
Ako to dopadlo? Podali to ďalej na URAD NA DOHĽAD NAD VEREJNOU STAROSTLIVOSTOU ktorý im pohľadávku uznal a poisťovňa šup prihodila si 5 eur na náklady spojené s vymáhaním . Je to boj s veternými mlynmi a nepomôže ani spominany paragraf.No tak skúste...:rolleyes:
evina
24.02.11,19:28
Pridam osobnu skusenosť: stihli sme podať námietku v stanovenej dobe v znení že chcu po nás obdobie /1994/ ktoé už nearchivujeme a tak si nemôžme ani skontrolovať čo vlastne tvrdia./že máme nedoplatok/
Ako to dopadlo? Podali to ďalej na URAD NA DOHĽAD NAD VEREJNOU STAROSTLIVOSTOU ktorý im pohľadávku uznal a poisťovňa šup prihodila si 5 eur na náklady spojené s vymáhaním . Je to boj s veternými mlynmi a nepomôže ani spominany paragraf.No tak skúste...:rolleyes:

Námietka, že doklady nearchivujete a nemôžete si ich skontrolovať nie je bohužial námietka premlčanosti- je to len konštatovanie.

Jednoducho, ak je namietané správne nie je to boj s veternými mlynmi. Zákon platí aj pre ZP. Všimnite si, že už i v novinách a v TV sa vyjadrujú zástupcovia ZP a hovoria o vydaných Výkazoch.... nikto ani zmienka o premlčanosti - prečo asi??. Je tu aj téma iná /myslím, že aj v tejto je link/, a tam uvidíš, že pri námietke oprávneného premlčania poistníci uspeli. Jednoducho treba vzniesť námietku premlčanosti podľa príslušného paragrafu 21 a hotovo. Nič viac, nič menej. Povedal to dnes v TV Markíza aj právnik, ktorému sa dali vyjadriť, že poistné do r. 2000 je premlčané, a teda nevymožiteľné... Samozrejme, už som to písala - poisťovňa na to obdobie vydať Výkaz nedoplatkov má právo a poistník má právo vzniesť námietku premlčanosti /správne a načas/ a musí sa uznať pri splnení všetkých podmienok, alebo môže aj zaplatiť....

Ja si nemyslím, že máme hovoriť o zbytočnom boji s veternými mlynmi lebo všetci - aj my aj rôzne inštitúcie musia dodržiavať zákony, aby to tak nebolo ....
Erika686
24.02.11,19:53
Teraz som pozerala, ze to nemozem podat len jednu namietku? Chcela som svoju namietku doplnit (v lehote) o dalsiu- ten §21 zakona o zdravotnom poisteni a bohuzial, prva sa spracuva (vraj 30 dni), cize mozem podat az potom,ked mi pride odpoved na namietku?
evina
24.02.11,20:21
Teraz som pozerala, ze to nemozem podat len jednu namietku? Chcela som svoju namietku doplnit (v lehote) o dalsiu- ten §21 zakona o zdravotnom poisteni a bohuzial, prva sa spracuva (vraj 30 dni), cize mozem podat az potom,ked mi pride odpoved na namietku?

Podľa mňa, práveže môžeš podať len jednu námietku. Skrátka podáš námietku a hotovo-konanie začína. akurát neviem odkiaľ majú tých 30 dní , paragraf 17a hovorí niečo iné .... To nie je o dopĺňaní v rámci tých 8-ich dní....
Erika686
06.04.11,06:30
Tak dnes mi prislo zo ZP odpoved na podanie namietky. Pripomeniem, ze som zdokladovala len niektore roky, za ktore som mala nedoplatok, nie vsetky, ktore mi poslali.
No a dnes, ako pisem, odpoved, ze mi mazu CELY dlh, co som mala :D...nechapem, ale to je jedno, hlavne, ze im nemusim nic platit :):D.
charonme
24.05.11,06:45
aj mne prislo koncom februara, ze mam dajaky nedoplatok za 1 alebo 2 mesiace v 2006, tak som cez ich web dal tu namietku a v nej poziadal, aby mi poslali k tomu nejake podklady (napriklad by sa mi zisla kopia rocneho zuctovania), ale prave dnes mi prislo ze mi "neuznavaju" tu moju namietku. Tak teraz neviem, asi tam budem musiet ist osobne na pobocku zabijat cas a mam obavu ze aj tak tam pojdem zbytocne a nic mi nebudu vediet ukazat.

