katuska1962
20.02.11,20:11
Čaká nás dedičské konanie po otcovi. Dedí naša matka a dvaja súrodenci. Otec vlastnil chalupu, ktorej výlučným vlastníkom bol len on a pozemok pod chalupou, ktorý mal v spoločnom vlastníctve s matkou. Na dedičskom konaní chce matka aby chalupu a celý pozemok (aj matkinu časť) sme zdedili my dvaja súrodenci rovnakým dielom s tým, že na majetku bude ťarcha, že matka môže doživotne užívať tento majetok. Otec iný majetok nevlastnil, nemal ani dlhy. Chcem sa opýtať, či je vôbec možné takto dediť, aby hneď matka prepísala nielen svoju časť dedičstva ale aj svoje vlastníctvo na nás a čo všetko budeme k tomu potrebovať (listy vlastníctva a ostatné doklady máme). Bude potrebná darovacia zmluva? Ďakujem.
arizona
20.02.11,19:18
Čaká nás dedičské konanie po otcovi. Dedí naša matka a dvaja súrodenci. Otec vlastnil chalupu, ktorej výlučným vlastníkom bol len on a pozemok pod chalupou, ktorý mal v spoločnom vlastníctve s matkou. Na dedičskom konaní chce matka aby chalupu a celý pozemok (aj matkinu časť) sme zdedili my dvaja súrodenci rovnakým dielom s tým, že na majetku bude ťarcha, že matka môže doživotne užívať tento majetok. Otec iný majetok nevlastnil, nemal ani dlhy. Chcem sa opýtať, či je vôbec možné takto dediť, aby hneď matka prepísala nielen svoju časť dedičstva ale aj svoje vlastníctvo na nás a čo všetko budeme k tomu potrebovať (listy vlastníctva a ostatné doklady máme). Bude potrebná darovacia zmluva? Ďakujem.
Dedit sa moze iba po zomrelom cloveku, takze na ded. konani sa bude riesit iba pozostalost po zomrelom otcovi. Matka sa moze pri ded. konani zrieknut svojej ciasky po otcovi v prospech vas, deti.

Matka Vam moze svoj ostatny majetok (pozemok, ci ine) darovat,alebo "odpredat".
Flinstone
20.02.11,19:40
ak sa pri dedičskom konaní zriekne dedičstva v prospech detí, nebude tam ťarcha doživotného bývania. Alebo prededí sa majetok a následne daruje s právom na doživotné užívanie
Katy a R
20.02.11,19:58
ak sa pri dedičskom konaní zriekne dedičstva v prospech detí, nebude tam ťarcha doživotného bývania. Alebo prededí sa majetok a následne daruje s právom na doživotné užívanie

.. načo by to následne darovala :confused: - papierovačky, poplatky:mee: .. keď sa pri dedičskom konaní môžu dohodnúť, že matka sa zriekne svojej časti v prospech detí .
my máme v osvedčení o dedičstve dohodu aj o doživotnom užívaní (vecné bremeno).. :) .. aj zápis ťarchy je tam spomenutý

dopním. dokonca nie celý majetok bol v BSM .. je tam vyčíslená náhradová pohľadávka, ktorú si manželka nežiada vyplatiť .. a tým pádom celá nehnuteľnosť prešla na deti
Mária27
20.02.11,20:24
Ak budú všetci dedičmi, stačí sa dohodnúť - akokoľvek, ale všetci musia súhlasiť. Aj ked jeden nedostane nič, aj to je dohoda.

Vecné bremeno sa v dohode môže zriadiť tiež podľa § 151o obč.z.

§ 151o

(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
Ice dive
21.02.11,06:24
.. načo by to následne darovala :confused: - papierovačky, poplatky:mee: .. keď sa pri dedičskom konaní môžu dohodnúť, že matka sa zriekne svojej časti v prospech detí .
my máme v osvedčení o dedičstve dohodu aj o doživotnom užívaní (vecné bremeno).. :) .. aj zápis ťarchy je tam spomenutý

