Yvvetta
21.08.04,11:53
Viete mi poradiť ako mám zaúčtovať predaj obch.podielu v s.r.o. ?

S.R.O. (založená v r. 1995, ZI 200tis.). Začiatkom roka r. 2004 boli 2 spoločníci napr. Jano + Paľo (výška vkladu 50%+50%).
V mes.03/2004 predali svoj obchodný podiel inej FO napr. Lacovi :
Jano celých 50% a Paľo iba 10 %.( Paľovi ostalo 40%) Jano už nebol spoločníkom a Laco získal 60 %.

V mes. 07/2004 predal aj Paľo zbytok svojho podielu Lacovi. Laco sa tak stal 100 % vlastníkom tejto sro.

Viete mi poradiť ako tieto zmeny treba zaúčtovať ? Na účte 411 mám len sumu 200 tis. spolu. Nie sú tu rozúčtované vklady jednotlivých spoločníkov.

Od 05/2004 som prevzala účtovníctvo tejto firmy a mám z toho veľkú hlavu.
Nevidela som ešte žiadne doklady o týchto prevodoch. Neviem ani za akú cenu boli predané obchodné podiely.

Ak bol vypl. ochod.podiel bývalým spoločníkom odvádza s.r.o. nejakú daň, alebo si tento príjem majú priznať iba bývalí spoločníci v daň. priznaní ?

Ďakujem za odpovede.
Dúfam, že dá porozumieť mojej otázke.
bepo
21.08.04,12:01
Asi by si mala uctovat podla vypisov z OR-419 zmeny ZI=znizenie 1 spolocnika a zvysenie,pri vypise z OR sa preuctuju na 411
Aňa
21.08.04,12:29
Ja by som sa spýtala ako zdaniť peniaze, keď spoločníci predajú svoju s.r.o. (príklad za 100.000,-). Tieto peniaze si priznajú ako FO?
lago
23.08.04,10:19
Ak tu sro zalozili v 1995, tak uz je to viac ako 5 rokov a spolocnici pri predaji obchod. podielu su od dane oslobodeni. Keby neboli oslobodeni, tak by mali platit dan z rozdielu (pred. cena minu 100.000 Sk vklad).
ANNA
23.08.04,12:26
Účtovanie na anal. účtoch 411

411 100 Jano, 411 200 Paľo 411 300 Laco
oproti 419
accad
23.08.04,12:42
Na účte 411 sa neúčtuje pri predaji obchodného podielu, ale iba pri zvýšení alebo znížení základného imania zapísaného v obchodnom registri.

Ak predáva svoj obchodný podiel v sro spoločník-fyzická osoba, tak k finančnému vyrovnaniu dôjde len medzi ňou a novým spoločníkom-fyzickou osobou. Ak predá svoj podiel za cenu vyššiu ako bol jeho vklad, tak tento rozdiel zdaňuje podľa zákona o dani z príjmov. Je to však už jeho povinnosť v zmysle ZdP a s.r.o. za to nenesie zodpovednosť.
V účtovníctve s.r.o. sa tento predaj obchodného podielu neučtuje. Zmena nastane len na výpise z obchodného registra (zmena mien spoločníkov) a výška základného imania zostáva tá istá, pri inventarizácii účtov sa odsúhlasí zostatok účtu 411 s týmto výpisom.
Iba ak by obchodná spoločnosť vyplatila spoločníkom-FO pred prevodom ich podielov v s.r.o. ich podiel na zisku minulých rokov, tak by tento podiel musela zdaniť a odviesť 15% DU. Až podiel na zisku za rok 2004 je už daňovo vysporiadaný zaplatením dane z príjmu PO.
Ak predá spoločník-FO svoj obchodný podiel inej FO pred výpatou podielu na zisku s.r.o., tak výplata tohto podielu na zisku s.r.o. je už príjmom nového spoločníka, ktorý získal kúpou podielu v s.r.o. a zdaní sa podľa zákona o DzP.

S pozdravom Edita
ayya
23.03.05,19:34
Iba ak by obchodná spoločnosť vyplatila spoločníkom-FO pred prevodom ich podielov v s.r.o. ich podiel na zisku minulých rokov, tak by tento podiel musela zdaniť a odviesť 15% DU. Až podiel na zisku za rok 2004 je už daňovo vysporiadaný zaplatením dane z príjmu PO.

Tento príspevok je tu už dávno, tak neviem, či ste sa o tom aj v inej porade bavili, ale teraz to platí takto:
Zdaňovanie podielov na zisku spoločnosti za rok 2003 je upravované v usmernenia MF Slovenskej republiky k zákonu č. 366/1999 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov č. 2634/2004-72, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004.

Tam je napísané, že spoločnosť nebude tento podiel zdaňovať, ale spoločník obchodnej spoločnosti si podiel na zisku dosiahnutý za rok 2003 (vyplatený až v roku 2004) - uvedie vo svojom daňovom priznaní za rok 2004 a tento príjem zdaní 19 % sadzbou dane podľa § 15 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
ayya
23.03.05,19:39
Vlastne som sa v tejto porade ocitla preto, že chcem zistiť, v ktorom riadku mám uviesť ten vyplatený podiel za rok 2003 v tlačive typu B.
Nevie mi to prosím niekto poradiť? V ostatných príjmoch, ako "iné" ? Alebo som to prehliadla a patrí to do inej časti?
Vďaka

p.s: teším sa už na 1. apríl :-)