Keby to chceli vymahat sudom/exekuciou, tam uz musia dolozit nejake doklady (ktore mne nechcu ukazat), alebo sudcovi bude stacit ked si vytlacia nejaky papier kde si len tak vymyslia nejaku nahodnu sumu ktoru akoze udajne dlzim?
Chobot
24.05.11,08:18
aj mne prislo koncom februara, ze mam dajaky nedoplatok za 1 alebo 2 mesiace v 2006, tak som cez ich web dal tu namietku a v nej poziadal, aby mi poslali k tomu nejake podklady (napriklad by sa mi zisla kopia rocneho zuctovania), ale prave dnes mi prislo ze mi "neuznavaju" tu moju namietku. Tak teraz neviem, asi tam budem musiet ist osobne na pobocku zabijat cas a mam obavu ze aj tak tam pojdem zbytocne a nic mi nebudu vediet ukazat.

Keby to chceli vymahat sudom/exekuciou, tam uz musia dolozit nejake doklady (ktore mne nechcu ukazat), alebo sudcovi bude stacit ked si vytlacia nejaky papier kde si len tak vymyslia nejaku nahodnu sumu ktoru akoze udajne dlzim?

No máš smolu. Nemusí o tom rozhodovať nijaký sudca. Ak neuznali tvoje námietky voči výkazu nedoplatkov, tak ten sa stáva právoplatným exekučným titulom, ktorý môžu poslať priamo exekútorovi. Výkaz nedoplatkov má rovnakú právnu silu ako napr. platobný rozkaz. Jediné, čo ešte môžeš, je podať námietku voči exekúcii, ale to už je dosť neskoro.

Ale veď vo výkaze nedoplatkov máš presne uvedené, za ktoré obdobie im dlhuješ poistné (presný mesiac a rok), tak neviem, aký iný doklad k tomu potrebuješ. Ak vieš preukázať, že si poistné za tie mesiace uhradil, tak namietaj s tým dokladom. Nie oni ti musia preukázať niečo, oni ti preukázali, že si neuhradil poistné za tie 2 mesiace.

A bol si v Dôvere aj v r. 2006, alebo si sa stal poistencom Dôvery zlúčením poisťovní?
charonme
24.05.11,09:01
co bolo v 2006 sa vobec nepametam, ani o zlucovani si nic nepametam a mam podozrenie ze ani banka si take stare transakcie nepameta a bojim sa ze mi nebude vediet dat potvrdenie o prevode