dopním. dokonca nie celý majetok bol v BSM .. je tam vyčíslená náhradová pohľadávka, ktorú si manželka nežiada vyplatiť .. a tým pádom celá nehnuteľnosť prešla na deti
ale pozor pozor matka vlastní 1/2 pozemku pod chalupou a táto nie je predmetom dedenia nakoľko ešte žije... t.j. darovaniu a poplatkom sa nevyhnú tak či tak...
alaya1
21.02.11,06:34
Chcela by som sa poradit.
Po zomrelej matke, ktora vlastnila byt a pozemky mame dedit my s bratom.
Brat s nou byval v spolocnej domacnosti, ja nie. Uvazujem, ze sa zrieknem dedictva v jeho prospech, no neviem, ci robim dobre. Viem, ze na tom financne nie je ruzovo, tak by som nechcela, aby ma vyplacal, ale jeho zena- miesa sa do vsetkeho. neviem, ako mam urobit, aby som bratovi neublizila, ale .......aky mate nazor?
arizona
21.02.11,07:04
Chcela by som sa poradit.
Po zomrelej matke, ktora vlastnila byt a pozemky mame dedit my s bratom.
Brat s nou byval v spolocnej domacnosti, ja nie. Uvazujem, ze sa zrieknem dedictva v jeho prospech, no neviem, ci robim dobre. Viem, ze na tom financne nie je ruzovo, tak by som nechcela, aby ma vyplacal, ale jeho zena- miesa sa do vsetkeho. neviem, ako mam urobit, aby som bratovi neublizila, ale .......aky mate nazor?
Rozhodnutie je ozaj iba na tebe.
Pravo mas rovnake ako tvoj brat, takze sa nemoze na teba hnevat,ani mu neublizis,ak dostanes len to na co mas zo zakona narok...

(spominas, ze so svagrinou nevychadzas dobre. Ak by sa bratovi v buducnosti nieco stalo,tak jeho majetok,aj ten, ktory by si mu darovala, dedi po nom jeho zena, tvoja svagrina.Takze,mozno treba rozmyslat aj takymto smerom....;))
buchač
21.02.11,07:09
Chcela by som sa poradit.
Po zomrelej matke, ktora vlastnila byt a pozemky mame dedit my s bratom.
Brat s nou byval v spolocnej domacnosti, ja nie. Uvazujem, ze sa zrieknem dedictva v jeho prospech, no neviem, ci robim dobre. Viem, ze na tom financne nie je ruzovo, tak by som nechcela, aby ma vyplacal, ale jeho zena- miesa sa do vsetkeho. neviem, ako mam urobit, aby som bratovi neublizila, ale .......aky mate nazor?

Buď zle napísané , alebo zle čítam ????...neviem ...:confused:

Zriekaš sa predsa dedičstva / bytu / v jeho prospech ...
Pozemky sa budú dediť rovným dielom ...tam je to tiež jasné...alebo aj tie mu chceš nechať ...???????????

Tak z čoho by Ťa mal vyplácať ...??? :confused::confused:

Švagrinú by som mal , tam kde si myslíš....;):---:D
Chobot
21.02.11,07:11
Chcela by som sa poradit.
Po zomrelej matke, ktora vlastnila byt a pozemky mame dedit my s bratom.
Brat s nou byval v spolocnej domacnosti, ja nie. Uvazujem, ze sa zrieknem dedictva v jeho prospech, no neviem, ci robim dobre. Viem, ze na tom financne nie je ruzovo, tak by som nechcela, aby ma vyplacal, ale jeho zena- miesa sa do vsetkeho. neviem, ako mam urobit, aby som bratovi neublizila, ale .......aky mate nazor?

Vieš čo, nevzdávaj sa dedičstva, nechaj, nech majetok zdedíte obaja, každý polovicu. Bude vlastniť ten byt v podiele 1/2 a ak v budúcnosti budeš chcieť, môžeš tú tvoju polovicu darovať bratovi, alebo mu ju odpredať, ak na tom bude finančne "ružovejšie". Čo ak o 10 rokov budeš ty potrebovať financie? Ak sa teraz vzdáš dedičstva, už nikdy nedostaneš z dedičstva ani cent. AK si ponecháš polovicu dedičstva, brat ťa nemusí vyplácať teraz.

