plavčík
15.12.05,10:03
Prosím múdre poraďáčky o radu:
Realitná kancelária dala na základe ZMLUVY o výkone správy 1 dom do starostlivosti správcu, ktorý mu robí aj účtovníctvo čiže vystavuje fa, príjma úhrady...a na konci roka urobí súhrn jeho príjmov na 6xxx účtoch a nákladov na 5xx / vrátane jeho odmeny za správcovstvo/......a z rozdielu tejto sumy : príjmy – výdaje = zisk mu my ako realitka fakturujeme za správcovskú činnosť.
Naríklad:
Príjmy = 200 000,-
Výdaje= -150 000,- / v nich má aj jeho „plat“/
––––––––––––––––––
Zisk = 50 000,-

Naša faktúra je na 50 000,- + DPH, lebo my sme plátcami DPH, ale správca nie je plátcom DPH a napadol našu fa, že sme mu ju fakturovali aj s DPH, čo je podľa mňa dobre.

Prosím mám pravdu ja = že fa je 50 000,- + DPH
Alebo on?
A ak by sa dal pridať aj dáky § ..... To by bolo super!

ĎAKUJEM! – SPOLIEHAM NA VÁS!!!!!!!!!!!
plavčík
15.12.05,09:21
prosííííííííííííííííííííííí ííííííííííííííím
judy
15.12.05,09:26
mne raz auditorky vysvetlovali nieco podobne tak, ze ak nie je v zmluve stanovena cena + dph, tak sa to berie ze cena je konecna a teda obsahuje aj dph. t. j. pr. 42 016 + dph = 50 000

nech skusia este poradit ini.
porfin
17.12.05,14:41
POdľa mňa to máš PLavčík dobre. Lebo správcovsto predsa nespadá do oslobodených plnení.
andrej_rv
17.12.05,15:05
Naša faktúra je na 50 000,- + DPH, lebo my sme plátcami DPH, ale správca nie je plátcom DPH a napadol našu fa, že sme mu ju fakturovali aj s DPH, čo je podľa mňa dobre.

Prosím mám pravdu ja = že fa je 50 000,- + DPH
Alebo on?
A ak by sa dal pridať aj dáky § ..... To by bolo super!

ĎAKUJEM! – SPOLIEHAM NA VÁS!!!!!!!!!!!
Ja nejaký § pridám, ale určite Ťa nepoteším. Ak totiž v zmluve nemáte výslovne uvedné, že budete fakturovať s DPH, pravdu má podľa mňa správca:
Zákon č 18/1996 Z.z. o cenách v platnom znení - §3 ods. 3:
"3) Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, príslušná spotrebná daň a pri dovážanom tovare aj clo a iné platby vyberané v rámci uplatňovania nesadzobných opatrení ustanovené osobitnými predpismi. Predávajúci na požiadanie cenových orgánov spracúva a predkladá kalkuláciu nákladov a zisku v rozsahu, ktorý ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom."
KEJKA
17.12.05,15:32
Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, ..........[/I]."
a) ak je v zmluve uvedené, že faktura bude vystavená vo výške rozdielu výnosov a nákladov PLUS DPH, je správna cena 50000 + DPH
b) ale ak je v zmluve iná formulácia, napr. tam výslovnnei je uvedené, že sa k vypočítanej cene bude fakturovať DPH, platí citovaný text a teda cena 50000 Sk je konečná.
Ja by som to posudzovala, kedže nepoznám znenie zmluvy nasledovne:
správca robí účtovníctvo a pritom NIE je platiteľom DPH. to znamená, že na 5xx a 6xx účtuje položky s DPH a tiež svoju odmenu. Rozdiel mu fakturuje realitka a túto faktúru dá do nákladov. Logicky by sa mal dostať s HV na nulu. Z príkladu je však zrejmé, že na tú nulu sa dostane so sumou 50000 Sk a DPH potom platí naviac. Oprávnene protestuje.
Takže ak aj platí bod a), zmluva je uzavretí v neprospech správcu - nemal takú zmluvu podpisovať.
Vdaka za predchádzajúcu citáciu ... ostatné už je len logická aplikácia do praxe.:p :p :p