Ale veď vo výkaze nedoplatkov máš presne uvedené, za ktoré obdobie im dlhuješ poistné (presný mesiac a rok)
to je len papier s vytlacenym cislom, nie je tam uvedeny ziaden podklad o tom, kolko som mal zaplatit a preco a kolko som v skutocnosti zaplatil. To si moze hocikto take vytlacit a ja samozrejme nebudem mat ako preukazat, ze som zaplatil nieco, co ani nemam ako zistit, ci som to vobec zaplatit mal a kolko.
charonme
24.05.11,13:56
Koxo tak taku brutalnu neochotu ako na pobocke poistovne som nezazil ani nepametam. Ta pani bola extremne neochotna, este bola aj hulvatska. Stale omielala dokola to iste, vobec neodpovedala na otazky a tvarila sa ze nechape co chcem. Nakoniec som sa dopatral aspon k nejakej informacii, ale este aj tu mi ocividne prezradila len nechtiac, omylom, pravdepodobne preto, ze moje nepochopitelne kludne, slusne a mile reakcie na jej drzost a neochotu ju znervoznovali. Aj tak mi to ale bolo nanic, lebo v banke by vytiahnutie takych starych udajov stalo skoro tolko co bola ta udajne dlzna suma v poistovni. Az som dostal chut zmenit poistovnu, ale obavam sa ze v sucasnej situacii je to u nas aj tak jedno.
Júlia33
28.05.11,05:54
Dobry den, prosim Vas o radu:
25.2. som obdrzala vykaz nedoplatkov - za obdobie december 2005. V 12/2005 som bola zamestnancom Tatra banky. Zamestnavatel mi poistne stahoval z vyplaty. Preto som 26.2. zaslala do Dovery Potvrdenie o zamestnani (tzv. zapocet rokov), rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, ktore mi zamestnavatel urobil a ktore za mna tiez uhradil. Ine doklady preukazujuce, ze som zaplatila vsetko co som mala nemam - nakolko vsetko vypocitaval a platil zamestnavatel. Pricom nepredpokladam pri takom pocte zamestnancov a automatizovanom software, aby urobil chybu. (Ak áno, má právo poisťovňa vymáhať túto platbu odo mňa?).
25.5.2011 som od Dovery obdrzala Oznamenie - neakceptovanie namietok proti vykazu nedoplatkov - kde sa uvadza, ze som neuviedla vecne dovody, ktore by ovyplyvnili dlznu sumu uplatnenu vo Vykaze nedoplatkov, resp. ine skutocnosti tykajuce sa samotneho prava zdravotnej poistovne na jej zaplatenie. Preto nie je mozne pokladat podane namietny za vecne zdovodnene, co znamena, ze som povinna uhradit zdravotnej poistovni dlh vycisleny vo Vykaze nedoplatkov.
Poistovna neuviedla absolutne aky doklad odo mna pozaduje - a ja absolutne netusim, co im mam este poslat, ked za mna poistne vypocitaval a platil zamestnavatel.
Najprv som sa rozhodla, ze sumu zaplatim, nasledne poziadam Tatra banku o sucinnost - vypocet aj potvrdenie o uhrade - a nasledne si budem peniaze vymahat spat (netusim akym spôsobom?).
Lebo ak nezaplatim a na ucet mi Dovera zasle exekuciu - samozrejme - peniazky odidu, lebo tam su a neviem, ci za vykon exekucie mi nestiahnu viac (myslim, ci neprirataju k mojej pohladavke aj nejaky poplatok).
Ak mi niekto viete poradit co robit, budem Vam vdacna. Dakujem. Julia
veronikasad
28.05.11,08:47
Julia, v decembri 2005 si bola len zamestnancom ? Aký nedoplatok od teba Dôvera požaduje ?
Júlia33
28.05.11,08:58
Áno v decembri 2005 som bola len zamestnancom tohto jedného zamestnávateľa. Dôvera požaduje nedoplatok na základe ktorého je platiteľ poistného povinný zaplatiť istinu 50,1 EUR za obdobie do 200512 do 200512 ....
veronikasad
28.05.11,09:01
Áno v decembri 2005 som bola len zamestnancom tohto jedného zamestnávateľa. Dôvera požaduje nedoplatok na základe ktorého je platiteľ poistného povinný zaplatiť istinu 50,1 EUR za obdobie do 200512 do 200512 ....
tomu naozaj nerozumiem. Vyžiadaj si saldokonto platieb.
Podávala si v stanovenom termíne odvolanie a to čo si písala v predch.príspevku je ich odpoveď na tvoje odvolanie ?