Ale ak mu to chceš dať už teraz, tak mu to daj, je to len tvoje rozhodnutie.
alaya1
21.02.11,07:27
Je to tazke rozhodovanie, neviem, ako by sa zachoval v mojom pripade on.
Buchac, napisala som to velmi jasne a zrozumitelne. mama bola vlastnickou bytu a pozemkov,tie su predmetom dedictva.
Neviem, keby som sa nevzdala naroku, ci by sa potom byt napisal na mna a na neho? Ci len na neho? My mame dobry vztah, ja mu nechcem ublizit, preto sa pytam.Smutime za mamou a urcite nie som typ, ktory sa natahuje o to, co som ani ja nenadobudla.
Este ma zaujima, musim hned na 1.dedicnom konani povedat, ze sa zriekam, pripadne mozem aj neskor?
A ak by napr. on chcel zalozit ten byt ako zabezpeku, musim v pripade, ze si podiel necham aj ja s tym suhlasit?
velmi by ma potesilo, keby sa objavil testament, bolo by to vyriesene, no neverim v tom.
buchač
21.02.11,07:33
Je to tazke rozhodovanie, neviem, ako by sa zachoval v mojom pripade on.
Medziľudské vzťahy sú nevyspytateľné...a tie súrodenecké zvlášť ...vlastná skúsenosť so švagrom ...
Buchac, napisala som to velmi jasne a zrozumitelne. mama bola vlastnickou bytu a pozemkov,tie su predmetom dedictva.
Sa nehádam ...
Neviem, keby som sa nevzdala naroku, ci by sa potom byt napisal na mna a na neho? Ci len na neho?
Na oboch predsa ...
My mame dobry vztah, ja mu nechcem ublizit, preto sa pytam.Smutime za mamou a urcite nie som typ, ktory sa natahuje o to, co som ani ja nenadobudla.
Este ma zaujima, musim hned na 1.dedicnom konani povedat, ze sa zriekam, pripadne mozem aj neskor?
Hneď na prvom ...
A ak by napr. on chcel zalozit ten byt ako zabezpeku, musim v pripade, ze si podiel necham aj ja s tym suhlasit?
Samozrejme ...lenže potom sa aj ten problém môže vyskytnúť , že o svoje prídeš ...
velmi by ma potesilo, keby sa objavil testament, bolo by to vyriesene, no neverim v tom.

Ani testament nie je niekedy výhra ...
alaya1
21.02.11,07:39
Ide totiz o to, ze ked som dospela, dostala som ja od rodicov 1.izb.byt. ten bol iba moj, bratov nie, teraz sa jedna o 3 izb.rodicovsky byt.
Tak ak to chcem naozaj spravodlivo, malo by to byt- dve izby ja /1.izb.byt, plus jedna izba z3.iz.bytu/ a brat tiez tak 2 izby.
Mozem prijat dedictvo tak, ze 2/3 on a ja 1/3 dedictva?? Asi sa chytate za hlavu, co som to ja za osoba- iny by na to kaslal a bral vsetko. Nechcem ublizit
Ice dive
21.02.11,07:43
Ide totiz o to, ze ked som dospela, dostala som ja od rodicov 1.izb.byt. ten bol iba moj, bratov nie, teraz sa jedna o 3 izb.rodicovsky byt.
Tak ak to chcem naozaj spravodlivo, malo by to byt- dve izby ja /1.izb.byt, plus jedna izba z3.iz.bytu/ a brat tiez tak 2 izby.
Mozem prijat dedictvo tak, ze 2/3 on a ja 1/3 dedictva?? Asi sa chytate za hlavu, co som to ja za osoba- iny by na to kaslal a bral vsetko. Nechcem ublizit
ako sa dohodnete je na Vás t.j. aj delenie 2/3 a 1/3 je možné... ak sa tak dohodnete môže byť aj tak...
Oliwa
21.02.11,11:53
Nooo, takže teraz je to o inom ;)... Ak si ten byt dostala od rodičov ako dar a brat nedostal nič, bolo by fér, keby si na dedičskom konaní požiadala o započítanie tohto daru do dedičstva, t.j. tvoj podiel zo zákona /ak sa nebude dediť zo závetu/ sa zníži o hodnotu daru-bytu, akú mal v čase darovania. Ale všetko závisí od toho, ako sa s bratom dohodnete...
Mne nebolo jasné, prečo stále opakuješ "nechcem mu ublížiť"... Zrejme si jedna z mála, ktorá má ešte svedomie.
Lebo fakt je, že rodičia Ťa za svojho života pred bratom týmto zvýhodnili a asi by Ťa hrýzlo, keby si túto skutočnosť v dedičskom konaní opomenula... Teda aspoň tak vyplýva z Tvojho zadania. Možno že brat dostal od nich auto, alebo mu platili štúdium alebo čojaviemčo... Ťažko povedať, keď viac nevieme a nepoznáme ich pohnútky. To na veci aj tak nič nemení. Fakty nepustia.
alaya1
22.02.11,16:57
Oliwia, ide o to, ze moja matka v roku 1983 zdedila byt po svojej tete- testament. byt mal hotnotu vtedy 13 000KCS-)V tom case, ona vlastnickou 2 bytov druzstevnych nemohla byt, takze ja som mala uz 18 rokov, byt napisali na mna.byt som si potom vymenila za vacsi, lebo bol ibna 1.izbovy.Neviem, co a ako v tom bolo, my sme zili spolu s rodicmi velmi pekne a s bratom sa mame radi, no aspon ja, on je mladsi o par rokov, len sa bojim,, ci potom, ak sa ja zrieknem, napisu byt len na neho- to je OK, ale ci aj na jeho zenu, to by som nerada, ona je - divna rodina.
Oliwa
22.02.11,17:45
O.K. Lenže to zasa mení uhol pohľadu na Tvoju otázku. Lebo Ty si písala, že "dostala som ja od rodičov 1-izbový byt". V skutočnosti si ho dostala od tety. A tie vtedajšie vlastnícko-družstevnícke pomery tiež všeličo vysvetľujú, čo sa nedalo tušiť.

