Milvodka
15.12.05,09:38
Ahojte,
prosim o radu v nasledovnom: S.r.o. vznikla v 09/2005, výška základného imania je 200.000,- SKK, v spoločenskej zmluve je stanovené že vytvoria RF pri vzniku spoločnosti vo výške 10%. Tvorba RF sa zaučtuje 353/ 417 vo výške 20,000? Je potrebné aby tieto finančné prostriedky boli vedené na zvláštnom účte v banke (ako analytika k BU)? Podľa § 124 Zákona č. 513/1991 treba RF doplnať v dalších rokoch min do výšky 10% z.i., v prípade že sa zaplatí pri vzniku v plnej vyške už sa potom nemusí. Chápem to správne? RF by sa navýšil asi len v prípade navyšovania základného imania.
Vdaka vopred za názory, pripomienky, odpovede....
sarmantna
15.12.05,08:41
Účtovanie je správne 353/417, prostriedky nemusia byť viazané na zvláštnom účte, tá podmienka už padla.
Rezervný fond sa v budúcich obdobiach tvorí podľa stanov, záleží na tom, či spoločnosť dosiahla zisk, či má poplatené dane, odvody...
Jana Acsová
15.12.05,08:47
Podľa § 124 Zákona č. 513/1991 treba RF doplnať v dalších rokoch min do výšky 10% z.i., v prípade že sa zaplatí pri vzniku v plnej vyške už sa potom nemusí. Chápem to správne? RF by sa navýšil asi len v prípade navyšovania základného imania.
Chápete to správne. Východiskom je Obchodný zákonník a z neho vychádza spoločenská zmluva, v ktorej môžu byť prípadne aj odchylky. Povinnosti spojené s tvorbou RF si overte ešte v spoločenskej zmluve. Je možné, že podmienky sú stanovené rovnako ako minimálna podmienka stanovená OZ a v tom prípade by ste už viac RF netvorili ani z ďalších ziskov spoločnosti až do doby, kým by to prípadne nezmenila spoločenská zmluva ... (... tá sa zmení aj v prípade zvyšovania ZI).
Beba
15.12.05,09:16
Účtovanie je správne 353/417, prostriedky nemusia byť viazané na zvláštnom účte, tá podmienka už padla.
Rezervný fond sa v budúcich obdobiach tvorí podľa stanov, záleží na tom, či spoločnosť dosiahla zisk, či má poplatené dane, odvody...Viem, že padla podmienka mať samostatný účet na SF. Určite padla aj na RF táto podmienka? Ja ho mám stále. Potom ho teda zruším, načo zbytočné poplatky? Nepostrehla som to.
sarmantna
15.12.05,10:55
Neviem narýchlo, kedy padla podmienka, ale určite padla. Tiež som mala prostriedky na osobitnom účte a zrušila som účet.
Milvodka
15.12.05,12:26
Ahoj,
nevieš prosim ta zdroj, kde je písané o zrušeni zvláštneho účtu na RF? Poznám viaceré spoločnosti, ktoré majú tieto prostriedky stále "mrtve" na účte rezervného fondu.

Dakujem
sarmantna
15.12.05,12:36
Nedarí sa mi to nejak nájsť, pátrala som v obchodnom zákonníku, nič....keď zistím, dám Ti vedieť.
Aknazuz
15.12.05,14:19
Ahojte,
prosim o radu v nasledovnom: S.r.o. vznikla v 09/2005, výška základného imania je 200.000,- SKK, v spoločenskej zmluve je stanovené že vytvoria RF pri vzniku spoločnosti vo výške 10%. Tvorba RF sa zaučtuje 353/ 417 vo výške 20,000? Je potrebné aby tieto finančné prostriedky boli vedené na zvláštnom účte v banke (ako analytika k BU)? Podľa § 124 Zákona č. 513/1991 treba RF doplnať v dalších rokoch min do výšky 10% z.i., v prípade že sa zaplatí pri vzniku v plnej vyške už sa potom nemusí. Chápem to správne? RF by sa navýšil asi len v prípade navyšovania základného imania.
Vdaka vopred za názory, pripomienky, odpovede....
nesuhlasim s uctovanim. Stale uctujem rezervny fond na 421, teda uctovny zapis by mal byt 353/421. Aj platne tlacivo vykazu Súvaha ÚC POD 1-01 stale uvadza pod polozkou A.III.1. Zakonny rezervny fond ucet 421. Podla mna musi byt nadalej viazany na bankovom ucte.
Jana Acsová
15.12.05,16:33
nesuhlasim s uctovanim. Stale uctujem rezervny fond na 421, teda uctovny zapis by mal byt 353/421. Aj platne tlacivo vykazu Súvaha ÚC POD 1-01 stale uvadza pod polozkou A.III.1. Zakonny rezervny fond ucet 421. Podla mna musi byt nadalej viazany na bankovom ucte.
Dosť razantné tvrdenia .-)

Na účet 421 účtujeme vytváranie a dopĺňanie RF z účtovného zisku ...
V zadanej otázke sa rieši tvorba RF pri založení spoločnosti deklarovaná v spoločenskej zmluve (zakladateľskej listine) tvorená z kapitálových vkladov spoločníkov, t.j. správne účtovanie 353/417. Z účtu 353 vyplýva, že sa očakáva ich splatenie spoločníkmi pri upísaní vlastného imania a nie zo zisku.

A čo sa týka Súvahy (Úč POD 1-01) tak je tam aj riadok A.II.3, kde sa vykazuje práve zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov.

A čo sa týka viazanosti na bankovom účte, tak by pripadala do úvahy v prípade, že by spoločenská zmluva k tomu zaväzovala ... Obchodný zákonník ani iný právny predpis túto povinnosť taxatívne nestanovuje.