Kedy si skončila pracovný pomer ? Neide náhodou o nedoplatok z RZZP, ktorý ti už zamestnávatel nemal z čoho stiahnuť ?
Júlia33
28.05.11,11:22
Ano, podala som odvolanie v stanovenom termine postou (na internetovej stranke som si odsledovala, ze ho aj prijali a zaevidovali). Pracovny pomer v TB som skoncila k 31.1.2006. Avšak tym, ze som bola zamestnancom TB cely rok 2005 som TB poziadala o rocne zuctovanie ZP. TB mi RZZP urobila, dorucila, ja som zaslala peniazky na ich ucet - nimi stanoveny - a oni mi zaslali potvrdenie, ze peniazky ZP uhradili (bolo to 724 SKK - ani suma mi nesedi). Okrem zapoctu rokov som ZP Dôvera prilozila aj kopiu RZZP za rok 2005, ktore mi poslala TB, doklad o prevode penazi v prospech TB, a potvrdenie TB ze RZZP uhradili. Odpoved na odvolanie presne bola - citujem: "Vaše namietky sme dokladne presetrili v sulade s platnou legislativou. Dovolujeme si Vam oznamit, ze na Vami podane namietky nie je mozne prihliadat, nakolko neobsahuju vecne dovody, ktore by ovplyvnili dlznu sumu uplatnenu vo Vykaze nedoplatkov, resp. ine skutocnosti tykajuce sa samotneho prava zdravotnej poistovne na jej zaplatenie. Z toho dovodu nie je mozne pokladat podane namietky za vecne zdovodnene, co znamena, ze dlh vycisleny vo Vykaze ndoplatkov ste povinny zdravotnej poistovni uhradit. Verime, ze tento zakonny postup prijmete s pochopenim." ... ale ja uz fakt neviem co im mam poslat .. keby som sa nestahovala a nemala cas upratat krabice s tymito papiermi, tak ich tiez nemam - clovek vacsinou nedrzi 5 rokov taketo doklady (mala by som iba zapocet rokov - ten by som asi nevyhodila ....). Saldokonto platieb si mozem vyziadat aj na pobocke ZP Dovera, alebo im mam napisat cez internet/postou? Tam uvidim presnejsie co myslia tym nedoplatkom a z coho by mal byt? Alebo tam uvidim predpis/vypocet poistneho a skutocne kolko za mna TB zaplatila?
veronikasad
28.05.11,11:34
Z vlastnej skúsenosti viem, že s Dôverou je veľmi ťažká komunikácia. Neviem skade si, napr. na našej pobočke by som nič nevybavila. Písomná komunikácia je "na dlhé lakte".