Takže: podľa mňa nič nebráni tomu, aby si dal brat byt napísať len na seba - nadobudne ho dedením a tak nebude spadať do BSM, t.j. že manželia si ho kúpili za svoje spoločné financie počas trvania manželstva.

Druhá vec je, či sa tak aj stane - teda že nebude pod nátlakom manželky, resp. jej rodiny. Ale je dospelý, rozhodnutie je na ňom.Tak isto ak by niečo dedila jeho manželka, je to len jej dedičstvo a je na jej rozhodnutí, ako s ním naloží.

Ty mu môžeš len poradiť. Ale aj v záujme "ochranných krídel" nad bratom si môžeš svoj podiel ponechať, aj keď ho bude prakticky a bez náhrady užívať on... To je zas na Tebe. Ale budeš mať istotu, že sa z neho nestane raz - bezdomovec - ak myslíš, že niečo také by mu nebodaj v budúcnosti mohlo hroziť... Jeden nikdy nevie. Posúď sama, porozprávaj sa s bratom...
arizona
22.02.11,17:45
Oliwia, ide o to, ze moja matka v roku 1983 zdedila byt po svojej tete- testament. byt mal hotnotu vtedy 13 000KCS-)V tom case, ona vlastnickou 2 bytov druzstevnych nemohla byt, takze ja som mala uz 18 rokov, byt napisali na mna.byt som si potom vymenila za vacsi, lebo bol ibna 1.izbovy.Neviem, co a ako v tom bolo, my sme zili spolu s rodicmi velmi pekne a s bratom sa mame radi, no aspon ja, on je mladsi o par rokov, len sa bojim,, ci potom, ak sa ja zrieknem, napisu byt len na neho- to je OK, ale ci aj na jeho zenu, to by som nerada, ona je - divna rodina.
Dediscvo bude patrit iba jemu.
Ale potom to bude uz iba jeho majetok, tzn., ze jeho zena ho moze prehovorit,aby jej cast domu prepisal,ak ho budu spolu obyvat a zveladovat...
alaya1
22.02.11,18:08
Oliwia, ako to bolo v roku 1983 ani netusim, ved som mala 18 rokov.dali mi nieco podpisat, podpisala som a doma sme naozaj nepocitali, kto kolko dostal, kazdy dostal to, co potreboval.
Este by som chcela vediet relevantnu odpoved, nemozem si pred notarom odopretie dedictva podmienovat tym, ze brat bude vylucnym majitelom bytu, bez manzelky?
Oliwa
22.02.11,18:46
Notár s bratovou manželkou nič neporieši.
Na dedičskom konaní budú prítomní dedičia - teda Ty a brat. Manželka nie je dedič.
V osvedčení o dedičstve budete figurovať opäť iba Ty s bratom.
Spôsobilý dedič môže dedičstvo iba prijať, alebo odmietnuť. Bez podmienok. Bodka.
Iné je, ak by si sa po dedičskom konaní rozhodla svoj podiel bratovi darovať - v darovacej zmluve by si už mohla myslím podmienky uviesť. Darca počas svojho života má možnosť vziať dar späť /to akože čiste teoreticky, keby bratova manželka začala robiť výtrty a chcela by nebodaj pripraviť manžela o jeho podiel - ale to sú ozaj len hypotézy/. Ale nezdá sa mi to ako praktické riešenie, neviem, snáď Ti lepšie poradia iní - nie som právnik, hovorím len z vlastnej skúsenosti.
alaya1
22.02.11,19:58
Dakujem Oliwa, ja len chcem zit s kludnym svedomim.
Oliwa
23.02.11,20:18
Niet za čo. Ži a nechaj žiť... :) Teba by som brala za sestru... ;)
alaya1
26.02.11,18:26
-)))) pocitam, kolki si tu pri tomto citani klopkali na celo-))))
Zaverom- nevedela by som sa tesit z tych penazi, ale euromiliony mi to istia-)
Petra Nová
26.02.11,18:57
Alaya, aj ja sa zastariem do tejto témy. Zatiaľ si tu dostala samé rozumné rady. Ja by som ich rozšírila. Máš rodinu, deti a dvoch psíkov (dúfam, že sa pre tých havkov nenaštveš:)).