Ak sa ti dá, choď osobne (napr.PD patrí pod NR alebo TN - zistíš na infolinke). Alebo skús meilom požiadať o zaslanie saldokonta na odsúhlasenie (predpis platieb ZP a úhrada poistného). Je možné, že to bude aj niečo staršie, napr. chýbajúce obdobie po skončení školy, kedy si mala byť evidovaná ako samoplatitel. Platby poistného ZP posúvajú ...
Júlia33
28.05.11,13:13
Dakujem za radu - skusim si ist vypytat saldokonto na pobocku poistovne. Povodne (od skoncenia skoly) som bola poistena vo vseobecnej zdravotnej poistovni a do poistovne dovera som sa prepoistila pocas mojho pracovneho pomeru v TB. Nemalo by to byt tym co pises .... tiez som to zvazovala z kazdej strany ..... ale fakt neviem .... snad tym saldokontom to zistim. Dakujem za radu. Julia
Júlia33
07.08.11,10:25
Dakujem za rady. Problem je takmer uzavrety.
Vysledok: 3 navstedy pobocky ZP Dovera. Najprv nevedeli najst, ze na moje rodne cislo je dlh. Tak som im ukazala, co mi prislo. Tak patrali a v nejakom z x-systemov to vypatrali. Takze asi ak by som si bola chcela dat vystavit potvrdenie o bezdlznosti predtym, ako im ukazem co mi prislo postou, tak mi ho vystavia .... Potom ma jedna z 2 pracovnicok presviedcala, ze zuctovanie som si podavala sama, nie moj zamestnavatel, TB. Po "dlhej" komunikacii som z nich dostala, co si mam vypytat od TB. TB obratom, este v dany den vsetko pripravila, vratane potvrdenia, ze za mna zaplatila. Zaniesla som to na pobocku. Uz vedeli, ze je nedobre. Komunikacia na pobocke, nebola velmi zla - ale diletanska - oproti komunikacii s centralou vsak uplne super, ale este sa vylepsila - lebo uz tusili, ze konali protizakonne. Zaslali vsetko na centralu. Odtial mi cca po 3-4 tyzdnoch prisiel list, ktory nema ani hlavu ani patu. Ale kedze je tam postacujuca veta, z ktorej je jasne, ze dlh uvedeny vo Vykaze nedoplatkov nie je, uz na to kaslem. Ziadne ospravedlnenie. Uprimne - od nich som ho ani necakala. Lebo sa mi stalo, ze firmy pochybili v komunikacii s klientom, ale slusna firma sa aspon ospravedlni, ked uz cloveka neopravnene osoci, okradne o peniaze a cas .... Samozrejme, ze zaroven pozadovane potvrdenie o bezdlznosti voci ich spolocnosti nedodali. To si este budem ziadat, lebo uz v buducnosti nemienim vynakladat realne naklady (kopirka, postovne) + svoj cas na komunikaciu s touto hlupou instituciou. Hlavne ze ked clovek potrebuje peniazky na lieky, tak to nepreplatia, ale na zlavy na knihy cez napr. Gorilu alebo na zlavy na kupu elekrospotrebicov, napr. kanvic .... co nema nic spolocne so zdravim a takisto na zbytocne platenie precovnikov (na pobocke sa mi venovali 2 pracovnicky pri 3 navstevach - dokopy v rozsahu necele 3 hodiny*2 = 6 hodin .... takmer cely pracovny den na jedneho cloveka, ktory uz nie je ich poistencom + cas tych nemoznych pracovnikov na centrale ...) na to super spolocnost Dovera ma. Tak som rada, ze uz tam nie som poistena, a kazdemu odporucam urobit to iste. Nespokojnost uz bola dlhodoba - co sa tyka poskytovania sluzieb, ktore maju robit podla vypisu z obchodneho registra (ale robia vselico mozne, len to nie) - a tento problem len potvrdil, ze som urobila dobre. A cela moja rodina - takze minuly rok prisli o cca 7 poistencov a do septembra im z mojej iniciativy odidu dalsi .... Urcite tak urobte aj VY, takato firma by nemala existovat. Ked raz budem mat viac casu, oskenujem tu ich odpoved - fakt stoji za "vyvesenie na nastenku" na kandidata "list roka".
Este raz dakujem za pomoc.
220870
07.08.11,11:02
Pošliteten list na lampáreň ak ešte lampáreň funguje.Veľmi si cením tohto vášho príspevku , ste jedena z mála, ktorá na tomto webe požiadala o radu a aj po vyriešení problému uviedla ,ako to dopadlo.Tak by to malo byť.Prajem pekný deň.:)
veronikasad
07.08.11,14:18
Po tlf. rozhovore s pracovníčkou ZP Dôvera doplňam info :

ZP eviduje mesačne nedoplatok 1,23€ za obdobie od 1.7-1997 do 31.12-2004. Viem mi prosím niekto povedať čo je to za suma (pri subehu zamestnania a podnikania) ? Preplatky z RZZP za rok 2008 a 2009 boli riadne vrátené. Ak by tam bol nejaký nedoplatok, asi by si ho boli započítali ?

Dôvera žiada dôkaz zamestnanca, že zamestnávatel za neho platil správne odvody ...
aj tento prípad skončil tak ako u Júlie. ZP Dôvera preverila - žiadne nedoplatky nezistila, o ospravedlnení ani reči ...
charonme
30.08.11,16:27
zda sa ze uradnici z cias komunizmu v dovere velmi radi postupuju takym sposobom, ze nieco stratia alebo nevedia najst, tak to jednoducho poistencovi nauctuju znova - a aby sa nahodou neukazalo ako to bolo naozaj, tak vsetci pri pokusoch o komunikaciu zatlkaju, zatajuju, mlzia a zavadzaju. Vsak kopa ludi na to nema nervy ani vedomosti a nakoniec zaplatia (ako ja).
mareko
08.12.11,15:08
Tiež som mala podobný problém s údajným nedoplatkom. Nakoniec som však zistila, že mám vlastne preplatok, nakoľko som platila zdravotnej poisťovni odvody aj počas PN. Chcem sa opýtať, či mám nárok žiadať si tento preplatok a v akej maximálnej lehote. Platí 10 ročná lehota? Ďakujem za odpovede :-)