Skôr ako odmietneš dedičstvo, polož si otázku, či by to bolo zodpovedné voči Tvojim deťom.Okrem toho na Tvoje miesto dediča by nastúpili Tvoje deti. To aj ich budeš nútiť, aby odmietli svoje dedičstvo? Si presvedčená o tom, že o XY rokov sa nič v Tvojej rodine neudeje a budete v rovnakej finančnej kondícii, ako teraz? Že nie je potrebné vytvoriť si dostatočné rezervy, aby si v ťažkých časoch, ktoré môžu kedykoľvek prísť, aby si mohla pomôcť sebe, svojím deťom, prípadne aj bratovej rodine? Z hľadiska spravodlivosti svetskej aj právnej to napísala Oliwa veľmi presne. Ak si za života rodičov dostala dar, treba ho od Tvojho zákonného dedičského podielu odpočítať. Zvyšok si treba ponechať, aj keď by si ho postupne darovala bratovi.

A teraz mi prepáč toto obrazné vyjadrenie. Do deravého suda je nerozumné vyliať celé vedro vody naraz. Rýchlo z neho vytečie. Ak sa voda leje po troche, určite to dlhšie trvá a možno sa medzi tým niečo alebo niekto nájde, kto tú dieru zapláta.
alaya1
26.02.11,20:40
Alaya, aj ja sa zastariem do tejto témy. Zatiaľ si tu dostala samé rozumné rady. Ja by som ich rozšírila. Máš rodinu, deti a dvoch psíkov (dúfam, že sa pre tých havkov nenaštveš:)).

Skôr ako odmietneš dedičstvo, polož si otázku, či by to bolo zodpovedné voči Tvojim deťom.Okrem toho na Tvoje miesto dediča by nastúpili Tvoje deti. To aj ich budeš nútiť, aby odmietli svoje dedičstvo? Si presvedčená o tom, že o XY rokov sa nič v Tvojej rodine neudeje a budete v rovnakej finančnej kondícii, ako teraz? Že nie je potrebné vytvoriť si dostatočné rezervy, aby si v ťažkých časoch, ktoré môžu kedykoľvek prísť, aby si mohla pomôcť sebe, svojím deťom, prípadne aj bratovej rodine? Z hľadiska spravodlivosti svetskej aj právnej to napísala Oliwa veľmi presne. Ak si za života rodičov dostala dar, treba ho od Tvojho zákonného dedičského podielu odpočítať. Zvyšok si treba ponechať, aj keď by si ho postupne darovala bratovi.

A teraz mi prepáč toto obrazné vyjadrenie. Do deravého suda je nerozumné vyliať celé vedro vody naraz. Rýchlo z neho vytečie. Ak sa voda leje po troche, určite to dlhšie trvá a možno sa medzi tým niečo alebo niekto nájde, kto tú dieru zapláta.
Petra, mna nikto nenuti aby som to nechala bratovi.Ani ja nebudem moje deti nutit, ja to zariadim este za zivota, aby nemali problemy. Dufam, ze je testament. Ak nie, uvidim, ako to tam bude. Mam zly pocit, ze si to mam nechat a ja svoj pocit dam.
Je tazke zistit, ze ludia sa nevedia len tak niecoho vzdat.
Ja mam uplne ine priority, asi pre inych divne.
Petra Nová
26.02.11,21:37
Petra, mna nikto nenuti aby som to nechala bratovi.Ani ja nebudem moje deti nutit, ja to zariadim este za zivota, aby nemali problemy. Dufam, ze je testament. Ak nie, uvidim, ako to tam bude. Mam zly pocit, ze si to mam nechat a ja svoj pocit dam.
Je tazke zistit, ze ludia sa nevedia len tak niecoho vzdat.
Ja mam uplne ine priority, asi pre inych divne.
No, dobre, keď máš svoje priority, tak ich máš.:) A prečo myslíš , že je to pre iných divné?

Len keď čítam to, na čo si sa pýtala

Chcela by som sa poradit.
Po zomrelej matke, ktora vlastnila byt a pozemky mame dedit my s bratom.
Brat s nou byval v spolocnej domacnosti, ja nie. Uvazujem, ze sa zrieknem dedictva v jeho prospech, no neviem, ci robim dobre. Viem, ze na tom financne nie je ruzovo, tak by som nechcela, aby ma vyplacal, ale jeho zena- miesa sa do vsetkeho. neviem, ako mam urobit, aby som bratovi neublizila, ale .......aky mate nazor?

a Tvoje ďalšie komentáre, tak aj mňa napadla otázka. A myslím, že vieš aká.
Eulalia
27.02.11,05:43
Chcela by som sa poradit.
Po zomrelej matke, ktora vlastnila byt a pozemky mame dedit my s bratom.
Brat s nou byval v spolocnej domacnosti, ja nie. Uvazujem, ze sa zrieknem dedictva v jeho prospech, no neviem, ci robim dobre. Viem, ze na tom financne nie je ruzovo, tak by som nechcela, aby ma vyplacal, ale jeho zena- miesa sa do vsetkeho. neviem, ako mam urobit, aby som bratovi neublizila, ale .......aky mate nazor?

Dovolím si jednu poznámku k tomu zvýraznenému. Ak by si sa vzdala dedičstva, je to možné aj bez povinnosti náhrady z bratovej strany. Nemusel by Ťa teda nijako vyplácať.
Prečítala som si celú tému a musím súhlasiť s tým, čo tu napísala Petra. Ja by som, práve z ohľadom na milú švagrinú, dedičstvo prijala. S tým, že by sa započítal do Tvojho podielu ten byt, ktorý si od rodičov dostala. Ak je švagriná nenažraná, veľmi ľahko presvedčí manžela, aby sa stala majiteľkou bytu aj ona. Tvoj spoluvlastnícky podiel bude zárukou, že nakoniec nezostane brat bezdomovcom. Poznám medzi svojimi známymi aj takýto prípad. Ak chceš, môžeš s bratom spísať zmluvu o bezplatnom užívaní Tvojho podielu, ale budeš fungovať ako poistka proti švagrinej.
alaya1
27.02.11,06:51
Dakujem za vase nazory.
Takze to zhrniem, nakolko je to moja prva taka vec, ktora ma caka, po nebohom otcovi sme sa vzdali aj s bratom v prospech matky.
1. Musim na 1.sedeni povedat, ze som dostala od matky 1.izb.byt, ktory ona zdedila.-prepisala ho na mna,treba nieco dokladovat? Lebo tak vsetko mala moja mama, kde to je, to netusim.
2.To sa zapocita do nasho dedictva.
.3.Musim sa k danej veci vyjadrit uz na 1.sedeni u notara??
Nemozem si to este premysliet?
Uvidim, co cas prinesie. No moja svagrina nie je zla, ja sa s nou stretavam tak raz sa rok.Konflikty nemame, no ani blizky vztah nie.
Oni s mamou zili v spolocnej domacnosti 16 rokov, starala sa o mamu viac ako ja, no netvrdim, ze ja nie, nemali ziaden konflikt, aspon o tom neviem, aj bola napomocna pri pohrebe Ja svoj byt mam, moj brat nema v nom ziaden podiel.Preto mi je blbe ziadat podiel na byte, v ktorom byva on s rodinou.
4. Len vizia- ak by som dostala cca 1/3 dedictva, to mam pred notarom povedat, ze si nenarokujem vyplatenie od brata?
Ale rozhodnuta, ze to chcem, este nie som. Urcxite sa na mna budu hnevat a to nechcem.
alaya1
13.03.11,07:33
Chcem sa opytat k horeuvedenemu problemu. Mozem na dedicnom konani uviest, ze ziadam, aby moja cast dedictva bola rozdelena medzi moje deti a oni boli uvedeni ako dedicia mojej casti?
veronikasad
13.03.11,07:48
Ala, nie som právnik a neviem či to platí aj dnes. Mne keď zomreli rodičia (v krátkom čase obaja, dedičské konanie otca nebolo ukončené, keď zomrela aj mamka), brat bol nahlásiť pozostalosť a na prvé pojednávanie sme prišli dohodnutí čo kto bude vlastniť a notárka hneď ded.konanie ukončila.(nemusí sa majetok deliť rovným dielom).
alaya1
13.03.11,07:56
Veronika, jasne, mne ide o to, co moj podiel mozu hned zdedit moje deti.
veronikasad
13.03.11,07:58
Veronika, jasne, mne ide o to, co moj podiel mozu hned zdedit moje deti.
Kým ty žiješ asi nie - môžeš im ho darovať.
alaya1
13.03.11,08:00
Hm....myslela som, ze mozem takto. nemam s tym ziadne skusenosti .
Petra Nová
14.03.11,13:28
Chcem sa opytat k horeuvedenemu problemu. Mozem na dedicnom konani uviest, ze ziadam, aby moja cast dedictva bola rozdelena medzi moje deti a oni boli uvedeni ako dedicia mojej casti?

Možno to už vyplynulo z predchádzajúcich príspevkov,ale aj tak zopakujem. Ak chceš, aby namiesto teba dedili(po babake) tvoje deti, musíš dedičstvo odmietnuť podľa § 463 a nasl. Obč.zák. Len v prípade odmietnutia dedičstva nastupujú ako dedičia tvojho zákonného podielu tvoje deti. Lenže toto odmietnutie dedičstva je časovo limitované. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.(§464). Takže neviem, či na takýto postup už nie je neskoro.
Mária27
14.03.11,15:14
Chcem sa opytat k horeuvedenemu problemu. Mozem na dedicnom konani uviest, ze ziadam, aby moja cast dedictva bola rozdelena medzi moje deti a oni boli uvedeni ako dedicia mojej casti?
Dohodou dedičov sa to dá. Kamoška tak dedila namiesto mamy. Jednoducho sa tak u notárky dohodli.
Petra Nová
14.03.11,17:40
V tomto štáte je síce všetko možné, ale nie legálne. Dohodou dedičov možno dohodnúť akúkoľvek úpravu výšky zákonných podielov a dohodnúť spôsob vyporiadania dedičstva, napr. aj tak, že jeden z dvoch dedičov vôbec nebude dediť, ani nebude vyplatený(tzv. zrieknutie sa dedičstva). Nemôžu však za seba povolať iného dediča, napr. svoje dieťa, matku, súrodenca alebo kohokoľvek iného. Dieťa sa stane dedičom len ak jeho predok platne odmietne dedičstvo, lebo tak to stanovuje zákon. A v zákone nie je nikde napísané, ani to z neho nevyplýva, že dohodou dedičov možno rozšíriť okruh účastníkov konania. Preto ak dedič podľa zákona neurobí príslušný úkon, ktorým stráca postavenie dediča(odmietnuť dedičstvo), nemôže namiesto neho nastúpiť niekto iný. Dedičské konanie je súdne konanie, kde okruh účastníkov a ich procesné postavenie určuje zákon, nie dohoda účastníkov konania. Dedičské konanie nie je sporové konanie, kde sa môže hociktorá osoba označiť za žalobcu a kohokoľvek označiť za žalovaného, prípadne ľubovoľne zamieňať účastníkov konania.
Ak notár schválil dedičskú dohodu, v ktorej dedičia dohodli niečo nad rámec zákona, tak to neznamená, že notár konal v súlade so zákonom a nemožno napadnúť platnosť takejto dohody.

Alebo som v zákonoch niečo prehliadla.